صادرات غیررسمی 700 هزار بشکه نفت / ایران به بازار جهانی نفت برمی‌گردد؟

صادرات غیررسمی 700 هزار بشکه نفت / ایران به بازار جهانی نفت برمی‌گردد؟

دولت در بودجه 1400 پیش‌بینی کرده بود که روزانه 2 میلیون 300 هزار بشکه نفت بفروشد. این در حالی است که ريیس کمیسیون انرژی اتاق تهران می‌گوید میزان فروش نفت ایران یک سوم میزان پیش‌بینی شده بود و ایران فقط 700 هزار بشکه نفت می‌فروشد. اما کاهش درآمد نفت چه اثری بر بازار ارز گذاشته است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجود این که در بودجه 1400 پیش‌بینی شده که روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت در روز فروخته شود اما رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید ایران به طور غیررسمی حدود 700 هزار بشکه در روز فروخته است. صندوق بین‌المللی پول هم گزارش داده میزان فروش نفت ایران روزانه 600 هزار بشکه بوده است.

ایران به بازار جهانی برمی‌گردد؟

این در حالی است که پیش از تحریم‌ها میزان صادرات نفت ایرات قابل توجه بود و ایران از بازار جهانی نفت، سهم داشت. آیا ایران با فروش روزانه 600 تا 700 هزار بشکه می‌تواند به بازار جهانی نفت بازگردد؟

پدیدار، رییس کمیسیون انرژی اتاق تهران، درباره بازگشت ایران به بازار جهانی به تجارت‌نیوز می‌گوید: در صورتی که تحریم‌ها رفع شود می‌توانیم به بازار برگردیم.

پدیدار تاکید می‌کند: قراردادهای نفتی منعقد شده میان کشورها، در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نمی‌کند. علت آن هم فزونی تقاضا بر عرضه است. اما در بلندمدت باعث وجود مشکل می‌شود.

ایران با اعمال تخفیف‌های نفتی توانسته میزان فروش نفت خود به برخی از کشورها را افزایش دهد. رویترز چندی پیش در گزارشی اعلام کرده بود که چینی‌ها در سه ماه اخیر، روزانه بیش از نیم میلیون بشکه نفت از ایران خریده‌اند.

این رسانه همچنین گزارش داده بود که نفت ایران حدود 6 یا 7 دلار ارزان‌تر از نفت خاورمیانه است و به جز این، ایران حدود 5 یا 6 دلار تخفیف نفتی می‌دهد. آماری که نشان می‌داد ایران احتمالا سالانه بیش از 30 هزار میلیارد تومان به چین تخفیف نفتی داده است.

اما جدای از برگشت ایران به بازار جهانی، کاهش فروش درآمد نفت مشکلات زیادی برای اقتصاد ایجاد کرده است. اولین مشکل کسری بودجه و کاهش درآمدهای نفتی است و دومین مشکل، تاثیر این مساله بر قیمت ارز است.

خطای دولت با بازار ارز چه کرد؟

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد دولت روحانی درآمد ایران از محل فروش نفت در سال 99 را حدود 10 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود. یعنی حدود یک بیستم میزان بودجه تعیین شده در سال 1400. این در حالی است که درآمد دولت از محل فروش نفت در بودجه، 199 هزار میلیارد تومان عنوان شده بود.

اما به نظر می‌رسد درآمد نفتی ایران به شدت کاهش یافته است. به خصوص که به گفته‌ مقامات دولتی‌، در چهارسال گذشته میانگین فروش نفت ایران، کمتر از 500 هزار بشکه بوده است.

پس دولت در محاسبه درآمدهای ارزی خطا کرده است. اما اختلاف بودجه نفت چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟ یکی از عوامل موثر بر بازار ارز، درآمدهای ارزی و کسری بودجه ناشی از تامین درآمدهای پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی درآمدهای نفتی از آن نظر حايز اهمیت است که در صورتی که دولت موفق به تامین آن نشود، ناچار است دست به اقدامات تورم‌زا بزند. دولت در صورت کسری بودجه ممکن است پول چاپ کند یا از بانک مرکزی پول استقراض کند.

بنابراین تحقق نیافتن پیش‌فرض فروش روزانه دو میلیون بشکه در بودجه 1400 و اختلاف بودجه نفت، پیامدهای نگران‌کننده‌ای برای بازار ارز دارد و موجب تورم می‌شود.

مطالعه بیشتر: علت شکست سیاست‌های نفتی چیست؟
local_offerبرچسب‌ها:
سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید

سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید

انتشار اخبار مرتبط با ظهور سویه جدید ویروس کرونا در برخی کشور‌های آفریقایی بازار نفت را نگران کشیده و قیمت را 10 دلار پایین آورد.

Bartarinha.ir/
ریزش شدید قیمت نفت / نفت تا 2 ماه دیگر به 60 دلار می‌رسد!

ریزش شدید قیمت نفت / نفت تا 2 ماه دیگر به 60 دلار می‌رسد!

بعد از کشف سویه جدید از ویروس کرونا، برخی از رسانه‌ها مدعی شدند که قیمت نفت به دلیل کشف این ویروس، افت شدید پیدا کرده است اما علت حقیقی قیمت نفت چیست و نفت تا کجا ارزان می‌شود؟

TejaratNews.com/
افت بازارهای سهام آمریکا با سقوط آزاد نفت

افت بازارهای سهام آمریکا با سقوط آزاد نفت

بازارهای سهام ایالات متحده روز گذشته علیرغم کاهش بازدهی بازارهای سهام عقب نشینی کردند.

EghtesadOnline.com/
سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد

سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد

بهای جهانی نفت روز جمعه در پی نگرانی از کاهش رشد اقتصادی کشور‌ها به علت اوجگیری دوباره همه گیری سویه جدید کرونا به کمتر از 80 دلار برای هر بشکه کاهش یافت.

Irinn.ir/
افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا

افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا

قیمت جهانی نفت در واکنش به کشف سویه جدید کرونا بیش از 6 دلار کاهش یافت و به 75 دلار و 57 سنت در هر بشکه رسید.

Bartarinha.ir/

قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید

عرضه نفت در بورس انرژی، باعث شفافیت می شود

عرضه نفت در بورس انرژی، باعث شفافیت می شود

وزیر نفت گفت: ارايه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی قطعا شفافیت بیشتری در پی خواهد داشت و دسترسی متقاضیان را خیلی راحت‌تر و بهتر خواهد کرد.

EghtesadOnline.com/
بورس انرژی بهترین مرجع برای قیمت گذاری نفت است

بورس انرژی بهترین مرجع برای قیمت گذاری نفت است

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس انرژی با اشاره به وضعیت فعلی عرضه فراورده‌های نفتی گفت: با تنوع ابزارهای فروش مشکلاتی که در گذشته برای عرضه نفت و فراورده‌های...

EghtesadOnline.com/
رشد ارزش پالایشی یکم با گشایش در صادرات نفت

رشد ارزش پالایشی یکم با گشایش در صادرات نفت

اگر گشایش صادرات نفت به درستی صورت گیرد و درآمد آن مدیریت شود می توان شاهد رشد و تا حدودی جبران زیان وارد شده به سهامداران پالایش یکم بود.

Sena.ir/
هماهنگی «بی‌سابقه» آمریکا با چین علیه قیمت نفت

هماهنگی «بی‌سابقه» آمریکا با چین علیه قیمت نفت

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که آمریکا و شماری از کشورهای دیگر از جمله چین برای مقابله با افزایش قیمت نفت بخشی از ذخایر راهبردی نفت خود را استفاده خواهند کرد.یک مقام ارشد در دولت جو بایدن در گفتگو ب...

Bartarinha.ir/
هشدار اوپک به آمریکا در باره آزادسازی ذخایر نفت

هشدار اوپک به آمریکا در باره آزادسازی ذخایر نفت

اوپک به ژاپن، آمریکا، چین، هند و کره جنوبی درباره آزادسازی میلیون‌ها بشکه از ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفتشان هشدار دادند...

Borna.news/
پول نفت و گاز را چگونه تقسیم کنیم؟

پول نفت و گاز را چگونه تقسیم کنیم؟

قیمت‌گذاری دستوری یکی از واقعیت‌های اقتصادی کشور است که به اعتقاد برخی کارشناسان چالش‌هایی زیادی را ایجاد کرده. پویا ناظران، کارشناس اقتصادی به تحلیل تبعات قیمت‌گذاری دستوری پرداخته و توضیح داده است ک...

TejaratNews.com/
چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد؟

چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد؟

با وجود این که ایران و چین فروردین ماه قرارداد 25 ساله امضا کردند و به جز این، ایران به چین تخفیف‌های نفتی می‌دهد، اما چینی‌ها عربستان را جایگزین ایران کرده‌اند. اما علت چیست و چرا چین از ایران نفت نم...

Bartarinha.ir/
چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد / علت شکست سیاست‌های نفتی چیست؟

چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد / علت شکست سیاست‌های نفتی چ...

با وجود این که ایران و چین فروردین ماه قرارداد 25 ساله امضا کردند و به جز این، ایران به چین تخفیف‌های نفتی می‌دهد اما چینی‌ها عربستان را جایگزین ایران کرده‌اند. اما علت چیست و چرا چین از ایران نفت نمی...

TejaratNews.com/
کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت کاهش ارزآوری پتروشیمی‌ها در پی قطعی گاز صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار"