فارس من| اعتراض سهامداران بورس به عملکرد شرکت‌های حقوقی/ سهم‌هایی که بازارگردان ندارند

فارس من| اعتراض سهامداران بورس به عملکرد شرکت‌های حقوقی/ سهم‌هایی که بازارگردان ندارند

مخاطبان فارس من با ثبت پویش‌های مختلف، نسبت به عملکرد شرکت‌های حقوقی در بازار سرمایه اعتراض کرده‌ و خواستار بازارگردانی سهام شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در 15 ماه گذشته به یکی از بازارهای مالی با عملکرد و بازدهی منفی تبدیل شده است. سهامداران خرد که به دعوت دولت دوازدهم و با جمله معروف ريیس جمهور وقت مبنی بر «همه چیزتان را به بورس بسپارید»، وارد بازار سرمایه شدند.

اما این افراد که به توصیه دولتمردان وارد بورس شده بودند، در این بازار نه تنها سودی کسب نکردند، بلکه تا 80 درصد از سرمایه خود را نیز از دست دادند. این مساله نیز در برهه های زمانی گوناگون سبب اعتراض سهامداران به دلایل مختلف شده است. اعتراض به شرکت های حقوقی، اعتراض به تصمیمات خلق الساعه سازمان بورس، اعتراض به حمایت نکردن دولت از بازار سرمایه، اعتراض به افزایش نرخ بهره بین بانکی و... از جمله مواردی بوده است که به آن اعتراض شده است.

*عملکرد حقوقی ها بزرگترین مانع رشد بورس

بسیاری از سهامداران، شرکت های حقوقی که بیشتر از شرکت های دولتی هستند را در ریزش بورس مقصر می دانند. به اعتقاد این افراد از ابتدای سال 99 که بازار سرمایه در حال رشد بوده است، شرکت های حقوقی بدترین عملکرد را به جای گذاشته اند. این شرکت ها که بیشتر در جو ایجاد شده در زمینه صف های خرید و صف های فروش به عنوان یک پای اصلی ماجرا حضور داشته اند، به دلیل داشتن رانت اطلاعاتی در نیمه مردادماه سال گذشته سهام خود را در بازار عرضه کردند و هیچگاه نیز برای حمایت از بازار سرمایه اقدام جدی انجام ندادند.

مخاطبین خبرگزاری فارس نیز در پویش های متعدد نسبت به این مساله اعتراض خود را نشان داده اند. به عنوان مثال در 3 کمپینی که در آبان ماه سال جاری در سامانه فارس با عناوین «حمایت از سهامداران سهام ثقزوی وشمال ثنام»، «سهامدارن قثابت و فساد در شرکت سلیم» و «درخواست نجات سهام برکت از ریزش بازار سرمایه» به ثبت رسیده است، افراد امضاء کننده پویش نسبت به عدم انجام وظایف توسط شرکت های حقوقی این نمادها معترض بوده اند.

ثبت کننده یکی از پویش ها در این زمینه می گوید: «متاسفانه حقوقی برخی سهم ها با صف فروش های ساختگی، سفارش گذاری‌ های نامتعارف، نوسان گیری های زیاد روی سهم، رنج منفی کشیدن و خرید در قیمت‌ های پایین و فروش در قیمت ‌های بالاتر و عدم حمایت از سهم، سرمایه سهامداران خرد را به نابودی کشانده اند».

مخاطب دیگری می نویسد: به نظر می رسد شرکت های حقوقی که به عنوان سهامدار عمده نمادها در بورس حضور دارند، تنها به فکر کسب سود و ضرر نکردن خود هستند و فعالیتی که نشان دهنده حرکت آنها برای کاهش زیان سهامداران خرد باشد، از سوی آنها انجام نمی شود. همین مساله سبب شده است، در حال بیشتر کسانی که در بورس حضور دارند، این شرکت ها را متهم ردیف اول ریزش بورس و ایجاد ضرر برای آنها بدانند.

در دولت سیزدهم اما ماجرا تا حدودی متفاوت شده است. طی هفته های گذشته خاندوزی، وزیر اقتصاد یک جلسه با شرکت های حقوقی حاضر در بازار سرمایه ایران برگزار کرده است. هنوز از جزيیات جلسه وزیر با مدیران این شرکت ها اطلاعاتی درز نکرده است؛ اما همین جلسه سبب شد، برای چند روز هم که شده شاخص کل بورس صعودی شود.

*بازارگردان هایی که هیچ‌گاه نیستند

سازمان بورس در آبان ماه سال 99 همه شرکت های بورسی را موظف به داشتن بازارگردان کرد. وظیفه اصلی بازارگردان ها نیز جلوگیری از قفل شدگی نمادها در صف های خرید و فروش بوده است. یعنی بازارگردانان باید مراقب نقدشوندگی بازار سرمایه که یکی از وجوه تمایز این بازار با سایر بازارهاست، باشند.

یک مخاطب در همین زمینه، می گوید: «عملکرد ضعیف این شرکت های بازارگردان در یک سال گذشته، بازار را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است». در صورتی که شرکت های حاضر در بورس فکری به حال این مساله نکنند، بازار سرمایه با مشکل جدی کمبود نقدینگی و تقاضا مواجه خواهد شد. روند خروج پول از بازار سرمایه در این مدت تايید کننده این موضوع است که بازار در یک رکود به سر می برد.

با نگاهی به روندهای موجود در بازار سرمایه می توان به این نتیجه رسید که سهامداران خرد در ماه های گذشته و بعد از حدود دو ماه روند متعادل صعودی که در بازار سرمایه شکل گرفته بود و امیدوار به جبران بخشی از ضررهایشان بودند، باز هم بورس وارد فاز نزولی شد. در این روند نزولی بازهم سهامداران خرد در حال متضرر شدن هستند و از هر راهی برای جبران زیان خود استفاده می کنند.

انتهای پیام/

سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس

سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس

یکی از معیارهای طبقه‌بندی بازارهای سرمایه از منظر توسعه‌یافتگی‌ درصد حضور سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به سرمایه‌گذاران داخلی است. بورس‌هایی که در گروه بازارهای در حال توسعه و نوظهور (Emerging Markets) طب...

Sena.ir/
پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟

پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شون...

در حالی که بازار سهام امروز هم منفی است اما گروه بانک در واکنش مثبت به روند مذاکرات وین امروز مثبت است.

TejaratNews.com/

خبرهای مهم امروز برای سهامداران / سیگنال مذاکرات به بورس چه بود؟

رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا

رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کا...

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تا حد زیادی مسيله قیمت گذاری مرتفع شد.

YJC.news/
تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

حجم تامین مالی دولت در سال جاری 152 همت بود که از این مقدار 106 همت اوراق خزانه، 34 همت اوراق مرابحه و 11 همت اوراق سلف بود. یعنی 45 همت اوراقی که به صورت کش از بازار سرمایه خارج شد.

BourseNews.ir/
بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی

بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاند...

مجلستهران- ایرنا- رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از بررسی سیاست‌های دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و رییس سازمان بورس در جلسه امروز خبر داد.

Irna.ir/
بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌ر...

یک کارشناس بازار سهام گفت: به طور کلی بازار سرمایه تا انتهای سال مستعد رشد است و می‌شود انتظار داشت شاخص کل در انتهای سال تا محدوده 1٫6 میلیون واحد رشد کند.

TejaratNews.com/

مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر

چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه

چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه

امروز در پنل روش‌های نوین تامین مالی از طریق بازار سرمایه که در حاشیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد، کارشناسان به بررسی انواع ابزارها و روش‌های تامین مالی موجود در بازارسرمایه...

Sena.ir/
رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است

رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس ا...

امروز شاخص کل بورس وارد کانال یک میلیون و 357 هزار واحد شد. افت اکثر نمادهای بورسی در حالی رقم خورد که گروه بانک سبز بود.

TejaratNews.com/
نمای میانی بورس (8 آذر) / رشد 216واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس (8 آذر) / رشد 216واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.02درصد رشد داشت اما شاخص هم‌وزن 0.1درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(8آذر) / اقبال 130میلیاردی حقیقی ها به وگردش

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(8آذر) / اقبال 130میلیاردی ...

افراد حقیقی امروز 100میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه محصولات شیمیایی و همچنین سهام پارس فولاد...

EghtesadOnline.com/

بیشترین ارزش معاملات سهام(8 آذر) / معاملات 290میلیاردی وگردش در بورس امروز

نحوه خرید سیمان از بورس کالای ایران

نحوه خرید سیمان از بورس کالای ایران

برای خرید سیمان از بورس کالا می‌توانید به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی اقدام کنید. اما دریافت کد معاملاتی بورس کالا برای افراد حقیقی و حقوقی، شامل مراحلی مجزا می‌شود و...

EghtesadOnline.com/
بورس، در انتظار نتیجه برجام / نه بخرید، نه بفروشید!

بورس، در انتظار نتیجه برجام / نه بخرید، نه بفروشید!

بورس امروز در حالی معاملات را به پایان برد که شاخص همچنان در محدوده فعلی خود، درجا می‌زند و بسیاری معتقدند دلیل این امر مشخص نبودن روند مذاکرات هسته ای است.

EghtesadOnline.com/
قیمت جدید خودروها این هفته اعلام می‌شود؟ چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است سهامداران فملی بخوانند/ مصوبات مجمع فملی چه بود؟ «صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها تندر 90 امروز 395میلیون تومان شد صعود بازار‌ها در واکنش به آغاز مذاکرات وین رانت 6 میلیون تومانی دلار با بلیت جعلی! نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها سه شنبه شلوغ تالار صنعتی با عرضه 283 هزار تن کالا نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار مقایسه گوشی‌های سامسونگ و شیايومی تا 10 میلیون / قیمت موبایل امروز 9 آذر بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم» بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد جزيیات تغییر قیمت‌ها در روز مذاکرات / پراید رکوردار بیشترین تغییر قیمت! سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد