نسبت های مالی بنیادی "شغدیر" افزایش یافت

نسبت های مالی بنیادی "شغدیر" افزایش یافت

حاشیه سود عملیاتی شرکت پتروشیمی غدیر در دوره 9 ماهه منتهی به آذر 1399 نسبت به دوره مشابه گذشته، از 27 درصد به 47 درصد افزایش پیدا کرده است و حاشیه سود خالص نیز از 22 درصد به 43 درصد افزایش پیدا کرده است. جمع بدهی به جمع دارایی ها از 48 درصد به 36 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، درآمدهای عملیاتی شرکت پتروشیمی غدیر در دوره 9 ماهه منتهی به آذر 99 مبلغ 14 هزار و 786 میلیارد و 348  میلیون ریال داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 132 درصد افزایش داشته است.

22 درصد از درآمد "شغدیر" حاصل از فعالیت صادراتی و 78 درصد حاصل فروش داخلی است.

شرکت پتروشیمی غدیر در 9 ماهه منتهی به آذر 99 مبلغ 6 هزار و 836 میلیارد و 188 میلیون ریال هزینه پرداخت کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 51 درصد افزایش پیدا کرده است.

تفسیر روش دوپونت برای بازده حقوق صاحبان سهام "شغدیر"

بازده حقوق صاحبان سهام شرکت ROE  معیار سنجش عملکرد مدیریت در سودآوری است. این نسبت از سال 96 تا 99 صعودی و مثبت است. میزان بازده حقوق صاحبان سهام در سال 99 برابر 172 درصد درصد است در حالی که در سال 98 برابر 63 درصد بوده است. نسبت ROE در سال 99 نسبت به سال گذشته افزایش شدید داشته است. نسبت ROE شرکت  75 درصد بیشتر از متوسط صنعت است که نشان دهنده عملکرد مطلوب مدیریت در سودآوری در قیاس با سایر شرکت های هم گروه خود است. نسبت ROE تحت تاثیر سه عامل به شرح زیر قرار دارد:

نسبت گردش دارایی ها: این نسبت نشان دهنده کارایی شرکت در استفاده از دارایی ها جهت ایجاد سود است. نسبت گردش دارایی ها در طی سال های 95 تا 99 افزایش داشته است. این نسبت در سال 98 برابر 1.55 بوده و در سال 99 برابر 2.05 بوده است که علت افزایش آن دارایی های شرکت بوده است.

هرم مالی: اهرم مالی که با نسبت مالکانه سنجیده می شود ، حاصل دارایی بر حقوق صاحبان سهام است. نسبت اهرم مالی در سال 99 عدد 1.57 نشان می دهد و در سال 98 برابر 2.11 بوده است و نشان دهنده کاهش در این بخش است.

نسبت حاشیه سود(خالص): درصدی از درامدهای شرکت که تبدیل به سود شده است. (با احتساب فعالیت های اصلی و سرمایه گذاری های شرکت) هر چه این نسبت بالاتر باشد مطلوب تر است. این نسبت از 22 درصد به 43 درصد افزایش پیدا کرده است.

همچنین، P/E سهم شرکت پتروشیمی غدیر 10.18 است که در مقایسه با P/E صنعت که برابر 11.27 است پایین تر است.

سود خالص شرکت در 9 ماهه منتهی به آذر 99 مبلغ 7 هزار و 21 میلیارد و 886 میلیون ریال است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 385 درصدی داشته است.

سود هر سهم پس از کسر مالیات در 9ماهه منتهی به اذر 99 مبلغ 6051 ریال است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 385 درصدی داشته است.

نکات با اهمیت گزارش شرکت پتروشیمی غدیر در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذر ماه 1399 در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به شرح زیر است:

 • افزایش 132 درصد درآمدهای عملیاتی
 • افزایش 368 درصد سود عملیاتی
 • افزایش 385 درصد سود خالص
 • افزایش 120 درصد دارایی ها
 • افزایش 200 درصد سود انباشته
 • افزایش 126 درصد حقوق مالکانه
 • افزایش حاشیه سود ناخالص از 27 درصد به 47 درصد
 • افزایش حاشیه سود عملیاتی از 22 درصد به 43 درصد
 • افزایش حاشیه سود خالص از 20 درصد به 42 درصد
 • افزایش بازده دارایی از 32 درصد به 87 درصد
 • افزایش بازده حقوق صاحبان سهام 63 درصد به 172 درصد
local_offerبرچسب‌ها:
انتظار جمع شدن صف فروش برای بازار امروز

انتظار جمع شدن صف فروش برای بازار امروز

برای بازار امروز انتظار جمع شدن صف‌های فروش را داریم. با این حال به نظر می‌رسد که همچنان جو نزولی بر کلیت بازار سرمایه حاکم باشد و حمایت‌های حقوقی در جمع کردن صف‌های فروش صرفا در کوتاه مدت می‌تواند من...

BourseNews.ir/
بیش واکنش‌ها دلیل عمده اتفاقات در بازار سرمایه

بیش واکنش‌ها دلیل عمده اتفاقات در بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بیش واکنشی یکی از ناهنجاری‌های قابل مشاهده در بازار سرمایه است، که پیامدهای مخربی از جمله عدم کارایی بازار را به دنبال دارد.

Sena.ir/

بیش واکنشی یکی از ناهنجاری‌های قابل مشاهده در بازار سرمایه است

تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار

تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (یکشنبه، 10 اسفندماه) هشت هزار و 601 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 185 هزار واحد رسید.

Irna.ir/

ارزش سهام عدالت امروز 10 اسفند 99

ارزش امروز سهام عدالت 9 اسفند / سهام عدالت یک میلیونی چقدر می‌ارزد؟

اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟

اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟

صبح امروز بازار ارز با روندی نزولی آغاز شد اما به نظر میرسد سخنان ريیس جمهور باز هم تاثیری معکوس بر مسیر حرکت نرخ دلار داشته است.

TejaratNews.com/
رشد 1100 درصدی فروش اوراق بدهی در بهمن ماه/ صندوق‌ها به جای خرید سهام فقط اوراق بدهی می‌خرند

رشد 1100 درصدی فروش اوراق بدهی در بهمن ماه/ صندوق‌ها به جای خرید سهام فقط اوراق بدهی می‌خرند

روند فروش اوراق بدهی توسط دولت در سال جاری رشد 606 درصدی را نشان می دهد که همین مساله سبب شده است پول از بورس به سمت معامله اوراق برود.

FarsNews.ir/
ارزش سهام عدالت 171 هزار تومان کاهش یافت

ارزش سهام عدالت 171 هزار تومان کاهش یافت

ارزش سهام عدالت در مقایسه با چهارشنبه (6 اسفندماه)، 1.6درصد (171هزار تومان) کاهش یافت.

BourseNews.ir/
دستورالعمل انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

دستورالعمل انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد در مکاتبه‌ای به ادارات کل امور اقتصادی استان‌های کشور، دستورالعمل مجامع انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت (به تعداد 5 نفر از...

EghtesadOnline.com/
بیت کوین یا بورس، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری کدام است؟

بیت کوین یا بورس، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری کدام است؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وجود نوسان در معاملات رمز ارزها و بازار سهام، به مقایسه سرمایه گذاری در این دو بازار پرداخت و گفت: در بازار جهانی پیش‌بینی شده که رمز ارزها وارد ی...

Irna.ir/
جزيیات بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/9

جزيیات بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/9

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف رشد بهای طلای جهانی و رشد نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به یازده میلیون و 133 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
شرکت در انتخابات استانی سهام عدالت مشروط به ثبت‌نام در سجام است

شرکت در انتخابات استانی سهام عدالت مشروط به ثبت‌نام در سجام است

مشاور اجرایی سهام عدالت در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: اگر مشمولان سهام عدالت مراحل مربوط به ثبت‌نام در سجام را انجام نداده باشند، امکان دسترسی به سامانه و حضور...

EghtesadOnline.com/
سهام عدالت، چگونگی تبدیل فرصت تاریخی حمایت از مردم به ابزاری برای نقره داغ کردن آنها

سهام عدالت، چگونگی تبدیل فرصت تاریخی حمایت از مردم به ابزاری برای نقره داغ کردن آنها

10 روز به برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور که انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت بوده، باقی مانده است. اما برگزاری این انتخابات با ابهاماتی...

EghtesadOnline.com/
حراج سهام عدالت در شب عید / معاوضه سهام عدالت با خودرو!

حراج سهام عدالت در شب عید / معاوضه سهام عدالت با خودرو!

9 ماه از آزادسازی سهام عدالت می‌گذرد. مردم امیدوار بودند که دولت در بهمن یا حداقل در شب عید، بخشی از پول فروشس سهام عدالت را به حساب آنها واریز کند که نکرد. حالا مردم ناامید، خودشان در صدد فروش سهام ع...

TejaratNews.com/
کمبود بنزین چقدر جدی است؟ کاهش 80هزار تومانی قیمت سکه افشای اطلاعات بانک ایران زمین / فروش املاک مازاد استاندار قزوین: شرکت نیرو محرکه باعث رونق قطعه سازان شده است وام اجاره تا پایان اسفند تمدید شد کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت تلاش دولت برای کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر بازارسرمایه کاهش 30درصدی قیمت لوازم خانگی برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس" پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو" چطور یک سرور مناسب برای استارت آپ انتخاب کنیم؟ ادامه روند نزولی در بورس تهران ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد تاثیر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بر انتشار صکوک خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست آشنایی با نقشه راه استارت‌آپ قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟ تنظیم قیمت‌ها باید طبق عرضه و تقاضا باشد نه شیوه دستوری حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد استخدام 20 هزار فرزند شهید و ایثارگر جزيیات اعطای تسهیلات در قالب طرح "نسخ الکترونیکی پزشکان" اطلاعیه دفتر روحانی درباره اظهارات واعظی پیرامون گران کردن ارز بانک رفاه کارگران وجه التزام اقساط غیر جاری تسهیلات کادر درمان را می بخشد اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 اسفند 99 رشد 1100 درصدی فروش اوراق بدهی در بهمن ماه/ صندوق‌ها به جای خرید سهام فقط اوراق بدهی می‌خرند ایران در همایش «بورس 1400» نرخ دلار در صرافی ملی برای پنجمین بار کاهش یافت / دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد امیدواریم شاهد روند کاهشی نرخ ارز باشیم وعده جدید روحانی درباره نرخ ارز ارزش پالایشی یکم 10 اسفند 99 سقف درآمد‌های دولت در لایحه بودجه مشخص شد تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار کاهش 8601 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 9.6 هزار میلیارد تومان شد سهام عدالت، چگونگی تبدیل فرصت تاریخی حمایت از مردم به ابزاری برای نقره داغ کردن آنها نمای پایانی بورس امروز/ دامنه نوسان نامتقارن؛ نوش دارویی که اثر نمی‌کند مصوبه‌ای که فرصت سوبسید فروشی را از صنایع مادر گرفت! قیمت دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 ارزش سهام عدالت 171 هزار تومان کاهش یافت افت شاخص با ریزش 8 هزار واحدی ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 10 اسفند 99 قالیباف: دولت باید برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از مجلس مجوز می‌گرفت قصد ما این نیست که سقف حقو... تعرفه 86درصدی برای واردات خودرو در سال آینده قیمت دلار به 25047 تومان رسید / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 پروپیلن پالایش نفت شازند مهمان امروز بورس انرژی معامله بیش از 44 هزار قرارداد توسط شرکت تولید نیروی برق پرند مپنا ثبت نخستین معامله مناقصه‌گذار در بورس کالا مجلس به دنبال کاهش حقوق بازنشستگان نیست رشد 140 درصدی صف‌های فروش بورس/ منفی 2 درصد راهی برای ضرر کمتر

در حال بارگیری...