روز نفسگیر در فردوسی؛ چرا دلار دوباره گران شد؟

روز نفسگیر در فردوسی؛ چرا دلار دوباره گران شد؟

روز گذشته قیمت دلار بازار آزاد در کانال 29 هزار تومان قرار گرفت تا بالاترین نرخ در یک‌سال اخیر به ثبت برسد. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد صف‌های طولانی جلوی صرافی‌ها تشکیل شده بود و حتی برخی افراد نیز با خود صندلی به همراه داشتند! علت شلوغی این روز‌های صرافی‌ها چیست؟

برترین‌ها: روز گذشته قیمت دلار بازار آزاد در کانال 29 هزار تومان قرار گرفت تا بالاترین نرخ در یک‌سال اخیر به ثبت برسد. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد صف‌های طولانی جلوی صرافی‌ها تشکیل شده بود و حتی برخی افراد نیز با خود صندلی به همراه داشتند! علت شلوغی این روز‌های صرافی‌ها چیست؟

ازدحام مقابل صرافی برای سود رانتی 4میلیونی!

همشهری در گزارشی با عنوان «نخ دلار مردم را به صف کرد» نوشت:

* اختلاف نرخ بین قیمت فروش دلار، در صرافی‌های رسمی و غیررسمی به نزدیک 2هزارتومان رسید و موجب شد بسیاری از طالبان کسب سود، با هدف برخورداری از رانت توزیع‌شده، به صرافی‌های رسمی هجوم آورند. این روزها کافی است.

* یک کارت ملی در جیب داشته باشید تا 4میلیون تومان سود مفت به جیب بزنید زیرا صرافی‌های رسمی 2200دلار آمریکا را به قیمت هر دلار 2هزارتومان ارزان‌تر از کف بازار به مشتریان می‌فروشند. قیمت هر دلار آمریکا دیروز در کف بازار به 28هزار و 620تومان رسید اما صرافی‌های دولتی هر دلار را در محدوده 26هزار و 800تومان می‌فروختند.

* دیروز رانت ناشی از اعمال سیاست چند نرخی در بازار ارز، صف‌های خرید ارز با قیمت دولتی را جلوی صرافی‌ها طولانی‌تر کرد. این حاتم‌بخشی در شرایطی است که به‌گفته مقام‌های سازمان برنامه و وزارت اقتصاد، دولت در تنگنای ارزی گرفتار آمده است.

تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر نرخ دلار

* احتمال حذف ارز 4200 تومانی قوت گرفته و گفته می‌شود، دولت قصد دارد به زودی اینطرح را عملیاتی کند.  موضوعی که موافقان و مخالفان زیادی داشته و باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

* دلار 4200 از منظر ته نشین شدن مابه التفاوت آن به صورت ریالی در دو بخش عرضه و تقاضا بخش بزرگی از مشکل است.

* از طرفی تک نرخی شدن نه تنها امری مثبت است بخصوص که باعث ثبات بیشتر هم در بلندمدت می شود و خوشبختانه در سال 81 و دوره ریاست مرحوم نوربخش در بانک مرکزی هم اجرا شد آن هم بدون بار شدید تورمی همچنین وقتی به منشا بخش بزرگی از ارزهای ورودی به بازار به اصطلاح آزاد توجه کنیم، متوجه یک نکته مهم می شویم بازار از جهت منشا به شدت وابسته به بنگاههای دولتی و خصولتی است.

* به عبارتی حل مشکل در گرو حل مسايل سیاست خارجی از زاویه تحریم و اصلاح اساسی سیاستهای مالی ( بودجه)، سیاست پولی و بخصوص سیستم بانکی است.

رکوردهای جدید برای نرخ دلار

روزنامه اعتماد نیر در مطلبی درباره افزایش قیمت دلار گزارش داد:

* از ابتدای سال جاری تا چهارشنبه هفته گذشته دلار حدود 4 هزار تومان افزایش قیمت داشته؛ بنابراین نرخ نوسان این ارز در بازار 16 درصد بوده است. قیمت دلار در یک‌سال اخیر که اخبار زیادی از مذاکرات منتشر می‌شد، نوسان‌های ریز و درشت زیادی هم تجربه کرده بود و حتی در پاییز سال گذشته به کانال 31 و 32 هزار تومان نیز وارد شده بود که پس از مدتی روند کاهشی به خود گرفت. به باور کارشناسان نرخ دلار در شرایط فعلی که بانک مرکزی حضور مستمر و پررنگی در بازار ارز دارد، هرازگاهی تغییرات ریز و درشتی خواهد داشت.

* اما از آنجایی که حساسیت نسبت به دلار از سال 97 بالا رفته، به نظر نمی‌رسد این نهاد پولی به عنوان بازیگر اصلی این بازار کوچک، اجازه افزایش قیمت‌ها را به دلار بدهد. در شرایطی که روزانه 5 هزار میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد کشور وارد می‌شود و در هفت ماه از هشت ماه سال جاری تورم بالاتر از 40 درصد بوده و دولت نیز با کسری بودجه حدود 300 هزار میلیارد تومانی روبه‌رو است، بانک مرکزی تا چه زمانی می‌تواند جلوی نوسان‌های نرخ ارز را بگیرد و از ارزش پول ملی دفاع کند؟

* دلار در آخرین روز کاری بازار آزاد 29 هزار تومان را رد کرد و در آخرین ساعات کاری به بیش از 29 هزار و 100 تومان رسید. افزایش قیمت دلار در حالی است که روز گذشته احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد از برنامه‌های وزارتخانه متبوعش برای کنترل تورم گفته بود. او در این خصوص توضیح داد: «دولت برای مهار تورم بر مبنای تدابیر پولی و اعتباری و بودجه‌ای با محوریت بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور عمل می‌کند.

* مانند تمام سه سال گذشته و حتی سال‌های ابتدایی دهه نود که تحریم‌های نفتی آغاز شده بود، قیمت دلار نسبت به انتشار هر خبری واکنش نشان می‌دهد؛ از یک‌سو برخی فعالان اقتصادی بر این باورند که طولانی شدن روند مذاکرات و البته نبود آینده روشنی پیرامون احیای برجام به افزایش قیمت‌ها و البته سوداگری آن دامن می‌زند و از سوی دیگر داده‌های فصلی بانک مرکزی نیز افق رضایت‌بخشی نیست. مجموع این عوامل در کنار «سعی» افراد به نگه داشتن ارزش دارایی‌های ریالی که در دست دارند، موجب شده که با هر تغییری در نرخ دلار، به خصوص آنکه بالاترین رقم طی یک‌سال اخیر باشد، به صرافی‌ها مراجعه کرده و دلار بخرند.

* شرایط اقتصادی به گونه‌ای نیست که دولت بتواند بدون اعتمادسازی در جهت کاهش نرخ تورم و دلار برآید.در حقیقت آنچه در بازار مشاهده و آنچه از قول مسوولان بیان می‌شود، نتیجه‌‌ای جز بی‌اعتمادی بیشتر و عدم همراهی جامعه با سیاست‌های اتخاذی ندارد. نمونه آن را می‌توان در آمارهای مربوط به تورم به خوبی دید.

* تورم در ماه‌های مهر و آبان روند نزولی داشته، با این حال قیمت مواد خوراکی در بازارها به ‌شدت رو به افزایش است و از یک‌سو در برخی زیرگروه‌های کشاورزی مانند دامپروری هزینه‌ها به قدری بالاست که فعالانش ترجیح می‌دهند با هر روشی از هزینه‌های خود بکاهند که نتیجه آن افزایش قیمت پروتيین و لبنیات است. به نظر می‌رسد در روزهای آتی افراد بیشتری برای تبدیل دارایی خود به دلار به صف صرافی‌ها اضافه شوند، همانند آنچه در ترکیه در حال وقوع است.

local_offerبرچسب‌ها:
اولین واکنش بازار ارز به آغاز مذاکرات/ حرکت معکوس دلار آزاد و دولتی

اولین واکنش بازار ارز به آغاز مذاکرات/ حرکت معکوس دلار آزاد و دولت...

قیمت دلار صرافی ملی امروز به 26 هزار 614 هزار تومان رسیده است و این رقم نسبت به روز گذشته فقط 100 تومان ارزان شده است. تغییرات قیمت دلار نشان می‌دهد هنوز مذاکرات برجام اثری در تغییر قیمت دلار نداشته ا...

TejaratNews.com/
بورس، دست دلار را خوانده است؟ / سردرگمی در بازار ارز

بورس، دست دلار را خوانده است؟ / سردرگمی در بازار ارز

یک روز کم‌ رمق دیگر در تالار شیشه‌ ای سپری شد و با وجود رشد 1/ 0 درصدی شاخص کل بورس تهران، ارزش معاملات به مرز 2 هزار میلیارد تومان نزول کرد و خروج سرمایه‌های...

EghtesadOnline.com/
اتفاق‌های مهم در آذر ماه/ از نوسانات بازار ارز تا واریز یارانه جدید

اتفاق‌های مهم در آذر ماه/ از نوسانات بازار ارز تا واریز یارانه جدی...

اتفاقات مهمی در آذر ماه در راه است، این اتفاقات هم در حوزه بازار ارز و هم در زندگی معیشتی مردم رخ خواهد داد.

TejaratNews.com/
سیگنالی مهم برای بازار ارز

سیگنالی مهم برای بازار ارز

گروسی اظهار کرد: این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای رسیدگی به مسايل پادمانی باقی‌مانده ایران بی‌نتیجه بود. از آنجایی که بازارهای مالی در انتظار نتایج اخبار مذاکرات هستند این خبر می‌تواند سیگنالی منف...

TejaratNews.com/
خبر نزولی برای بازار ارز / برگشت دلار از پیک قیمتی آبان

خبر نزولی برای بازار ارز / برگشت دلار از پیک قیمتی آبان

روز دوشنبه دلار حمایت مهم 28هزار و 500تومان را از دست داد و به محدوده 28هزار و 200تومان رسید. با ثبت این قیمت، فاصله دلار از سقف 28هزار و 700تومانی آبان ماه به 500 تومان رسید.

TejaratNews.com/
خبرهای خوش برای بازار ارز

خبرهای خوش برای بازار ارز

به تازگی اعلام شد که بیش از 3‌.5 میلیارد دلار از منابع مسدودی کشور آزاد شده و در حال ورود به چرخه تجاری کشور است، اکنون نیز گزارش بانک مرکزی حاکی از آن است که جریان ارزی در سامانه نیما و بازار متشکل ا...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از آینده بازار ارز

پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از آینده بازار ارز

ريیس ‌کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه وضعیت درآمدهای ارزی کشور و ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است، گفت: رفع تعهد ارزی از واردکنندگان برای ما بسیار اهمیت دارد...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است

خبر مهم برای بازار ارز و بورس / اعلام زمان احتمالی حذف ارز 4200 تومانی

خبر مهم برای بازار ارز و بورس / اعلام زمان احتمالی حذف ارز 4200 تو...

عضو هیات ريیسه مجلس از ارسال لایحه اصلاح ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی در هفته جاری از سوی دولت به مجلس خبر داد و گفت: این لایحه در راستای اصلاح ساختار بودجه است.

TejaratNews.com/
ثبات قیمت در بازار ارز / قیمت دلار امروز 8 آبان چقدر شد؟

ثبات قیمت در بازار ارز / قیمت دلار امروز 8 آبان چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز با ثبات نسبی همراه است و در نرخ 27 هزار و 550 تومان معامله شد. نرخ ارز صرافی ملی امروز 26940 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
خریداران دلار بخوانند / سیل اخبار سیاسی مهم برای بازار ارز

خریداران دلار بخوانند / سیل اخبار سیاسی مهم برای بازار ارز

به جز اعلام تحریم جدید علیه چهار شخص و دو نهاد ایرانی، بقیه اخبار سیاسی 24 ساعت اخیر سیگنال‌هایی در راستای کاهش نااطمینانی‌های بازار ارز داشته است.

TejaratNews.com/
تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه

تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه

پیش‌بینی‌ها از تداوم روند کاهشی قیمت ارز در هفته‌ای که گذشت، محقق نشد و بهای دلار در بازار آزاد نتوانست به کانال 26 هزار تومان وارد شود. روند معاملات بازار ارز در این هفته نشان از حکم فرمایی مجدد احتی...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی

پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی

ريیس کل بانک مرکزی با رد برخی اظهارات مبنی بر افزایش نامتعارف قیمت ارز گفت: اکنون هیچ گونه کمبود ارز نداریم و بازار در آینده هم مثل اکنون در آرامش خواهد بود.

TejaratNews.com/
در قلب بازار ارز چه می‌گذرد؟ / ورود بورس‌بازان به بازار ارز واقعیت دارد؟

در قلب بازار ارز چه می‌گذرد؟ / ورود بورس‌بازان به بازار ارز واقعیت...

بعضی از فعالان ارزی ادعا می‌کنند، پس از ریزش شاخص بورس، بازیگران بازار سهام قیمت دلار را در بازار بالا بردند. از نگاه آنان، بورس‌بازها با ورود به بازار ارز و بالا بردن قیمت آن، زمینه‌ساز بالا رفتن انت...

TejaratNews.com/
بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی است / از نوسانات بازار ارز جلوگیری می‌کنیم

بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی است / از نوسانات بازار ارز جلوگی...

ريیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی به اقتصاد است و نقش بانک مرکزی نیز جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته بازان در این بازار است.

TejaratNews.com/
عرضه‌های اولیه جذاب در راه هستند ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول