یارانه به دهک‌های پایین متقاضی مسکن/ مشمولان چه کسانی هستند؟

یارانه به دهک‌های پایین متقاضی مسکن/ مشمولان چه کسانی هستند؟

وزیر راه و شهرسازی از پرداخت یارانه به دهک‌های پایین متقاضی مسکن خبر داده است. این یارانه چطور پرداخت می‌شود و مشمولان چه کسانی هستند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر راه و شهرسازی پس از جلسه دیروز شورای عالی مسکن از شروع ساخت 700 هزار واحد خبر داد و گفت که زمین دو میلیون و 400 هزار واحد مسکونی را تامین شده است.

اما از زمانی که بحث مالیات‌گیری از خانه‌های خالی شروع شد، از تشکیل صندوقی نیز خبر آمد که قرار شد پول‌های حاصل از گرفتن مالیات در صندوق ملی مسکن جمع آوری شود. وزیر راه نیز در اظهارات روز گذشته خود به این صندوق اشاره کرده که قرار است اقساط مسکن مهر نیز به این صندوق ریخته شود.

اما موضوع جدیدی که رستم قاسمی به آن اشاره کرده پرداخت یارانه از منابع این صندوق است.

او گفته است: در قانون ملی مسکن تشکیل صندوق ملی مسکن دیده شده که در حال شکل گیری است و منابع آن نیز از درآمدهای وزارت راه و شهرسازی و منابع مسکن مهر و بازگشت اقساط مسکن مهر خواهد بود تا بتوانیم به دهک‌های پایین متقاضی مسکن یارانه پرداخت کنیم در این زمینه نیز باید با سازمان برنامه و بودجه مبلغ پرداخت یارانه نهایی شود.

یارانه مسکن چیست؟

یارانه مسکن به دو صورت می‌تواند پرداخت شود، اولی به صورت نقدی و مستقیم است. یعنی مثل یارانه نقدی و معیشتی بنزین که با فاصله 10 روز در هر ماه پرداخت می‌شود.

در واقع در این روش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید به کمک وزارت راه بیاید و خانواده‌های مشمول را معرفی کند. سپس براساس تعداد اعضای هر خانوار یارانه‌ای به کارت بانکی سرپرست خانوار واریز شود.

اما این روش پرداخت یارانه در بخش مسکن کمی بعید به نظر می‌رسد، به احتمال زیاد منظور رستم قاسمی پرداخت بخشی از هزینه‌های ساخت یا اجاره خانوارهاست.

چرا که در طرح جهش مسکن نیز مدیران وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده بودند که وام مسکن برای دهک‌های پایین جامعه با سود کمتری پرداخت می‌شود. به طور مثال مقرر شده بانک مسکن به روستاییان وام ساخت و خرید مسکن با سود پنج درصد پرداخت کند که 13 درصد کمتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است.

همچنین وزارت راه در توضیح جزيیات آورده هر متقاضی در طرح جهش مسکن اعلام کرد که آورده متقاضیان دهک چهار و پنج 40 میلیون تومان است. اما اگر این متقاضی در دهک یک، دو و سه باشد باید نصف این مبلغ یعنی 20 میلیون تومان را پرداخت کند.

در واقع دولت 20 میلیون دیگر را برای متقاضیان سه دهک اول پرداخت می‌کند. در مجموع پرداخت وام با نرخ بهره پایین و تامین بخشی از آورده مسکن در پروژه‌های ساخت احتمالا همان یارانه مسکن است.

مطالعه بیشتر: متقاضیان مسکن حمایتی بخوانند/ جزيیات وام طرح جهش مسکن
هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟

هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟

دولت هرماه برای کمک به خانواده‌ها مبالغی را به حساب سرپرست خانوار‌ها واریز می‌کند که مجموع این مبالغ بسته به تعداد خانواده‌ها، متغیر است.

Bartarinha.ir/
صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی!

صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی!

ابراهیم ريیسی در برنامه‌های اقتصادی خود اعلام کرد که به پنج دهک اول یارانه 150 تا 200 هزار تومانی پرداخت می‌کند، طبق وعده دولت قرار بود این یارانه از آذر ماه پرداخت شود. یعنی یک خانواده 5 نفره یک میلی...

Bartarinha.ir/
اتفاق‌های مهم در آذر ماه/ از نوسانات بازار ارز تا واریز یارانه جدید

اتفاق‌های مهم در آذر ماه/ از نوسانات بازار ارز تا واریز یارانه جدی...

اتفاقات مهمی در آذر ماه در راه است، این اتفاقات هم در حوزه بازار ارز و هم در زندگی معیشتی مردم رخ خواهد داد.

TejaratNews.com/
واکنش‌ها به ثبت‌نام یارانه خرید پراید/ «به جای خودرو یارانه کالا بدهید»

واکنش‌ها به ثبت‌نام یارانه خرید پراید/ «به جای خودرو یارانه کالا ب...

پیش از این و با توقف تولید برخی مدل‌های پراید قیمت این خودرو افزایش پیدا کرده بود اما حالا گران‌ترین مدل آن، یعنی پراید وانت، 150 تا 170 میلیون است. البته اگر موفق به برنده شدن در قرعه‌کشی سایت شوید، ...

TejaratNews.com/
یارانه 3 میلیونی برای خرید دلار! / چه کسانی می‌توانند یارانه ارزی بگیرند؟

یارانه 3 میلیونی برای خرید دلار! / چه کسانی می‌توانند یارانه ارزی ...

طبق قانون هر ایرانی سالانه می‌تواند 2200 دلار از صرافی ملی خرید داشته باشد. در صرافی ملی قیمت دلار معمولا ارزان‌تر از بازار است و در روزهای اخیر با افزایش این اختلاف قیمت صف‌های طولانی مقابل صرافی ملی...

TejaratNews.com/
مبلغ یارانه آذرماه 110هزار تومان خواهد شد؟

مبلغ یارانه آذرماه 110هزار تومان خواهد شد؟

گمانه زنی‌هایی درباره پرداخت یارانه جدید در آذر ماه با مبلغ 110 تومان منتشر شده است.

Bartarinha.ir/
آغاز ثبت نام یارانه خرید پراید / با 62 میلیون پراید صفر بخرید!

آغاز ثبت نام یارانه خرید پراید / با 62 میلیون پراید صفر بخرید!

خودروسازان در اوج مشکلات خود همچنان طرح‌های پیش‌فروش را ادامه می‌دهند. این بار قرار است خودرو پراید با قیمت 45 میلیون تومان ارزان‌تر از بازار به فروش برسد.

TejaratNews.com/
مردم منتظر یارانه 110تومانی باشند!

مردم منتظر یارانه 110تومانی باشند!

به نظر می‌رسد که نظر دولت برای پرداخت یارانه جدید در مراحل پایانی است، به احتمال زیاد مبلغ این یارانه همانطور که از جلسه ريیس‌جمهور با اقتصاددانان مشخص شد 110 هزار تومان باشد.

Bartarinha.ir/
یارانه‌های ريیس‌جمهور برای آذر ماه/ بیشترین یارانه‌ دولت چقدر است؟

یارانه‌های ريیس‌جمهور برای آذر ماه/ بیشترین یارانه‌ دولت چقدر است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت سیزدهم برای یارانه ماه پیش‌رو چند گزینه دارد که به احتمال زیاد یکی از آنها را اجرایی می‌کند؛ از کارت اعتباری 200 هزار تومانی تا یارانه 66 هزار تومانی. دولت ابراهیم ريیسی در س...

TejaratNews.com/
آخرین مهلت ثبت‌نام یارانه خودرو / با 86 میلیون پژو 207 بخرید!

آخرین مهلت ثبت‌نام یارانه خودرو / با 86 میلیون پژو 207 بخرید!

خودروسازان در اوج مشکلات اقتصادی خود عاملی برای توزیع یارانه شده‌اند. در طرح جدید که خودروها به طور متوسط 100 میلیون تومان ارزان‌تر از بازار به فروش می‌رسند، ایران‌خودرو مدعی است با 86 میلیون تومان می...

TejaratNews.com/
آغاز ثبت نام یارانه خودرو / حراج ایران‌خودرو 100 میلیون ارزان‌تر از بازار

آغاز ثبت نام یارانه خودرو / حراج ایران‌خودرو 100 میلیون ارزان‌تر ا...

در طرح جدید ایران‌خودرو خودروهایی عرضه شده‌اند که همین امروز به صورت میانگین حدود 100 میلیون تومان ارزان‌تر از بازار هستند.

TejaratNews.com/
مستاجران ناامید از خانه‌دار شدن/ چرا بسیاری در طرح مسکن حمایتی ثبت‌نام نمی‌کنند؟

مستاجران ناامید از خانه‌دار شدن/ چرا بسیاری در طرح مسکن حمایتی ثبت...

طرح مسکن حمایتی قدم به قدم در حال اجراست اما مستاجران می‌گویند که نمی‌توانند اقساط وام این خانه‌ها را بدهند و اگر هم این کار را کنند مسکن بی‌کیفیت تحویل می‌گیرند.

TejaratNews.com/
یارانه چه کسانی از سال آینده قطع می‌شود؟

یارانه چه کسانی از سال آینده قطع می‌شود؟

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: دولت طرحی را مبنی بر حذف یارانه مشترکان پرمصرف در دستور کار دارد که پیش بینی می‌کنیم از سال آینده وارد مرحله اجرا شود و تمرکز ما بیشتر روی دوران گرم سال است.

TejaratNews.com/
456 شهر از ثبت‌نام مسکن حمایتی محروم شدند

456 شهر از ثبت‌نام مسکن حمایتی محروم شدند

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی متقاضیان از 17 استان می‌توانند در سامانه ثمن وزارت راه به آدرس ثبت درخواست کنند. اما مستاجران از 14 استان از ثبت‌نام محروم هستند که علت آن عدم تامین زمین است.

TejaratNews.com/
تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس!