تالار شیشه‌‌‌ ای روی دور نوسان

تالار شیشه‌‌‌ ای روی دور نوسان

هفته گذشته هم برای سهامداران هفته خوبی نبود گرچه شاخص کل بورس آخرین روز معاملاتی در هفته گذشته را با رنگ سبز و رشدی حدود 2‌ هزار واحدی به پایان رساند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، بازار سهام مدت‌‌‌هاست روی دور نوسان افتاده و شاخص کل بورس در عبور از ابرکانال یک‌میلیون و 400‌هزار واحد ناموفق است؛ این در حالی است که ريیس دولت سیزدهم در ایام تبلیغات انتخابات به مردم وعده داده بود اگر به پاستور راه یابد معضل بورس را در اسرع وقت برطرف می‌کند اما وجود گذشت 4 ماه از شروع به کار دولت وضعیت بازار همچنان تعریفی ندارد و سهامداران هنوز شاکی‌‌‌اند و از سرمایه‌‌‌هایی که در این نوسان‌‌‌ها از بین می‌رود گلایه دارند.

هفته گذشته هم برای سهامداران هفته خوبی نبود  گرچه شاخص کل بورس آخرین روز معاملاتی در هفته گذشته را با رنگ سبز و رشدی حدود 2‌هزار واحدی به پایان رساند اما آمار هفتگی نشان می‌‌‌داد شاخص بیش از 3‌درصد افت ثبت کرده است و سهامداران خرد نیز به خروج سرمایه‌‌‌های خود از تالار شیشه‌‌‌ای ادامه می‌دهند.

کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند این شرایط برای بازار همچنان ادامه خواهد داشت و تا زمان شفاف شدن مولفه‌‌‌های کلان سیاسی و اقتصادی نباید انتظار داشت که وضعیت بازار سرمایه هم شفاف شود. آنان می‌‌‌گویند اگر اتفاق خاصی در حوزه سیاسی و اقتصادی نیفتد این هفته هم بازار نوسانی خواهد بود. تحلیلگران بورسی تصمیم‌های متعدد، خلق‌‌‌الساعه و بدون پشتوانه اقتصادی را نیز ریسک‌های مهم برای بازار می‌‌‌دانند و معتقدند این تصمیم‌ها، غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار را به اوج خود می‌‌‌رساند.

  نوسان ادامه دارد

 حمیدرضا فاروقی، کارشناس بازار سرمایه: مدت‌‌‌هاست شاخص کل بورس تهران در محدوده یک‌میلیون و 400‌هزار واحد است و کمی بالاتر و پایین‌‌‌تر از این محدوده نوسان می‌کند. پیش از این هم با توجه به جمیع شرایطی که بر بازار حاکم بود و در کشور وجود داشت پیش‌بینی می‌شد که بازار در این محدوده نوسان کند و مقاومت داشته باشد.

برای هفته پیش‌‌‌رو نیز وضع به همین منوال خواهد بود و به صورت کلی در بازار روند کاهشی یا افزایشی محسوسی را نخواهیم دید؛ یعنی در این هفته هم بازار رشد یا ریزش چندانی نخواهد داشت و اگر اتفاق ویژه و خاصی در بعد سیاسی و اقتصادی نیفتد بازار همچنان در همین محدوده قیمتی اصطلاحا نوسان می‌کند. البته بر اساس آنچه از پیش اعلام شده قرار است در این هفته زمان شروع مذاکرات اعلام شود که این مساله می‌تواند عاملی برای تحرک بازار و مورد توجه سرمایه‌گذاران باشد.

در کل مذاکرات هسته‌‌‌ای و نتیجه آن عامل بسیار مهمی برای رشد یا نزول بازار سرمایه است و نتیجه این مذاکرات اثر بسیار مهمی بر بازار دارد به همین دلیل هم سرمایه‌گذاران دايما در حال در رصد اخبار مربوط به این حوزه هستند. از آن طرف همچنان موضوع انتشار اوراق از سمت دولت برای تامین مالی وجود دارد که هرچند به صورت مستقیم بر بازار اثر ندارد اما به شکل غیرمستقیم و روانی می‌تواند روی بازار اثر منفی داشته باشد. چون دولت، بانک‌ها، بیمه و شرکت‌های شبه دولتی را مجبور یا به عبارت خوش‌بینانه توصیه می‌کند که اوراق دولتی را بخرند.  بنابراین با توجه به این شرایط نباید انتظار داشت که بازار فعلا روند رو به بالایی داشته باشد و به نظر می‌رسد فعلا در همین محدوده‌‌‌های قیمتی نوسان کند.

اما اتفاق دیگری که در بازار می‌‌‌افتد این است که سهامداران در این مدت بین سهم‌‌‌های مختلف جابه‌‌‌جا می‌شود و این جا‌‌‌به‌‌‌جایی به اخبار و اتفاق‌‌‌هایی که برای صنایع مختلف می‌‌‌افتد بستگی دارد. یعنی در این مدت شاهد خواهیم بود که سرمایه‌گذاران یک سری سهم‌‌‌ها را بفروشند و روی سهم‌‌‌های خاص یا صنایعی که فکر می‌کنند سود بیشتری دارند، شیفت کنند.

در این مقطع که کوتاه‌‌‌مدت خواهد بود باید شاهد این باشیم که سهم‌‌‌ها و صنایع مدنظر سرمایه‌گذاران تغییر کند، به طور مثال شاید شاهد افت تولید و فروش در شرکت‌های بزرگ به خاطر قطعی گاز یا برق باشیم و همین اتفاق باعث شود که سهامداران آنها به سمت سهم‌‌‌های دیگر بروند یا برخی از سهم‌‌‌ها این پتانسیل را دارند که از حذف ارز 4200 تومانی نفع ببرند و افزایش نرخ بگیرند. در هر صورت در بازار، پویایی وجود دارد اما فعلا سهامداران بین سهم‌‌‌های مختلف جا‌‌‌به‌‌‌جا می‌‌‌شوند و بازار در همین محدوده نوسان می‌کند تا شرایط سیاسی و اقتصادی شفاف‌‌‌‌‌‌تر شود.

  یک بام و دوهوای معاملات بورسی

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه: به نظر می‌رسد در معاملات هفته آینده شاهد عدم‌افزایش حجم معاملات خرد بازار خواهیم بود. اتفاقاتی که در هفته گذشته در مورد تایید، تکذیب و عدم‌لغو سیاست قیمت‌گذاری دستوری خودرو اتخاذ شد تا حدودی بی‌‌‌اعتمادی سهامداران را بیشتر کرد. در نتیجه همان‌طور که مشاهده کردیم ارزش معاملات خرد و قیمت سهام وارد مدار نزولی شدند.

این شرایط در حالی رقم خورد که از نظر بنیادی و مولفه‌‌‌های اقتصادی از جمله نرخ ارز، قیمت‌های جهانی، میزان فروش و سودآوری شرکت‌ها در 6 ماه ابتدای سال در شرایط مطلوبی به‌سر می‌‌‌بریم اما از آنجا که بازار سهام تحت‌تاثیر عواملی خارج از این بازار تغییر مسیر می‌دهد، در وضعیت ناخوشایندی قرار گرفته است. یکی از عوامل اثر‌گذار بر وضعیت فعلی بازار عدم‌نقدینگی کافی برای انجام معاملات است. با توجه به وضعیت بازار و عدم‌اطمینان سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار سهام نمی‌توان انتظار داشت سرمایه جدیدی وارد بورس شود.

بر همین اساس به نظر می‌رسد درهفته آینده نیز حجم معاملات کاهش یابد. وضعیت شاخص کل نیز در هفته پیش‌‌‌رو بسیار تعیین‌کننده است. شاخص‌کل از نظر تکنیکال اگر محدوده یک‌میلیون و 400‌هزار واحد را ازدست بدهد، حد ضرر برخی سهامداران که با دید کوتاه‌مدت معامله می‌کنند می‌تواند فعال شود که در نهایت به کاهش بیشتر قیمت سهام منجر می‌شود.

یکی از مهم‌ترین ریسک‌هایی که در حال حاضر بازار را تهدید می‌کند، ریسک تصمیم‌گیری است. تصمیم‌های متعدد، خلق‌الساعه و بدون پشتوانه از سوی سیاستگذاران اقتصادی، ابهامات بازار سرمایه را بیشتر می‌کند. در کنار همه این موارد فعالان بازار همچنان در مورد لایحه بودجه 1401و اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن بر بازار سرمایه با اما و اگرهای بسیاری مواجهند. به طور کلی در هفته‌‌‌های آینده و با احتمال از سرگیری مذاکرات برجامی روند معاملات تغییرات جدی خواهد کرد و این وضعیت غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار را به اوج خود می‌‌‌رساند. واقعیت آن است که انتظار رشد بازار سرمایه با توجه به وضعیت فعلی کمی دوراز ذهن است. گرچه نوع بازگشایی دو نماد خودرویی بسیار تعیین‌کننده است و تا حدودی می‌تواند جهت بازار را مشخص کند.

  سردرگمی بازار

الناز افشار، کارشناس بازار سرمایه: در هفته‌‌‌ای که گذشت بیش از هر زمان دیگری متوجه شدیم که بازار سرمایه در سردرگمی به سر می‌‌‌برد، از طرفی بحث مذاکرات بین‌المللی برجام قوت پیدا کرده است و چشم امید همه به حل و فصل شدن مساله برجام است اما از سوی دیگر قیمت دلار افت قابل‌توجهی نداشته و همچنین بحث قیمت‌گذاری دستوری سرمایه‌گذاران را با ابهام روبه‌رو کرده است و از این‌رو  از آنجا که در چنین شرایطی توانایی تحلیل از آنها سلب شده است، بنابراین اکثرشان به صورت هیجانی رفتار می‌کنند.

نکته‌‌‌ دیگری که باید به آن اشاره کنم، این است که در هفته گذشته شاهد رشد شاخص هم‌وزن بودیم که این مساله نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک مدتی است وضعیت بهتری نسبت به نمادهای بزرگ دارند. با توجه به شرایطی که به صورت خلاصه و تیتروار آنها را توضیح دادم، برای هفته پیش رو بازاری نوسانی پیش‌بینی می‌‌‌کنم؛ تا زمانی که حذف قیمت دستوری تعیین‌تکلیف نشده‌‌‌اند و البته نتیجه مذاکرات مشخص نشده است.

در کنار تمام این موضوعات که به ذکر آنها پرداختیم، تصمیم‌های خلق‌الساعه و سپس رد کردن آن توسط دولت جز بی‌اعتمادی و فرار سرمایه از بازار بورس نتیجه‌‌‌ای نخواهد داشت چراکه سرمایه‌گذاران بر مبنای تصمیم‌های سیاسی که بر روی سودآوری شرکت‌ها اثر‌گذار است به تحلیل شرکت‌ها می‌‌‌پردازند و زمانی که این تصمیم‌‌‌ها لغو می‌شود، کل تحلیل سهامداران نقض خواهد شد که این موضوع باعث بی‌اعتمادی و عدم‌تصمیم‌گیری درست و سردرگمی سرمایه‌گذاران می‌شود.

در این شرایط اتفاقی که می‌‌‌افتد این است که خروج نقدینگی از بازار رخ می‌دهد، چراکه توانایی تحلیل از سرمایه‌گذاران سلب شده و سایه بی‌اعتمادی بر سر بازار سرمایه افتاده است. در مجموع با درنظر گرفتن تمام این شرایط نمی‌توان رشد قابل ملاحظه‌‌‌ای را برای بازار سرمایه متصور بود و نتیجه تمام این بلاتکلیفی‌‌‌ها این است که بازار در حالت رنج و نوسانی باقی خواهد ماند.

local_offerبرچسب‌ها:
روز سرنوشت‌ساز بورس / دو روی سکه برجام برای بازار سهام

روز سرنوشت‌ساز بورس / دو روی سکه برجام برای بازار سهام

امروز دوشنبه 8 آذرماه است و جلسات رسمی مذاکرات برجام در وین تا ساعاتی دیگر آغاز می‌شود. حالا چشم امید بسیاری از بازارهای مالی از جمله بورس به مذاکره‌کنندگان وین است.

TejaratNews.com/
بورس در انتظار دوشنبه سرنوشت‌ساز/ ریزش بازار سهام تا کی ادامه دارد؟

بورس در انتظار دوشنبه سرنوشت‌ساز/ ریزش بازار سهام تا کی ادامه دارد...

بازار سهام هفته دوم آذرماه را با افت آغاز کرد. این در حالی است که بورس جهانی نیز با افت چشم‌گیری مواجه است.

TejaratNews.com/
افت 1٫5 درصدی شاخص کل بورس/ بازار سهام از اواسط آذر رشد می‌کند؟

افت 1٫5 درصدی شاخص کل بورس/ بازار سهام از اواسط آذر رشد می‌کند؟

بازار سهام در تعادل به سر می‌برد و رشد و افت چشم‌گیری را شاهد نیست. این در حالی است که وضعیت اکثر شرکت‌های حاضر در بورس خوب است و سهم‌ها ارزندگی قابل توجهی دارند.

TejaratNews.com/
بازار سهام آرام می‌گیرد؟/ سهامداران فعلا معامله نکنند

بازار سهام آرام می‌گیرد؟/ سهامداران فعلا معامله نکنند

بازار سهام روزهای نوسانی را پشت سر می‌گذارد. شاخص کل تحت تاثیر اخبار مثبت و یا منفی است و رشد ادامه‌دار و جدی در بازار شاهد نیستیم.

TejaratNews.com/
یک پذیره‌نویسی جدید در بازار سهام / «وفردا» چقدر نقدینگی می‌خواهد

یک پذیره‌نویسی جدید در بازار سهام / «وفردا» چقدر نقدینگی می‌خواهد

یره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت بیمه هوشمند فردا با نماد وفردا به روش ثبت سفارش مورد پذیره‌نویسی عمومی قرار می‌گیرد.

TejaratNews.com/
ثبات بازار سهام با برجام؟/ بورس ضرر سهامداران را جبران می‌کند؟

ثبات بازار سهام با برجام؟/ بورس ضرر سهامداران را جبران می‌کند؟

یک کارشناس بازار سهام گفت: شاخص کل می‌تواند کانال 1٫4 میلیون واحد را در هفته آینده پس بگیرد. فرای نتیجه مذاکرات احتمال می‌دهم هفته آینده برای بازار سرمایه پربار باشد.

TejaratNews.com/

بازار سهام در اوج تزلزل/ 5 عامل موثر در افت بورس چیست؟

بازار سهام همچنان منفی/ سیگنال‌های مهم برای خودرویی‌ها

روند معاملات بازار سهام چگونه بود؟ / آیا بازار سهام جمع شد؟

بلاتکلیفی در بازار سهام / شاخص کل دوباره منفی شد

بلاتکلیفی در بازار سهام / شاخص کل دوباره منفی شد

شاخص کل بورس در میانه بازار امروز مجددا منفی شد. این در حالی است که دیروز رشد خوبی را در شاخص شاهد بودیم.

TejaratNews.com/

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد صورت مالی میاندوره ای شرکت تولید رینگ سایپا منتشر شد "کنور" صورت مالی حسابرسی شده شرکت تابعه را منتشر کرد پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول) انتشار صورت سود وزیان میاندوره ای "رتکو" چشم نگران بازار طلا و ارز به مذاکره ایران و 1+4 افزایش 64درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو خبرهای مهم امروز برای سهامداران / سیگنال مذاکرات به بورس چه بود؟