بحران جدید در چین و تاثیر ویرانگر آن بر جهان

بحران جدید در چین و تاثیر ویرانگر آن بر جهان

دو بحران در چین به وجود آمده است که تاثیر ویرانگری بر جهان دارد.

جماران: دو بحران در چین به وجود آمده است که تاثیر ویرانگری بر جهان دارد.

برخی دارندگان خارجی اوراق قرضه غول چینی ساخت و ساز، اورگراند(Evergrande)، اعلام کردند که این شرکت روز چهارشنبه تعهد خود را در قبال پرداخت سود اوراق قرضه در روز چهارشنبه ایفا نکرده است.

این شرکت که با بدهی 255.7 میلیارد یورویی مواجه است، قرار بود روز چهارشنبه 41 میلیون یورو از سود اوراق قرضه 9.5 درصدی خود را که با سررسید 2024 منتشر کرده، پرداخت کند.

افزایش تعهدات این شرکت تا سطح 2 درصد تولید ناخالص داخلی چین، این نگرانی‌ را ایجاد کرده است که بحران بدهی این شرکت افزون بر اقتصاد چین، بازارهای مالی جهان را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

سکوت مسيولان شرکت در قبال عدم پرداخت تعهد این شرکت در روز چهارشنبه موجب شده تا سرمایه‌گذاران جهانی نسبت به توانایی آن در تامین تعهدات آتی این شرکت در کوتاه مدت دچار تردید شوند؛ تعهدی که تنها در ماه آینده معادل 140.25 میلیون یورو است. این در حالی است که در مجموع نزدیک به 17.3 میلیارد یورو از بدهی‌های شرکت اورگراند به سرمایه‌گذاری خارجی است.

البته بانک مرکزی چین وعده داده تا از منافع پیش‌خریدکنندگان مسکن حمایت کند اما سرمایه‌گذاران خارجی معتقدند که این حمایت به دلیل نگرانی‌های ایجاد شده از اعتراض‌های خیابانی شکل گرفته تنها جنبه داخلی خواهد داشت و شرکت اورگراند نیز منابع موجود خود را فقط به بازپرداخت بدهی‌های داخلی اختصاص خواهد داد.

در همین حال، مقامات چین در روزهای اخیر از شرکت‌های دولتی و سایر شرکت‌های فعال در بازار املاک این کشور خواسته‌اند تا با خرید بخشی از تعهدات مالی اورگراند از ابعاد بحران این شرکت بکاهند. هر چند صدور این دستور موجب شد تا قیمت هر سهم اورگراند در معاملات صبح روز پنجشنبه بیش از 5.21 درصد افزایش یابد ولی انتشار خبر ناتوانی این شرکت در عمل به تعهدات روز چهارشنبه خود موجب کاهش 5 درصدی بهای سهم آن در جریان داد و ستدهای بعدازظهر پنجشنبه شد.

افزون بر سهامداران و سرمایه گذاران اورگراند، فعالان بازارهای مالی جهان نیز نگرانند که با گسترده شدن ابعاد بحران مالی این شرکت، ارزش دارایی آنها در بازارهای سهام و رمزارزها با کاهش مواجه شود.

در همین حال ، روز گذشته خبرگزاری بلومبرگ،ممکن است قیمت جهانی مواد غذایی در جهان به دلیل مشکلات چین در برداشت محصولات کشاورزی افزایش یابد.

پیش بینی می شود که بحران شدید انرژی در چین چشم اندازهای رشد تولید را تضعیف کند که می تواند باعث افزایش دوباره قیمت ها شود. استانهای شمال شرقی از جمله «جیلین، لیايونینگ و هیلونگ جیانگ» که تقریبا نیمی از ذرت و سویای چین در آنها کشت می شود، از جمله مناطقی هستند که از کمبود برق در این کشور بیشتر آسیب دیده اند.

جمهوری خلق چین پس از درخواست برخی از موسسات زراعی برای توقف یا کاهش تولید به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی، امسال با مشکل تبدیل برداشت محصولات کشاورزی مواجه خواهد شد. در طول یک سال گذشته، این کشور به دلیل کمبود داخلی مقدار بی سابقه ای از محصولات کشاورزی را وارد کرده که باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است.

چندین شرکت به حاطر موارد قطع طولانی برق ژنراتورهای پشتیبان خریداری کرده اند. برای خشک کردن محصولات زراعی، فرایند مهم قبل از ذخیره سازی و فروش آنها به برق نیاز است. بلومبرگ خاطرنشان می سازد اگر ذرت و بادام زمینی به موقع پردازش نشوند، کیفیت آنها پایین می آید.

شرایط نامساعد آب و هوایی، افزایش تقاضا و محدودیت های شدید در استفاده از زغال سنگ چین را به کمبود فاجعه بار برق رسانده است. در این رابطه اختلال در تولید و زنجیره صادرات مواد غذایی می تواند اقتصاد جهانی را تهدید کند.

local_offerبرچسب‌ها:
حذف دلار از اقتصاد ایران

حذف دلار از اقتصاد ایران

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از ایده‌های وزارت صمت خارج کردن اقتصاد از دلاری بودن است، به‌جد دنبال این هستیم قیمت دلاری را حذف کنیم که در مورد فولاد رخ داد.

TejaratNews.com/
شافعی: سهم کشور از اقتصاد جهان نصف شد

شافعی: سهم کشور از اقتصاد جهان نصف شد

غلامحسین شافعی ريیس اتاق ایران گفت: در کشور دیدگاه‌های واقع‌گرایانه‌ای در مورد خودکفایی و حمایت از تولید داخل وجود ندارد. همین موضوع باعث شده سهم کشور ما از اقتصاد جهانی نسبت به 40 سال قبل نصف شود و ج...

Bartarinha.ir/
مهمترین حمایت دولت ازبازار سرمایه از نظر وزیر اقتصاد

مهمترین حمایت دولت ازبازار سرمایه از نظر وزیر اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: امروز انتخاب اعضای متخصص و خوشنام برای شورای عالی بورس مهمترین حمایت دولت از بازار سرمایه است.

TejaratNews.com/
اولین موضع بورسی وزیر اقتصاد

اولین موضع بورسی وزیر اقتصاد

وزیر اقتصاد در اولین موضع‌گیری پس از جنجال‌های اخیر بورس، انتخاب افراد متخصص و خوش نام را به عنوان وظیفه حمایتی دولت عنوان کرد.

JameJamOnline.ir/
وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

بورس در حالی در روزهای اخیر قرمزپوش شده است که برخی سهامداران خواستار ورود وزیر اقتصاد به عنوان ريیس شورای عالی بورس به ماجراهای بازار سرمایه هستند.

FarsNews.ir/
چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد

چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد

بانک کشاورزی چین (AgBank) امروز پس از جلسه با بانک خلق چین بیانیه‌ای داد که نشان می‌دهد قرار است اقدامات ضد ارز دیجیتال پکن به بانک‌ها برسد.

TejaratNews.com/
توسعه بورس‌های کالایی، برنامه‌ راهبردی اقتصاد چین

توسعه بورس‌های کالایی، برنامه‌ راهبردی اقتصاد چین

پکن از راه‌اندازی بورس‌های کالایی خود، دو هدف اصلی را دنبال می کند؛ تنظیم بازار و مدیریت ریسک و همچنین ایجاد مرجعیت قیمتی برای فعالان بازار در دیگر نقاط دنیا؛ در...

EghtesadOnline.com/
پیامدهای تثبیت نرخ ارز اسمی برای اقتصاد ایران

پیامدهای تثبیت نرخ ارز اسمی برای اقتصاد ایران

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به پیامدهای تثبیت نرخ ارز اسمی پرداخت و این مسيله را یکی از موانع رشد اقتصاد کشور اعلام کرد.

TejaratNews.com/

بهبود اقتصاد چین پس از تجربه یک سقوط بزرگ

رشد اقتصاد چین و بازگشت به قبل از پاندمی

رشد اقتصاد چین و بازگشت به قبل از پاندمی

بانک جهانی در گزارش جدید خود اعلام کرد که رشد اقتصادی چین از 2.2 درصد در سال 2020 به 7.9 درصد در سال آینده افزایش خواهد یافت.

Bartarinha.ir/
رشد اقتصادی چین در شرایط وخیم کرونایی

رشد اقتصادی چین در شرایط وخیم کرونایی

کنفرانس سالانه کار اقتصادی مرکزی چین از 26 تا 28 آذر (16 تا 18 دسامبر) در پکن برگزار شد و شی جین ‌پینگ دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست و ريیس جمهوری خلق چین در این نشست سخرانی مهمی را ایراد کرد.

Bartarinha.ir/
جهش مس با حرکت ماشین اقتصاد چین

جهش مس با حرکت ماشین اقتصاد چین

گروهی که به آینده بیشتر خوش بین هستند به کاهش عرضه در مراکز بزرگ تولید این فلز اشاره می‌کنند که می‌تواند در ماه‌های آینده به بازار فلز سرخ سوخت رسانی کند.

BourseNews.ir/
10 اقتصاد برتر جهان در سال 2030

10 اقتصاد برتر جهان در سال 2030

10 اقتصاد برتر جهان در سال 2030

BourseNews.ir/
اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد!

اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد!

چین با ایران قرارداد همکاری 25ساله دارد اما خرید نفت از ایران را 11 میلیارد دلار کاهش داده و عربستان را جایگزین ایران کرده است.

TejaratNews.com/

نگاهی به اقتصاد چین؛ بررسی داده های اقتصادی آوریل

کسب وکار حوزه سوغات و زیارت تقویت می شود ارز 4200 تومانی؛ به نام مصرف‌کنندگان و به کام رانت‌خواران هشدار نسبت به سقوط شدید قیمت بیت‌کوین! پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای معامله‌گران بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر معاملات بورس کدام است؟ قطع 2 روزه گاز مناطق 16 و 19 تهران از فردا دوشنبه چرا گزارش‌های 6 ماهه بورس را مثبت نمی‌کند؟ گرانی به جان این 4 خودرو افتاد زمان فعالیت مراکز معاینه فنی کشور + نرخ معاینه ريیسی: اقتصاد کشور را به مذاکره گره نمی‌زنیم دلیل افزایش قیمت رب گوجه فرنگی قیمت‌گذاری دستوری سهام شرکت‌های لبنی را غیرجذاب کرده است گزارش عجیب از بازار مسکن در تهران / اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه افزایش 20برابری قیمت بنزین در ونزويلا آغاز پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 جزییات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن ایران با همکاری ترکیه خودرو می‌سازد؟ چرا سود بانک ملت کم شد؟ / بدهی وبملت چقدر است؟ افزایش قیمت کالا‌ها چقدر است؟ جایگاه ایران در میان کشور‌های ثروتمند آسیا جزيیات تخصیص سهام عدالت به 20 میلیون جامانده پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت / فرآیند غیرحضوری صدور کارت سوخت چگونه است؟ مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد حباب مسکن در شهر‌های بزرگ جهان گرانی کرونایی به آمریکا هم رسید برای ساخت یک‌ میلیون مسکن زمین داریم / کاهش قیمت مسکن در پی اخذ مالیات از خانه‌های خالی کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی مسکن و بورس پیشتاز در اولین ماه پاییز/ کدام بازارها افت کردند؟ جزيیات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن درآمد قابل توجه ترکیه از خرید خانه خارجی‌ها نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان پیش بینی قیمت طلا در هفته اول آبان گرانی رب ربطی به گرانی گوجه ندارد ثبت نام یارانه پراید از فردا! / پرایدهای جدید در راه بازار پیشنهادی برای پایان سردرگمی سهامداران شرکت‌های پالایشی آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با بازار چقدر است؟ اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری! دلیل کاهش سود "خبهمن" شفاف شد خلق یارانه جدید از حساب 4200 آغاز فروش فوری محصولات سایپا فراوانی مرغ در راه است چرا مرغ گران شد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد قیمت جدید گوشت اعلام شد افزایش قیمت طلا چقدر محتمل است؟ / آخرین قیمت طلا و سکه پیش از دوم آبان افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟ سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز دوم آبان