به جای باید و نباید گفتن، اقدامی عملی کنید

به جای باید و نباید گفتن، اقدامی عملی کنید

آلودگی هوا ، تورم و گرانی ، مبهم بودن آینده ، ترافیک ، اخبار بین‌المللی و سیاسی ، اظهارنظر مسوولان درباره سبک زندگی شهروندان ، بورس ، دلار ، یورو ، طلا ، خودرو و...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد؛ هشتگ‌‌‌های زندگی نرمال، مهاجرت، آلودگی هوا، گرانی، تحریم و... جزو هشتگ‌‌‌هایی شده‌‌‌اند که تولید محتوا در این شبکه اجتماعی درباره آنها رو به افزایش است. هرچند هشتگ‌‌‌های زندگی سالم، آرامش، امید، مهاجرت و... هم به چشم می‌‌‌خورد و مطالب و عکس‌‌‌نوشته‌‌‌هایی درباره آنها در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود اما با رصد استوری‌‌‌های صفحه‌‌‌های پابلیک کاربران این شبکه اجتماعی به این نتیجه می‌توان رسید که دو ماه است دغدغه ادمین‌‌‌های صفحه‌‌‌های پربازدید و پرمخاطب در اینستاگرام به سمت سبک زندگی مردم و معاش آنها رفته است. البته که یکی از عوامل این موضوع، جلب‌نظر مخاطبان اینستاگرام و در نتیجه افزایش تعداد دنبال‌کننده‌‌‌های آن صفحه است. چراکه این روزها با فیلتر نبودن اینستاگرام و هدف بودن این شبکه اجتماعی در میان تمام رده‌‌‌های سنی، پیگیری اخبار کالاهای تخفیف خورده، بالا رفتن قیمت اجناس و محتوای‌‌‌های عمومی در این شبکه اجتماعی بیشتر پیگیری می‌شود و به چشم می‌‌‌آید. بحث دیگری که در این رابطه و با رصد شبکه‌‌‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام در هفته‌‌‌ای که گذشت می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد، افزایش چشمگیر تبلیغات مهاجرت تحصیلی و سرمایه‌گذاری در خارج از کشور است.

این تبلیغات بیشتر در اینستاگرام و پیام‌‌‌رسان تلگرام به چشم‌‌‌ می‌‌‌آیند و در توییتر کاربران از تجربه‌‌‌های مهاجرت می‌‌‌نویسند یا به دلایل ترک وطن و چرایی این اتفاق در زندگی شهروندان می‌‌‌پردازند. نکته آخر که در این موضوع باید به آن اشاره کنیم این است که فعالان توییتری‌‌‌ و اینستاگرامی‌‌‌ که مخاطبان بالایی در این دو شبکه اجتماعی دارند، مدتی است در صفحه‌‌‌هایشان از سکون در زندگی شهروندان ایرانی می‌‌‌نویسند. آنها با آوردن مثال و دلیل و استدلال اینطور به مخاطبانشان القا می‌کنند که زندگی امروز ما، مشابه راه رفتن روی تردمیل است!

همین نوشته‌‌‌ها کم‌وبیش به این سمت می‌‌‌روند که باید کمپینی راه‌‌‌اندازی شود تا توجه مسوولان کشور که دغدغه چرایی افزایش آمار مهاجرت و به‌خصوص مهاجرت نخبگان از کشور را دارند جلب شود تا از یک طرف هرچه زودتر به مساله تحریم‌ها و مذاکرات برجام سروسامانی بدهند و از طرف دیگر از آنچه آنها آن را حرف درمانی می‌‌‌خوانند، دست بردارند و به عمل به‌خصوص در حوزه اقتصاد و معیشت مردم رو بیاورند. اما دیروز در توییتر صحبت‌‌‌های معاون اول ريیس دولت سیزدهم مبنی بر اینکه «نباید اجازه دهیم که هر کس قیمت کالاها را بر اساس خواست خود افزایش دهد.» مورد توجه برخی از کاربران توییتر فارسی قرار گرفته بود.

آنها در نوشته‌‌‌هایشان به این مساله اینطور می‌‌‌پرداختند که مسوولان کشور، شبیه مربی کشتی شده‌‌‌اند. در کنار تشک ایستاده‌‌‌اند، بدون اینکه گرانی و تورم‌‌‌های روزانه و خالی شدن سفره مردم از پروتيین و محصولات لبنی، محسوس باشد، یا می‌‌‌گویند مردم باید روی قیمت کالاها خودشان نظارت داشته باشند یا مدام دستور می‌دهند که نباید اینطور باشد و باید آن‌طور باشد.

در همین رابطه صحبت‌‌‌های یک عضو شورای رقابت در رابطه با افزایش قیمت خودرو هم مورد توجه عده‌‌‌ای دیگر از کاربران توییتر فارسی قرار گرفته بود. این عضو شورای رقابت در اظهارنظرهای خود بیان کرده است که «ایران‌خودرو و سایپا با حمایت وزارت صمت بدون هیچ‌گونه مجوزی از شورای رقابت اقدام به اعلام قیمت‌های جدید کردند که این اقدام علاوه بر افزایش قیمت خودرو در حاشیه بازار، بازار سرمایه، ارز، کالا و خدمات را دستخوش تحولات کرده و به انتظارات تورمی دامن زده است.» کاربران هم با به اشتراک گذاشتن این صحبت‌‌‌ها، معاون اول ريیس دولت را مخاطب قرار می‌‌‌دادند که حرف‌‌‌ها و عملکرد دولت با یکدیگر متناقض است، چراکه طبق این اظهارنظرها، وزارتخانه دولت سیزدهم به خودروسازها اجازه گرانی داده است و ادعا می‌کردند که این موضوع می‌تواند آزمون خوبی برای محک زدن اراده دولت در خصوص مبارزه با گرانی‌‌‌های غیرقانونی و سلیقه‌‌‌ای باشد.

در جمع توییتری بورسی‌‌‌ها، سوژه‌‌‌ای که مورد توجه قرار گرفته بود، اظهارنظر دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بود که در گفت‌‌‌وگویی بیان کرده که اگر اعتماد به بازار سهام بازنگردد، سازمان بورس منحل شود، بهتر است. این صحبت‌‌‌ها هم انتقادهای تند و تیز جمع توییتری بورسی‌‌‌ها را در پی داشت و هم نوشته‌‌‌هایی با زبان کنایه در صفحه‌‌‌هایشان منتشر می‌‌‌شد. افرادی که به این سوژه می‌‌‌پرداختند در نوشته‌‌‌هایشان از اینکه دیگر مسوولان کشور بدون توجیه و پنهان‌کاری تا این حد در امور سایر نهادها دخالت می‌کنند و برای همه حوزه‌‌‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند، شاکی بودند.

آنها همچنین به این مساله می‌‌‌پرداختند که وقتی هشدار می‌‌‌دادند که دخالت‌‌‌ها عامل آسیب دیدن بورس است، گوش شنوایی نبود اما حالا کار به جایی رسیده است که بودن یا نبودن سازمان بورس پیشنهاد می‌شود. برخی از کاربران هم به این مساله می‌‌‌پرداختند که در نهایت، راهکار مسوولان برای مشکلات و مطالبات در کشور به جای کار ریشه‌‌‌ای و اصولی، گاه از همین قبیل روش‌ها است.

دیروز همچنین در کنار پرداختن به این موضوع، صحبت از استعفا و استیضاح وزیر اقتصاد دولت سیزدهم هم در توییتر به چشم می‌‌‌خورد و کاربران فعال در این حوزه درباره چرایی و لزوم استعفای احسان خاندوزی یا استیضاح او توسط مجلس شورای اسلامی می‌‌‌نوشتند.

منبع:دنیای اقتصاد
رقم مالیات هر خانه‌ خالی محاسبه شد | مالیات 100 میلیون تومانی هر خانه خالی واقعیت دارد؟ رشد 3539 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 6.2 هزار میلیارد تومان رسید بازگشت رشد به معاملات بورس در آخرین روز معاملاتی هفته سفیر اسبق ایران در مسکو تشریح کرد: زمینه‌های درآمدزایی ایران از ظرفیت‌های روسیه رشد کم رمق بورس تهران | افزایش 3 هزار و 539 واحدی شاخص کل هر شاخه گل برای روز مادر چند؟ سوداگری دلیل اصلی تورم بخش مسکن/ عمده تسهیلات 2000 هزار میلیاردی بانکها صرف دلالی مسکن شد کاهش قیمت خودروهای پرفروش بازار | جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ 29 دی 1400 همکاری ایران و روسیه در نفت و گاز تا کجا پیش می رود؟ جشنواره فروش فوق العاده شب عید از ابتدای بهمن آغاز می‌شود وضعیت سبد سهام عدالت در 29 دی پالایشی‌ها جذاب شدند / حساسیت فصلی بورس به اخبار داخلی و خارجی خبر مهم درباره آزادسازی واردات خودرو صعود بی جان بورس سقوط بیت‌کوین حتمی است | بدبینی سرمایه گذاران رمزارزها کنترل سوخت توزیعی کشور در 4 مرحله مجزا جذب سرمایه گذار خارجی مستلزم بهبود فضای کسب و کار جزيیاتی از واردات «گندم» قبل و بعد از حذف ارز 4200 آغاز به کار 4 پروژه خودکفایی کشور در کودهای فسفاته و پتاسه صاحبان مشاغل بیشتر از کارگران کمک حمایتی گرفتند پایان خوش بورس در این هفته / زور فملی به پالایشی‌ها نرسید نخستین قسط واریزی به صندوق تثبیت بازار؛ امروز اختصاص 2.5 میلیارد دلار ارز به 6 درصد جامعه برای خرید گوشی‌های لوکس سوخت توزیعی کشور در 4 مرحله مجزا کنترل می‌شود قیمت طلا و سکه کاهشی شد قیمت دلار در بازار آزاد (29 دی) بیش از 21 هزار تن قیر در تالار صادراتی بورس کالا دادوستد شد آغاز بازارگردانی "ومهان" از نخستین روز هفته آینده پارامترهای بازارگردانی "واحیا" تغییر می کند نرخ مالیات خانه‌ها و خودرو‌های لاکچری اعلام شد خبر مهم برای صاحبان این خودروها رکورد تورم انگلیس بعد از 30 سال شکست جدیدترین قیمت سکه در بازار (29 دی) اعلام رقم عیدی امسال کارگران | شگرد برخی کارفرمایان برای نپرداختن عیدی کارگران! خرید جدید مایکروسافت رکورد بزرگترین قرارداد فناوری را شکست یارانه برق به کجا می رود+ ویدیو جنجال واردات گوشی‌های بالای 600 دلار شگرد بانک‌ها برای ندادن وام بدون ضامن تامین مالی زنجیره ای، گامی در راستای حمایت از تولید پس‌رفت در تصویب قوانین مالیاتی بخش مسکن تنش روسیه و اروپا قیمت گاز را افزایش می‌دهد؟ سلطه بیت کوین تمام می شود؟ ماجرای راه‌اندازی اینترنت ملی با کمک چین چیست؟ پیش بینی مهم از آینده قیمت سکه شاخص در کانال یک میلیون و 279 هزار واحد نفت در سال آینده 105 دلاری می شود بازارگردانی "مفاخر" در بازار اول فرابورس صادرات نفت عراق به ترکیه متوقف شد آلمان فقط برای 17 روز گاز دارد/دست آلمانی‌ها در حنای لهستان وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه‌گذار می‌داند