سیگنال بهبود در بازار پلیمرها

سیگنال بهبود در بازار پلیمرها

جرقه‌های رونق در بازار محصولات پتروشیمی در حال مشاهده است و با افزایش حجم دادوستد روبه‌رو هستیم؛ گویی امیدواری‌های جدیدی به این بازار تزریق شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، ثبت بالاترین تقاضا از اوایل اسفندماه تاکنون در بازار پلیمرها نشان می‌دهد که شرایط خریداران در این حوزه معاملات تغییر کرده و میل به تولید بیشتر مترادف با کاهش موجودی انبارها در حال ایفای نقش است. اما افزایش تقاضای مواد اولیه چند ویژگی مهم را نشان می‌دهد که امیدواری به بهبود تقاضا برای محصولات نهایی، رونق مضاعف صادرات، ترس از رشد قیمت مواد اولیه و حتی چشم‌انداز افزایش بهای آزاد ارز همگی مواردی است که از بهبود بازار حمایت کرده است.

اما نکته مهم آن است که روند نزولی حجم معاملات از دی‌ماه سال گذشته آغاز شده و اگر جرقه‌های افزایش رشد حجم معاملات اواخر سال گذشته را در نظر نگیریم می‌توان گفت که جریان غالب در بازار ماه‌هاست که نزول قیمت‌ها توام با رکود تقاضاست و این قبیل تغییرات می‌تواند امیدواری به تغییر فاز بازار را در بر داشته باشد. البته هنوز به‌جرات نمی‌توان گفت که بازار پلیمرها با محوریت بورس کالا از شرایط رکودی قبلی خود خارج شده اما همین تحرک تقاضا نکته مهمی است که چند ذهنیت را به همراه دارد؛ افزایش فاصله قیمت آزاد و نیمایی ارز، اثرات تورمی کسری بودجه، انتظارات تورمی، امید به رونق صادرات، پایین بودن موجودی انبار مواد اولیه و محصول و افت حجم تولید همگی مواردی است که به این جرقه‌های رونق منتهی شده است.

اینکه قطعی برق اثری بر بازار مواد اولیه بر جا نگذاشته را باید نکته مهمی ارزیابی کرد که نشانه‌ای از ورود تقاضای تکنیکال یا تقاضایی برای تامین موجودی انبار و پوشش ریسک و موارد مشابه است که در هفته‌های آینده اثرات آن را می‌توان واضح‌تر ارزیابی کرد.

در هر حال بعد از هفته‌ها شاهد آغاز به کار یک روند صعودی تقاضا و بهبود حجم معاملات بودیم که نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد. در نهایت 78 درصد عرضه‌های هفته گذشته در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت.

 ره‌آورد صعود بهای آزاد ارز؛ رشد تقاضای پلیمرهای بورس‌کالا

سرانجام نوسان‌های مکرر بهای ارز طی هفته گذشته، به نفع دادوستد محصولات پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا تمام شد‌ به‌طوری که در جریان معاملات هفته گذشته حجم تقاضای وارد شده به بورس‌کالا برای خرید مواد اولیه پتروشیمیایی چنان افزایشی بود که سبب تداوم رشد حجم دادوستدها شد.

این صعود یکباره به‌دنبال اوج‌گرفتن بهای آزاد ارز اتفاق افتاد؛ زیرا به‌نظر می‌رسد که با عبور نرخ دلار از کانال 23 هزار تومان در بازار آزاد، پیش‌بینی کاهش بهای نیمایی ارز از سوی متقاضیان، نسبتا به پایان رسیده است‌ بنابراین در هفته ابتدایی خرداد‌ماه با ورود تقاضای افزایشی به بورس‌کالا شاهد صعود یکباره حجم دادوستدها بودیم.

 سکاندار قیمت‌های پایه هفته‌جاری؛ نیما یا قیمت‌های جهانی؟

برخلاف هفته‌های قبل که بهای نیمایی ارز با سکانداری تغییرات کاهشی قیمت مبنای دلار اعلام شد، به‌نظر می‌رسد در هفته‌جاری نمی‌توان به‌صراحت این سکانداری را به یکی از دو اهرم اصلی معادله کشف نرخ پایه نسبت داد‌ زیرا پیش‌بینی‌ها برای میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز نشان می‌دهد که به کف کاهشی خود طی هفته گذشته نزدیک شده اگرچه هنوز هم روند نزولی محدودی دارد. همچنین طی هفته گذشته بهای نفت در بازارهای جهانی بازهم با نوسان زیگزاگی همراه شد و با وجود آنکه ابتدای هفته بهای هر بشکه نفت‌خام برنت در کانال 66 دلاری قرار داشت، در معاملات روز گذشته در لحظه تنظیم این گزارش به 69دلار و 60 سنت رسید که حکایت از رشد هفتگی 61/ 4 درصدی دارد.

 همچنین بهای نفتا که عموما به تبعیت از نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی تغییر می‌کند، در پایان معاملات روز 27 ماه مه به 592 دلار رسید. بررسی تکانه‌های قیمت نفتا طی هفته گذشته تغییر جدی را نشان نمی‌دهد و با رشد مثبت 74/ 1 درصد طی هفته گذشته تمایل آن به ثبات قیمتی دیده می‌شود.

تحلیل قیمت نفتا از آن جهت در روند معاملاتی محصولات پتروشیمیایی مهم به‌شمار می‌رود که یکی از اصلی‌ترین خوراک‌های مایع شرکت‌های پتروشیمی است، بنابراین حداقل در میان‌مدت می‌تواند بر قیمت محصول نهایی تاثیر‌گذار باشد.

هنوز هم رقابت‌های قیمتی در بازار پلیمری و شیمیایی محدود به برخی از گریدها است به‌طوری که در گروه مواد اولیه پلیمری رقابت‌های قیمتی هنوز هم روند هفته‌های ماقبل را طی کرده و بیشترین آن مربوط به پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری است که در برخی از عرضه‌های این محصول رقابت بیش از 50 درصد نیز به ثبت رسیده است. در گروه محصولات شیمیایی نیز با چشم‌پوشی از دو محصول که رقابت بالای 30 درصدی را تجربه کردند؛ در سایر گریدها، معاملات در نرخ پایه انجام شده است.

 صعود معاملات پلیمرها بر فراز متوسط سال گذشته

خوش‌بینی به معاملات محصولات پلیمری با صعود حجم دادوستدها، طی چند هفته اخیر افزایش یافته است.

اینکه میزان عرضه‌ها و حجم تقاضا به مقدار قابل‌قبولی رشد یافته را می‌توان دلیل اصلی این افزایش دانست‌ چرا‌که رقم ثبت‌شده برای این دو داده حیاتی، بسیار بیشتر از متوسط سال گذشته است که در صورت تداوم این روند می‌توان دورنمای خوبی برای مواد اولیه پتروشیمیایی متصور بود. اما با توجه به عدم‌قطعیت‌هایی که این روزها از طریق سایر سیگنال‌های اثرگذار به این بازار مخابره می‌شود، نمی‌توان این شرایط را طولانی‌مدت در نظر گرفت.

هفته گذشته به میزان‌ 97 هزار و 604 تن مواد اولیه پلیمری در بورس‌کالا عرضه شد که 110 هزار و 360 تن تقاضا در برابر آن به ثبت رسید. این میزان از تقاضا بیشترین مقدار از هفته منتهی به 8 اسفندماه به‌شمار می‌رود و به میزان 14 هزار و 532 تن بالاتر از متوسط حجم تقاضای هفتگی سال گذشته است. ثمره تقابل عرضه و تقاضای افزایشی هفته گذشته، 78 هزار و 503 تن دادوستد بود که سبب معامله بیش از 80 درصد عرضه‌ها شد.

 افزایش حجم معاملات شیمیایی‌ها با شتابی آهسته‌تر از پلیمرها

در بازار محصولات شیمیایی این روند افزایشی در حالی به ثبت رسید که از شتاب کمتری برخوردار بود‌ به‌طوری که به میزان 36 هزار و 949 تن از انواع محصولات شیمیایی در بورس‌کالای ایران معامله شد که بیشترین مقدار طی 4 هفته گذشته تاکنون به‌شمار می‌رود. حجم تقاضای وارد‌شده به این بازار نیز به اندازه 39 هزار و 646 تن و میزان عرضه‌ها به اندازه 47 هزار و 245 تن برآورد می‌شود. در نهایت 78درصد عرضه‌های هفته گذشته در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت.

local_offerبرچسب‌ها:
نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: اولین عرضه اولیه بورس تهران با پشتوانه اوراق اختیار فروش تبعی و تضمین حداقل سود 25 درصد در دوره یکساله چهارشنبه انجام می‌شود.

FarsNews.ir/
چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

متغیرهای بسیاری در بورس تهران طی ماه‌های اخیر تاثیرگذار بوده‌اند تا حرکت دماسنج بازار بر مدار منفی ادامه داشته باشد.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده‌اند

چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده...

یک کارشناس بازار سرمایه نظرات خود را در ارتباط نوسانات اخیر بازار و همینطور آینده بازار سرمایه به شرح زیر بیان کرد.

EghtesadOnline.com/
اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

شرکت بورس تهران در مورد تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا اطلاعیه‌ای صادر کرد.

EghtesadOnline.com/
مرز جدید ترس در بورس تهران

مرز جدید ترس در بورس تهران

شاخص کل بورس تهران روز یکشنبه 8/ 1درصد دیگر افت کرد تا فاصله این نماگر تا سقوط به ابرکانال 1/ 1میلیون واحد به کمتر از 7/ 0درصد برسد.

EghtesadOnline.com/
کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار میلیارد تومان گذشت

کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 4759 واحد روبرو شد.

FarsNews.ir/

سردترین بهار بورس تهران

چرا بورس تهران رشد کرد؟

چرا بورس تهران رشد کرد؟

روز گذشته نماگر اصلی بازار سهام بیش از2 درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 5800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 175 هزار واحد قرار گرفت.

Bartarinha.ir/
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بورس تهران در دومین ماه از زمستان در حالی بسته شد که باوجود کم‌رمق بودن معاملات و نوسانات کم‌مقدار اما شاخص کل با رشد 6/ 7 درصدی همراه شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک با سرمایه 1500میلیارد ریال شاهد درج نماد خود در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار بوده و در لیست انتظار عرضه اولیه سهام...

EghtesadOnline.com/
خطای مکرر در بورس تهران

خطای مکرر در بورس تهران

در روزی که شاخص بورس افت 4/ 1درصدی را ثبت کرد، انتشار اولین پیش‌بینی‌های‌ سود 99 با انحراف قابل توجه EPS یک شاخص‌ساز از برآوردهای تحلیلی توجه بورس‌بازان را جلب کرد.

EghtesadOnline.com/
تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در توییتر خود از تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران خبر داد.

EghtesadOnline.com/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ 2 میلیون و 750 هزار نفر سهامدار لطیف شدند درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟

در حال بارگیری...