دو سوم جمعیت ایران شهرنشین می‌شوند

دو سوم جمعیت ایران شهرنشین می‌شوند

ایلنا: مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: وجود کمبود زیرساخت ها و آسیب پذیری در برابر مخاطرات طبیعی به زودی دوسوم جمعیت ایران در شهرها سکونت خواهند داشت.

به گزارش ایلنا، آرمان خورسند مشاور وزیر راه و شهرسازی و دبیر کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران در پیامی به  اجلاس 2023 آسیا اقیانوسیه هبیتات در خصوص توسعه پایدار 2030 بر ارتباط سازنده جمهوری اسلامی ایران با برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) تاکید کرد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) پیشرفت فراوانی داشته است، اعلام کرد: ایران در موقعیتی با مخاطرات طبیعی زیاد قرار گرفته است؛‌ همچون زلزله، تغییرات آب و هوایی، خشکسالی و مشکل پناهندگانی که دهه‌ها است به ایران می آیند و ما از به اشتراک گذاری تجارب در این زمینه و دریافت رویکردهای نوآورانه از سوی هببتات و سایر نهادهای بین المللی برای مواجهه با این مشکلات استقبال می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه با وجود کمبود زیرساخت ها و آسیب پذیری در برابر مخاطرات طبیعی به زودی دوسوم جمعیت ایران در شهرها سکونت خواهند داشت، تجارب مشترک را عاملی برای توسعه همکاری ها عنوان و تاکید کرد: ما تجارب مشترک بسیار زیادی همچون برنامه سیاست ملی شهری (NUPP) و بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها و مراکز درمانی (بهتاب) در برابر مخاطرات طبیعی و سایر همکاری ها داریم که نتیجه مثبتی در برداشته است. بنابراین ما از سوی تهران علاقه مند هستیم تا این تجارب را به اشترک بگذاریم و با هم برای داشتن زندگی بهتر و امن تر در شهرها و زیرساخت ها همکاری کنیم.

خورسند گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران در حال کار بر روی پروژه بزرگی برای ایجاد مسکن برای اقشار آسیب پذیر کشور است. لذا ما مشتاقانه به گسترش همکاری های خود تمایل داریم.

وی افزود:‌ با توجه به انطباق شعار سال هبیتات در خصوص تامین مسکن برای اقشار آسیب پذیر و هدف طرح نهضت ملی مسکن در ایران همکاری های جمهوری اسلامی ایران با هبیتات بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

گفتنی است، اجلاس آسیا اقیانوسیه هبیتات در خصوص توسعه پایدار، اجلاسی است که سالانه و فراگیر برای حمایت از پیشرفت دستور کار توسعه پایدار 2030 و اهداف توسعه پایدار در سطح منطقه‌ای برگزار می شود. از زمان برگزاری اولین جلسه در سال 2014،‌ اجلاس آسیا اقیانوسیه، هبیتات، دولت‌ها، جامعه مدنی، بخش خصوصی، و سایر ذینفعان را گرد هم  آورده تا برای تسریع اجرای دستورکار 2030 آمادگی ایجاد کند. اجلاس 2023 آسیا اقیانوسیه هبیتات از 27 تا 30 مارس 2023 با محوریت «تسریع بهبود پس از بیماری کرونا و اجرای کامل دستور کار 2030 توسعه پایدار در تمام سطوح در آسیا و اقیانوسیه» در فوکويوکا ژاپن برگزار شد.

یادآور می‌شود، پیام جمهوری اسلامی ایران در خلال برگزاری اجلاس 2023 آسیا اقیانوسیه هبیتات در خصوص توسعه پایدار 2030 که یکی از شش پیام پخش شده در اجلاس از میان کل کشورهای دو قاره بوده است.

 

 

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد