چرا برخی دارو‌ها کمیاب شدند؟

چرا برخی دارو‌ها کمیاب شدند؟

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو می‌گوید کاهش جدی تخصیص ارز 4200 تومانی در سال جاری، شرایط را برای تولید و تامین دارو‌های موردنیاز کشور دشوار کرده است.

ایسنا: رییس اتحادیه واردکنندگان دارو می‌گوید کاهش جدی تخصیص ارز 4200 تومانی در سال جاری، شرایط را برای تولید و تامین داروهای موردنیاز کشور دشوار کرده است.

تشریح کرد: از نوروز امسال و حتی هفته‌های پیش از آن، عملا میزان ارز تخصیص یافته برای واردات دارو یا مواد اولیه و واسطه‌ای تولید دارو در کشور به عدد صفر نزدیک شده و اگر در این مدت دارو یا مواد اولیه‌ای وارد شده نیز با حداقل اسناد و بر اساس تعهد واردکنندگان به شرکت‌های خارجی برای تسویه حساب در آینده به کشور رسیده است.

وی با تکذیب برخی ادعاها در دریافت ارز دارو از سوی چند شرکت محدود، توضیح داد: اگر در هفته‌های گذشته ارزی به دارو تخصیص داده شده نیز به شرکت‌هایی بوده است که پیش از این دارو یا مواد اولیه را به کشور وارد کرده بودند و زمان برای تسویه حساب آنها در حال سر آمدن بود. از آنجا که این احتمال وجود دارد که در شهریور ماه امسال، سیاست تخصیص ارز دولتی تغییر کند، برای آنکه در آینده مشکل کمتری برای شرکت‌هایی که در گذشته دارو وارد کرده اما ارز نگرفته بودند به وجود آید، تلاش شده بخشی از ارزهای محدود موجود به آن تعلق گیرد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به فهرست محدود داروهایی که در حال حاضر به ایران وارد می‌شوند، تشریح کرد: در سال‌های گذشته قرار بر این بوده که داروهایی که امکان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد دیگر وارد نشوند. از این رو در سال‌های گذشته یا مواد اولیه و واسطه‌ای موردنیاز برای تولید دارو در داخل وارد شده‌اند یا داروهای آماده‌ای به کشور رسیده‌اند که چند حالت داشتند؛ نخست آنکه امکان تولید آنها وجود نداشت. دوم داروهایی که در داخل تولید می‌شد اما تمام نیاز کشور را تامین نمی‌کرد و سوم داروهایی که تولید داخل دارند اما در گذشته گروهی از بیماران، درمان با داروهای خارجی را آغاز کرده‌اند و در طول درمان امکان جابجایی آنها با داروی داخلی وجود نداشت.

ریاحی اضافه کرد: با وجود تمام این سیاست‌ها متاسفانه روند تخصیص ارز آن قدر مشکل داشته که این داروها و مواد اولیه آنها نیز برای واردات محدودیت جدی داشتند و ذخیره برخی از آنها به مرحله خطر در کشور رسیده بود که تلاش شد با تخصیص ارز یا با تعهد واردکنندگان به شرکت‌های خارجی، لااقل برای تامین نیازهای روز، این داروها به کشور برسند اما متاسفانه با این وجود کمبودها دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه برای واردات برخی مواد اولیه به ارز چین و هند نیاز است، گفت: متاسفانه در تامین این ارزها نیز مشکل داریم که شاید دلیل آن عدم فروش نفت یا تسویه نشدن قراردادهای مربوط به آن باشد. در هر حال در این حوزه نیز مشکلات ادامه دارد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر این موضوع که نمی‌توان واردات دارو را با موضوعاتی ماننده نهاده‌های دامی مقایسه کرد، توضیح داد: در رابطه با نهاده‌ها هم تنوع کم است و هم امکان واردات با وزن زیاد وجود دارد اما در رابطه با دارو ما با کمبود نزدیک به 8000 قلم دارو یا مواد اولیه مواجهیم که چون بیمه‌ها پول ما را به موقع نمی‌دهند، امکان خرید با حجم بالا ممکن نیست و باید در چندین محموله به کشور وارد شود و همین موضوع چه برای تولیدکننده، چه برای واردکننده مواد اولیه و چه برای واردکننده دارو مشکل آفرین شده است.

ریاحی ادامه داد: در حال حاضر، در هر ماه روی سایت، سیاست گذاری جدید دارویی را اعلام می‌کنند و فهرست داروهای موردنیاز را به روز می‌کنند. هیچ واردکننده‌ای جلسه حضوری برای چانه زنی درباره واردات دارو ندارد و ما وقتی دارویی وارد می‌کنیم نیز مستقیما آن را تحویل می‌دهیم و حتی اگر نیاز شخصی داشته باشیم نیز مانند مردم عادی باید آن را از بازار تهیه کنیم؛ بنابراین هیچ موضوع پنهانی و تردیدآمیزی در این زمینه وجود ندارد.

آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا

وی در پاسخ به این سوال که چرا پس از خبر نهایی شدن واردات واکسن از بخش خصوصی، امکان ورود آن به کشور فراهم نشد نیز بیان کرد: همانطور که پیش از این اعلام کرده بودیم، واردات سه میلیون دوز واکسن آسترازنکا به کشور از بخش خصوصی نهایی شده و ال سی لازم در این زمینه باز شده است. در حال حاضر دو مشکل در این زمینه وجود دارد. نخست آنکه سه میلیون دوز از این واکسن فعلا موجود نیست و تنها 500 هزار دوز آن تولید شده است اما تا شهریور این ظرفیت خریداری شده پر می‌شود و امکان واردات آن به کشور وجود خواهد داشت. از سوی دیگر این واکسن‌ها نیاز به امضا و مجوز نخست وزیر هند دارد که هنوز نهایی نشده است.

ریاحی ادامه داد: بخش خصوصی خرید سه میلیون دوز واکسن سینوفارم چین را نیز پیگیری می‌کند که هنوز به مرحله گشایش ال سی نرسیده است. واردات این واکسن‌ها ابتدا باید به تایید سفارت این کشور برسد و از سوی دیگر سازمان غذا و دارو برگه نمایندگی این شرکت را خواسته که چون تاکنون نماینده‌ای در ایران نداشته‌اند، فرایند دریافت آن طولانی خواهد شد. از سوی دیگر مقداری واکسن از سهمیه کشورهای دیگر که وضعیت کرونایی بهتری دارند از سوی واردکننده پیدا شده که امیدواریم با دریافت مجوزهای لازم، امکان واردات به کشور فراهم شود. از این رو فعلا نمی‌توان زمان بندی دقیقی در این زمینه اعلام کرد اما پیگیری‌ها در همه این حوزه‌ها ادامه دارد.

local_offerبرچسب‌ها:
ارز واردات دارو گم شد؟!/ کمیاب شدن انسولین

ارز واردات دارو گم شد؟!/ کمیاب شدن انسولین

در حالی که ريیس کل بانک مرکزی ادعا می‌کند از ابتدای سال 500 میلیون دلار ارز به واردات دارو تخصیص پیدا کرده،ريیس سندیکای صنایع داروهای انسانی ایران، به تجارت‌نیوز می‌گوید بانک مرکزی از ابتدای سال تا 20...

TejaratNews.com/

سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

خطر کمبود گسترده دارو جدی است

موجودی مواد اولیه دارو در وضعیت مناسبی قرار ندارد

موجودی مواد اولیه دارو در وضعیت مناسبی قرار ندارد

محمود نجفی عرب، ريیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران می‌گوید، به دلیل مشکلاتی که در تخصیص ارز ایجاد شد، موجودی انبارهای مواد اولیه دارو، رو به کاهش گذاشته و چند ماهی است که فعالان صنعت دارو هشدار می‌د...

TejaratNews.com/
تولیدکنندگان دارو: گرانی به نفع مردم مدیریت شد!

تولیدکنندگان دارو: گرانی به نفع مردم مدیریت شد!

روزنامه همشهری در گزارشی به بررسی ابعاد تازه کمبود و گرانی دارو در کشور پرداخته است.

Bartarinha.ir/
دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند

دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند

درحالی که اخیرا شنیده می‌شود روند تخصیص ارز به کالاهای ضروری مثل دارو، نهاده‌های دامی، شیر خشک و... دچار اختلال شده، آخرین فهرست منتشر شده بانک مرکزی نشان می‌دهد برخی نهادهای فرهنگی موفق به دریافت ارز...

TejaratNews.com/
لبنان دارو و سوخت از ایران وارد می‌کند

لبنان دارو و سوخت از ایران وارد می‌کند

دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد که برخی از اعضای این گروه، برای تکمیل بحث درباره واردات سوخت از ایران، در تهران حضور دارند و به زودی از راه زمینی و دریایی سوخت و دارو وارد لبنان می‌شود.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق / واردات واکسن کرونا از عراق

آخرین وضعیت پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق / واردات واکسن کرونا ا...

عضو هیات ريیسه اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه در مورد واردات 16 میلیون دوز واکسن کوواکس از عراق از محل بدهی ایران از این کشور توافق شد، گفت: واردات برخی محموله‌‌های مواد غذایی به ایران از محل پ...

TejaratNews.com/
در زنجیره تامین دارو چه می‌گذرد؟

در زنجیره تامین دارو چه می‌گذرد؟

متاسفانه در هفته‌های اخیر برخی از اخبار رسمی منتشرشده و ناخوشایند در رابطه با کمبودهای ایجادشده در حوزه دارو حاکی از ورود به وضعیت قرمز در این بخش است...

Bartarinha.ir/
وضعیت ارز 4200 تومانی دارو در سال 1400

وضعیت ارز 4200 تومانی دارو در سال 1400

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1400 گفت: ارز 4200 تومانی برای دارو حذف نمی‌‌شود و مصوب شد که 2.5 میلیارد دلار ارز به دارو تخصیص یابد.

Bartarinha.ir/
قطع همکاری کونلون بانک چین با ایران / 220 میلیون دلار ارز دارو بلاتکلیف ماند

قطع همکاری کونلون بانک چین با ایران / 220 میلیون دلار ارز دارو بلا...

رییس کمیسیون اقتصادسلامت اتاق بازرگانی تهران از بلاتکلیفی 220 میلیون دلار ارز ترجیحی تخصیص یافته به شرکت‌های دارویی در چین خبر می‌دهد و می‌گوید: « کونلون بانک دیگر با ایران همکاری نمی‌کند، اگر بانک مر...

TejaratNews.com/
نابودی صنعت دارو با ارز 4200 تومانی

نابودی صنعت دارو با ارز 4200 تومانی

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: تزریق ارز 4200 تومانی به حوزه تولید دارو، منجر به نابودی توسعه و سرمایه‌گذاری صنعت دارو شده است.

TejaratNews.com/
"دارو" سرمایه را 100 درصد افزایش داد

"دارو" سرمایه را 100 درصد افزایش داد

شرکت کارخانجات داروپخش در تاریخ 1399/09/23 مجمع عمومی فوق العاده برگزار کرد.

BourseNews.ir/
کانادا، ارسال دارو به آمریکا را ممنوع کرد

کانادا، ارسال دارو به آمریکا را ممنوع کرد

کانادا در اقدامی جدید صادرات عمده دارو را به آمریکا ممنوع کرد.

Sena.ir/
فرصتی برای صنعت دارو و تهدیدی برای مصرف کنندگان

فرصتی برای صنعت دارو و تهدیدی برای مصرف کنندگان

کمبودها فرصتی برای شرکت های دارویی ایجاد می کند که در صورت در اختیار داشتن مواد اولیه کافی، نیاز بازار را تامین کنند و از محل افزایش تولید و فروش، سود بیشتری هم محقق کنند.

BourseNews.ir/
کمبود بنزین در راه است؟/ علت تعطیلی موقت برخی جایگاه‌های سوخت حاشیه تهران مقصد جدید مستاجران پایتخت قیمت سکه در بازار امروز سهام عدالت نیم میلیونی در نزدیکی 12 میلیون تومانی بورس در هفته دوم مرداد چگونه گذشت؟ / شاخص کل یک پله رشد کرد روی خوش بورس به سهامداران در هفته دوم مردادماه سیمان 40 هزار تومانی کجاست؟ سهام فملی | سیگنال خرید در فملی صادر شد؟ سودسازی مستمر بانک اقتصاد نوین/ تراز 4 ماهه این بانک به هزار میلیارد تومان نزدیک شد "سیستم" آماده پرداخت سود می شود قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/14 از مجمع گشان چه خبر؟ | تصمیم گیری برای افزایش سرمایه در سه ماه آینده تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس سکه چه واکنشی به تحلیف ريیس‌جمهور نشان می‌دهد؟ "قجام" تعداد 700 هزار سهم "قیستو" را فروخت پتروشیمی شیراز و رشد سودسازی بیش از 50درصدی برای هر سهم زمان افزایش سرمایه "درهآور" تا نیمه شهریورماه تمدید شد افزایش نرخ موتور‌های "خموتور" به میزان 32 درصد "دلقما" نرخ 8 قلم دارو را گران کرد برگزاری مزایده "وآتی"برای تسویه مطالبات مسکن ارزان می‌شود؟ چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران اعلام نرخنامه تعمیرکاران خودرو در سال 1400 + جدول "گندله" گران‌ترین محصول "کگهر" در تیرماه کشنده‌های سیبا موتور به بزرگترین شرکت توزیع کننده گاز مایع کشور کلیدسپاری شد "دتماد" پروژه طراحی و اصلاح GMP را افتتاح کرد کاهش نسبی مصرف برنج در دو ماه اخیر پرورش اندام‌ کاران بورس در حوالی تابلو آیا کشاورزان ایران را خشکاندند؟/ چرا شمال ایران هلند نشد؟ آمار واردات قطعات آسانسور به کشور حراج ویژه خودرو ملی! / آغاز ثبت‌نام یارانه خودرو از امروز پیش‌بینی قیمت دلار امروز 14 مرداد + آخرین قیمت دلار قیمت خودرو امروز 14 مرداد / افزایش قیمت خودرو دلایل رشد شاخص طی روز‌های اخیر قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های 100متر به بالا عقب‌نشینی آمازون از امحای کالاهای مرجوعی کف بازار خبری از سیمان 40هزار تومانی نیست مصرف اکسیژن در پیک پنجم کرونا 4 برابر شد کاهش قیمت مسکن در کرج / کدام مناطق بیش‌ترین کاهش قیمت را داشتند؟ سهام عدالت امروز 13 مرداد چقدر شد؟ عرضه اولیه یک نماد تا پایان مرداد | سیمانی هایی که از این عرضه اولیه نفع می برند، کدامند؟ قیمت سکه گرمی به 2200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/13 بیستمین فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو از فردا واردات گوشی ممنوع نیست، گران نکنید! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 مرداد / بازار طلا درگیر هیجانات آغاز پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب لبنان دارو و سوخت از ایران وارد می‌کند مدعی شفافیت، تو زرد از آب درآمد تحلیل تحولات بازار ایران با تاکید بر کرونا و تحریم پیش‌بینی کارشناسان بورس از بازار تا پایان سال/ بازدهی 50 درصدی بورس امکان پذیر است؟

در حال بارگیری...