کاشت یک میلیارد اصله نهال در 4 سال/ مقیاس آبخیزداری را باید تغییر دهیم

کاشت یک میلیارد اصله نهال در 4 سال/ مقیاس آبخیزداری را باید تغییر دهیم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما باید مقیاس آبخیزداری را تغییر دهیم و در سال 10 میلیون هکتار آبخیزداری و 3 میلیون هکتار تثبیت بیابان انجام دهیم که این اقدامات به اعتبار نیاز دارد و در این خصوص محدودیت داریم، لذا باید این امور را به مردم واگذار کنیم.

به گزارش ایسنا، سید جواد ساداتی‌نژاد - وزیر جهاد کشاورزی - در سومین نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی اظهار کرد: بروزرسانی پروژه خوزستان و تعمیم آن برای سایر کانون‌های بحران مورد تایید همه است، پروژه خوزستان یک طرح موفق اجرایی بوده است.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در اجرای این طرح از هیچ کمکی فروگذار نخواهد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که محدودیت منابع و اعتبارات وجود دارد، تصریح کرد: باید با اولویت‌بندی طرح‌ها را اجرا کنیم و در بودجه 1402 اعتباری را برای مقابله با بیابان‌زایی در نظر بگیریم تا علاوه بر طرح خوزستان، کانون‌های شش‌گانه را هم پیش ببرد.

وی با اشاره به سه طرح در راستای بیایان‌زدایی گفت: یکی از این طرح‌ها توسعه آبخیزداری است، در آبخیزداری هم با این منوال 90 سال تا تثبیت حوضه‌های آبخیز زمان لازم داریم و باید برای حل این مشکل راه‌حلی بیابیم.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: ما باید مقیاس آبخیزداری را تغییر دهیم و در سال 10 میلیون هکتار آبخیزداری و 3 میلیون هکتار تثبیت بیابان انجام دهیم که این اقدامات به اعتبار نیاز دارد و در این خصوص محدودیت داریم، لذا باید این امور را به مردم واگذار کنیم.

مقام عالی وزارت با بیان این که راهی به جز مشارکت مردمی در پروژه‌ها نداریم، تاکید کرد: مردم باید از اراضی بهره‌برداری کنند و نظارت بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی باشد، لذا تا جلسه آینده باید طرح و الزامات مردمی‌سازی در مهار بیابان و آبخیزداری تدوین شود.

وی با اشاره به ردیف بودجه فروش اموال مازاد وزارت جهاد کشاورزی برای تامین اعتبار طرح‌های بیابان‌زدایی و آبخیزداری گفت: از آنجایی که اعتبارات دولت محدود است، اگر به ما اجازه انجام 10 میلیون هکتار آبخیزداری از محل فروش اموال مازاد و یا تهاتر اموال داده شود، می‌توانیم این طرح را پیش ببریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که اختصاص 250 میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی به اذن مقام معظم رهبری باعث تحرک در آبخیزداری شده بود که به دلیل تحریم دو سال است که متوقف شده، تصریح کرد: یکی از راه‌های دیگر برای جذب اعتبار فروش و یا تهاتر اموال مازاد است و اگر سازمان برنامه و بودجه و بخش‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی این اقدام را در بودجه 1402 لحاظ کنند، می‌توانیم در سال جدید 10 میلیون هکتار آبخیزداری و 3 میلیون هکتار بیابان‌زدایی را انجام دهیم.

وی با اشاره به دستور ريیس‌جمهوری مبنی بر تولید علوفه در مراتع رها شده، عنوان کرد: مراتع ظرفیت تولید علوفه را دارد و با این اقدام علوفه از مزارع خارج می‌شود و می‌توانیم مزارع را به تولید محصولات اساسی اختصاص دهیم.

ساداتی‌نژاد با بیان این که برای کاشت یک میلیارد اصله نهال به تغییر مقیاس نیاز داریم، عنوان کرد: ما در کشور 40 میلیون اصله نهال می‌توانیم تولید کنیم و باید مقیاس تولید را تغییر دهیم، دنیا به سمت این تغییر مقیاس و افزایش تولید رفته و این اقدام هم با کمک مردم قابل انجام است.

وی ادامه داد: با این اقدامات ظرف 4 سال می‌توانیم به کاشت یک میلیارد اصله نهال برسیم.

مقام عالی وزارت بر ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در مقابله با بیابان‌زایی و آبخیزداری تاکید کرد و گفت: امسال سال دانش‌بنیان است و باید با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌وری را افزایش دهیم. دانشگاهیان سرمایه‌های کشور هستند و علم پشتیبان اجرای طرح‌های ما است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی منابع اختصاصی برای سازمان منابع طبیعی در بودجه 1402 در نظر گرفته است و امیدواریم این ردیف بودجه حذف نشود تا بتوانیم طرح‌های آبخیزداری و بیابان‌زدایی را پیش ببریم.

local_offerبرچسب‌ها:
پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد