تولید 54 هزار مگاواتی نیروگاه‌های حرارتی در اوج مصرف برق امسال

تولید 54 هزار مگاواتی نیروگاه‌های حرارتی در اوج مصرف برق امسال

ایلنا: مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت: در زمان اوج مصرف 72 هزار مگاواتی امسال، بالغ بر 54 هزار مگاوات توسط نیروگاه‌های حرارتی برق تولید شد.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، اسماعیل نمازی افزود: عمده نیاز مصرف برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود. در روزی که تقاضای مصرف برق کشور ما 72 هزار مگاوات بود، بالغ بر 54 هزار مگاوات آن توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده که  این عدد متناسب با پیک متفاوت خواهد بود، اما به طور متوسط 54 مگاوات ظرفیت شبکه برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود.

وی ادامه داد: ظرفیت اسمی بخش حرارتی 72 هزار مگاوات است که شامل نیروگاه‌های صنایع نیز می‌شود، زیرا عمده واحدهای منصوبه صنایع از نوع حرارتی هستند.

نمازی در خصوص تفاوت ظرفیت اسمی با ظرفیتی که در واقعیت تولید و وارد شبکه برق می‌شود، گفت: یک نیروگاه اگر ارتفاع صفر از سطح دریا داشته باشد و دمای محیط 15 درجه باشد، می‌تواند توان اسمی را تحویل دهد،اما ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط باعث می‌شود که توان نهایی یک نیروگاه کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: به همین خاطر توان یک نیروگاه در فصل تابستان در پایین‌ترین حد خود خواهد بود و در زمستان به شرایط بهتری می‌رسد. این مشخصه یک واحد حرارتی است و در هر کشور دیگری و با شرایط دیگری همین گونه خواهد بود. در مجموع توان عملی نیروگاه‌های حرارتی ما حدود 56 هزار مگاوات است.

نمازی تاکید کرد: در دنیا چیزی به عنوان آمادگی 100 درصدی ظرفیت نیروگاهی وجود ندارد و ضریب عادی خروج واحد‌ها 5 درصد و به عبارتی درصد آمادگی در جهان 95 درصد است، اما آمادگی ما در روزهای حال حاضر پیک شبکه برق 98 درصد است و ممکن است در برخی روزها بالاتر از این میزان و گاهی هم آمادگی پایین تری داشته باشیم.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد