پشت پرده گرانی ناگهانی قیمت مرغ مشخص شد

پشت پرده گرانی ناگهانی قیمت مرغ مشخص شد

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا زمانی که بازار داخلی ثبات پیدا نکند، تحت هیچ شرایطی صادرات دام زنده نخواهیم داشت.

خبرآنلاین: سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا زمانی که بازار داخلی ثبات پیدا نکند، تحت هیچ شرایطی صادرات دام زنده نخواهیم داشت.

سید محمد آقامیری اظهار کرد: اینکه دولت جایگزین بخش خصوصی شود را قبول ندارم و در همین راستا صفر تا 100 تامین و تنظیم بازار مرغ و تخم‌مرغ را به اتحادیه مربوطه واگذار کردیم.

وی افزود: در بحث تعیین قیمت مرغ دخالتی نکردیم. اتحادیه قیمت‌ها را اعلام کرد و این قیمت نیز منطقی بود زیرا در سال گذشته قیمت همین مرغ 44 هزار تومان تعیین شده بود و بر همین اساس در همین مدت نیز 2 میلیون و 600 هزار تن مرغ تولید شده بود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در دوره‌ای انجمن‌ها تصمیم گرفتند، جوجه تولید شود زیرا قیمت جوجه پایین بود و این موضوع خللی در بازار ایجاد کرد و مقدار تولید مرغ به نصف ظرفیت تولید کاهش پیدا کرد.

وی اضافه کرد: به دو شرط تعیین قیمت را به اتحادیه واگذار کردیم. اول اینکه این عدد باید تا تاریخ 31 فروردین سال 1403 ثابت باشد و دوما اینکه در صورت تغییر قیمت نهاده‌ها مگر افزایش بالای 7 درصد، این قیمت ثابت بماند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: بعد از واگذاری تعیین قیمت به اتحادیه، قیمت‌ها تا 85 هزار تومان نیز افزایش داشت که پس از آن با ابزار نظارتی به این موضوع ورود پیدا کردیم. با انجمن جوجه یک‌روزه به توافق رسیدیم و قیمت را 15 هزار و 900 تا 16 هزار و 900 اعلام کردند اما قیمت جوجه از فردای آن روز تا 32 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

آقامیری ادامه داد: پس از تخلف چند کارخانه جوجه‌کشی اعلام کردیم که اگر گران‌فروشی انجام شد، شرکت متخلف به اندازه ظرفیت تولید جریمه شود. بر همین اساس یکی از این شرکت‌ها 324 میلیارد تومان جریمه شد و این راه ادامه دارد.

وی عنوان کرد: حدود دو هفته در کشور کمبود مرغ داشتیم که در حال حاضر این مشکل برطرف شده و کمبود مرغ نداریم. سوال من از مرغداران، کشتارکن و کشتارگاه‌ها این است که چه اتفاقی در این مدت کوتاه افتاده که قیمت مرغ 30 تا 40 درصد افزایش داشت؟ این درحالی است که قیمت نهاده سقوط کرده و دستمزدها نیز نهایتا 27 درصد افزایش پیدا کرده است.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه صادرات دام زنده ممنوع است، عنوان کرد: تا زمانی که بازار داخلی ثبات پیدا نکند، تحت هیچ شرایطی صادرات دام زنده نخواهیم داشت. اگر هر استانی مدعی شد که مازاد دام دارد، خریدار آن شرکت پشتیبانی امور دام است.

پ

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد