آخرین تحولات بازار ارز / واکنش دلار به انتخاب ريیس‌کل بانک مرکزی

آخرین تحولات بازار ارز / واکنش دلار به انتخاب ريیس‌کل بانک مرکزی

این روزها حوالی میدان فردوسی اوضاع بازار ارز چطور است؟ معامله‌گران بازار می‌گویند که این روزها تمایل مردم برای خرید لیر ترکیه بیشتر از قبل شده است. از سوی دیگر، برخی معامله‌گران در هفته‌های گذشته عنوان می‌کردند انتخاب ريیس بانک مرکزی کل می‌تواند قیمت دلار را تا دو هزار تومن پایین بکشد، اما تا اینجا تنها افت 200 تومانی رخ داده است..

به گزارش تجارت‌نیوز، اولین اتفاقی که در بازار ارز جلب توجه می‌کند، تفاوت قیمت روی تابلوی صرافی و قیمت روز دلار است.

فروشنده‌ای که کنار یکی از صرافی‌های میدان فردوسی به معامله مشغول است، ماجرا را اینطور توضیح می‌دهد: «این دلاری است که با تعرفه و سهمیه دولتی توزیع می‌شود؛ تفاوت قیمتش ثابت نیست، یک روز 200 تومان ارزان‌تر است، یک روز 400 تومان و بعضی وقت‌ها تا هزار تومان هم می‌رسد، اما هر کارت ملی، فقط 2200 دلار.»

اما همه صرافی‌های اطراف میدان فردوسی، فروشنده ارز نیستند. برخی حتی با خط واضح کاغذی پشت شیشه چسبانده‌اند که «این صرافی خرید و فروش دلار ندارد» تا کار را برای خود راحت کنند. شاید همین باعث شده که اغلب صرافی‌ها خالی از مشتری و هیاهو باشند.

یکی از فعالان بازار به نوعی دیگر از خرید ارز اشاره می‌کند و می‌گوید: «این روزها بیشتر از دلار، بازار لیر داغ شده است. مشتریان لیر زیادند و اغلب رقم بالا و برای خرید خانه در ترکیه این لیر را می‌خرند؛ زیاد هم هستند، در هفته گذشته بیش از پنج مشتری خرید لیر داشته‌ام.»

از ما بهترانی که در صف نمی‌مانند

البته همه خریداران بازار ارز، مردمی نیستند که در صف‌ها می‌مانند؛ به گفته برخی از معامله‌گران اغلب خریدهای درشت، سفارشی است. یکی از معامله‌گران این بازار تاکید می‌کند که اصل‌کارش جمع کردن دلار برای تجار است.

او می‌گوید: «ما دلار بازار را اکثرا برای تجارت جمع می‌کنیم. مثلا یک تاجر به من می‌گوید صدهزارتا برایم جمع کن، ما هم دلار را از مردم می‌خریم و به آنها می‌فروشیم. بعضی از کسانی که دلار را با قیمت دولتی می‌خرند، با قیمت اصلی به ما می‌فروشند و بعضی هم از قبل دلار خریده‌اند و حالا قصد فروشش را دارند.»

قیمت دلار این روزها در کانال 28 هزار تومان در نوسان است و متاثر از اخبار سیاسی آینده روشنی ندارد. آیا در روزهای آینده ممکن است اخبار سیاسی روند بازار ارز را تغیییر دهند؟

مطالعه متن کامل گزارش اتفاقات عجیب بازار ارز پیشنهاد می‌شود.

پیش‌بینی قیمت دلار با انتخاب ريیس کل جدید

این تحولات در حالی است که برخی معامله‌گران در هفته‌های گذشته عنوان می‌کردند انتخاب ريیس کل بانک مرکزی می‌تواند قیمت دلار را تا دو هزار تومن پایین بکشد، اما تا اینجا تنها افت 200 تومانی رخ داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، روز گذشته بازار ارز نیمه تعطیل بود اما در همین روز نیمه تعطیل خبرهای زیادی آمد: از انتخاب رییس کل بانک مرکزی تا اظهارات برجامی وزیر امور خارجه.

بازار روز سه شنبه کانال 28 هزار تومان را از دست داد و حدودا تا ساعت دو بعدازظهر چهارشنبه به سطح 27 هزار و هفتصد تومان عقب‌نشینی کرد، البته نرخ در فضای مجازی چندان از 28 هزار تومان فاصله نگرفت اما در بازار نقدی دلار را می شد در قیمت‌های پایین‌تر، خریداری کرد.

در ابتدا برخی اینطور تصور می‌کردند که انتخاب ريیس کل جدید بانک مرکزی باعث کاهش تقاضا در بازار ارز شده، اما چند گزاره وجود دارد که این فرضیه‌ را تضعیف می‌کند: اول اینکه در ساعات اولیه روز قبل برخی کانال‌های دلاری، هادی زاهدی وفا را به عنوان رییس جدید معرفی کردند بنابراین افت قیمت دلار بی ارتباط به خبر انتخاب ريیس کل بانک مرکزی بود.

پالس مثبت برجامی

به نظر می‌رسد افت قیمت دلار به پالس مثبت برجامی از سوی وزیر خارجه ایران که در روسیه به سر می‌برد مربوط بود.امیر عبدالهیان گفته بود که به زودی به مذاکرات وین بازمی‌گردیم.

بنابراین اگر بخواهیم افت دلار از صبح دیروز تا ساعت 2 بعدازظهر را به عاملی به جز وضعیت نیمه تعطیل بازار و کاهش عمق معاملات نسبت بدهیم، قاعدتا خبرهای صبح باید اثر بیشتری داشته باشند، تا خبری که ظهر دیروز در توییتر وزیر اقتصاد منتشر شده بود.

جالب این است که دو ساعت بعد از توییت وزیر اقتصاد و اعلام رییس کل جدید بانک مرکزی، روند کاهشی بازار ارز متوقف شد. نکته دیگر اینکه برخی معامله‌گران در هفته‌های گذشته عنوان می‌کردند انتخاب رییس کل می‌تواند قیمت دلار را تا دو هزار تومن پایین بکشد، اما تا اینجا تنها افت 200 تومانی رخ داده است.

البته این مساله می‌تواند به کژسلیقگی تیم رسانه‌ای دولت نیز برگردد که یک روز نیمه تعطیل را برای اعلام ريیس کل انتخاب کردند، چرا که در یک روز کاری و شلوغ بازار ارز اثرگذاری این خبر می‌توانست بیشتر باشد.

نظرات متفاوت معامله‌گران در مورد صالح‌آبادی

نسبت به علی صالح‌آبادی نظرات متفاوتی بین معامله‌گران شنیده می‌شود، خیلی از آن‌ها معتقدند که صالح‌آبادی، برای هماهنگی با وزیر اقتصاد انتخاب شده و این می‌تواند درنهایت به نفع بورس تمام شود.

صالح‌آبادی روز گذشته دو اولویت اصلی خودش در بانک مرکزی را مهار تورم و ثبات بازار ارز اعلام کرد. مهار تورم قطعا با کاهش نرخ بهره در شرایط فعلی اتفاق نمیفتد.

برخی فعالان بازار نیز اعتقاد دارند صحبت از ثبات به معنی اینست که بانک مرکزی تلاش می‌کند که در میان مدت نرخ را در محدوده‌های فعلی حفظ کند و ثبات، به معنای کاهش نرخ نخواهد بود.

اما فارغ از این بحث‌ها، داخل خود بازار چه خبرهایی وجود دارد؟

خبری بین معامله‌گران می‌پیچید اختلال در همراه بانک ملت بود، بیشتر معامله‌گران ارزی از این ابزار برای خرید و فروش استفاده می‌کنند زیرا می‌توانند پول بیشتری را انتقال بدهند.

قیمت دلار امروز پنجشنبه 15 مهر 1400

قیمت دلار در صرافی ملی، با افزایش نسبت به روز گذشته رقم 27650 تومان را نشان می‌دهد. همچنین نرخ خرید دلار 27102 تومان اعلام شده است.

قیمت یورو نیز بدون تغییر نسبت به روز گذشته، 32017 تومان را نشان می‌دهد. همچنین نرخ خرید یورو در این صرافی 31383 تومان تعیین شده است.

دلار در بازار آزاد در بازار روز قبل نسبت به 3 روز پیش، با 80 تومان کاهش، 27,980 تومان نرخ گذاری شد. دلار در صرافی ملی در بازار روز قبل نسبت به 3 روز پیش، با 166 تومان افزایش، 27,102 تومان نرخ‌گذاری شد.

دلار در بازار متشکل با افزایش 0.08 درصدی نسبت به 3 روز پیش، 27,271 تومان معامله شد. دلار در سامانه سنا با افزایش 0.61 درصدی نسبت به 3 روز پیش، 27,650 تومان معامله شد.دلار کانادا با کاهش 0.22 درصدی نسبت به 3 روز پیش، 22,193 تومان معامله شد.

آخرین اخبار حوزه ارز را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

 

 

کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی

کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی

ارزش دلار برای سومین روز متوالی مقابل رقبایش کاهش یافت.

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان

نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز یکشنبه نیز اعلام شد که قیمت دلار در رقم 26 هزار و 791 تومان تعیین شده است.

TejaratNews.com/

ربع سکه به 3٫5 میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/1

سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز دوم آبان

پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان

پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان

دست به دست شدن خبری با مضمون امتناع بایدن از تعهد خود به لغو تحریم‌ها حتی پس از احیای برجام و ادعای مدیر کل آژانس بین‌المللی مبنی بر جلوگیری ایران از بازرسی‌ها منجر به رشد قیمت دلار در اولین روز آبان ...

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه اول آبان

نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه اول آبان

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییری نداشت و قیمت دلار در رقم 26 هزار و 690 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
شروع افزایشی دلار در ماه آبان / قیمت دلار امروز اول آبان چقدر شد؟

شروع افزایشی دلار در ماه آبان / قیمت دلار امروز اول آبان چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز افزایش یافت و از کانال 27 هزار و 500 تومان عبور کرد و به نرخ 27 هزار و 530 تومان رسید. نرخ ارز صرافی ملی امروز 26690 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

نخستین نزول دلار پس از 5 ماه / آخرین قیمت دلار پیش از اولین روز آبان

چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟

چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟

به عقیده ريیس اسبق کانون صرافان، تا زمانی که تفاضل نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار حدود 36 درصد باشد، به طور طبیعی می‌باید روزانه یک در هزار به قیمت دلار افزوده شود و اگر نشود، معنی آن جمع شدن...

TejaratNews.com/
مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم

مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم

محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه این هفته دستخط به بیان مطالب و دیدگاه‌های خود درباره مسايل گوناگون از جمله زندگی شخصی و کاری خود پرداخت.

Bartarinha.ir/
خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟

خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟

گروه ویژه اقدام مالی اخیرا اعلام کرد که نام ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند. این در حالی است که از دو سال قبل، بررسی لوایح مرتبط با خروج ایران از لیست سیاه FATF به مجمع تشخیص مصلحت ...

TejaratNews.com/

مهمترین خبر هفته جدید برای قیمت دلار

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 مهر/ پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چه می‌گویند؟

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 مهر/ پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چه ...

قیمت دلار در بازار دیروز 29 مهر با 0٫4 درصد افزایش، 27,415 تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار ارز چه می‌گویند؟

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر

نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز جمعه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییری نداشت و قیمت دلار در رقم 26 هزار و 690 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/

قیمت نیم سکه به 6 میلیون تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/29

کسب وکار حوزه سوغات و زیارت تقویت می شود ارز 4200 تومانی؛ به نام مصرف‌کنندگان و به کام رانت‌خواران هشدار نسبت به سقوط شدید قیمت بیت‌کوین! پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای معامله‌گران بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر معاملات بورس کدام است؟ قطع 2 روزه گاز مناطق 16 و 19 تهران از فردا دوشنبه چرا گزارش‌های 6 ماهه بورس را مثبت نمی‌کند؟ گرانی به جان این 4 خودرو افتاد زمان فعالیت مراکز معاینه فنی کشور + نرخ معاینه ريیسی: اقتصاد کشور را به مذاکره گره نمی‌زنیم دلیل افزایش قیمت رب گوجه فرنگی قیمت‌گذاری دستوری سهام شرکت‌های لبنی را غیرجذاب کرده است گزارش عجیب از بازار مسکن در تهران / اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه افزایش 20برابری قیمت بنزین در ونزويلا آغاز پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 جزییات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن ایران با همکاری ترکیه خودرو می‌سازد؟ چرا سود بانک ملت کم شد؟ / بدهی وبملت چقدر است؟ افزایش قیمت کالا‌ها چقدر است؟ جایگاه ایران در میان کشور‌های ثروتمند آسیا جزيیات تخصیص سهام عدالت به 20 میلیون جامانده پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت / فرآیند غیرحضوری صدور کارت سوخت چگونه است؟ مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد حباب مسکن در شهر‌های بزرگ جهان گرانی کرونایی به آمریکا هم رسید برای ساخت یک‌ میلیون مسکن زمین داریم / کاهش قیمت مسکن در پی اخذ مالیات از خانه‌های خالی کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی مسکن و بورس پیشتاز در اولین ماه پاییز/ کدام بازارها افت کردند؟ جزيیات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن درآمد قابل توجه ترکیه از خرید خانه خارجی‌ها نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان پیش بینی قیمت طلا در هفته اول آبان گرانی رب ربطی به گرانی گوجه ندارد ثبت نام یارانه پراید از فردا! / پرایدهای جدید در راه بازار پیشنهادی برای پایان سردرگمی سهامداران شرکت‌های پالایشی آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با بازار چقدر است؟ اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری! دلیل کاهش سود "خبهمن" شفاف شد خلق یارانه جدید از حساب 4200 آغاز فروش فوری محصولات سایپا فراوانی مرغ در راه است چرا مرغ گران شد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد قیمت جدید گوشت اعلام شد افزایش قیمت طلا چقدر محتمل است؟ / آخرین قیمت طلا و سکه پیش از دوم آبان افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟ سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز دوم آبان