شرایط سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌ها/ سود 300 هزار تومانی برای سپرده 3500 دلاری!

شرایط سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌ها/ سود 300 هزار تومانی برای سپرده 3500 دلاری!

بانک‌ها برای 100 میلیون تومان سپرده‌گذاری ارزی 318 هزار تومان سود می‌دهند، در حالی که اگر این سپرده‌گذاری به صورت ریالی باشد مشمول سود یک میلیون و 650 هزار تومان می‌شود. آیا این نوع سپرده‌گذاری به صرفه است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، این روزها به واسطه کاهش ارزش پول ملی میزان استقبال از خدمات ارزی بانک‌ها افرایش یافته، در این گزارش خدمات ارزی بانک‌ها و میزان سود سپرده‌گذاری ارزی بررسی شده است.

حساب‌های سپرده ارزی را می‌توان به صورت بلند‌مدت (یک‌ساله) یا کوتاه‌مدت( 3، 6 و 9) ماهه افتتاح کرد. سود سپرده‌گذاری ارزی ماهانه و به صورت ارزی یا ریالی پرداخت می‌شود. البته بانک‌ها برای پرداخت سود ارزی کارمزد دریافت می‌کنند.

درحال حاضر امکان حساب‌های بانکی شامل حساب قرض‌الحسنه، پس‌انداز ارزی، حساب‌های قرض‌الحسنه جاری و حساب‌های ارزی مدت‌دار می‌شود؛ هر یک از این حساب‌ها براساس مدت زمان و نوع حساب میزان سودی مشخصی دارند.

به دارندگان حساب‌های قرض‌الحسنه ارزی (پس‌انداز و جاری) سود تعلق نمی‌گیرد، ولی این مشتریان بانکی می‌توانند دسته‌چک یا حواله‌های ارزی دریافت کنند. همچنین به طور میانگین 100 دلار از سرمایه سپرده‌گذار به صورت سپرده قرض‌الحسنه قرار می‌گیرد و سودی ندارد. اما مشتریان بانک‌ها می‌توانند انتخاب کنند که برای سپرده ارزی خود سود دریافت کنند، حداکثر سود این نوع سپرده‌گذاری 318 هزار تومان است.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری برای ارزهای یورو، دلار و درهم بین 700 تا هزار دلار و حداقل میزان سرمایه گذاری نیز 10 هزار دلار است. اغلب بانک‌ها سقف محدودیت زمان شش ماهه را در نظر می‌گیرند.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز، نشان می‌دهد برای سپرده‌گذاری 100 میلیون تومانی برخی از بانک‌ها سود 20 درصدی می‌دهند که میزان سود دریافتی در ماه یک میلیون و 650 هزار تومان برآورد می‌شود.

کدام بانک‌ها بیشترین سود ارزی را دارند؟

سرمایه: سه بانک از جمله بانک سرمایه بیشترین سود سپرده ارزی را به مشتریان خود می‌دهند. بالاترین نرخ سود سپرده‌گذاری ارزی در شبکه بانکی چهار درصد است. از جمله شرایط سپرده‌گذاری ارزی در بانک سرمایه این است که متقاضی باید حداقل هزار دلار از دارایی خود را با مدت زمان یک ساله در بانک سپرده‌گذاری کند.

اپراتور بانک سرمایه به تجارت‌نیوز می‌گوید که سپرده‌گذار نمی‌تواند سود سپرده خود را به صورت ماهانه دریافت کند. به گفته او پس از گذشت یک سال اصل سرمایه و سود به صورت یکجا به سپرده‌گذار پرداخت می‌شود.

توسعه صادرات: دومین بانک با بیشترین سود سپرده ارزی بانک توسعه صادرات است، حداکثر سود سرمایه‌گذاری در این بانک چهار درصد با مدت یک ساله است. نوع برگشت سود و اصل سپرده نیز به صورت ارزی است.

ملی: بانک ملی نیز سود چهار درصد به سپرده‌گذاران ارزی خود می‌دهد، مدت زمان سپرده‌گذاری در این بانک یک ساله است اما مشتریان این بانک می‌توانند سود سپرده خود را به صورت ماهانه دریافت کنند.

صادرات: سود سالانه سپرده‌گذاری ارزی در این بانک 3٫5 درصد است. همچنین پرداخت سود این بانک به صورت دلار و ماهانه می‌باشد.

ملت: این بانک نیز برای سپرده یک‌ساله 2٫5 درصد سود پرداخت می‌کند. اپراتور بانک ملی به تجارت‌نیوز می‌گوید این بانک برای پرداخت اسکناس کارمزد دو در هزار و برای پرداخت سود کارمزد دو درصدی می‌گیرد.

شهر: سپرده‌گذاری ارزی در این بانک با نرخ سود سپرده 2٫5 درصد است و این سود ماهانه و با دلار پرداخت می‌شود.

کمترین سود ارزی متعلق به کدام بانک‌هاست؟

اقتصادنوین: با حداقل سرمایه گذاری هزار دلار در این بانک می‌توان ماهانه دو درصد سود گرفت.

پارسیان: برای سپرده‌گذاری یک‌ساله 2 درصد سود می‌دهد و امکان دریافت این سود به صورت ماهانه وجود ندارد و پس از اتمام قرارداد یک‌سال می‌توان سود و سرمایه ابتدایی را برداشت کرد.

دی: در بانک دی برای سپرده‌گذاری می‌توان یک‌ ساله 1٫7 درصد سود دریافت کرد که این سود به صورت ماهانه پرداخت نمی‌شود.

سپه: بانک سپه با پرداخت سالانه 1٫5 درصد سود برای سپرده‌گذاری ارزی، در رده بانک‌ها با سود سپرده‌گذاری کم قرار می‌گیرد.

کشاوری: در این بانک برای سرمایه‌گذاری یک‌ ساله 1٫5 درصد سود به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد که پرداخت سود به صورت ماهانه است.

آینده: میزان سود برای سپرده‌گذاری یک‌ساله در این بانک یک درصد است و به گفته متصدیان بانک آینده سرمایه‌گذاری ارزی سودی ندارد و یک راه برای نگهداری ارز به حساب می‌آید.

کارآفرین: کمترین سود سپرده‌گذاری ارزی در بازده یک‌ ساله با 0٫35 درصد متعلق به بانک کارآفرین است که این سود پس از پایان دوره مالی به حساب سپرده‌گذار واریز می‌شود.

چرا سپرده‌گذاری ارزی؟

همانطور که محاسبات این گزارش نشان می‌دهد سپرده‌گذاری ارزی سه هزار و 500 دلار(100 میلیون تومان) در بیشترین مقدار مشمول سود ماهانه 318 هزار تومانی می‌شود. اگر مشتریان بانک این 100 میلیون خود را به صورت ریالی سپرده‌گذاری کنند می‌توانند از برخی از بانک‌ها سود 20 درصد دریافت کنند که بانک برای این سپرده ماهانه یک میلیون و 650 هزار تومان سود پرداخت می‌کند. بنابراین سپرده‌گذاری ارزی از نظر سود پرداختی صرفه اقتصادی ندارد.

آنطور که متصدیان اموربانکی نیز به آن اشاره می‌کنند سرمایه‌گذاری ارزی در بانک‌ها صرفا برای حفظ ارزش ارز بوده و سود چندانی برای سرمایه‌گذار ندارد. احتمالا این نوع سپرده‌گذاری برای کسانی بهتر باشد که در خانه دلار دارند و به علت نبود امنیت ترجبح می‌دهند آن را در بانک سپرده‌گذاری کنند.

مطالعه بیشتر: 10 بانکی که سود سپرده بیشتری می‌دهند
خسارت 1800 میلیارد تومانی سیل به راه های کشور بررسی قیمت بیت کوین در حیات 13 ساله خود میوه شب عید از 20 اسفند توزیع اینترنتی می‌شود قیمت مسکن بعداز تخلیه حباب به کجا می رسد؟ افت دسته جمعی شاخص‌های بورس اجاره مسکن در منطقه اقدسیه تهران چقدر هزینه دارد؟ ایستگاه متروی گلشهر تعطیل می شود چرا خرما در بورس کالا نماند؟ قیمت مدل‌های پیکان، خودروی نوستالژیک بازار شهرام جزایری چگونه سر وکیلش را کلاه گذاشت! نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه... چگونه با سیم کارت وام بگیریم؟ پیکان 13 ساله 60 میلیون تومان/خودروی نوستالژیک بازار چند؟ تقاضای نمایندگان مجلس درباره عدم واگذاری سهام... رعد و برق به فرودگاه بندرعباس آسیب زد 3 عضو هیات عامل بانک مرکزی منصوب شدند کارمند اختلاسگر بنیاد مسکن دستگیر شد + جزيیات قیمت دلار و یور در سراشیبی مهم‌ترین اتفاقات بازار رمزارزها در سال 2021 پیش بینی سکته آور از بازار مسکن! عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار فوری/ همسان‌سازی حقوق معلمان در هیات دولت تصویب شد چتربازی ویژه علی‌عسگری را ببینید! جهش قیمت بیت‌کوین در سه ماهه اول سال 2022 محتمل است؟ 3 انتصاب جدید در بانک مرکزی حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود زمان واریزی یارانه جدید اعلام شد زمان پرداخت اقساط وام مسکن ملی مشخص شد تعرفه‌‌های‌ پزشکی 60 درصد بیشتر می شود! واکنش همتی به ادعای افزایش صادرات نفت اختصاص وام 300 میلیون تومانی برای بافت های فرسوده جزيیات پیشرفت نهضت ملی مسکن در شهر‌های جدید یارانه جدید چه زمانی واریز می شود؟ ماجرای دعوای اوجی و همتی چه بود؟/ پول نفت ایران کجاست؟ قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار / جدول نرخ‌ها تاریخ واریز کارانه پرستاران اعلام شد بررسی طرحی جدید برای خرید کالا کدام یک از وعده‌های بورسی محقق شد؟ نسخه آرمبخش وزیر صمت برای اصناف انتقاد ريیس اتاق اصناف از تصمیمات غیرکارشناسی دولت دوازدهم بیش از 80 درصد کاهش اشتغال کشور مربوط به بنگاه‌های خرد بوده است منظور از یارانه پنهان چیست؟ بلایی که تورم سر طلا خواهد آورد بازار خودرو قفل شد/ قیمت سمند ارزان پایین آمد قیمت‌ها در بازار خودرو قفل شد خبر خوش دولت برای بانوان مجرد / خانه دار شدن... پیش بینی تازه بانک جهانی از اقتصاد ایران شافعی: از دست این دولت و مجلس درمانده‌ایم چه عاملی رشد را به بورس برمی‌گرداند؟ آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (26 دی)