ماینرها چگونه به زیرزمین بورس نفوذ کردند

ماینرها چگونه به زیرزمین بورس نفوذ کردند

در شرایطی که ابهامات ماجرای کشف دستگاه‌های استخراج رمزارز در زیر زمین بورس تهران بازار شایعات را به‌شدت داغ کرده، دیروز هیات مدیره بورس تهران با انتشار اطلاعیه‌ای مسیر و نحوه نفوذ و نصب این ماینرها در زیرزمین ساختمان این شرکت واقع در سعادت‌آباد تهران را مشخص کرد.

به‌گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، همزمان دیروز شرکت توزیع برق تهران هم اعلام کرد: براساس گزارش ماموران بازرسی، تعداد 82 دستگاه ماینر، که درلحظه بازدید از بورس در مدار قرار نداشتند، کشف و ضبط شده است. در ادامه تاکید شده مصارف محل موردنظر تحت بررسی است.

کشف چند دستگاه استخراج رمزارز یا ماینر در ساختمان سعادت‌آباد بورس تهران ظرف چند روز گذشته ابعاد رسانه‌ای گسترده‌ای پیدا کرده است؛ بر همین اساس روز گذشته هیات مدیره بورس تهران با صدور اطلاعیه‌ای در این‌باره توضیح داد اما این توضیحات ابهام‌های جدیدی را در مورد چگونگی کشف این دستگاه‌ها در ساختمان بورس و ماهیت دستگاه‌های نصب شده در زیرزمین بورس ایجاد کرد و حتی به این بحث که دستگاه‌های نصب شده کارکرد چندگانه داشته و در مواردی به بروز نوسان در شاخص بورس منجر شده‌اند، دامن زد.
 

ماهیت دستگاه‌های کشف شده

هیات مدیره بورس تهران در مقام دفاع از خود اعلام کرد: در هیات مدیره قبلی و هیات مدیره فعلی هیچ دستورجلسه یا مصوبه‌ای مبنی بر فعالیت در حوزه رمزارزها اعم از استخراج یا معاملات وجود نداشته است. در ادامه این اطلاعیه تاکید شده؛ تجهیزات خریداری شده براساس مصوبات کمیته ساختمان، تحت عنوان سرورهای پردازشگر مورد نیاز مرکز داده، خریداری شده است. هیات مدیره بورس سپس به کاربرد چندگانه تجهیزات مذکور اعتراف کرده و نوشته؛ این موضوع موجبات سوءاستفاده و در نهایت قصور یا تقصیر مجریان را فراهم کرده است. هیات مدیره بورس تاکید کرده؛ مراتب رسیدگی انضباطی به موضوع در نهاد ناظر در دست پیگیری است.

هیات مدیره بورس تهران با وجود این توضیحات، به‌طور دقیق مشخص نکرده که چگونه به ماهیت واقعی دستگاه‌های نصب شده در زیرزمین پی برده است. همچنین در این اطلاعیه درباره کاربرد دقیق دستگاه‌های نصب شده توضیحی ارايه نشده و مشخص نیست آیا این دستگاه‌ها صرفا برای استخراج رمز ارز به‌کار گرفته شده یا کاربردهای دیگری از قبیل معاملات الگوریتمی هم داشته است یا نه؟

رفع این ابهام‌ها در شرایطی حايز اهمیت است که شایعه‌ای شکل گرفته که دستگاه‌های کشف شده در زیرزمین ساختمان بورس تهران بیشتر از آنکه جنبه استخراج رمز ارز داشته باشد ابزاری برای نوسان‌گیری خودکار در بازار سهام بوده است. شایعاتی که در بازارسرمایه نقل می‌شود حکایت از آن دارد که سخت‌افزارهای کشف‌شده، پردازشگرهای قدرتمند برای HFT و معاملات الگوریتمی، برای نوسان‌گیری در بورس تهران بوده است و عملکرد این دستگاه‌ها حتی در دوره‌های زمانی مختلف زمینه فراز و فرود شاخص بورس را به‌وجود آورده‌اند. گفته می‌شود حتی برخی نزول‌های بورس ناشی از عملکرد این سرورهای قدرتمند بوده است. ادعا شده این دستگاه‌ها با استفاده از معاملات الگوریتمی حجم عرضه و تقاضا را در بورس تهران تحت‌تاثیر قرار داده است.
 

چه کسانی نفع برده‌اند

به‌گفته هیات مدیره بورس تهران فقط تعداد معدودی از ماهیت واقعی دستگاه‌های نصب شده در زیرزمین خبر داشته‌اند و هیات مدیره از آن مطلع نبوده است. هنوز مشخص نیست به غیراز مدیرعامل معزول بورس تهران چه افراد دیگری از ماهیت دستگاه‌ها مطلع بوده‌اند و ذی نفعان آن چه کسانی هستند. هیات مدیره بورس تهران توضیحی نداده است که رمزارزهای استخراج شده به چه شخصی تعلق گرفته است. طبق مقررات رایج، استخراج رمزارزها به کیف پول یا ولت‌های شخصی افراد تعلق می‌گیرد و تاکنون ساختاری برای مالکیت افراد حقوقی به‌ویژه در ایران برای این کار تعریف نشده است.

ارزش 37 هزار میلیارد تومانی انجام عملیات بازار باز در معاملات امروز آنچه بورس نیوز در خشت خام دیده بود... گزارش بازارهای جهانی در سپتامبر 2021 سعیدمحمد در افتتاح پترشیمی کیش راه‌اندازی نخستین سوپر مارکت مالی در کشور لامپ‌های جیوه‌ای جایگزین لامپ‌های LED در معابر کشور دستکاری شاخص با عرضه اولیه / با این شرایط رشد شاخص بورس امکان ندارد افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ تکذیب انتساب فایل صوتی خلاف واقع به کارمندان سازمان بورس نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه "