مجمع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی 20 اسفند برگزار می‌شود/ 30 میلیون سهامدار عدالت تصمیم می‌گیرند

مجمع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی 20 اسفند برگزار می‌شود/ 30 میلیون سهامدار عدالت تصمیم می‌گیرند

مجمع عمومی سراسری همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت 20 اسفند ماه سال جاری برگزار و 30 میلیون سهامدار برای مدیریت شرکت‌های استانی تصمیم‌گیری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با توجه به آزادسازی سهام عدالت که در پی فرمان مقام معظم رهبری در 9 اردیبهشت ماه سال جاری صورت گرفت، 49 میلیون سهامدار عدالت به مدت یک و نیم ماه فرصت داشتند تا دو روش مدیریت مستقیم و غیرمستقیم را برای دارایی‌های خود در سهام عدالت برگزینند که از این تعداد حدود 19 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم را انتخاب کردند. به این معنا که بعد از آزادسازی سهام عدالت به صورت کامل، پرتفوی سهام عدالت در اختیار آنها قرار گرفته و راسا می‌توانند نسبت به مدیریت پرتفو و ترکیب دارایی‌ خود اقدام کنند.

همچنین باقیمانده سهامداران عدالت که حدود 30 میلیون نفر بودند روش غیرمستقیم را انتخاب کردند و یا کسانی که اصلا وارد گزینه انتخاب نشدند، به صورت پیش فرض روش مدیریت غیرمستقیم برایشان در نظر گرفته شد و در حال حاضر 30 میلیون سهامدار عدالت درواقع عضو 31 شرکت استانی سهام عدالت قرار دارند که تاکنون حدود 28 شرکت استانی در بورس پذیرش شده و حتی نماد بیش از 20 شرکت سرمایه گذاری استانی نیز در بورس درج و قابل معامله شده است و پیش از این 16 شرکت سرمایه گذاری استانی در زمینه سهام عدالت مجمع عمومی خود را برگزار کرده بودند که با توجه به این که به حد نصاب 50 درصد بعلاوه یک رای نرسیده بودند، مجمع آنها ثبت نشد و بر اساس قانون تجارت در دومین دور برگزاری مجامع این شرکت‌ها که در 20 اسفند به صورت همزمان برای همه شرکت‌ها برگزار می‌شود، مجامع آنها با هر تعداد رای اکثریت پیدا می‌کند.

سهام عدالت که با هدف توانمندسازی دهک‌های کم درآمد جامعه طراحی شده و راهی برای تحقق ع دالت اجتماعی که از شعارهای مهم انقلاب به شمار می‌رود، هم اکنون به یکی از گزینه‌های مهم اقتصاد کشور تبدیل شده به گونه‌ای که ارزش پرتفوی کل سهام عدالت بیش از 400 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و درواقع یکی از بزرگ‌ترین انتخابات کشور برای انتخاب اعضای هیات مدیره در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی عدالت در 20 اسفند سال جاری برگزار می‌شود که این هم در نوع خود یکی از میدان‌های مهم تمرین دموکراسی و در نظر گرفتن رای مردم به شمار می‌رود.

برای مشارکت مردم و سهامداران عدالت در این مجامع لازم است ابتدا سهامداران عدالت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام ثبت نام کنند که در این سامانه اطلاعات فردی سهامداران، موبایل به نام فرد و شماره حساب وی گرفته می‌شود و این مبنای واریز سودهای آینده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به شمار می‌رود و یکی از پیش نیازهای مشارکت در انتخابات هیات مدیره به شمار می‌رود، بنابراین تمام کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند لازم است وارد سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام شده و ثبت نام کنند و خوشبختانه امکاناتی فراهم شده است که ثبت نام و احراز هویت در این سامانه رایگان شده است. بنابراین سهامداران عدالت باید از این فرصت استفاده کرده و در سجام ثبت نام کنند.

با توجه به این که طبق مصوبه شورای عالی بورس، هیات مدیره شرکتهای استانی سهام عدالت 30 درصد پرتفوی سهام عدالت را در اختیار خواهند داشت تا با خرید و فروش سهام و انتخاب ترکیب بهینه پرتفوی سهام میزان سود شرکتها را افزایش دهند و در پروژه‌های استانی اولویت دار سرمایه‌گذاری کنند، بنابر این، انتخاب افراد باسواد،‌کاردان،‌باتجربه و پاک دست در مدیریت شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باعث می‌شود، علاوه بر سود بیشتر سهامداران، گامی در جهت توسعه استان هم برداشته شود.

ارزش پرتفوی سهام عدالت استانی از حداقل 5 هزار میلیارد تومان تا حد اکثر 30 هزار میلیارد تومان است و تعداد سهامداران استانی نیز از 500 هزار نفر تا 2.5 میلیون نفر است،‌بنابر این اهمیت سهام عدالت و انتخابات مجمع عمومی این شرکتها باید روشن شود.

به گزارش فارس، قانون‌گذار با طراحی که از سهام عدالت انجام داده و همچنین آزادسازی مرحله به مرحله سهام عدالت تاکید بر این دارد که مردم به جای فروش یک جای سهام عدالت، این دارایی باارزش را نگهداری کنند و از منافع و عایدی آینده آن مانند سود و افزایش قیمت سهام و همچنین حق تقدم‌هایی که به سهام تعلق می‌گیرد استفاده کنند و اتفاقا آمار فروش سهام عدالت در 5 ماه گذشته نشان می‌دهد تعداد اندکی در حدود 30 درصد اقدام به فروش سهام خود کرده‌اند و اکثریت سهامداران ترجیح داده‌اند به سهامداری و نگه داشتن سهام خود اقدام کنند، زیرا سهام عدالت مانند باغی از انواع درختان میوه است که کم کم به بار نشسته و در هر فصل میوه خاصی از این باغ می‌توان چید.

از طرفی همه کارشناسان اعتقاد دارند اگر سهامداران عدالت بخواهند به یکباره بخواهند سهام خود را بفروشند، این تقاضا برای فروش باعث افت قیمت سهام و به زیان سهامداران خواهد شد. در حال حاضر طبق قانون سهامداران عدالت می‌توانند تا 60 درصد از سهام عدالت خود را بفروشند و قرار بود 40 درصد دیگر نیز در بهمن ماه آزاد شود، اما با توجه به ریزش پیاپی شاخص بورس دولت تصمیم گرفت برای حفظ منافع سهامداران عدالت فعلا 40 درصد باقیمانده را آ‌زاد نکند.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 16 اسفند ماه 99

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 16 اسفند ماه 99

در ادامه روند کاهشی بورس، امروز هم راستا با افت 0.69 درصدی شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز 2.2 درصد افت کرد.

NabzeBourse.ir/
توضیحات ريیس سازمان بورس درباره شیوه پرداخت سود سهام عدالت

توضیحات ريیس سازمان بورس درباره شیوه پرداخت سود سهام عدالت

توضیحات ريیس سازمان بورس درباره شیوه پرداخت سود سهام عدالت

BourseNews.ir/
علت تعویق انتخابات سهام عدالت اعلام شد

علت تعویق انتخابات سهام عدالت اعلام شد

وزیر اقتصاد درباره علت تعویق انتخابات هیات مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت اظهار داشت: هیچ زمان‌بندی نهایی و قطعی برای انتخابات تعیین نشده بود و قرار بود در جلسه شورای عالی بورس تاریخ انتخابات نهایی ...

TejaratNews.com/
جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است

جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است

ريیس سازمان بورس با بیان اینکه در رایزنی با بانک‌ها قرار شد، بانک‌ها با وثیقه‌ گرفتن سهام عدالت، کارت اعتباری به مشمولان بدهند، گفت: فعلا فروش سهام عدالت با توجه به وضعیت بازار متوقف است.

FarsNews.ir/
ارزش سهام عدالت من (16 اسفندماه)

ارزش سهام عدالت من (16 اسفندماه)

ارزش سهام عدالت، اولین روز از هفته معاملاتی جاری را با کاهش آغاز کرد.

EghtesadOnline.com/
عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است

عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است

بورستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص فروش سهام عدالت در بازار سرمایه، گفت: تا زمانی که ظرفیت لازم برای عرضه وجود نداشته باشد اجازه عرضه نمی‌دهیم.

Irna.ir/

سود سهام عدالت سال 98 تا پایان سال جاری واریز می شود

زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد! + فیلم

زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد! + فیلم

در حالی که به مانند سال گذشته سهامداران عدالت منتظر واریز سود سهام عدالت از ابتدای اسفندماه بودند اما گویا این سود در سال جاری پرداخت نخواهد شد. سود سهام عدالت کی پرداخت می شود؟

NabzeBourse.ir/
کارشناس اقتصادی: عرضه سهام عدالت در بورس پادزهر مالی است

کارشناس اقتصادی: عرضه سهام عدالت در بورس پادزهر مالی است

پژوهش اقتصادیتهران- ایرنا- «عباس هشی» از کارشناسان ارشد سازمان بورس کشور، دولت کنونی را نخستین دولت جمهوری اسلامی ایران دانست که خصوصی‌سازی را با عرضه سهام عدالت در بورس و شفافیت مالی به عنوان انضباط ...

Irna.ir/
حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد روند نزولی وپارس آغاز شد؟ جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است بازار مسکن 20درصد حباب دارد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای میزان افزایش حقوق‌ها در سال آینده تصویب شد نرخ دلار نیمایی امروز 16 اسفند ماه برای اولین بار در کشور؛ خرید سرویس اینترنت پرسرعت شاتل از دیجی‌کالا ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود کلنگ احداث دو مدرسه و یک سالن ورزشی به زمین زده شد کاغذسازی کاوه لوح واحد نمونه صنعتی استان مرکزی دریافت کرد آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید! خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز آگهی‌های دیوار فروشگاه‌ها؛ بالای 190هزار کالا! فروش خودروی دست‌دوم توسط سایپا!/ تعویض خودروی کارکرده با خودروی صفر وام‌دار آمادگی شورای عالی بورس برای کمک به تسریع تامین مالی بنگاه‌ها عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» تغییر مالکیت 990 میلیون اوراق بهادار مالی فلاح: افزایش سرمایه سرخ‌آبی‌ها به تصویب مجمع فوق‌العاده رسیده است لغو افزایش سرمایه ذوب آهن شرکت پتروشیمی غدیر درج شد مدعیان فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها یک بشکه هم نفروختند خرید صندوق‌های درآمد ثابت باید به صورت خرد انجام شود آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز مرغ تنظیم بازاری نداریم؛ در صف بایستید! بازگشت قیمت دلار به کانال 24 هزار تومانی / دلار شنبه چقدر شد؟ اگر سهامدار «آبادا» هستید بخوانید/ کام شیرین سهامداران در روز شلوغ «آبادا» شرکت پتروشیمی غدیر درج شد روز پر رونق «بپیوند»/ صعود بپیوند با صف خرید ادامه یافت آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز عرضه 46 تن زعفران در بورس کالا بدهی آمریکا تا 2051 دو برابر خواهد شد 21 میلیارد دلار وام ارزی پرداخت شد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای/ فرآورده‌های نفتی در راس معاملات اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» زیان سرمایه‌گذاران همه بازارها در هفته دوم اسفند/ ثبت بیشترین افت قیمت برای طلا اگر سهام برکت دارید، بخوانید (16اسفند)/ صف خرید برکت در اولین روز هفته ادامه کاهش قیمت دلار / سومین نرخ ارز صرافی ملی 99/11/16 کتاب «پرایس اکشن: بازگشت‌ها» به کتابخانه سازمان بورس رفت مصوبه مجلس برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رتبه‌بندی معلمان امیدواری‌های آخر سالی در بازار سرمایه بورس امروز 16 اسفند ماه / افت اندک و ادامه دار شاخص کل حاشیه‌های امروز بورس 16 اسفند 99 / استقبال از پالایشی‌ها بیش از سایر نمادهای بازار دلالان بهین‌یاب شناسایی شدند/ عرضه کل محصولات زنجیره فولاد در بورس زمان، میزان و نحوه پرداخت سود سهام عدالت رشد حجم و ارزش معاملات بورس کالا اگر سهام فولاد مبارکه دارید، بخوانید(16اسفند)/ سرخ‌پوشی فولاد مبارکه

در حال بارگیری...