بازاری به وسعت همه کسب‌وکارهای ایرانی

بازاری به وسعت همه کسب‌وکارهای ایرانی

راه‌اندازی یک کسب و کار الکترونیک شاید در نگاه اول کار آسانی باشد اما در تجارت الکترونیک شما نمی‌توانید پول را از...

برترین‌ها: راه‌اندازی یک کسب و کار الکترونیک شاید در نگاه اول کار آسانی باشد اما در تجارت الکترونیک شما نمی‌توانید پول را از خریدار بگیرید و در همان لحظه کالا را به او تحویل دهید. این پروسه چند مرحله دارد.

خدمات لجستیکی، انبارداری، پرداخت، بسته‌بندی، بازاریابی، تولید محتوا، بینش بازار، و خدمات پس از فروش، از جمله پیش‌نیازهایی است که یک فعال بازار تجارت الکترونیک باید آن‌ها را به طور کامل و دقیق در اختیار داشته باشد. سخت شد، نه؟ اما جای نگرانی نیست. دیجی‌کالا به عنوان یک مارکت‌پلیس یا بازارگاه معتبر و مجهز همه این امکانات را در اختیار کسانی که می‌خواهند تجارت الکترونیک راه بیندازند می‌گذارد.

در فصل چهارم گزارش سال 1400 دیجی‌کالا می‌خوانید که مارکت‌پلیس بستری است که امکان خرید از چند ده هزار تامین کننده متفاوت را برای مشتریان فراهم می‌کند. همه علاقمندان به تجارت الکترونیک اعم از تولیدکنندگان، خرده فروشان، مشاغل محلی و خانگی، هنرمندان و صنعت‌گران و شرکت‌های بازرگانی این فرصت را دارند تا با استفاده از امکانات دیجی‌کالا پا به این عرصه بگذارند. در این بین دیجی‌کالا فعالیت‌هایی مثل به‌کارگیری مرکز پردازش، تبلیغات بازرگانی، مرکز فروشندگان و تولید محتوا را انجام می‌دهد.

در نهایت هم با استفاده از ناوگان لجستیکی‌اش، کالاهای فروخته شده را در اختیار مصرف کنندگان شخصی و مصرف کنندگان سازمانی می‌گذارد. دیجی‌کالا با توسعه پلتفرم مارکت‌پلیس خود در سال 1395 برای خدمت‌رسانی به فروشندگان باعث شد که بسیاری از تامین کنندگان و تولید کنندگان، بدون دغدغه‌های فنی و زیرساختی، کالاهای خود را عرضه کنند و به این ترتیب به پایگاه کاربران دیجی‌کالا و شبکه گسترده و ملی توزیع دیجی‌کالا دسترسی داشته باشند.

مرکز خریدی با 250 هزار فروشگاه!

در سال 1400 مارکت‌پلیس دیجی‌کالا وارد ششمین سال فعالیت خود شد و در انتهای این سال تعداد کسب و کارهای مارکت‌پلیس دیجی‌کالا با رشدی 63.6 درصدی به مرز 250 هزار فروشنده رسید. در سال 1400 هر فروشنده فعال دیجی‌کالا به طور متوسط ماهانه 494 میلیون ریال فروش محصول داشته است. یکی از فروشندگان هم با فروش 467 میلیاردی رکورد فروش در یک ماه دیجی‌کالا را زد.

رونق بازار در استان‌های پرفروش

بعد از استان تهران که قاعدتا پرفروش‌ترین استان برای فروشندگان دیجی‌کالاست در سال 1400 استان خراسان رضوی در رده دوم پرفروش‌ترین استان‌ها قرار دارد. دلیلش هم روشن است. شهر مشهد که زايرپذیرترین شهر ایران است در این استان قرار دارد و طبیعی است که خیلی از زايران وقتی از این شهر به شهر خودشان برمی‌گردند از طریق دیجی‌کالا محصولات و سوغاتی‌های این شهر را خریداری می‌کنند و به همین ترتیب خیلی از مردم این استان و شهر مشهد خیلی از خریدهای‌شان را از دیجی‌کالا انجام می‌دهند. استان اصفهان هم سومین استان پرفروش در دیجی‌کالاست. آن هم به دلیل وجود صنایع دستی زیبای این استان که در مشتریان زیادی در سراسر ایران دارد. استان‌های البرز و آذربایجان شرقی در رده بعدی این جدول قرار دارند.

نمودار قیمت؛ یک نمودار معنادار

ممکن است از یک کالا نمونه‌های مشابه زیادی وجود داشته باشد که قیمت‌های متفاوتی هم داشته باشند. از طرفی قیمت یک کالا هم در طول سال ثابت نیست و تغییر می‌کند. «نمودار قیمت کالا» یک ویژگی منحصر به فرد در تمامی صفحه‌های محصولات دیجی‌کالاست کـه می‌تواند به تصمیم‌گیری هوشمندانه مشتری کمک کند. نمودار قیمت کالا فروشندگان را به قیمت‌گذاری عادلانه و مشتریان را به خرید آگاهانه و هوشمندانه هدایت می‌کند. کاربران دیجی‌کالا در سال 1400 به طور متوسط روزانه بیش از 15.5 هزار بار به اطلاعات نمودار قیمت مراجعه کرده‌اند که این نشان می‌دهد این نمودار بسیار کاربردی است و مرجع خوبی برای تصمیم‌گیری خریداران محسوب می‌شود.

جعبه خرید؛ همه گزینه‌ها روی میز است

حتما برای‌تان اتفاق افتاده است که در خرید یک کالا با نمونه‌های مشابه و قیمت‌های مختلف روبرو شوید و تصمیم‌گیری برای‌تان سخت شود. حتی ممکن است «یک» نوع کالا در فروشگاه‌های مختلف با قیمت‌های متفاوتی به چشم بخورد. در چنین شرایطی چه چیزی به شما کمک می‌کند؟ قطعا آگاهی از رضایت یا نارضایتی خریداران و اطلاع از عملکرد فروشنده. «جعبه خرید» یک امکان خوب در دیجی‌کالاست که به شما در این مساله کمک می‌کند. فروشنده کالا، وضعیت موجود بودن در انبار دیجی‌کالا یا فروشنده، میزان امتیاز دیجی‌کالا و البته قیمت، برخی از اطلاعاتی‌ست که در «جعبه خرید» برای هدایت مشتری قرار داده شده است. اگر شما با یک کالا و چند قیمت بسیار نزدیک به هم مواجه شوید چیزی هست که بتواند روی انتخاب‌تان برای خرید تاثیر بگذارد؟ احتمالا اطلاع از عملکرد کلی فروشنده و درصد رضایت خریداران قبلی از او روی نظر شما هم موثر خواهد بود. موجود بودن در انبار و آماده ارسال بودن کالا در انبار هم دارای اهمیت است. جعبه خرید بهترین گزینه برای خرید را به مشتریان پیشنهاد می‌دهد و نشان‌دهنده نمره عملکرد فروشنده و منصفانه ترین قیمت عرضه شده از بین دیگر فروشندگانی است که کالا را عرضه می‌کنند. همچنین در سال 1400 دیجی‌کالا برای ارايه قیمت رقابتی توسط فروشندگان، برای آنها امکان مقایسه قیمت کالا در سایر فروشگاه‌های اینترنتی را ایجاد کرد.

عجله دارید؟ موجودی را چک کنید

اگر برای تحویل گرفتن کالایی که می‌خواهید بخرید عجله دارید سعی کنید از موجود بودن آن در انبار مطمين شوید. چرا که موجود بودن کالاهای فروشندگان در انبار دیجی‌کالا علاوه بـر افزایش رضایت مشتری به دلیل تحویل سفارش در بازه زمانی کوتاه‌تر بر نمره عملکرد فروشنده و افزایش فروش او نیز موثر است. در سال 1400 سفارش‌هایی که کالاهای آن‌ها در انبار دیجی‌کالا موجود بوده به طور میانگین در مدت دو روز و 8 ساعت توسط زیرساخت لجستیک دیجی‌کالا به دست مشتریان رسیده‌اند. در حالی که عدم موجود بودن کالا در انبار این زمان را دو برابر افزایش داده است. یک امکان دیگر هم هست که می‌تواند روند تحویل کالا به مشتری را تسریع کند. این امکان «ship by seller» نام دارد که به معنای ارسال مستقیم کالا توسط فروشنده است. فروشندگان می‌توانند در صورت تمایل بعضی از کالاهای خود را به صورت مستقیم برای مشتری ارسال کرده و نیازی به مراجعه و تحویل به انبارهای دیجی‌کالا نداشته باشند. در سال 1400 بیش از 17 هزار و 500 فروشنده فعال در دیجی‌کالا بیش از یک و نیم میلیون سفارش را خودشان برای خریدار ارسال کردند.

اصالت کالا حق مسلم خریدار است

یکی از مهم‌‌ترین مسيولیت‌های دیجی‌کالا رعایت اصل صداقت در فروش کالاست. حتما می‌دانید از چه چیزی حرف می‌زنیم. از تطابق مشخصاتی که در صفحه محصول درج شده با چیزی که برای خریدار ارسال می‌شود. این تعهد در دیجی‌کالا با عنوان «ضمانت کالای اصل» شناخته می‌شود. البته برخی از خریداران تمایل دارند نمونه کالای اصل را با قیمت کمتری تهیه کنند. این دسته محصولات از سال 1397 با برچسب «غیر اصل» در عنوان کالا روی پلتفرم دیجی‌کالا اجازه فروش دارند. در این میان، کالاهایی به عنوان کالاهای تقلبی شناسایی می‌شوند که بدون نشان «غیر اصل» اما با عنوان کالای اصل، توسط فروشندگان عرضه شده باشند. مشتریان دیجی‌کالا در صورتی که به چنین مواردی برخورد کردند می‌توانند سریعا آن را گزارش کنند. اما کار دیجی‌کالا از اینجا شروع می‌شود. ابتدا نشان «غیر اصل» روی کالای فوق درج می‌شود. سپس اگر این کالاها در گروه‌های آرایشی، بهداشتی و کالاهای سلامت‌محور باشند «غیرفعال» می‌شوند و در نهایت و در صورت لزوم دسترسی‌های مربوطه از فروشندگان سلب می‌شود. در دیجی‌کالا تیمی هست که اصالت کالاها را بررسی می‌کند. یکی از معیارهای مهم برای شناسایی کالاهای غیر اصل گزارش کاربران، شکایت و مرجوعی زیاد یک کالا به دلیل غیر اصل بودن توسط مشتریان است. در سال 1400 شناسایی کالاهای غیر اصل و دریافت نشان غیر اصل، چهار برابر بیشتر از سال قبل بود.

تامین امنیت خرید آنلاین

مارکت‌پلیس دیجی‌کالا ادعا نمی‌کند که همه کالاهای ارايه شده در این اپلیکیشن دقیقا با مشخصاتی که در سایت ذکر شده مطابقت دارد. اما متعهد است که در قبال روشن شدن چنین تخلفی هرگز منفعل نباشد. دیجی‌کالا پس از خرید، از مشتریان نظرسنجی می‌کند تا میزان رضایت آنها را از خریدشان بسنجد. در این نظرسنجی‌ها کالاهایی که نمره قبولی نمی‌گیرند مشخص می‌شوند و دیجی‌کالا اقدامات لازم را شروع می‌کند؛ از ویرایش محتوای محصول (عکس، متن و توضیحات) گرفته تا غیر فعال کردن محصول بر اساس مستندات مشتریان. در سال 1400 متوسط رضایت خریداران از کیفیت کالای خریداری شده 82 درصد بود. دیجی‌کالا هر گاه شاهد چنین تخلفاتی باشد مسيولیت کامل جبران خدمات را به عهده می‌گیرد. کالای تقلبی مرجوع و اصل مبلغ به حساب مشتری بازگردانده می‌شود. آمارهای سال 1400 نشان می‌دهد 99.7 درصد کل کالاهایی که در دیجی‌کالا فروخته شد اصل بود. در همین سال 1.03 درصد از کل کالاهایی که فروخته شد مرجوع شد. با بررسی منظم، کالاهایی که نرخ بازگشت بالایی دارند مشخص می‌شوند و دسترسی فروشندگان آن کالاها به گروه کالایی مورد نظر سلب می‌شود. در بخــش امتیاز فروشنده میزان عدم مرجوعی کالای آن فروشنده، امتیاز تعهد ارسال و تامین به موقع دیده می‌شود و کاربران می‌توانند این مساله را بررسی کنند. فروشنده همچنین وظیفه دارد کالا را به موقع برای خریدار تامین کند. اگر فروشنده در زمان مشخص شده موفق به تامین و ارسال کالا نشود به میزان دو برابر کمیسیون فروش کالا جریمه می‌شود. اگر این مورد تکرار شود و نرخ لغو سفارش بالا باشد امتیاز فروشنده کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. علاوه بر این دسترسی فروش کالای مذکور از فروشنده سلب خواهد شد. سختگیری‌های دیجی‌کالا در این مورد باعث شده 95.95 درصد کالاهای فروخته شده به موقع تامین شود.

محاسبه هوشمند هزینه ارسال

اگر سابقه کسب و کار حضوری و غیر آنلاین داشته باشید حتما می‌دانید که پروسه فروش کالا هزینه‌هایی جز هزینه تولید هم دارد. در تجارت آنلاین این هزینه‌ها شامل انبارداری، تولید محتوا، بازاریابی، خدمات پس از فروش و ارسال به مراکز جمع‌آوری و پردازش است کـه بخشی از آن‌ها بر عهده فروشنده است و بخش دیگر توسط دیجی‌کالا پرداخت می‌شود. در سال 1400 ارسال سفارش‌های بالای 300 هزار تومان به صورت رایگان انجام شد و نزدیک به نیمی از سفارش‌های این سال رایگان ارسال شد. البته از ابتدای سال 1401 سفارش‌های بالای 500 هزار تومان به صورت رایگان ارسال می‌شود. از سال 1400 و با هدف عادلانه کردن هزینه ارسال برای سفارش‌هایی که نیازمند پرداخت هزینه ارسال توسط مشتری هسـتند از روش قیمت‌گذاری پویا (dynamic shipping fee) استفاده می‌شود. در این روش، هزینه ارسال با توجه به اندازه، مشخصات سفارش، مکان و زمان انتخاب شده توسط مشتری انجام می‌شود و در بازه 17 تا 40 هزار تومان قرار دارد.

مسیر طولانی یک خرید ساده

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید وقتی یک کالا را از دیجی‌کالا می‌خرید چه اتفاقاتی می‌افتد تا آن کالا به دست شما برسد. ابتدا کالا به دیجی‌کالا معرفی می‌شود. پس از آن دیجی‌کالا کار بازاریابی و تولید محتوا را انجام می‌دهد. سپس کالایی که شما خریداری می‌کنید توسط فروشنده به مراکز جمع‌آوری ارسال می‌شود و از آنجا به مراکز پردازش می‌رود. کالا سپس به انبار می‌رسد تا پردازش و بسته‌بندی شود که در این مرحله هزینه لجستیک، بیمه و سوخت هم محاسبه می‌شود و در نهایت به مراکز توزیع می‌رسد. از اینجا به بعد کالا وارد مرحله «خدمات پس از فروش» می‌شود و در آخرین گام به دست خریدار می‌رسد.

پ
هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟