دستیابی ایران به دانش فنی و آغاز طرح‌های کیفی‌سازی نفت کوره

دستیابی ایران به دانش فنی و آغاز طرح‌های کیفی‌سازی نفت کوره

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از دستیابی ایران به دانش فنی و آغاز طرح‌های کیفی‌سازی نفت کوره خبرداد.

اخبار شرکت‌ها؛ دولت سیزدهم بنا به اهمیت توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز کشور در کاهش خام‌فروشی، مقاوم‌سازی اقتصاد و بی‌اثرسازی تحریم‌ها و با توجه به شرایط و محدودیت‌های کشور، توجه به صنعت پالایش را به‌عنوان صنعتی مهم در زنجیره ایجاد ارزش افزوده در صنایع نفت در اولویت قرار داد و هم‌زمان با این رویکرد جدید کاهش خام‌فروشی و حرکت به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، صنعت پالایش رونق دوباره یافت.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در طول 29 ماه گذشته با صدور خدمات فنی - مهندسی برای نخستین بار در کشور در پروژه فراسرزمینی ال‌پالیتوی ونزويلا، امضای تفاهم‌نامه و قراردادهای مختلف در زمینه توسعه ظرفیت پالایشی کشور، تکمیل‌ طرح‌های توسعه پالایشگاهی و فراهم‌ کردن زمینه اجرای واحدهای ارتقای کیفی نفت کوره، توسعه صنعت انتقال نفت و فرآورده کشور، نوسازی ناوگان حمل‌ونقل فرآورده و تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان، گام‌های موثری در زمینه توسعه و نوسازی زیرساخت‌های این صنعت بردارد.

این شرکت با بهره‌گیری از 30 هزار نیروی انسانی متخصص و کارآزموده، بهره‌مندی از 10 پالایشگاه نفتی و میعانات گازی، 37 منطقه تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی، بیش از 14 هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی و انبارهای نفت، متولی اصلی تولید، انتقال و توزیع سوخت و فرآورده‌های نفتی کشور به‌صورت ایمن و پایدار است. صنعت پالایش نفت با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، توان علمی و فنی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، اجرای طرح‌های ملی راهبردی و تغییر مسیر از سوخت‌محوری به سودمحوری و برنامه‌ریزی‌های مدون برای توسعه صنعت پالایش نفت کشور گام برداشته است.

پالایش روزانه 2 میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی، تولید روزانه بیش از 100 میلیون لیتر بنزین و 112 میلیون لیتر گازويیل از جمله اقدام‌های این صنعت برای تامین امنیت و پایداری عرضه سوخت برای بازار مصرف داخلی است. در گزارش پیش رو آخرین دستاوردها و برنامه‌های این شرکت در جهت توسعه زیرساخت‌های صنعت پالایش نفت را مرور کرده‌ایم که می‌خوانید.

توسعه دیپلماسی فعال و صدور خدمات فنی مهندسی به خارج از کشور

با آغاز به‌کار دولت سیزدهم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور برای نخستین بار در صنعت نفت کشور با به نتیجه رساندن اجرای عملیات پالایش فراسرزمینی به ظرفیت 140 هزار بشکه در روز با کشور ونزويلا موفق شد گام مثبتی در جهت توسعه همکاری با کشورهای همسو و صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه صنعت پالایش به دیگر کشورها بردارد. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران همچنین صدور نخستین بخش از محموله کاتالیست ایرانی به روسیه را به‌عنوان گامی دیگر در مسیر توسعه همکاری با کشورهای همسایه ثبت کرد.

توسعه صادرات گاز طبیعی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی به‌منظور تبدیل ایران به مرکز مبادلات و خدمات انرژی، کسب توافق‌های اولیه با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و مذاکرات برای همکاری‌های دوجانبه در بخش صادرات نفت، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی از دیگر اقدام‌های انجام‌شده در این حوزه بوده است. این شرکت همچنین در قالب اجرای پروژه فراسرزمینی تعمیرات اساسی پالایشگاه ال‌پالیتوی ونزويلا کاتالیست و کمپرسور ساخت شرکت‌های توانمند ایرانی را به این کشور صادر کرد.

برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت پالایشی

افزایش ظرفیت پالایشی در کشور با توجه به تحریم‌پذیری صادرات نفت خام، بازارهای رو به گسترش مواد پتروشیمیایی و افزایش تقاضای داخلی برای سوخت به‌ویژه بنزین، ایده‌ای کاملا ضروری و آینده‌نگرانه است که از سوی صنعت پالایش کشور در دولت سیزدهم به جد دنبال می‌شود. سه طرح پتروپالایشگاهی‌ شهید سلیمانی، مروارید مکران و مهر خلیج‌فارس به‌عنوان پروژه‌های منتخب در طرح ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعیین و بر آنها تمرکز شده است و طرح پتروپالایش شهید سلیمانی هم‌اکنون در آستانه تسطیح زمین قرار گرفته است.

اجرا و پیگیری تکالیف هوای پاک در وزارت نفت

وزارت نفت دولت سیزدهم همسو با عمل با تکالیف خود در اجرای قانون هوای پاک، پیگیری ایفای تعهدهای خود در مسیر اجرای این قانون را در همه زیرمجموعه‌ها در دستور کار قرار داد. دولت سیزدهم همچنین به‌منظور اجرای تکالیف این قانون 20 میلیارد دلار را به اجرای طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاهی به‌منظور توسعه کمی و کیفی فرآورده‌های تولیدی اختصاص داد که مهم‌ترین اقدام‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به‌منظور کاهش آلودگی هوا و اجرای تکالیف قانون هوای پاک، افزایش مقدار سوخت پاک تحویلی به نیروگاه‌های کشور از سالانه 7 میلیارد لیتر به سالانه 18 میلیارد لیتر، افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی در 5 پالایشگاه بزرگ کشور، بهره‌برداری از فاز دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، اجرای پنج پروژه افزایش ظرفیت و کیفی‌سازی فرآورده‌ها در پالایشگاه‌های اصفهان، شیراز، لاوان، آبادان و تبریز، بهره‌برداری از واحد تصفیه نفت‌گاز پالایشگاه نفت اصفهان با تولید روزانه نزدیک به 20 میلیون لیتر نفت‌گاز با کیفیت یورو 5، راه‌اندازی واحد تولید هیدروژن و PSA پالایشگاه تبریز برای افزایش ظرفیت واحد تصفیه نفت‌گاز و تولید نفت‌گاز و راه‌اندازی واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه شیراز با هدف ارتقای کیفیت بیش از 5 میلیون لیتر بنزین تولیدی این پالایشگاه به استاندارد یورو 5 بوده است.

اجرای طرح‌های ارتقای کیفی نفت‌کوره برای نخستین بار در دولت سیزدهم

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در دولت سیزدهم همچنین در جهت ایفای مسولیت‌های اجتماعی خود در حوزه محیط زیست، با رویکرد توسعه صنایع پالایشی و افزایش کیفی فرآورده‌های نفتی و ایجاد ارزش افزوده در محصولات تولیدی، اجرای طرح‌های ارتقای کیفی نفت کوره را که نیاز به فناوری پیچیده‌ای دارد و به‌دلیل تحریم‌ سال‌ها مغفول مانده بود، با استفاده از توان فنی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای نخستین بار در کشور کلید زد و قرارداد ارتقای کیفی نفت کوره تولیدی پالایشگاه‌های نفت لاوان و کرمانشاه در آبان‌ماه امسال با بهره‌گیری از ظرفیت دانش فنی داخلی به امضا رسید. در حقیقت می‌توان گفت با اعتماد و اطمینان به دانش فنی داخلی، ایران هم‌اکنون به دانش فنی اجرای واحدهای ارتقای کیفیت نفت‌کوره دست یافته و در نظر دارد اجرای طرح‌های ارتقای کیفی نفت کوره تولیدی در 6 پالایشگاه دیگر را به‌سرعت اجرایی کند، همچنین این شرکت با پیگیری دقیق قانون بودجه سال 1402، بر اختصاص تامین منابع مالی با لحاظ کردن 40 درصد از سود عملیاتی سالانه پالایشگاه‌ها به‌منظور تسریع در توسعه طرح‌های کیفی‌سازی نظارت می‌کند.

فراخوان مدیریت طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای تعویض مخازن فرسوده تاکسی‌های دوگانه‌سوز در آبان‌ماه 1402، توزیع بنزین و گازويیل یورو 5 و 4 در همه کلانشهرها، شهرهای بزرگ و محورهای مواصلاتی پرتردد، توزیع گازويیل یورو 5 اروپا در صنایع شهرهای آلوده، اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنعت سی‌ان‌جی، اجرای طرح رایگان‌ گازسوز کردن خودروهای عمومی و سی‌ان‌جی‌سوز شدن 290 هزار دستگاه برای اجرای مصوبه شورای اقتصاد، برنامه‌ریزی و به‌کارگیری مشوق‌ها برای توسعه استفاده از سی‌ان‌جی در ناوگان عمومی از جمله تاکسی‌ها، ون، وانت و مسافربرهای شخصی و حتی خودروهای شخصی، احداث جایگاه‌های نو عرضه سی‌ان‌جی و توزیع روزانه 20 میلیون مترمکعب این سوخت پاک در سطح کشور از دیگر اقدام‌های وزارت نفت برای اجرای تکالیف قانون هوای پاک در دولت سیزدهم بوده است.

اجرای 7 پروژه ارتقا و بهینه‌سازی پالایشگاه‌های موجود

هم‌اکنون در پالایشگاه‌های کشور سالانه حدود 22 میلیون تن انواع فرآورده سنگین کم‌ارزش همچون نفت کوره تولید می‌شود (حدود 25 درصد نفت خام تحویلی به پالایشگاه‌ها) که توجیه اقتصادی ندارد. به‌منظور کاهش تولید این فرآورده‌های سنگین و در نتیجه افزایش حاشیه سود پالایشگاه‌های کشور، وزارت نفت دولت سیزدهم مجوز ارتقا و بهینه‌سازی 9 پالایشگاه‌ موجود کشور را صادر کرد که در طرح «توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز» ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به‌عنوان اولویت صنایع نفت و گاز کشور، منتخب شده است.

کک‌سازی در شازند و بندرعباس

در میان طرح‌های ارتقا و کیفی‌سازی، تولید کک سوزنی در پالایشگاه شازند و کک اسفنجی در پالایشگاه بندرعباس که به‌ترتیب در صنعت فولاد و آلومینیوم کاربرد دارند و هم‌اکنون وارداتی بوده و در واقع گلوگاه این صنعت به‌شمار می‌رود، هم وجود دارد. مقدار نیاز فعلی صنعت آلومینیوم و فولاد کشور به کک به‌ترتیب 200 و 45 هزار تن در سال است که بخش زیادی از آن به ارزش حدود 100 میلیون دلار از طریق واردات تامین می‌شود. با توجه به ظرفیت 55 میلیون تنی پیش‌بینی‌شده تولید فولاد تا افق 1404، نیاز صنعت فولاد به کک به حدود 135 هزار تن در سال خواهد رسید.

با ساخت واحدهای صنعتی تولید کک در این دو پالایشگاه سالانه بیش از 620 هزار تن کک اسفنجی و 70 هزار تن کک سوزنی تولید خواهد شد، همچنین با اجرای این طرح، بخشی از کیفیت خروجی پالایشگاه‌ها در تولید نفت کوره افزایش می‌یابد و خوراک هر دو واحد که نفت‌کوره است به محصولات بسیار با ارزش‌تر تبدیل می‌شود. برای نمونه نفت کوره 300 یا 400 دلاری در کک سوزنی به یک محصول چند هزار دلاری تبدیل می‌شود.

ایده‌های نو برای افزایش ظرفیت انتقال نفت و فرآورده

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با آغاز به‌کار دولت سیزدهم با شناخت دقیق نقاط ضعف صنعت نفت کشور در حوزه پالایش و انتقال فرآورده، از ایده‌های جدیدی در زمینه انتقال و توزیع نفت و فرآورده در کشور رونمایی کرد. این شرکت تفاهم‌نامه‌هایی راهبردی به‌منظور احداث واحدهای جدید پالایشی و پتروپالایشی، همچنین افزایش شبکه خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده به امضا رساند که تفاهم‌نامه تامین منابع مالی احداث خط لوله تابش در دی‌ماه 1400 با ظرفیت انتقال 150 هزار بشکه فرآورده نفتی در روز و با هدف انتقال ایمن و پایدار فرآورده‌های نفتی و سوخت مصرفی از جنوب کشور به نیمه شمالی کشور به طول 978 کیلومتر در مسیر رفسنجان - مشهد از آن جمله بود.

تفاهم‌نامه تامین منابع مالی احداث خط لوله پارس نیز با ظرفیت 75 هزار بشکه فرآورده نفتی در روز در اسفندماه همان سال (1400) امضا شد. هدف از احداث این خط لوله انتقال ایمن و پایدار فرآورده نفتی و سوخت مصرفی از جنوب کشور به نقاط مرکزی، شرق و شمال شرق کشور است که به طول 400 کیلومتر در مسیر مهرآران - شیراز احداث خواهد شد.

مدیریت بحران‌های پرشمار سوخت‌رسانی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در دولت سیزدهم همزمان با کنترل ویروس کرونا در جهان، با رشد یکباره مصرف سوخت در کشور روبه‌رو شد و افزون بر آن به‌دلیل حوادث طبیعی متعدد و سرمای بی‌سابقه هوا در طول دوره دو ساله گذشته با بحران‌های متعدد در سوخت‌رسانی روبه‌رو بود که با تلاش و کوشش شبانه‌روزی کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، همه این بحران‌ها به‌خوبی مدیریت شد و جریان سوخت در کشور لحظه‌ای دچار وقفه نشد. این شرکت در شرایطی عملیات‌ سوخت‌رسانی کشور را بدون کمترین هیاهو مدیریت کرد که کشور در شرایط ناترازی تولید و مصرف بنزین و گاز قرار گرفته و علاوه بر آن با دو دسیسه حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور مقابله کرد.

نوسازی ناوگان حمل‌ونقل فرآورده

روزآمد کردن ناوگان انتقال فرآورده در زنجیره تامین و توزیع فرآورده کشور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های صنعت پالایش کشور در ابتدای دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت که با گذشت کمتر از 6 ماه تفاهم‌نامه نوسازی ناوگان انتقال سوخت امضا و پس از یک سال، این تفاهم‌نامه عملیاتی شد و 500 دستگاه نفتکش‌ سوخت‌رسان تازه نفس و با استانداردهای روزآمد جهان به این ناوگان پیوست. هم‌اکنون حدود 65 درصد فرآورده موردنیاز بخش نیروگاهی با نفتکش ارسال و حمل می‌شود و حدود 12 هزار نفتکش در زنجیره توزیع فرآورده فعالیت می‌کنند که نوسازی این ناوگان، نقش مهمی در تسهیل و به‌روزرسانی فرآیندهای این عملیات، افزایش ضریب ایمنی و استانداردهای محیط زیستی ایفا خواهد کرد.

این شرکت همچنین موفق شد به منظور نوسازی ناوگان حمل‌ونقل فرآورده کشور، 500 دستگاه کامیون کشنده سوخت‌رسان جدید را از طریق یک شرکت داخلی و با اتکای 100 درصدی به توان داخلی به ناوگان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تزریق کند که این کامیون‌های کشنده سوخت‌رسانی، مجهز به تانکر تریلر استاندارد بوده و تجهیزات طرح کهاب روی آن نصب شده است.

افزایش 6 درصدی ظرفیت پالایشی کشور

با افزایش خوراک نفت خام و میعانات گازی پالایشگاه‌ها، ظرفیت پالایشی کشور با افزایش 6 درصدی از 2 میلیون و 50 هزار بشکه در روز به 2 میلیون و 286 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

آمارها نشان می‌دهد با تکمیل برخی طرح‌های بهینه‌سازی در پالایشگاه‌های کشور، تولید متوسط بنزین موتور کشور، 10 درصد رشد یافته و از 93.76 میلیون لیتر در روز به 103 میلیون و 67 هزار میلیون لیتر در روز رسیده است؛ همچنین تولید نفت‌گاز (گازويیل) کشور پس از استقرار دولت سیزدهم، 11 درصد رشد یافته و از عدد 102 میلیون و 81 هزار بشکه در روز به 114 میلیون و 14 هزار لیتر در روز رسیده است.

تامین پایدار سوخت کشور و توزیع عادلانه انرژی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تامین سوخت مایع موردنیاز بخش‌های مختلف کشور از جمله نیروگاه‌ها، صنایع و بخش خانگی تامین انرژی موردنیاز داخلی در بخش‌های مختلف را برعهده گرفته و افزون بر آن برنامه‌های کوتاه و بلندمدتی را برای مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی طرح‌ریزی کرده است.

امضای تفاهم‌نامه تجهیز 400 جایگاه سوختگیری سی‌ان‌جی، راه‌اندازی بیش از 30 جایگاه جدید عرضه سی‌ان‌جی در کشور در دولت سیزدهم با محوریت بخش خصوصی، بهره‌برداری از پروژه ریل مخزن‌دار انبار نفت شهید صدوقی یزد با هدف افزایش مقدار انتقال نفت گاز و ایجاد مرکز جدید ارسال نفت گاز به شمال شرق و شرق کشور از دیگر طرح‌های صنعت پالایش نفت کشور در حوزه تامین و توزیع پایدار سوخت کشور و تنوع‌بخشی به سبد سوخت بوده است.

صادرات گاز مایع

صادرات گاز مایع در دولت سیزدهم آغاز شد. این شرکت با فراهم کردن زیرساخت‌ها و صادرات دریایی گاز مایع در پایانه شهید باهنر بندرعباس و جلوگیری از انباشت و سوزاندن روزانه 2 هزار تن ال‌پی‌جی به ارزش صادراتی 365 میلیون دلار در سال، توانست امکان درآمدزایی سالانه بیش از 360 میلیون دلار را با صادرات ال‌پی‌جی در کشور فراهم کند.

استفاده حداکثری از توان تولید داخلی

صنعت پالایش نفت کشور همچنین در طول 29 ماه گذشته به‌منظور ارتقای فناوری، توسعه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه و حمایت از پیمانکاران و سازندگان صاحب صلاحیت داخلی را در دستور کار قرار داده است که ادامه تولید کاتالیست موردنیاز پالایشگاه‌های آبادان و امام خمینی (ره) شازند با هدف صرفه‌جویی حداقل 20 میلیون دلار در سال با شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان از مهم‌ترین اقدام‌ها در این حوزه است.

برای ساخت کاتالیست پرمصرف صنعت پالایش نفت کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، 2 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و بومی‌سازی این کاتالیست در کشور از خروج سالانه 70 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.

گشایش معبر خدمات فنی مهندسی ایران توسط صنعت پالایش نفت

هم‌زمان با هفته دولت سال جاری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از نخستین کمپرسور فرآیندی صادراتی ساخت ایران به‌منظور ارسال به پروژه فراسرزمینی پالایشگاه ال‌پالیتو به ونزويلا رونمایی کرد. دانش فنی این کمپرسور صادراتی ساخت ایران که به همت شرکت دانش‌بنیان کمپرسورسازی (آرا صنعت آسیا - آصا) برای نخستین بار در کشورمان تولید شده است، پیش از این تنها در اختیار شرکت‌های اروپایی و آمریکایی قرار داشته است. در قالب قرارداد تعمیرات اساسی پالایشگاه ال‌پالیتو ونزويلا به ارزش 110 میلیون یورو، 2 میلیون قطعه ساخته، تجهیز و تهیه شده که یکی از مهم‌ترین آنها کمپرسور و کاتالیست ساخت داخل کشور است.

وزارت نفت با صدور خدمات فنی - مهندسی در حوزه صنایع پالایشی برای نخستین بار، معبر صدور خدمات فنی مهندسی برای دیگر صنایع کشور را گشود و امروز به جز پالایشگاه‌های کشورهای حوزه کارايیب که درخواست همکاری با صنعت پالایش کشور را داشتند، کشورهای آفریقای جنوبی، آسیای میانه و آسیای شرقی نیز خواهان این هستند که در حوزه نوسازی، راه‌اندازی و تعمیرات پالایشگاه‌ها با آنها همکاری کنیم که تفاهم‌نامه‌هایی نیز در این زمینه منعقد شده است.

بهره‌برداری از عظیم‌ترین واحد پالایشی کشور در آبادان

مرحله نخست فاز دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با سرمایه‌گذاری 1.2 میلیارد دلاری به‌عنوان عظیم‌ترین طرح پالایشی کشور با ظرفیت 210 هزار بشکه، هم‌زمان با ملی شدن صنعت نفت، 29 اسفندماه 1401 با حضور سیدابراهیم ريیسی، ريیس‌جمهور و جمعی از مقام‌های کشوری و استانی در خوزستان به بهره‌برداری رسید. این طرح عظیم ملی که در آن رکوردهای متنوعی در زمینه احجام و اعداد تجهیزات شکسته شده است، چهار گام دارد که گام دوم آن از سال 96 با امضای قراردادی با مشارکت کنسرسیومی متشکل از یک شرکت ایرانی و یک شرکت خارجی وارد مرحله عملیاتی شد که در بخش دوم نیز کیفیت محصولات تولیدی افزوده خواهد شد. 1.5 درصد فرآورده‌های نفتی تولیدی در این پروژه که مجری آن شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است گاز مایع، 22 درصد نفت‌سفید و سوخت جت، 21 درصد بنزین و 24 درصد گازويیل خواهد بود و با اجرایی شدن کامل این طرح، مقدار نفت کوره تولیدی در پالایشگاه آبادان به‌اندازه قابل‌ملاحظه‌ای کاهش خواهد یافت.

رشد 18 درصدی انتقال نفت خام و فرآورده نفتی کشور

ثبت رکورد انتقال 60 میلیارد لیتر فرآورده و 68 میلیارد لیتر نفت خام در سال 1400، منجر به ثبت رکورد انتقال 128 میلیارد لیتر نفت خام و فرآورده نفتی در سال 1400 شد که حاکی از رشد 18 درصدی انتقال نفت خام و فرآورده نفتی در سال 1400 در مقایسه با سال پیش از آن بود. این در شرایطی بود که ارسلان رحیمی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت از تحولات چشمگیر در صنعت انتقال نفت و فرآورده کشور با استقرار دولت سیزدهم و تمرکز بر اجرای طرح‌های توسعه‌ای از جمله طرح‌های جدید احداث خطوط لوله و نوسازی و جایگزینی خطوط لوله قدیمی خبر داده بود.

توسعه حمل ریلی فرآورده

این شرکت همچنین در جهت وعده‌های داده‌شده در جهت نوسازی و توسعه زیرساخت‌های توزیع نفت و فرآورده در کشور، فعال‌سازی و جابه‌جایی بخش ریلی با 2 هزار ناوگان در شرایط خاص با انتقال روزانه 30 تا 35 میلیون لیتر فرآورده نفتی در کشور، ارسال نخستین محموله مخزن‌دار ریلی نفت سفید از بندرعباس به زاهدان و استمرار در توزیع آن، ‌راه‌اندازی پروژه تاسیسات تخلیه مخزن‌دار ریلی نفت‌گاز در یزد با هدف افزایش سرعت سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های شمال و شمال شرق کشور و جلوگیری از تردد روزانه 200 نفتکش، صرفه‌جویی یک هزار و 200 میلیارد تومان در هزینه‌های انتقال فرآورده از طریق زمینی با مسافت روزانه بیش از 700 کیلومتر را در مدت دو سال گذشته اجرایی کرده است.

شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت پالایش و پخش

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین با امضای تفاهم‌نامه‌های پژوهشی با پنج شرکت دانش‌بنیان به‌منظور هوشمندسازی، ساخت روبات‌ها، تجهیزات سامانه هوشمند سوخت، حمایت از تولید برج‌های نور و تجهیزات کارت‌خوان سامانه هوشمند سوخت گام‌های موثری برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برداشته است. امضای تفاهم‌نامه با 17 شرکت توانمند دانش‌بنیان به ارزش 75 میلیون دلار، ‌رونمایی از دستگاه سولفورزدایی از مازوت، تولید سوخت امولسیونی و دستگاه جداسازی روغن از پساب در جهت کاهش آلایندگی محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا، رونمایی از کاتالیست واحد RFCC و RCD پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ساخت شرکت دانش‌بنیان ایرانی بهداش و امضای بیش از 30 تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های تولیدکننده دانش‌بنیان ایرانی در حاشیه برگزاری بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت از جمله دستاوردهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حوزه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه به ساخت داخل بوده است.

تامین و توزیع سوخت سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی

توزیع روزانه 48 هزار تن ال‌پی‌جی در کشور، تامین و توزیع روزانه 24 میلیون مترمکعب سوخت سی‌ان‌جی در کشور برای جلوگیری از ناترازی بنزین و تنوع در سبد سوخت خانوار، تبدیل 240 هزار خودرو عمومی به دوگانه‌سوز به‌صورت کاملا رایگان با فعالیت 330 کارگاه تبدیل در کشور، اجرای پروژه ملی صادرات دریایی گاز مایع با 9 سکو با قابلیت تخلیه هم‌زمان در بندرعباس را نیز می‌توان به دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه تامین و توزیع سوخت سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی در صنایع پالایشی کشور افزود.

بهره‌برداری از هزار کیلومتر خط انتقال جدید تا پایان 1402

هم‌اکنون بیش از 14 هزار کیلومتر خط لوله انتقال نفت و فرآورده در کشور وجود دارد که با راه‌اندازی سه خط لوله جدید، حدود هزار کیلومتر خط جدید نیز تا پایان سال به این عدد افزوده خواهد شد و طول خطوط لوله نفت کشور به بیش از 15 هزار کیلومتر خواهد رسید؛ خط لوله ارزان‌ترین و ایمن‌ترین روش انتقال مواد نفتی است که مخاطرات حمل‌ جاده‌ای و تلفات نیروی انسانی و هزینه حمل و استهلاک را نیز در پی ندارد. افزون بر آن، از طریق خط لوله سرعت عمل و تامین به‌موقع سوخت امکان‌پذیر خواهد بود. با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تمرکز صنعت نفت دولت سیزدهم بر توسعه صنایع پالایشی، تسریع در تکمیل پروژه‌های موجود خط لوله در دستور کار قرار گرفت و تفاهم‌نامه تامین منابع مالی احداث خطوط لوله جدیدی به‌منظور افزایش ظرفیت انتقال در صنعت نفت کشور با بانک‌ها نیز امضا شد.

خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان به‌عنوان یک خط لوله جدید نقش مهمی در نوسازی خطوط لوله کشور ایفا خواهد کرد. این طرح راهبردی و ملی هم‌اکنون به‌عنوان مهم‌ترین اولویت صنعت پالایش کشور در دستور کار شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به‌عنوان بازوی اجرایی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قرار دارد. خط لوله 450 کیلومتری بندرعباس - سیرجان - رفسنجان، خط لوله انشعابی 37 کیلومتری گوره - جاسک و خط لوله 400 کیلومتری سبزآب سه پروژه خط لوله آماده بهره‌برداری در کشور است که به‌زودی به بهره‌برداری رسمی خواهد رسید و طول خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده کشور را به بیش از 15 هزار کیلومتر افزایش خواهد داد.

پیشرفت اجرای طرح محیط زیستی کهاب در دولت سیزدهم

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از دو سال گذشته اجرای طرح‌ محیط زیستی کهاب را در انبارها، ‌جایگاه‌های عرضه سوخت و خودروهای نفتکش‌ با نصب تجهیزات طرح در 9 انبار نفت در کلانشهرهای اصفهان، شمال غرب تهران، کرج، بندرعباس، تبریز، مشهد، اهواز و اراک و تلاش برای تامین اعتبار اجرای طرح در 16 انبار کوچک و بزرگ دیگر را دنبال کرده است. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین تجهیز 5 هزار و 292 دستگاه نفتکش (معادل 50 درصد ناوگان نفتکش‌های حمل فرآورده) به تجهیزات طرح کهاب برای حمل بنزین درون‌شهری و اجرای مرحله نخست طرح در نزدیک به 3 هزار جایگاه سوخت کشور را در دستور کار قرار داده است.

اجرای تعهدها

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین در جهت اجرای تعهدات قبلی، صادرات حدود 180 میلیون لیتر بنزین از تعهدات دولت گذشته با وجود شدت مصرف بنزین در کشور، تحویل 2 میلیون و 500 هزار تن وکیوم باتوم به ارزش 190 هزار میلیارد تومان به شرکت‌های قیرسازی، اجرای راهکارهای غیرقیمتی برای مهار قاچاق ماهانه 150 میلیون لیتر بنزین، مدیریت 27 میلیون کارت سوخت و اقدام به صدور 3 میلیون کارت سوخت در سال جاری در جهت رفاه حال مالکان خودروها، ساماندهی مصرف‌کنندگان فرآورده‌های نفتی در سامانه درخواست فرآورده‌ نفتی (سدف) با هدف جلوگیری از سالانه 14 میلیارد لیتر انحراف در توزیع سوخت را به انجام رسانده است.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد