بازار سیاه برای حواله موز! / صادرات سیب به ازای واردات موز!

بازار سیاه برای حواله موز! / صادرات سیب به ازای واردات موز!

دولت نه‌تنها ارزی برای واردات خودرو اختصاص نمی‌دهد بلکه این روزها برای واردات سایر اقلام از جمله موز و نهاده‌های دامی نیز ارز تعلق نمی‌گیرد. ريیس اتحادیه بارفروشان می‌گوید: امسال هم قرار است به ازای صادرات سیب، موز به کشور وارد کنیم!

به گزارش تجارت‌نیوز، «10 روز دیگر موز در بازار ممکن است گران شود.» این خبری است که مصطفی دارایی‌نژاد، ريیس اتحادیه بارفروشان به تجارت‌نیوز می‌دهد. فعالان بازار می‌گویند دوباره قرار شده به ازای صادرات سیب، موز به کشور وارد شود. مساله‌ای که مورد انتقاد برخی از تجار میوه است. تجار می‌گویند این تصمیم دولت مبنی بر صادرات سیب بازار میوه را انحصاری کرده و از حالا برای حواله ثبت سفارش موز، بازار سیاه ایجاد شده است!

سال گذشته به دلیل عدم تخصیص ارز به واردات میوه، موز در بازار کمیاب و گران شد. در آن زمان قیمت هر کیلو موز به 70 هزار تومان رسید! یعنی بیش از دو برابر قیمت امروز.

حتی پای سلطان موز هم به میان کشیده شد. حالا بررسی‌ها نشان می‌دهد که دولت در مضیقه ارزی قرار دارد و برای واردات نهاده‌های دامی و میوه مجبور است این کالاها را با کالاهای دیگر تهاتر کند.

به عنوان مثال برای واردات نهاده دامی از روسیه قرار است نفت صادر کند. حالا خبر رسیده که سیاست تهاتر صادرات سیب به ازای واردات موز ادامه‌دار است!

هر حواله موز 100 میلیون تومان!

ريیس اتحادیه بارفروشان با اشاره به وضعیت بازار میوه به تجارت‌نیوز گفت: دوباره هر حواله موز با قیمت بیش از 100 میلیون تومان فروخته می‌شود. تداوم سیاست صادرات سیب به ازای واردات موز رانت را برای برخی از دلال‌ها ایجاد کرده است.

مصطفی دارایی‌نژاد توضیح داد: همه محصولات از جمله پیاز، سیب‌زمینی و … برای کشور ارزآوری دارد اما دولت برای واردات موز بازار را انحصاری و اعلام کرده تنها به ازای سیب امکان واردات موز وجود دارد! این در حالیست که اگر دولت تمام محصولات کشاورزی را در سبد صادرات بگذارد این حوزه تقویت می‌شود و رونق می‌گیرد.

ريیس اتحادیه بارفروشان بیان کرد: قیمت موز امروز در بازار کیلویی 32 هزار تومان است و بارفروشان هشت ماه است که موز را در میدان اصلی میوه و تره‌بار با قیمت 20 هزار تا 23 هزار تومان عرضه می‌کنند. چنانچه این مصوبه اصلاح نشود ممکن است قیمت موز تا 10 روز دیگر گران شود.

برای مطالعه بیشتر خبر نارنگی نخرید را بخوانید.

عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب

عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب

کرامتی: کارخانه‌ها ترجیح می‌دهند سیب صنعتی و غیر بهداشتی را از دلالان خرید کنند تا متنفع شوند و این به ضررکشاورزان است.

Bartarinha.ir/
موز هندی در راه ایران

موز هندی در راه ایران

قرار است برای نخستین بار ایالت اوتار پرادش هند موز خود را به بازار جهانی صادر کند که نخستین محموله به صورت آزمایشی در بازار ایران عرضه خواهد شد.

Bartarinha.ir/
قیمت سیب 30 درصد کاهش یافت

قیمت سیب 30 درصد کاهش یافت

نایب ريیس اتحادیه باغداران کشور اظهار داشت: اولویت خرید سیب درختی برای امارات متحده عربی، محصول ایرانی است، اما برخی سیاسی‌بازی‌ها باعث شد تا بازار این کشور از حالت رقابتی خارج و بیشتر سیاسی شود.

Bartarinha.ir/
چرا گوجه گران شد؟ / ثبت سفارش موز ممنوع شد

چرا گوجه گران شد؟ / ثبت سفارش موز ممنوع شد

گوجه بعد از موز دوباره گران و کمیاب شد. با تغییر فصل تولید گوجه کمتر شد و در بازار هر کیلو گوجه با قیمت هفت هزار و 500 تا 17 هزار تومان فروخته می‌شود.

TejaratNews.com/
نرخ هر کیلو موز به 30 هزار تومان رسید

نرخ هر کیلو موز به 30 هزار تومان رسید

دارایی نژاد هم اکنون قیمت هر کیلو موز به 30 هزار تومان رسیده است، اما اگر درقبال صادرات سیب اجازه واردات موز داده شود میوه ارزان خواهد شد.

Bartarinha.ir/
موز دوباره گران شد

موز دوباره گران شد

مشاهدات میدانی در هفته های اخیر حاکی از افزایش قیمت موز در بازار است.

Bartarinha.ir/
موز گران شد / هر بسته تمرهندی 160 هزار تومان!

موز گران شد / هر بسته تمرهندی 160 هزار تومان!

قیمت هر کیلو موز پنج تا هفت هزار تومان گران شد. ريیس اتحادیه بارفروشان تهران با اعلام این خبر گفت: هر کیلو موز با قیمت 30 تا 32 هزار تومان فروخته شد و احتمالا این روند صعودی قیمت‌ها ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
آغاز خرید سیب درجه 3 از باغداران

آغاز خرید سیب درجه 3 از باغداران

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از آغاز خرید سیب درجه 3 از باغداران غرب کشور خبر داد.

Irinn.ir/
واردات موز سخت‌تر شد

واردات موز سخت‌تر شد

واردات موز به‌ازای ارز به‌دست‌آمده از صادرات سیب درختی مجاز و این شرط به دیگر شرایط واردات این محصول اضافه شد.

TejaratNews.com/
بلاتکلیفی 200 کامیون موز در گمرک

بلاتکلیفی 200 کامیون موز در گمرک

معاون فنی گمرک از بلاتکلیفی 200 کامیون موز وارداتی در گمرک خبر داد که باید توسط وزارت جهاد کشاروزی تعیین تکلیف شود.

TejaratNews.com/
147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد

147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد

سخنگوی گمرک گفت: با صادرات یک میلیون و 92 هزار تن سیب در مدت 15 ماه امکان صدور مجوز برای 364 هزار تن موز میتوانست میسر باشد در حالیکه 511 هزار و 500 تن موز در 15 ماهه وارد کشور شده است.

TejaratNews.com/
تکلیف واردات موز را فورا مشخص کنید

تکلیف واردات موز را فورا مشخص کنید

به دنبال جریان پیش آمده در رابطه با واردات موز، گمرک ایران از وزارت جهاد کشاورزی خواسته که تکلیف واردات موز را فورا مشخص کند چرا که در حال حاضر حجم زیادی از این کالا فسادپذیر در گمرک وجود دارد.

Bartarinha.ir/
چرا سیب زمینی و گوجه گران شد؟ / صادرات صیفی‌جات نصف شد

چرا سیب زمینی و گوجه گران شد؟ / صادرات صیفی‌جات نصف شد

صادرات صیفی‌جات‌ و افزایش کرایه حمل و نقل، سیب‌زمینی و گوجه را گران کرد. ريیس اتحادیه بارفروشان تهران با اعلام این خبر گفت: برای ارزآوری، سیب‌زمینی را به سه کشور صادر می‌کنیم اما به دلیل افزایش قیمت ح...

TejaratNews.com/
صادرات سیب در ازای واردات موز آزاد شد

صادرات سیب در ازای واردات موز آزاد شد

وزارت جهادکشاورزی در نامه‌ای به گمرکات کشور بار دیگر صادرات سیب در ازای واردت موز آزاد شد.

TejaratNews.com/
بازدهی شاخص بورس چقدر بود؟ / ریزش 3 درصدی شاخص هم‌وزن " شپنا " برنامه ای برای افزایش تولید ندارد قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز نرخ ارز صرافی ملی امروز 6 آبان اعلام شد کدام جایگاه‌ها بنزین سهمیه‌ای دارند؟ / لیست پمپ بنزین‌های فعال تهران واردات موز سمی از سومالی واقعیت دارد؟ ارزش سهام عدالت در هفته اول آبان چقدر بود؟ تمام جایگاه‌های سوخت کشور وارد مدار شدند " شبندر " بنزین یورو 4 تولید نمی‌کند بهره برداری از واحد تولیدی کودهای "شفارس" آخرین وضعیت سوخت‌رسانی در کشور آرامش در انتظار بازار ارز زمان اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی سایپا اعلام شماره‌های پیامکی به مشتریان بانک ایران زمین ادامه اختلال در پمپ بنزین‌ها / بنزین 1500 تومانی چه زمانی عرضه می‌شود؟ آخرین قیمت کارخانه‌ای پراید چقدر بود؟ قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بورس و اقتصاد " زقیام " گاوداری 10 هکتاری را روانه میز فروش کرد " وامین " در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو "نه" دلاریون به سیگنال بازارساز میرداماد اختلال در سامانه سوخت، حمله سایبری بود یا مشکل فنی؟ درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو رشد قیمت دلار متوقف می‌شود؟ / چرا خریداران دلار فعال‌تر شدند؟ دریافت مجوز افزایش نرخ فروش شیشه های " کساپا " افزایش عرضه «کوچک‌متراژ» در منطقه 13 تهران تهرانی‌ها مشغول چه کاری هستند؟ رکود به بازار معاملات خودرو بازگشت اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان درصد تغییر قیمت مسکن شیراز در یک سال گذشته / کدام مناطق کمترین میزان افزایش را داشته است؟ قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور