با دومین عرضه اولیه سال بیشتر آشنا شوید| همه چیز درباره عرضه اولیه حگهر

با دومین عرضه اولیه سال بیشتر آشنا شوید| همه چیز درباره عرضه اولیه حگهر

پس از عرضه اولیه سهام انتقال داده‌های آسیاتک به عنوان اولین شرکت تازه وارد در بورس تهران هفته گذشته فرابورس با انتشار اطلاعیه‌هایی از 2 عرضه اولیه جدید خبر داد. طبق این اطلاعیه‌ شرکت‌ حمل و نقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان به عنوان دومین و سومین شرکت تازه وارد به بازار برای 20 اردیبهشت عرضه خواهد شد. در این مطلب با دومین عرضه اولیه بازار سرمایه در سال 1401 آشنا خواهیم شد.

به گزارش نبض بورس، 2 هفته گذشته سهام انتقال داده‌های آسیاتک به عنوان اولین شرکت تازه وارد در بورس تهران عرضه اولیه شد و وارد بازار سهام شد. هفته گذشته فرابورس با انتشار اطلاعیه‌هایی از 2 عرضه اولیه جدید خبر داد. طبق این اطلاعیه‌ها شرکت‌های حمل و نقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان و فروسیلیسیم خمین به عنوان دومین و سومین شرکت تازه وارد به بازار برای 20 و 21 اردیبهشت عرضه خواهند شد.
در این مطلب با دومین عرضه اولیه بازار سرمایه در سال 1401 آشنا خواهیم شد:

درج نماد حگهر

شرکت حمل و نقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان (سهامی عام) پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از تاریخ 1400/02/01 به عنوان دویست و چهل و دومین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج گردید.  

 
 
عرضه اولیه حگهر 20 اردیبهشت در بازار فرابورس

تعداد 444میلیون سهم شرکت حمل و نقل ترکیبی گهر ترابر سیرجان معادل 10درصد سهام این شرکت، سه‌شنبه هفته آینده (20 اردیبهشت) به‌عنوان دومین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه با نماد معاملاتی "حگهر" در فرابورس ایران عرضه می‌شود.

این میزان سهام در قیمت مبنا (کف قیمت) 5450 ریال برای هر سهم و حداکثر سهمیه 44 میلیون و 400 هزار سهمی به سرمایه گذاران واجد شرایط به روش حراج در بازار اول معاملات فرابورس عرضه می‌شود. مشاور عرضه هم کارگزاری بانک سپه و متعهد خرید تامین سرمایه امید است.

ارسال سفارش صرفا از طریق ایستگاه‌های معاملاتی (نامک) امکان پذیر خواهد بود. همچنین 50 درصد از سهام خریداری شده در روز عرضه اولیه توسط سرمایه گذاران واجد شرایط تا 90 روز پس از تاریخ عرضه اولیه امکان عرضه نخواهد داشت.

 
 

«حگهر» را بیشتر بشناسیم

شرکت گهر ترابر در دی ماه سال 89، به عنوان زیرمجموعه شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر تاسیس شد و در سال 98، با ریل گستر، دیگر زیر مجموعه این هلدینگ ادغام شد. به این ترتیب، گهر ترابر هم‌اکنون به یکی از بزرگترین شرکت‌های حوزه حمل و نقل ترکیبی در کشور تبدیل شده است.

به طوری که طبق آخرین اطلاعات موجود از شرکت گهر ترابر، در حال حال حاضر 655نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند. با این وجود، این تعداد نسبت به فعالیت‌های شرکت کافی نیست و کمبود نیروی انسانی، یکی از نقاط ضعف گهر ترابر است.

فعالیت اصلی گهر ترابر، تامین اهداف کلان شرکت سنگ آهن گل گهر در حوزه حمل و نقل و حمل تولیدات این شرکت به مقاصد داخلی و خارجی است. گهر ترابر در چهار حوزه حمل و نقل ریلی، جاده‌ای داخلی و سبک در منطقه گل گهر مشغول به فعالیت است.

ترکیب سهامداری «حگهر»

بر اساس اطلاعات مربوط به پایان شهریور ماه سال گذشته، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر، با در اختیار داشتن 66.8درصد از سهام گهر ترابر، سهامدار اصلی این شرکت به حساب می‌آید. شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، علاوه بر مالکیت غیر مستقیم بر گهر ترابر به واسطه شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر، به طور مستقیم نیز 31.8درصد از سهام گهر ترابر را در اختیار دارد. شرکت گهر انرژی سیرجان نیز با مالکیت یک درصد از سهام گهر ترابر، از سهامداران عمده این شرکت به حساب می‌آید.

 
 
روند تغییرات سرمایه

گهر ترابر که با سرمایه‌ای 100 میلیون تومانی تاسیس شده بود، در حال حاضر دارای سرمایه‌ای 444 میلیارد تومانی است و این رشد طی چهار مرحله افزایش سرمایه رخ داده است. آخرین افزایش سرمایه شرکت نیز در شهریور ماه سال 99 ثبت شد که طی آن سرمایه گهر ترابر 146.5 درصد، از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران افزایش یافت.

بررسی عملکرد مالی

نجمی نوری_ مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل ترکیبی مواد معدنی گهرترابر سیرجان، روند افزایش سرمایه شرکت را صعودی دانست و با اعلام سرمایه 4 هزار و 440 میلیارد ریال در حال حاضر، گفت: بررسی عملکرد مالی حگهر نیز حاکی از روند رو به رشد این شرکت است. به‌این‌ترتیب که درآمد عملیاتی، سود ناخالص و سود خالص شرکت نسبت به سال 1399 در سال 1400 سیر صعودی داشته است.

پیش‌بینی سود خالص 1401

وی به سود خالص 3 هزار و 675 میلیارد ریالی حگهر در سال 1400 اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی سود خالص برای سال جاری 3 هزار و 428 میلیارد ریال است که دلیل بالاتر بودن سود 1400 نسبت به پیش‌بینی امسال تعدیل‌های سه‌ماهه پایانی سال گذشته بود، همچنین ارزیابی بودجه 1401 در شرایط نرمال و با عدد حداقلی بوده است.

سهم درآمد‌های شرکت از عملکرد 12 ماهه

مدیرعامل شرکت گهر ترابر سیرجان به جهش قابل‌توجه درآمد‌های عملیاتی در سال گذشته نسبت به سال 99 اشاره کرد و گفت: سهم درآمد حگهر از تعمیرات و نگهداری خطوط در سال 1400 یک درصد، لوکوموتیو 6 درصد، حمل‌ونقل سبک 58 درصد، حمل‌ونقل واگنی 12 درصد و جاده‌ای 13 درصد بوده که درمجموع 19 هزار و 465 میلیارد ریال درآمد عملیاتی سال گذشته بوده است.

رشد 173 درصدی سود خالص

به گفته نجمی نوری روند سود ناخالص و درآمد 12 ماهه این شرکت نیز صعودی بوده به طوری که سود خالص 173 درصد و درآمد شرکت 152 درصد در سال 1400 نسبت به سال 1399 افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت گهر ترابر سیرجان درباره چشم‌انداز وضعیت حمل‌ونقل مواد معدنی منطقه گل گهر با توسعه‌های آتی نیز به روند رو به رشد تولید محصولات نهایی منطقه اشاره کرد و گفت: محصولات نهایی منطقه در سال 1401 به بیش از 18 میلیون تن خواهد رسید و این عدد در افق 1404 بیشتر از 21 میلیون تن خواهد بود، این روند صعودی چشم‌انداز روشنی از فعالیت‌های حگهر که حمل محصولات این منطقه را بر عهده دارد، ترسیم می‌کند.

 
 

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر منطقه گل گهر، حوزه فعالیت این مجموعه تمامی کشور است ادامه داد: همچنین از برنامه‌های آتی حگهر ورود به موضوع خرید هواپیما و حمل‌ونقل هوایی و دریایی است که در حال بررسی آن هستیم و جزو اهداف کلان مجموعه محسوب می‌شود.

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد