چالش اصلی گل‌ گهر؛ تامین سنگ آهن خام / سهم 43 و 33درصدی کنسانتره و گندله گروه گل‌گهر از تولید کشور

چالش اصلی گل‌ گهر؛ تامین سنگ آهن خام / سهم 43 و 33درصدی کنسانتره و گندله گروه گل‌گهر از تولید کشور

معاون بازرگانی شرکت گل‌گهر می‌گوید، با توجه به اینکه حدود 33 درصد از کنسانتره تولیدی داخل کشور توسط گل‌گهر تولید می‌شود اما فقط 9 میلیون تن از سنگ آهن آن از معدن...

اقتصادآنلاینطاهره گودرزی؛ معاون بازرگانی شرکت گل‌گهر گفت: گل‌گهر یک شرکت توسعه محور است و نگاه توسعه‌ای مدیران و سهامداران آن طی دو دهه اخیر رشد قابل توجه این شرکت و افزایش جایگاه آن در بازار سرمایه را بدنبال داشته است و با مطالعه و رصد زنجیره تامین فولاد و تحلیل بازار، برنامه ریزی لازم جهت توسعه شرکت تدوین و در دست اجرا است. امضاء تفاهمنامه سرمایه‌گذاری پنج میلیارد دلاری فیمابین وزارت صمت و شرکت گل‌گهر که در اوایل سال جاری منعقد شد، گواه این ادعاء است.

شاهمرادی در ادامه افزود: این تفاهمنامه شامل 36 طرح برزگ اقتصادی با محورهای تکمیل زنجیره ارزشی فولاد، ورود به بازارهای جدید، تنوع جغرافیایی، توسعه زیر ساخت، توسعه اکتشافات و ... است. قطعا اجرای چنین طرح‌هایی موجب پیشرفت و آبادانی کشور، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه زیر ساخت های کشور می‌شود. علاوه بر این ورود گل‌گهر به سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان که با دید جهادی مدیران شرکت عملی شده است، کمک شایانی به ایجاد اشتغال پایدار و توسعه این استان کم برخوردار خواهد کرد.

معاون بازرگانی شرکت گل‌گهر تاکید کرد: خط مشی شرکت در حوزه فروش و توزیع محصولات تولیدی، در مرحله اول تامین خوراک کارخانجات فولادی داخل کشور است که بسیار به آن پایبند است. این روش ضمن کمک به ایجاد ارزش افزوده بالاتر، در مسیر چشم انداز تولید 55 میلیون تن فولاد کشور است.

شاهمرادی تصریح کرد: بر مبنای این خط مشی و با هدف رفع نیاز داخل کشور، گل‌گهر در سال جاری تقریبا تمام گندله و کنسانتره فروش رفته خود را مطابق با سهمیه بندی وزارت صمت در اختیار شرکت‌های فولادی قرار داده است. هر چند بدلیل وجود مازاد گندله در کشور، کاهش تولید کارخانجات فولادی ناشی از قطع برق و همچنین ذخیره گندله توسط برخی شرکت‌ها ، تقاضا برای این محصول در کشور کاهش یافته است.

وی خاطرنشان ساخت: شرکت گل‌گهر در شش ماهه ابتدای سال جاری، موفق به فروش 6،620،000 تن انواع محصولات شامل 5،135،000 تن گندله، 1،480،000 تن کنسانتره و مقداری اندکی نرمه گندله شده است. مبلغ ریالی فروش شرکت در این شش ماه به حدود 230 هزار میلیارد رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بالای 50 درصدی را داشته است. محصولات این شرکت بخش عمده ای از خوراک حداقل 16 کارخانه  فولادی داخل کشور را تامین می‌کند. 

 به گفته شاهمرادی، حدود 33 درصد از کل کنسانتره و 25 درصد از کل گندله کشور در کارخانجات فرآوری و گندله سازی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تولید می‌شود. البته سهم گروه گل‌گهر از تولید کشور در بخش کنسانتره 43 و گندله 33 درصد است. لذا این شرکت بخش عمده‌ای از نیاز کنسانتره و گندله کارخانجات فولادی کشور را تامین می‌کند و نقش بی بدیلی در تامین زنجیره فولاد کشور ایفا می کند. 

چالش تامین سنگ آهن خام

حسین شاهمرادی ضمن اشاره به اینکه حدود 33 درصد از کنسانتره تولیدی داخل کشور توسط گل‌گهر تولید می‌شود،گفت: این حجم از تولید مستلزم تامین حداقل 28 میلیون تن سنگ آهن خام است که در حال حاضر فقط 9 میلیون تن آن، از معدن شماره یک گل‌گهر که بهره برداری آن توسط ایمیدرو به گل‌گهر واگذار شده، تامین می‌شود و ما مجبور هستیم حدود 70 درصد مابقی نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنیم. ذخایر باقی‌مانده منطقه معدنی گل‌گهر، حدود 780 میلیون تن است که از این مقدار بر اساس قراردادهای موجود با ایمیدرو کمتر از 200 میلیون تن بطور مستقیم و غیر مستقیم در اختیار گل‌گهر قرار می‌گیرد. به نظر می رسد توزیع ذخایر سنگ آهن گل‌گهر متناسب با میزان سرمایه گذاری، تولید و نیاز کارخانجات فرآوری این منطقه انجام نپذیرفته و این مسيله گل‌گهر را مجبور کرده تا بخشی از سنگ آهن خام مورد نیاز خود را از خارج از منطقه و حتی استان کرمان تامین کند که این موضوع قیمت تمام شده محصولات شرکت را بشدت افزایش و میزان تولید این شرکت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.  

معاون بازرگانی گل‌گهر معتقد است که اکتشاف و استخراج سنگ آهن مستلزم سرمایه گذاری کلان و زمان بر بوده و متاسفانه در سال‌های اخیر این حوزه مورد کم توجهی قرار گرفته است. ضمن اینکه ذخایر سنگ آهن و پهنه های معدنی در اختیار دولت و یا اشخاصی بوده که توان سرمایه گذاری در این حوزه را نداشته و لذا توسعه این بخش به عنوان اولین حلقه از زنجیره فولاد ، متناسب با حلقه های پایین دست خود صورت نگرفته است.

بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته در موازنه زنجیره تامین 55 میلیون تن فولاد در افق 1404، با کسری سنگ آهن خام مواجه هستیم و اگر برنامه ریزی و سرمایه گذاری لازم در بخش اکتشاف معادن جدید و استخراج آن انجام نشود، در آینده ای نزدیک مشکل تامین سنگ حادتر و مجبور به واردات آن خواهیم شد.

 وی در پایان اظهار داشت: شرکت گل‌گهر در زمینه اکتشافات، در سال‌های اخیر فعالیت‌های قابل قبولی انجام داده و اخیرا نیز در جهت تامین تجهیزات و نوسازی و توسعه ناوگان حفاری که یکی از مشکلات اساسی این حوزه است، اقداماتی را آغاز و امیدوار است با سرمایه‌گذاری در این بخش و ورود دانش و تکنولوژی جدید به شناسایی و اکتشاف ذخایر جدید و رشد این حوزه کمک کند. 

local_offerبرچسب‌ها:
بورس در تاسیس شرکت های سهامی عام پروژه شرایط را تسهیل کند / اولویت گل‌ گهر سوددهی است

بورس در تاسیس شرکت های سهامی عام پروژه شرایط را تسهیل کند / اولویت...

معاون مالی گل‌گهر معتقد است که یکی از روش¬های تامین مالی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است، ایجاد شرکت‌های سهامی عام پروژه است که امکان اجرای چند پروژه را به صورت...

EghtesadOnline.com/
گل گهر برای اولین بار جایگاه چهارمین شرکت بازار سرمایه ایران را کسب کرد

گل گهر برای اولین بار جایگاه چهارمین شرکت بازار سرمایه ایران را کس...

مدیر عامل شرکت معدنی و‌ صنعتی گل گهر از کسب جایگاه چهارمین شرکت بازار سرمایه ایران توسط گل گهر خبر داد و گفت: شرکت گل‌گهر با نماد کگل، با کسب جایگاه چهارمین شرکت...

EghtesadOnline.com/
نگاهی به عملکرد معدنی و صنعتی گل گهر در دومین ماه1400 / رشد 35درصدی مبلغ فروش کگل در اردیبهشت

نگاهی به عملکرد معدنی و صنعتی گل گهر در دومین ماه1400 / رشد 35درصد...

با نگاه به عملکرد یک ماهه کگل در اردیبهشت، رشد 35درصدی مبلغ فروش این شرکت، درآمدهایش را به 4هزار میلیارد تومان رساند.

EghtesadOnline.com/
گل گهر با عرضه 30 هزار تن گندله سنگ آهن به جمع بورس کالا پیوست

گل گهر با عرضه 30 هزار تن گندله سنگ آهن به جمع بورس کالا پیوست

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز یکشنبه برای نخستین بار میزبان عرضه 30 هزار تن گندله سنگ آهن شرکت معدنی و صنعتی گل گهر شد.

FarsNews.ir/
گل گهر فردا با 30 هزار تن گندله به بورس کالا می آید

گل گهر فردا با 30 هزار تن گندله به بورس کالا می آید

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران فردا میزبان عرضه 134 هزار تن کنسانتره و گندله سنگ آهن است که عرضه 30 هزار تن گندله غول معدنی کشور شرکت گل گهر برای...

EghtesadOnline.com/
نگاهی به عملکرد ماهانه معدنی و صنعتی گل گهر / فروش سه هزار میلیارد تومانی کگل

نگاهی به عملکرد ماهانه معدنی و صنعتی گل گهر / فروش سه هزار میلیارد...

معدنی و صنعتی گل گهر در اولین ماه سال 1400، دو میلیون و 620هزار تن از محصولات مختلف تولید و یک میلیون و 206هزار تن به فروش رساند.

EghtesadOnline.com/
تامین مالی 1200 میلیارد تومانی برای گل گهر

تامین مالی 1200 میلیارد تومانی برای گل گهر

امروز پذیره ‌نویسی صکوک اجاره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در نمادهای صگل039 و صگل309 انجام شد و 12 هزار میلیارد ریال از این اوراق به فروش رسید.‏

FarsNews.ir/
ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن تولید خودرو به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید رشد قیمت‌های جهانی؛ شمشیری دو لبه شاخص با رشد 12 هزارواحدی به کار خود پایان داد