وضعیت قرمز و رکوردشکنی مصرف برق کشور / منتظر قطعی برق باشیم؟

وضعیت قرمز و رکوردشکنی مصرف برق کشور / منتظر قطعی برق باشیم؟

انرژیشهروند نوشت: دیروز سخنگوی صنعت برق با اعلام اینکه مصرف برق به‌شدت افزایش پیدا کرده است، گفت: «امروز سخت‌ترین روز صنعت برق است.»

این هفته که گرم‌ترین هفته تیرماه لقب گرفته، نگرانی از رسیدن تقاضای مصرف برق به مرز 70هزار مگاواتی را تشدید کرده است، چراکه اگر تقاضای مصرف برق به 70 هزار مگاوات برسد، احتمال بازگشت خاموشی‌ها افزایش می‌یابد.
مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق در این‌خصوص گفت: «مصرف برق امروز نسبت به روزها و سال‌های گذشته به‌شدت افزایش یافته و اگر این روند ادامه پیدا کند، ممکن است به بیش از 69هزار مگاوات نیز برسد.»
او افزود: «مصرف برق امروز در هر ساعت حدود هزار مگاوات از روز سه‌شنبه هفته گذشته که اوج مصرف برق تاریخی کشور رخ‌داد، بیشتر بوده و اگر این روند ادامه یابد، پیش‌بینی می‌کنیم به بیش از 69هزار مگاوات نیز برسد.»
تامین تقاضای فعلی برق برای نیروگاه‌ها دشوار است
سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: «تامین این میزان تقاضای مصرف برای نیروگاه‌ها دشوار است و برق مورد نیاز مشترکان در این شرایط با زحمت بسیار تامین می‌شود.»
او ادامه داد: «شاید بتوان به دلیل گرمای شدید هوا، امروز را سخت‌ترین روز صنعت برق دانست. ما باید بتوانیم برق را به تمامی نقاط ایران به‌ویژه نقاط بسیار گرم مانند هفت شهر از استان خوزستان که امروز دمای بیش از 50درجه را تجربه‌می‌کنند، برسانیم.»
مردم تا ساعت 18 از وسایل پرمصرف برقی استفاده نکنند
رجبی‌مشهدی خاطرنشان کرد: «از همه هموطنان درخواست می‌کنیم تا ساعت 18 که اوج مصرف برق است، از استفاده وسایل پرمصرف برقی به‌طور جدی خودداری کنند و راهکارهای مدیریت مصرف مثل تنظیم دمای کولرهای گازی روی 25درجه، استفاده از دور کند کولرهای آبی و حتی خاموشی یک عدد لامپ اضافه را اجرا کنند.»
او افزود: «همچنین اگر ساکن شهرهای سردسیر هستید و امکان خاموشی کولر وجود دارد، با استفاده‌نکردن از کولر به ما در تامین برق همه مشترکان یاری رسانید تا این روزهای گرم را بدون هیچ گونه قطعی برق پشت‌سر بگذاریم.»
اگر صرفه‌جویی از سوی مشترکان بخش خانگی صورت نگیرد، اعمال راهکارهایی که برای کاهش مصرف در بخش صنعت، اداری و کشاورزی در حال انجام است، کفاف کاهش بار شبکه را نخواهد داد و با رسیدن تقاضای مصرف برق به مرز 70هزار مگاواتی، بازگشت خاموشی‌ها در نقاط مختلف کشور دور از ذهن نیست.
تاکید بر ضرورت همکاری مردم
در همین خصوص مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: «با توجه ‌به افزایش دمای هوا، احتمال ثبت رکوردهای بالاتر مصرف برق در کشور وجود دارد.»
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، «آرش کردی» اظهار کرد: «افزایش دمای هوا باعث بالا رفتن میزان مصرف برق در کشور شده است.»
او ادامه داد: «امروز و با توجه به شرایط مذکور، احتمال ثبت رکوردهای بالاتر در مصرف برق دور از ذهن نیست.»
مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: «در شرایط کنونی و با توجه به افزایش نیاز مصرف برق در کشور، به‌منظور تداوم خدمت‌رسانی و تامین برق پایدار به‌ویژه در مناطق جنوبی کشور که برق حکم زندگی را دارد، همه هموطنان می‌توانند با مصرف صحیح، ما را در پایداری شبکه یاری کنند.»
کردی گفت: «قراردادن کولرهای گازی روی 24درجه، استفاده از دور کند کولرهای آبی و عدم‌استفاده از وسایل برقی پرمصرف سه راهکاری است که می‌تواند در مدیریت مصرف برق به میزان زیادی موثر باشد.»

بیشتر بخوانید :

  • مصرف بهینه برق خانگی مانع قطع برق واحدهای صنعتی می‌شود
  • فعالیت 10 مرکز مجاز استخراج رمزارز در آذربایجان‌غربی / قطع برق مراکز تا پایان محدودیت‌ها


گرچه پیش‌بینی‌ها نشان از افزایش دمای هوا دارد، اما روز دوشنبه به‌واسطه تعطیلی یک‌روزه مصرف برق کشور به طرز محسوسی در بخش خانگی و اداری کاهش یافت. همین امر سبب شد بخش صنعت که روزهای قبل‌تر با کاهش مصرف روبه‌رو بود، میزان مصرف را افزایش دهد.
بزرگ‌ترین ظرفیت تولید و توزیع برق در بین کشورهای غرب آسیا متعلق به ایران است
از دیگر سو وزیر نیرو با بیان اینکه ایران قدرت اول تولید برق غرب آسیاست، گفت: «حرکت به سوی انعقاد قراردادهای راهبردی بلندمدت در بخش برق، یکی از محورهای دیپلماسی پویای منطقه‌ای دولت بوده که نتایج درخشانی را برای کشور به همراه داشته است.»
علی‌اکبر محرابیان ضمن اشاره به ظرفیت قابل توجه کشور در حوزه برق اظهار داشت: «براساس گزارش‌های بین‌المللی، بزرگ‌ترین ظرفیت تولید و توزیع برق در بین کشورهای غرب آسیا متعلق به ایران است که با وجود کندشدن روند توسعه صنعت برق در سال‌های گذشته همچنان ایران قدرتمند‎ترین کشور برقی منطقه به حساب می‌آید و با رکوردشکنی افزایش ظرفیت نیروگاهی در سال‌جاری این مساله تداوم خواهد یافت.»
وزیر نیرو با اشاره به برتری ایران در حوزه برق بین کشورهای غرب آسیا گفت: «قدرت ایران در حوزه برق تنها به ظرفیت نصب‌شده نیروگاهی اختصاص ندارد و به‌واسطه گسترش دانش بومی، نه‌تنها در زمینه‌های ساخت، ارتقا، تعمیرات و نگهداری واحدهای نیروگاهی جزو معدود کشورهای خودکفا در سطح دنیا هستیم، بلکه صادرات قابل توجه انواع خدمات مهندسی در حوزه برق را در دستور کار داریم.»
توسعه دیپلماسی برق در دستور کار دولت است
محرابیان در تشریح رویکرد دولت مردمی در حوزه برق گفت: «با توجه به اینکه در زمان‌های زیادی از سال با مازاد تولید برق در کشور مواجه هستیم، بنابراین توسعه دیپلماسی انرژی به محوریت برق را با سایر کشورهای همسایه پیگیری کردیم تا علاوه بر رفع مسايل کشورهای همسایه در این بخش، زمینه ایجاد جریان پایدار درآمد و استفاده از حداکثر ظرفیت شبکه برق کشور مهیا شود.»
او در تشریح مساله دیپلماسی برق افزود: «در دیپلماسی برق، هم صادرات برق و هم واردات این حامل انرژی را در دستور کار داریم که میزان حجم واردات و صادرات بسته به حداکثر شدن منافع ملی کشور در بازه‌های زمانی مختلف را مدنظر قرار می‌دهیم.»
حرکت به سوی قراردادهای بلندمدت راهبردی را پیگیری می‌کنیم
عضو کابینه دولت مردمی با اشاره به تغییر فاز دیپلماسی برق تاکید کرد: «حرکت به سوی انعقاد قراردادهای راهبردی بلندمدت در بخش برق، یکی از محورهای دیپلماسی پویای منطقه‌ای دولت بوده که نتایج درخشانی را برای کشور به همراه داشته است.»
او ادامه داد: «در همین خصوص، اخیرا زمینه نخستین همکاری بلندمدت در بخش برق با کشور عراق مهیا شده و قرارداد مهم و راهبردی با این کشور امضا کرده‌ایم.»
محرابیان در تشریح محورهای همکاری ایران و عراق در حوزه برق گفت: «محورهای متعدد همکاری بین ایران و عراق از گذشته تاکنون وجود داشته است که از جمله آن می‌توان به قراردادهای متعدد ساخت و توسعه نیروگاه و نگهداری واحدهای تولید برق موجود اشاره کرد.»
محورهای همکاری برقی با کشورهای همسایه
وزیر نیرو با اشاره به موارد همکاری برقی ایران و عراق گفت: «با توجه به خودکفایی ایران در دانش فنی ساخت نیروگاه، تاکنون ساخت 1950 مگاوات نیروگاه تولید برق توسط شرکت‌های ایرانی با سرمایه‌گذاری طرف عراقی اجرایی شده، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی کشور نیز ساخت 1700 مگاوات نیروگاه را در این کشور در دست اجرا دارند.»
این مقام مسيول ضمن اشاره به برنامه دولت مردمی در حوزه برق گفت: «با سرعت بخشیدن به توسعه ظرفیت نیروگاهی تلاش می‌کنیم در گام اول انرژی مورد نیاز در کشور را تامین کرده و سپس زمینه گسترش همکاری‌های برقی با سایر کشورهای همسایه را مهیا کنیم.»

توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی کاهش یک تا 4 میلیونی برخی خودروها /بازار خودرو...