نماینده مجلس: طرح بنزینی دولت ناقص است

نماینده مجلس: طرح بنزینی دولت ناقص است

ريیس کمیسیون انرژی مجلس گفت که طرح آزمایشی جدید بنزین دولت در حد یک ایده ناقص است که به نظر اجماعی در دولت هم نرسیده است.

ایسنا: ريیس کمیسیون انرژی مجلس گفت که طرح آزمایشی جدید بنزین دولت در حد یک ایده ناقص است که به نظر اجماعی در دولت هم نرسیده است.

فریدون حسن‌وند با اشاره به طرح جدید دولت برای بنزین گفت: در مرحله اول باید تاکید کنم که ما در سال آینده افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت و بحثی در دولت و مجلس به ویژه کمیسیون انرژی درباره افزایش قیمت بنزین صورت نگرفته است؛ لذا قطعا چیزی تحت عنوان افزایش سوخت به ویژه بنزین در بودجه 1401 دیده نخواهد شد.

وی افزود: درباره طرح جدید دولت برای بنزین ایده‌ها بین کارشناسان و دولتمردان مطرح شده که معاون اقتصادی دولت و وزیر نفت هم اشاره ای به آن داشت اینها ایده و نه مصوبه است.

ريیس کمیسیون انرژی اضافه کرد: برخی آقایان معتقدند باید در توزیع سوخت عدالت را رعایت کرد چون به هر حال بخشی از جامعه و مردم دارای وسیله نقلیه نیستند و اینها باید از منابع کشور بهره‌مند شوند، ولی موضوع بر سر آن است که نفت و فرآورده های آن سرمایه ملی بوده که باید در توزیع آن هم عدالت رعایت شود. با این نگاه می گویند در توزیع سوخت ملاک خودرو و یا فرد باشد اما اینکه چگونه می خواهند سازوکار آن را تعیین کند مشخص نیست.

وی توضیح داد: نگاه برخاسته از عدالت محوری آن است که کسانی که خودرو ندارند سهمیه سوخت ماهانه دریافت کنند این در سالهای قبل هم مطرح شد اما اجرای آن مشکلات عدیده و عوارضی به همراه داشت که از جمله آن قاچاق و نحوه نگهداری سوخت بین مردم و نحوه فروش آن است مشکلاتی که در نهایت باعث مخالفت با این طرح شد.

حسن وند با اشاره سخنان روز گذشته وزیر نفت گفت: علاوه بر وزیر نفت طی نامه ای اعلام شد که این موضوع قرار است به صورت آزمایشی در جزیره کیش و قشم اجرا شود اما همه اینها یک ایده است؛ وزیر نفت هم به این اشاره کرد ما باید دنبال مهیا کردن زیرساختها و اجرایی شدن این طرح باشیم موضوعی که به داشتن آمار دقیقی از جمعیت ساکن دارد. این جزایر جزایری هستند که عمدتا گردشگر به صورت روزانه در آنجا تردد داشته پس باید جمعیت ساکن و مستقر را در نظر گرفت و براساس نیاز و تعداد خودرو و زیرساختها اقدامی را انجام داد؛ به همین دلیل است می گویم اینها ایده است و هنوز در دولت تصویب نشده و مجلس هم هنوز درباره آن نظری اعلام نکرده است.

وی مجددا تاکید کرد که طرح بنزین در حد یک ایده در دولت مطرح شده به همین دلیل مجلس هفته آینده از وزیر نفت دعوت کرده تا در باره این موضوع توضیح دهد؛ چون بنای ما این است که در بودجه سال آینده هیچ افزایش قیمت بنزین نداشته باشیم؛ پس نباید التهابی هم به جامعه وارد شود. به هر حال خیلی از مردم از سهمیه بندی و دادن سهمیه به فرد و خودرو تلقی افزایش قیمت آن را می کنند یا اینکه تصور می کنند قرار است بستری برای افزایش قمیت بنزین ایجاد شود که چنین چیزی نیست؛ به همین دلیل ما می‌خواهیم هفته آینده قبل از بررسی بودجه در صحن وزیر نفت حاضر شده و برای نمایندگان و مردم توضیح دهد هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

وی این اطمینان را داد که این طرح تا پایان سال اجرا نمی شود و برای اجرایی شدن در کیش و قشم هم باید زیرساختهای آن فراهم باشد از جمله مشخص شدن نحوه وصول پول و نحوه فروش بنزین؛ قطعا مجلس به ویژه کمیسیون انرژی باافزایش قیمت بنزین مخالف است و آن را تنها راه برای اصلاح وضعیت موجود نمی داند.

ريیس کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا فقط بنزین به ازای هر کد ملی داده می شود و به خودرو داده نخواهد شد، گفت: بنا شده وزارت نفت و معاون اقتصادی این موضوع را بررسی کنند که قرار است به افرادی که خودرو دارند چه میزان بنزین داده شود؛ طبیعتا افرادی هم هستند که خودرو ندارند و باید سهمیه دریافت کنند.

وی افزود: اعتقاد دوستان این است که سوخت و بنزین انفال است و انفال متعلق به همه است؛ پس باید عدالت را رعایت کرد. این یک بحث است اما در حوزه اجرا باید مواردی زیادی رعایت شود که خودمان عامل افزایش مصرف نباشیم.

حسن وند توضیح داد: وضعیت تولید در کشور ما مشخص است؛ نباید به گونه ای عمل کنیم که به وارد کننده سوخت تبدیل شویم؛ ما مسیری را رفتیم که نتیجه آن تبدیل شدن به صادر کننده سوخت بود. پس نباید دوباره تبدیل به واردکننده شویم. به همین دلیل است که می گویم این طرح در حد ایده ناقصی است که به نظر اجماعی در دولت هم نرسیده است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر قرار باشد به هر فرد 15 لیتر بنزین داده شود آن وقت میزان سهمیه بنزین برای خانواده دو نفر از 60 لیتر به 30 لیتر کاهش پیدا کرده و این با عدالت ناسازگار است گفت: من هم با شما موافقم؛ برای همین می گویم که این طرح در حد یک ایده است که برخی افراد مطرح کردند ایده ای نیست که در مجلس مطرح شده باشد؛ به همین دلیل وزیر نفت هفته آینده به مجلس می آید تا به نمایندگان توضیح دهد بیان برخی موارد بدون بررسی دقیق و کارشناسی تبعات مثبت و منفی دارد. برخی موارد پیوستهای فرهنگی اطلاع رسانی، اجتماعی، امنیتی و مالی و فنی داشته که باید با اجماع بین مجلس و دولت و ارگان های مختلف اجرایی شود؛ همچنین زیرساختهای آن هم در نظر گرفته شود و همه درباره آن نظر دهند.

ريیس کیسیون انرژی درباره اینکه قرار است از 15 دی چگونه طرحی جدید دولت درباره بنزین در کیش اجرایی شود گفت: وقتی هنوز چیزی مشخص نیست چطور می توان آن را اجرا کرد؟ طبق گفته دولت این اجرایی آزمایشی در کیش و قشم است منتهی باید زیرساختها آماده شود وزیر نفت هفته آینده در مجلس می آید بعد از آن تمام زوایا بررسی شده و اطلاع رسانی آن انجام می شود.

local_offerبرچسب‌ها:
مصوبه کمیسیون تلفیق درباره منابع هدفمندی یارانه‌ها فشار گرانی باعث خواهد شد بورس از یاد مردم برود! روغن در بازار کمیاب شد؟ واکنش اتاق ایران به شايبه‌های درآمدی این نهاد تجارت مشکوک یار غار عبدالناصر همتی با انگلیسی‌ها و حامیان اسرايیل +سند شرایط صادرات مجدد فلفل دلمه به روسیه مدیر عامل بانک تجارت:پرداخت وام به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف 100 میلیون تومان حقوق کارکنان خودروسازی‌ها چقدر است؟ سهامداران بخوانند/تصمیم رییس بورس برای پرداخت شود سهامداران خوش به حال این سهامداران شد پیشنهاد ویژه برای تیم اقتصادی دولت ريیسی سود سهام عدالت 99 کی پرداخت می شود؟ اگر در قرعه کشی برنده نمی شوید بخوانید گران‌ترین موبایل‌های بازار کدامند؟ / جدول نرخ‌ها هفته ای سرنوشت ساز برای سرمایه گذاران طلا پرداخت تسهیلات به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف یک میلیارد ریال بر اساس اعتبارسنجی سیگنال سازمان برنامه و بودجه برای بازار سرمایه خبر جدید از پرداخت سود سهامداران کدام بانک‌ ها وام بدون ضامن می ‌دهند؟ راهکارهای تويیتری برای بورس خونین قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد کچاد؛ ارزنده و سودساز | هیجان فروش حقیقی دامن کچاد را هم گرفت پرداخت سود سنوات گذشته سهامداران از طریق سجام انجام می‌شود عوارض صادراتی کالاهای نفتی با حضور کارشناسان بررسی شود این 2 خودرو دوباره گران شدند | جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار 9 میلیون قطعه محصولات ایران خودرو ردیابی می‌شوند زمینه‌سازی ریزش بورس با تصمیمات همتی کمیاب‌ترین مرسدس بنز دنیا در ایران نامه مهم عشقی به مجلس پیش بینی کارشناسان از روند نرخ رمزارزها /بیت کوین تا... باید از ظرفیت زنان در سطح کارشناسی و مدیریتی استفاده شود/حضور بانوان در دخانیات افتخار است واکنش تند دو نماینده مجلس به مواضع ريیس اتاق... قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد مجمع دالبر | آیا ثبت افزایش سرمایه به مجمع عمومی عادی شرکت می‌رسد؟ اتصال 1000 روستا به شبکه پایدار و اینترنت لوکس‌سواران منتظر پیامک باشند شرایط استثنایی دریافت وام اعلام شد وضعیت عجیب 750 کامیون که در یک مرز، زمین گیر شده اند معاملات مشکوک دو پترو پالایشی در بورس هزینه رهن و اجاره خانه در دزاشیب +جدول منابع هدفمندی یارانه ها در بودجه مشخص شد جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار کارکنان بخش خصوصی هم مشمول دریافت وام بدون ضامن شدند کاهش قیمت خودروهای داخلی | قیمت‌گذاران بازار عقب‌نشینی کردند اعلام برندگان قرعه‌کشی دو طرح پیش فروش و مشارکت در تولید 6 محصول سایپا آخرین وضعیت جاده‌‌های کشور/ 34 محور به دلیل کاهش ایمنی مسدود است اقدام مشترک دولت و مجلس برای هدفگذاری خودروسازی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بازداشت شد کار مشترک مجلس و دولت برای صنعت خودرو جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار/ جدول قیمت‌ها