لوازم خانگی قاچاق هم گارانتی 10 ساله دارند!

لوازم خانگی قاچاق هم گارانتی 10 ساله دارند!

مسيولان نسبت به خرید لوازم خانگی قاچاق با گارانتی‌های متفرقه هشدار داده‌اند، اما در بازار گفته می‌شود همین گارانتی‌های متفرقه، 10 سال ضمانت موتور، دو سال قطعات و حتی پنج سال در برابر آتش سوزی و دزدی بیمه دارند!

به گزارش تجارت‌نیوز، گزارش میدانی از بازار لوازم خانگی تهران حاکی از آن است که در بازار «امین حضور» بیشتر مغازه‌ها خالی از مشتری است و فقط چند فروشگاهی که تخفیف یا فروش ویژه دارند، همزمان چند مراجعه کننده‌ هم دارند. همه فروشندگان هم متفق‌القول هستند که قیمت لوازم خانگی این روزها ثانیه‌ای تغییر می‌کند.

اما پدیده جالب‌تر در این بازار این است که با وجود گدشت سه سال از ممنوعیت لوازم خانگی، تقریبا در اکثر مغازه‌ها کالاهای برندهای خارجی از جمله ال‌جی، سامسونگ، بوش و حتی هیتاچی فروخته می‌شود و حتی برخی مغازه‌ها اصلا جنس ایرانی ندارند!

نکته جالب‌تر اینکه تقریبا تمام این کالاهای خارجی با گارانتی‌های متفرقه، 10 سال ضمانت موتور، دو سال قطعات و حتی گاهی طولانی‌تر فروخته می‌شود و برخی از کالاها علاوه بر این گارانتی، در برابر آتش سوزی و دزدی برای پنج سال بیمه دارند.

یکی از مغازه‌داران که فقط کالای ال‌جی و سامسونگ می‌فروشد، می‌گوید گلدسرویس از بهترین گارانتی‌ها است که با بیمه تجارت نو نیز قرارداد دارد و کالا تا 10 سال خدمات پس از فروش و تا پنج سال بیمه خواهد داشت.

گارانتی محصولات قاچاق از سوی شرکت‌های خصوصی

او هم مانند بسیاری دیگر از مغازه‌داران از کلمه قاچاق استفاده نمی‌کند. بیشتر فروشندگان می‌گویند که به دلیل مسايل ناشی از تحریم، مشکلاتی ایجاد شده که باعث شده در حال حاضر فقط گارانتی‌های شرکتی که متعلق به برخی شرکت‌های خصوصی است، فعال باشد.

اما برخی فروشندگان به طور کلی منکر وجود مشکل می‌شوند. برای مثال یک فروشگاه برند هیتاچی، خود را نمایندگی این شرکت ژاپنی در ایران معرفی می‌کند و با تاکید بر اینکه کالاهای این برند در تایلند مونتاژ شده است، می‌گوید: گارانتی تجارت رفاه پنج سال ضمانت و 15 سال تعویض دارد. این گارانتی رسمی است؛ مثل گلدیران برای ال جی. یخچال ساید این برند 30 تا 90 میلیون تومان قیمت دارد و ما هم نمایندگی رسمی آن را داریم.

یک فروشنده دیگر کالاهای ال جی و سامسونگ نیز می‌گوید که کالاهایش با گارانتی گلدسرویس، با برگ سبز و به صورت شرکتی وارد می‌شود.

اما کالاهای بانه‌ای و سایر استان‌های مرزی که عموما تقلبی هستند، بدون گارانتی و دو تا سه میلیون تومان ارزان‌تر فروخته می‌شوند.

کالا با ضمانت گلدیران هم پیدا می‌شود؟

در این میان فقط یک فروشنده اذعان می‌کند که کالاهای ال جی و سامسونگش قاچاق است و با گارانتی‌های شرکتی عرضه می‌شود. البته او لوازم خانگی محصول چهار سال پیش با گارانتی گلدیران را نیز برای فروش دارد که به دلیل نوع گارانتی گران‌تر تمام می‌شود.

این در حالی است که اخیرا ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفته بود که خریداران برای اطمینان از قاچاق نبودن کالا می‌توانند گارانتی آن را در سامانه 124 بررسی کنند. همچنین اگر کالای ال جی و سامسونگ به ترتیب با ضمانت گلدیران و سام عرضه شود، کالا اصل و در غیر اینصورت کالا با گارانتی متفرقه عرضه شده و قاچاق است. حتی اگر فروشندگان برای آن کالا بیمه ارايه و برای نصب در منزل حضور پیدا کنند.

او همچنین درباره چرایی فعالیت نمایندگی شرکت‌های خارجی با وجود ممنوعیت واردات لوازم خانگی، تاکید کرده بود که این نمایندگی‌ها در زمان واردات کالاهای خارجی، نمایندگی شرکت‌ها بودند، اما بعد از خروج شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی جایگزین ال جی و سامسونگ همکاری کردند؛ بنابراین در حال حاضر فقط برخی خدمات پس از فروش کالاهای قدیمی را ارايه می‌دهند و کالا نمی‌فروشند. موضوعی که مشاهدات در بازار آن را تایید نمی‌کند.

شرکت‌های معروفی که خطری تهدیدشان نمی‌کند!

نام شرکت‌های خصوصی که کالاهای قاچاق را گارانتی و بیمه می‌کنند، در بازار پرتکرار و معروف است. گارانتی سام گروه و سام الکتریک برای کالای سامسونگ، گلدسرویس و مدیاگستر برای ال جی، بوش سرویس کاراگستر و سیهاوی برای بوش. به نظر می‌رسد این شرکت‌ها در حال حاضر به طور گسترده و علنی کالاهای قاچاق را ضمانت می‌کنند و خطری هم تهدیدشان نمی‌کند!

لوازم خانگی چند؟

در این میان گزارش میدانی از بازار لوازم خانگی نشان می‌دهد که قیمت یخچال و فریزر ساید بای ساید ایرانی 24 تا 36 میلیون و ساید خارجی 40 میلیون تومان به بالا قیمت دارد. بالاترین قیمت برای ساید در بازار امین حضور، 140 میلیون تومان اعلام شد. آن طور که فروشندگان می‌گویند قیمت یخچال و فریزر اصلی ساید این برند 55 تا 140 میلیون تومان و کالای بانه‌ای تقلبی 40 تا 70 میلیون تومان است.

همچنین به گفته یکی از مغازه‌داران، میانگین قیمت یخچال فریزر ساید ایرانی 30 میلیون و خارجی حدود 50 میلیون تومان است اما این اختلاف قیمت در یخچال و فریزر دو قلو کمتر است؛ به طوری که میانگین قیمت یخچال و فریزر ایرانی دوقلو حدود 28 و خارجی حدود 40 میلیون تومان است.

کدام لوازم خانگی ایرانی با خارجی هم قیمت است؟

اما او می‌گوید که تفاوت قیمت ماشین لباسشویی ایرانی و خارجی دو تا سه میلیون تومان است؛ به طوری که میانگین قیمت ماشین لباسشویی ایرانی حدود 9 میلیون و خارجی حدود 11 میلیون تومان است. این موضوعی است که اخیرا بارها تولیدکنندگان و توزیع کنندگان نسبت به آن هشدار دادند که کم شدن تفاوت قیمت کالای ایرانی و خارجی و حتی در مواردی ارزان‌تر شدن کالای خارجی منجر به افزایش قاچاق خواهد شد.

به طور کلی قیمت ماشین لباسشویی هفت کیلویی ایرانی و خارجی به ترتیب هفت تا 11 میلیون و 10 تا 14 میلیون تومان است. ماشین ظرفشویی ایستاده سری 6 ایرانی و خارجی نیز حدود 10 تا 17 میلیون و 11 تا 30 میلیون تومان قیمت دارد.

قیمت تلویزیون ایرانی 50 اینچ نیز 10 تا 12 میلیون و خارجی 12 تا 15 میلیون تومان است. یک فروشنده تلویزیون هم درباره گارانتی تلویزیون‌های خارجی می‌گوید که گارانتی‌ها مربوط به شرکت‌های خصوصی هستند و حالا وضعیت لوازم خانگی از نظر گارانتی مشابه موبایل است؛ بنابراین کیفیت و قیمت ضمانت‌نامه‌ها متفاوت است.

همچنین قیمت اجاق گاز حدود هشت تا 12 میلیون تومان است.

منبع: ایسنا

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

قیمت لوازم خانگی دست دوم چند؟

قیمت لوازم خانگی دست دوم چند؟

جست‌وجوی میدانی از خیابان مازندران حاکی از افزایش 20‌درصدی بهای وسایل خانگی دست‌دوم نسبت به سال گذشته است، در این بازار به طور متوسط با50‌ میلیون تومان می‌توان وسایل اصلی خانگی را تهیه کرد.

TejaratNews.com/
تولید یخچال‌های بدون قفسه / دولت 420 کانتینر قاچاق لوازم خانگی را مصادره می‌کند؟

تولید یخچال‌های بدون قفسه / دولت 420 کانتینر قاچاق لوازم خانگی را ...

تکلیف کانتینرهای وارد شده لوازم خانگی بوش مشخص شد. نایب ريیس اتحادیه لوازم خانگی با اعلام این خبر گفت: 420 کانتینر لوازم خانگی بوش باید به کشور هدف مرجوع یا توسط دولت مصادره شود! با تداوم ممنوعیت‌ها ا...

TejaratNews.com/
بازار لوازم خانگی در رکود کامل/ لوازم خانگی در ایران 30 درصد گران‌تر از کشورهای همسایه است

بازار لوازم خانگی در رکود کامل/ لوازم خانگی در ایران 30 درصد گران‌...

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت: با احتساب نمونه‌ای ماشین لباسشویی که با همان ابعاد و وزن در داخل ایران 12 میلیون تومان و خارج از کشور 8 میلیون تومان است، لوازم خانگی حدود 30 درصد د...

TejaratNews.com/
کم فروشی در بازار لوازم خانگی/ لوازم جانبی کالا حذف می‌شود!

کم فروشی در بازار لوازم خانگی/ لوازم جانبی کالا حذف می‌شود!

نایب ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید: برخی فروشگاه‌های آنلاین یا واحدهای صنفی لوازم جانبی برخی برندهای خارجی را جداگانه به خریدار می‌فروشند!

TejaratNews.com/
ال.جی و سامسونگ دیگر نمی‌آیند!/افزایش 10 درصدی قیمت لوازم خانگی

ال.جی و سامسونگ دیگر نمی‌آیند!/افزایش 10 درصدی قیمت لوازم خانگی

لوازم خانگی ایرانی 10 درصد گران شد. ريیس انجمن تولیدکنندگان صوت و تصویر با اعلام این خبر گفت: با لغو تحریم‌ها، دیگر لوازم خانگی ساخته شده وارد کشور نمی‌شود و صرفا مونتاژ آنها در ایران انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
شرط و شروط برای بازگشت خارجی‌ها به بازار لوازم خانگی

شرط و شروط برای بازگشت خارجی‌ها به بازار لوازم خانگی

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی معتقد است تعامل با کشورها و برندهای خارجی در مجموع مفید است، اما با رعایت سه شرط که اولین و مهم‌ترین آن ممنوعیت پنج ساله واردات کالای نهایی در حوزه لوازم خانگی است که باید...

TejaratNews.com/
قیمت لوازم‌ خانگی کوچک تا 25 درصد افزایش یافت

قیمت لوازم‌ خانگی کوچک تا 25 درصد افزایش یافت

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کوچک از افزایش تا 25 درصدی قیمت این دسته از لوازم‌خانگی خبر داد.

TejaratNews.com/
قیمت لوازم خانگی در 8 ماه گذشته 70 درصد گران شد

قیمت لوازم خانگی در 8 ماه گذشته 70 درصد گران شد

نایب‌رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار کرد: نه تنها کاهش نرخ ارز در ماه‌های اخیر باعث کاهش قیمت مواد اولیه نشده بلکه قیمت‌ها در ماه‌های اخیر افزایش نیز داشته است.

TejaratNews.com/
قاچاق لوازم خانگی کره‌ای با دلار بنزین و داروی قاچاقی!

قاچاق لوازم خانگی کره‌ای با دلار بنزین و داروی قاچاقی!

با شروع مجدد تحریم‌ها در سال 97، دو برند کره‌ای با ارسال نکردن قطعات به شرکای ایرانی‌شان، ایران را ترک کردند، اما به قاچاق گسترده و سازمان‌یافته محصولات خود به ایران روی آوردند. به گفته دبیر انجمن لوا...

TejaratNews.com/
قیمت لوازم خانگی امروز 6 آبان + جدول

قیمت لوازم خانگی امروز 6 آبان + جدول

قیمت لوازم خانگی از ابتدای سال 100 درصد گران‌تر شده است. پس از اعمال تحریم‌های آمریکا، برندهای پر تقاضایی مثل سامسونگ و ال‌جی بازار ایران را ترک کردند و کمبود این برندها باعث شد قیمتشان دوبرابر شود.

TejaratNews.com/
قیمت لوازم خانگی امروز 28 مهر 99 + جدول

قیمت لوازم خانگی امروز 28 مهر 99 + جدول

به گفته ناظران بازار، قیمت لوازم خانگی از ابتدای سال به طور متوسط 40 درصد افزایش داشته است. همچنین به‌دلیل نرخ‌های گزاف بازار تقاضا به سمت جنس قاچاق بیشتر شده است.

TejaratNews.com/
درخواست افزایش مجدد قیمت لوازم خانگی

درخواست افزایش مجدد قیمت لوازم خانگی

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از افزایش 130 درصدی مولفه‌های تولید نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار در سال 1397 صرفا 25 قلم محصولی که از ارز دولتی استفاده می‌کنند مشمول ...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت لوازم خانگی تا پایان سال / مردم جهیزیه نمی‌خرند

پیش‌بینی قیمت لوازم خانگی تا پایان سال / مردم جهیزیه نمی‌خرند

ريیس اتحادیه لوازم خانگی می‌گوید: قیمت لوازم خانگی تا سه ماه آینده ثابت باقی می‌ماند. با شروع ماه محرم دیگر خبری از خرید جهیزیه در بازار لوازم خانگی نیست.

TejaratNews.com/
قیمت لوازم خانگی در چهارشنبه 99/5/15

قیمت لوازم خانگی در چهارشنبه 99/5/15

در این گزارش قیمت انواع لوازم خانگی شامل (یخچال و فریزر، اجاق گاز، ماشین لباسشویی، فرش ماشینی، تلویزیون، جارو برقی) را گردآوری کرده‌ایم.

TejaratNews.com/
قیمت‌های نجومی در بازار لوازم خانگی

قیمت‌های نجومی در بازار لوازم خانگی

تغییرات قیمت لوازم خانگی در چند ماه گذشته قابل مقایسه با سال 91 و 97 نیست و افزایش چندین برابری قیمت‌ها در بازار مشاهده می‌شود. به همین دلیل در بیشتر فروشگاه‌ها این جمله آشنا را می‌شنوید که «اگر امروز...

TejaratNews.com/
پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) متوسط نرخ اجاره آپارتمان در اهواز / محله گران قیمت اهواز کدام است؟ ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25 سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 شرایط صعود و نزول قیمت سکه چیست؟ / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 26 مهر 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود