تغییر محل تامین ارز واردات موبایل‌های بالای 600 دلار

تغییر محل تامین ارز واردات موبایل‌های بالای 600 دلار

با تصمیم دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، محل تامین ارز گوشی تلفن همراه بالای 600 دلار صرفا به «ارز...

به گزارش خبرگزاری برنا، نرگس باقری زمردی مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت طی نامه‌ای به دفتر فناوری داده و اطلاعات و امنیت فضای مجازی اعلام کرد: تغییر محل تامین ارز گوشی تلفن همراه بالای 600 دلار صرفا به «ارز صادراتی غیر» در سامانه جامع تجارت اعمال شود.

گفتنی است بعد از آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا مقرر شد موبایل‌های زیر 300 دلار با ارز نیمایی، 300 تا 600 دلار با ارز تالار دوم مرکز مبادله و بالای 600 دلار با ارز حاصل از صادرات خود وارد شود. اما انجمن موبایل طی نامه‌ای از بانک مرکزی خواست همه موبایل‌ها با ارز تالار دوم مرکز مبادله وارد شود که موافقت شد همه موبایل‌های زیر 600 دلار با ارز تالار دوم مرکز مبادله ارز و طلا وارد شود. اما هنوز این تصمیم اجرایی نشده است. با این حال به دلیل مشکلاتی که ایجاد شده بود تامین ارز از محل «ارز صادراتی غیر» جای «ارز حاصل از صادرات خود» را گرفت.

پیش از این، روزبه، عضو هیيت مدیره انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، از برخی سوء استفاده‌ها ناشی از تداوم تخصیص ارز حاصل از صادرات به موبایل‌های بالای 600 دلار خبر داد.

طبق گفته‌های وز در حال حاضر برای صادرکنندگان سقف و سابقه وجود ندارد و برای رفع تعهد ارزی با ارز خود واردات کالای غیرتخصصی انجام می‌دهند؛ بنابراین برخی از صادرکنندگان در حال سوء استفاده‌های کلان و اجاره کارت بازرگانی هستند.

موضوع دیگری که در رابطه با واردات موبایل‌های بالای 600 دلار با ارز حاصل از صادرات خود وجود دارد، این است که به خاطر ممنوعیت واردات آیفون 14 و 15 و توقف تولید آیفون 13 و مدل‌های پایین‌تر، این صادرکنندگان موبایل‌های دست دوم (رفرش) امارات و کشور‌های دیگر را جمع می‌کنند و همین آیفون 13 را به قیمت بالا عرضه می‌کنند. البته به جز آیفون چند مدل سامسونگ بالای 600 دلار است که در رابطه با برند سامسونگ هم مشکلاتی وجود دارد. چرا که برخلاف قیمت گذاری موبایل‌هایی که با استفاده از ارز مرکز مبادله وارد می‌شوند، موبایل‌هایی که با استفاده از ارز حاصل از صادرات وارد می‌شود، این فرآیند را طی نمی‌کنند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد