لزوم حفظ مررزهای محرمانگی در داده‌های بازار سرمایه

لزوم حفظ مررزهای محرمانگی در داده‌های بازار سرمایه

دومین نشست علمی پژوهشی روش‌های پیشرفته تحلیل داده‌های مالی با تاکید بر یادگیری ماشین صبح امروز به صورت آنلاین برگزار شد. طی این نشست مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه توسعه و گسترش این حوزه در بازار سرمایه به خوبی در حال انجام است، گفت: چنین نشست هایی باعث نزدیکی فضای دانشگاه به بازار کار شده و شرایط را برای ورود دانشگاهی‌ها به فضای کار تسهیل می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فرابورس، امیر هامونی مدیر عامل فرابورس ایران در این نشست با بیان اینکه در این همایش بررسی بحث یادگیری ماشین و کاربردهای آن در روش‌های پیشرفته تحلیل داده مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: یکی از مهم‌ترین کاربردها در این حوزه بحث جدیدی به نام « اقتصاد روایی » است که در زیرمجموعه علوم ادراکی قرار دارد؛ اقتصاد روایی می‌گوید «مهم نیست فرمول‌ها و مکاتب اقتصادی چه می‌گویند بلکه مهم این است مردم چه فکر می‌کنند» و تاکید دارد که به عنوان مثال اگر مردم معتقد باشند کالایی قرار است گران شود، حتما و قطعا این اتفاق رخ خواهد داد چراکه مردم چنین فکر می‌کنند و به تبع آن، این اتفاق می‌افتد.

هامونی با تاکید بر اینکه بر اساس مفهوم اقتصاد روایی، تحلیل افکار عمومی در بازارهای مالی بسیار مهم است، اظهار داشت: باید مسايل مهمی که احساسات مردم را آنالیز می‌کنند به دقت تحلیل و بررسی شود و بر همین اساس در این مبحث، حوزه‌های مالی-رفتاری، روانشناسی، ریاضیات، آمار و امثال این‌ها درگیر می‌شود تا دیدگاه‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی بررسی و افکارسنجی شود.

وی این حوزه را در شرایط امروز بسیار کاربردی و مهم دانست و ادامه داد: نکته بعدی بحث حفاظت از داده‌های عمومی است و باید بررسی شود که ماشین چگونه می‌تواند با تحلیل داده‌ها مرز محرمانگی بین داده‌های عمومی و داده‌های محرمانه را حفظ کند.

مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه روش‌های مختلفی برای حفاظت از داده‌های عمومی وجود دارد، گفت: یکی از این روش‌ها مجهول‌سازی داده‌های خصوصی است که مسيله بسیار مهمی برای بازار سرمایه محسوب می‌شود.

به گفته وی در بازار سرمایه نباید اتفاقی رخ دهد که از داده‌های بازار، رفتار سهامدار و قیمت سهم را رصد کرد و بر همین اساس هم باید کلاس‌های تحلیلی را جایگزین دوره‌های تابلوخوانی کرد.

هامونی با اشاره به اینکه اخیرا در بازار سرمایه به جای آنکه دوره‌های تحلیل عمیق مورد توجه قرار گیرد، دوره‌های تابلوخوانی رواج پیدا کرده است، افزود: در دوره‌های تابلوخوانی با سنجش رفتار مشتری، قیمت سهام را پیش‌بینی می‌کنند در صورتی که باید به سمت تحلیل‌های بنیادی حرکت کرد.

مدیرعامل فرابورس، وظیفه فعالان حوزه‌های ریاضیات مالی را طراحی روش‌هایی دانست که مانع از انتشار اطلاعات محرمانه شوند و تصریح کرد: باید مانع از انتشار اطلاعاتی شد که مرز محرمانگی را رد می‌کند و این موضوع با کمک دانشی تحت عنوان مجهول‌سازی امکان پذیر می‌شود.

وی در ادامه این نشست به شرایط این روزهای بازار سرمایه و انتقادهایی که درباره انتشار اوراق دولتی مطرح شده، اشاره کرد و اظهار داشت: برای رفع مشکلات فعلی و بهبود شرایط باید در بازار بدهی ابزارهای مشتقه راه‌اندازی شود تا به فعالان این بازار مثل صندوق‌ها، بانک‌ها و بیمه‌ها کمک شود که از سرمایه خود مراقبت کنند و سیاست‌گذار پولی نیز مورد حمایت قرار بگیرد.

مدیرعامل فرابورس ایران در همین زمینه تاکید کرد که بازار نرخ بهره باید به سمت بازار آپشن فیوچرز حرکت کند همچنین دولت هدف‌گذاری نرخ تورم را از بازار استخراج کند و افزود: در این شرایط، سیاست‌گذار پولی یا حاکمیت می‌تواند با این راهکار کریدور نرخ سود را تعیین و انتظارات را در بازار شکل دهد؛ به همین دلیل در شرایط فعلی بازار در زمان انتشار اوراق مالی با گارد و واکنش منفی مواجه می‌شود.

وی در پایان این نشست اظهار کرد: در معاملات بازار اوراق، عملیات بازار باز بانک مرکزی نیز انجام می‌شود اما تحلیل‌ها در این حوزه بسیار سطحی است تا آنجا که حتی برخی از حرفه‌ای‌های بازار هم به اشتباه معاملات اوراق مالی اسلامی را با فروش اوراق دولت اشتباه می‌گیرند.

local_offerبرچسب‌ها:
"همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی

"همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی

همکاران سیستم امروز، 10 آذر در نشست سالانه خود اعلام کرد پس از تغییرات گسترده در تیم مدیریتی و با رویکرد پوشش دادن تمامی حوزه‌های ممکن، قصد ورود به بازارهای جدیدی را دارد.

BourseNews.ir/
ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت

ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت

تغییرات وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در هفته‌ای که گذشت را در این گزارش بخوانید.

YJC.news/
ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟

ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟

در حالی که شاخص بورس اوراق بهادار تهران این هفته 3٫8 درصد افت داشت، ارزش سبد سهام عدالت سهامداران با افتی 4٫6 درصدی مواجه شد.

TejaratNews.com/
بلاتکلیفی بازار دلار در سایه بی‌خبری از برجام

بلاتکلیفی بازار دلار در سایه بی‌خبری از برجام

دلار بعد از لمس کوتاه کانال 28هزار تومان، امروز دوباره تا 29200تومان پیشروی کرده که دلیل آن به گفته فعالان بازار ارز، دوگانگی اخبار برجام، بی‌خبری از وین و بلاتکلیفی معامله‌گران است.

TejaratNews.com/
طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
ارزش سهام عدالت من (10 آذرماه)

ارزش سهام عدالت من (10 آذرماه)

ارزش سهام عدالت، 1.3درصد کاهش یافت.

EghtesadOnline.com/

ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش

ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟

ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می...

روزهای سرخ بورس پایان ندارد. در هفته‌ای که گذشت شاخص کل تنها دو روز در کانال 1٫4 میلیون واحدی دوام آورد.

TejaratNews.com/
رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو

رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حذف قرعه کشی خودرو گفت: برخی افراد سودجو با سوء استفاده از کدملی افراد به دلال‌بازی در بازار خودرو مشغولند.

TejaratNews.com/
وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/
خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟

خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخ...

بازار سرمایه در این هفته با ریزش همراه بود. از زمان آغاز اصلاح، بازار سرمایه تحت تاثیر اخبار مثبتی قرار نگرفت. اما با انتشار هر خبر منفی، بازار سرمایه نیز ریزش کرد و تحلیل پذیری شاخص‌های بورسی نیز کاه...

TejaratNews.com/

صف‌های خرید و فروش سهام در 10 آذر ماه

دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند

دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معا...

مدیرعامل یک کارگزاری بورسی با بیان اینکه رمزارزها باید در تابلوی فرابورس به صورت شفاف معامله شوند، گفت: نمی‌توان از این پدیده چشم‌پوشی کرد.

FarsNews.ir/
سقوط نفت و بازارهای سهام آمریکا با افزایش نگرانی‌ های تورمی

سقوط نفت و بازارهای سهام آمریکا با افزایش نگرانی‌ های تورمی

بازارهای سهام ایالات متحده روز گذشته از همان ساعت اولیه معاملات و پس از اعلام پاول مبنی بر تلاش بانک مرکزی آمریکا برای سرعت بخشیدن به کاهش تورم و تسهیل سیاست‌های...

EghtesadOnline.com/
واکنش مثبت بازار نفت به نشست 182 اوپک

واکنش مثبت بازار نفت به نشست 182 اوپک

قیمت نفت در معاملات امروز (چهارشنبه) و در آستانه برگزاری نشست 182 اوپک با افزایش همراه شد، زیرا انتظار می‌رود تولیدکنندگان نفت با توجه به کاهش قیمت‌ها در واکنش به سویه جدید کرونا، مذاکره و تصمیم‌گیری ...

Sena.ir/
کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟ ببینید میوه هم از سفره ما پرید! تمام بازارسرمایه برای "امنیت سرمایه‌گذاری" ایستادند کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟ مناطق ارزان تهران برای خرید خانه کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟/ سمند ال‌ایکس به 246 میلیون رسید سقوط سریالی ارزش لیر ترکیه روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10 جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف