برگزاری نشست اضطراری برای نجات بورس | وضعیت بورس بهبود می‌یابد؟

برگزاری نشست اضطراری برای نجات بورس | وضعیت بورس بهبود می‌یابد؟

روز پنجشنبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با برگزاری یک نشست اضطراری راهکارهای کوتاه‌مدت حمایت از بازار سهام را بررسی کرد. قرار است تصمیم‌های این نشست از امروز در بازارسهام اعمال شود.

به گزارش همشهری آنلاین، به‌دنبال نزول‌های سنگین شاخص بورس در هفته گذشته که به افت 335هزار میلیارد تومانی ارزش بازار سهام و حتی اعتصاب برخی کارگزاران بورس منجر شد، روز پنجشنبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با برگزاری یک نشست اضطراری راهکارهای کوتاه‌مدت حمایت از بازار سهام را بررسی کرد. قرار است تصمیم‌های این نشست از امروز در بازارسهام اعمال شود.

با وجود ماه‌ها نزول، درست از روز اول آبان ماه در روز یکشنبه هفته گذشته، افت شاخص‌های بورس ابعاد تازه‌تری به‌خود گرفت و سرعت نزول شاخص بورس و خروج نقدینگی از بازار سهام افزایش قابل توجهی پیدا کرد. آمارها نشان می‌دهد فقط در طول روزهای یکشنبه تا چهارشنبه شاخص کل بورس تهران 68هزار واحد معادل5/2 درصد نزول کرده و 335هزار میلیارد تومان از ارزش بازار سهام کاسته شده است.

در این مدت همچنین 1600میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شده و نسبت خروج نقدینگی سهامداران حقیقی به‌ارزش معاملات خرد به 26.5 رسیده که نشان می‌دهد شتاب خروج سهامداران حقیقی از بورس سرعت زیادی پیدا کرده است.
به‌دنبال این تحولات روز پنجشنبه سازمان بورس برای بررسی راهکارهای حمایتی از بازار سرمایه جلسه فوق‌العاده تشکیل داد.

جزيیات نشست فوق‌العاده

محمدهادی سلیمی‌زاده، مدیر روابط‌عمومی سازمان بورس دیروز اعلام کرد: با مجوز ریاست شورای‌عالی بورس، جلسات فوق‌العاده بررسی راهکارهای کوتاه‌مدت حمایت از بازار سرمایه برای اقدامات عملیاتی فوری روز پنجشنبه برگزار شد.  

او همچنین درباره برخی از تصمیمات این نشست گفت:درپی تصمیمات هیات‌مدیره سازمان بورس، تعهدات فروش بازارگردان‌ها طی روزهای آینده محدود شده و عرضه‌های اولیه تا زمان پایداری شرایط بازار، متوقف خواهد شد. همچنین اصلاحیه دستورالعمل بازارگردانی نیز جمع‌بندی شده و به‌زودی ابلاغ می‌شود.

 او اما جزيیات بیشتری ارايه نکرد اما برخی خبرهای تایید نشده و غیررسمی نشان می‌دهد محور تصمیم‌های این نشست تزریق 11هزار میلیاردتومان نقدینگی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و حمایت سهامداران حقوقی از سهام شرکت‌های بورس برای جلوگیری از نزول بیشتر شاخص بوده است.

خبرها حاکی از آن است که با پیشنهاد ريیس سازمان بورس و تاکید ريیس‌جمهور قرار است به‌زودی حداقل 11هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق شود. به موازات تزریق این نقدینگی به بورس، قرار است سهامداران حقوقی و بازارگردان‌ها نیز از بازار سهام حمایت کنند. پیش از این دو هفته پیش سازمان بورس نشست مشابهی را با حضور وزیراقتصاد با هلدینگ‌های بزرگ بازار سرمایه برای حمایت از بورس برگزار کرده بود.

 علاوه بر این برخی خبرهای غیررسمی دیگر نشان می‌دهد در نشست روز پنجشنبه، گفت‌وگوهایی نیز در مورد محدود کردن کف دامنه نوسان قیمت سهام شرکت‌ها انجام شده اما مشخص نیست آیا تصمیمی در این‌باره گرفته شده است یا خیر؟ سوابق رفتاری سازمان بورس در گذشته نشان می‌دهد این سازمان در مواقع بحرانی مجوز محدودکردن کف دامنه نوسان را برای جلوگیری از نزول بیشتر قیمت سهام صادر کرده است.

آخرین نمونه آن به زمان ترور شهید سردار قاسم سلیمانی بازمی‌گردد که مجوز تغییر کاهش دامنه نوسان صادر شد و این رویه مانع از افت بیشتر قیمت سهام شد. اگر خبرهای غیررسمی در مورد تصمیم‌های گرفته شده در این نشست صحت داشته باشد باید منتظر بود این تغییرات از امروز در بازار سرمایه اجرا شود چرا که به‌گفته مدیر روابط‌عمومی سازمان بورس تصمیمات این نشست پس از دریافت مجوزهای لازم از نهادهای ذیربط از شنبه(امروز) اعمال می‌شود.

راه‌های نجات بازار سرمایه

همگام با برگزاری نشست فوق‌العاده از سوی سازمان بورس برای نجات بازار سرمایه تحلیلگران معتقدند صرف تزریق 11هزار میلیارد تومان نقدینگی برای حمایت از بازار سهام کافی نیست و باید تغییراتی نیز در برخی سیاست‌ها انجام شود.

حسن کاظم‌زاده کارشناس بازار سرمایه در این‌باره می‌گوید: اگر تزریق 11هزار میلیارد تومان نقدینگی به صندوق تثبیت بازار سرمایه عملا محقق شده و در راستای حمایت از بازار سرمایه صرف شود و در حد خبر نباشد، می‌تواند مانع قفل شدن بازار شود. با این حال این منابع نباید فقط صرف حمایت از سهم‌های بزرگ و بنیادی شود چرا که هم‌اکنون سهامداران حقوقی شرکت های بزرگ، نیاز زیادی به نقدینگی دارندو چه‌بسا تزریق نقدینگی به سهام این شرکت‌ها فقط تامین مالی سهامداران حقوقی این شرکت‌ها را تسهیل کند.

او در ادامه درمورد راهکارهای بهبود شرایط بازار سهام نیز توضیح داد: برای بهبود وضعیت بازار سرمایه باید سیاست‌های پولی و مالی اصلاح شود. مادامی که سیاست‌های پولی و مالی اصلاح نشود، نمی‌توان انتظار رونق در بازار سرمایه را داشت.  

او با تاکید بر اینکه روند بازارسرمایه ازسیاست‌های پولی و مالی تاثیر می‌پذیرد ادامه می‌دهد: بودجه‌ریزی به‌گونه‌ای است که از یک سو هزینه شرکت‌ها مدام افزایش می‌یابد و از سوی دیگر سودآوری شرکت‌ها رو به کاهش است. لذا حاشیه سود شرکت‌ها به‌شدت از سوی سیاستگذاران مالی تحت‌تاثیر قرار گرفته و کوچک شده است.  

حمیدرضا فولادگر، مشاور وزیر اقتصاد نیز در این‌باره می‌گوید:بازارسهام در وضعیت فعلی با وجود ارزندگی بسیاری از شرکت‌ها با چند ابهام مهم روبه‌روست که مانع از افزایش حجم معاملات و تزریق نقدینگی حقیقی‌ها می‌شود.

او تاکید می‌کند: ازجمله این ابهامات می‌توان به تداوم قیمت‌گذاری دستوری دولتی، نرخ خوراک گاز صنایع در بودجه1402، نرخ سود بین بانکی بالای 21درصد و افزایش فاصله نرخ دلار نیمایی  و آزاد اشاره کرد.

شاهین احمدی کارشناس بازار سرمایه نیز با بیان اینکه انتشار اخبار خوب برای بازار سهام سودی ندارد چراکه تصمیم‌گیری در کشور از جانب مجلس و سازمان برنامه و بودجه است توضیح می‌دهد: برای پیش‌بینی روند بازار سهام تا انتهای سال چند شاخصه تاثیرگذار وجود دارد و مهم‌ترین آن بحث بودجه است. باید دید تصمیمات دولت درباره بودجه چگونه است و به چه نحوی درباره مهم‌ترین پارامتر موجود در بودجه یعنی قیمت سوخت و خوراک صنایع ازجمله پتروشیمی‌ها، تولید کننده‌های فلزی و سیمان تصمیم‌گیری خواهد شد.

او با تاکید براینکه تصمیمات دولت در این دست متغیرها بسیار تاثیرگذار است ادامه می‌دهد: در عدم‌توافق در مذاکرات هسته‌ای از دیگر عوامل تاثیرگذار در روند بازار سهام است، که بدون این توافق پیش‌بینی بازار سهام دشوار است.

  • دستور وزیر اقتصاد برای طراحی راهکارهای کوتاه مدت حمایت از بورس | تصمیمات جدید از چه زمانی اجرایی می شود؟
زمان پرداخت مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد | سود سهام عدالت چقدر است؟ پیش بینی بورس فردا 19 آذر 1401 | کدام گروه‌ها مثبت و کدام منفی معامله خواهد شد؟ زمان واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده در هفت ماه سال جاری چقدر سهام در بورس معامله شد؟ 10 خبر مهم برای بورس فردا 19 آذرماه | خبری برای سهامداران خپارس پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده/ حاتمی‌یزدی:... سود سهام عدالت اواسط دی ماه واریز می‌شود زمان واریز مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد اعلام زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت | مرحله دوم کی واریز می شود؟ اگر زمان رانندگی بنزین تمام شد، چه کنیم؟ سهم کدام بانک‌ها از تراکنش های شبکه پرداخت بیشتر است؟ با 4میلیارد تومان کجای تهران می‌شود خانه خرید؟ کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده با 4 میلیارد تومان کجای تهران می شود خانه خرید؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟| هر کیلو انار، خرمالو، نارنگی و هندوانه چند؟ یک ساز‌و‌کار جالب اقتصادی؛ اثر سوپر استار قیمت انواع شیر کم چرب در بازار +جدول تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ اجازه واردات ... مقایسه 50 ساله اقتصاد ایران، ترکیه و عربستان رشد قیمت بیت کوین/قیمت به کانال 17 هزار دلاری برگشت آسمان 11 استان بارانی و برفی می‌شود زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده لایروبی بنادر شمالی کشور با فناوری جدید زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد نسخه رییس بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز/ نرخ دلار... قیمت یک خانه 100 متری در نیاوران چند؟ افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه زمانی اعمال می‌شود؟ خرید طلای کارکرده به صرفه تر است یا طلای نو؟ جزییات زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد روند ریزش قیمت نفت متوقف شد پیش بینی قیمت ها در بازار طلا و سکه | حباب سکه چقدر زیاد شد؟ آغاز پرداخت 38 هزار میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان فراخوان جذب نیروهای تازه در صنعت نفت/ 17 هزار نیروی صنعت نفت تا 1408 بازنشسته می‌شوند 5 ابرچالش وزیر جدید راه و شهرسازی/ تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام 50 سال زمان می‌خواهد! قیمت آپارتمان های صد متری در نیاوران چقدر است؟‌ اگر پاداش بازنشستگی را دریافت نکرده اید بخوانید سرمایه گذاری و توجه به منابع انسانی را رها نمی کنیم/تولید صیانتی روزانه 5 میلیون بشکه نفت تحقق یافتن... تصویری از فقر؛ معاوضه وسایل خانه با برنج و مرغ ورود 8 فروند شناور تازه نفس به ناوگان کشتیرانی دریای خزر هماهنگی کامل وزارت صمت با وزارت نفت در بخش گاز صنایع زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد سایپا سهند یا ساینا اس، کدام ماشین بهتری است؟ / عکس اتلاف 55 درصدی آب در کشاورزی و 30 درصدی در شرب آیا مسکن بالاخره از زنجیر رکود تورمی خلاص می‌شود؟ 2000 قطعه زمین به متقاضیان واگذار شد تجربه تامین مواد اولیه فولادی‌ها در صنایع پتروشیمی بیت کوین کانال عوض کرد