واکنش سرخ بورس به ‌سفر گروسی

واکنش سرخ بورس به ‌سفر گروسی

معاملات بورس در روز یکشنبه در حالی آغاز شد که پس از ورود مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شامگاه شنبه به‌تهران، انتظار بازار مثبتی نمی‌رفت. همین اتفاق نیز...
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ هر چند در جریان سفر گروسی به‌تهران، خبر مثبتی درباره احیای برجام مخابره نشد اما فعالان بازار که در 3‌ماه گذشته بخشی از زیان ماه‌های اصلاحی بازار را جبران شده می‌دیدند و در بخشی از پرتفوی خود به‌نقطه سربه‌سر زیان رسیده بودند، حالا به‌دنبال هر بهانه‌ای برای خروج از بازار و اسیر نشدن در موج نزولی دیگری هستند.
 
از این‌رو برداشت بورس‌بازان این بود که با سفر گروسی به‌ایران، یک گام به‌احیای برجام نزدیک‌تر خواهیم شد و این مهم به‌معنای کاهش نرخ دلار و در نتیجه پایان سیر صعودی قیمت‌ها در بازار سهام بود. از این‌رو در جریان دادوستدهای روز یکشنبه شاهد ثبت چهار رکورد کاهشی در تالار شیشه‌ای بودیم. ارزش معاملات خرد سهام به‌کمترین سطح در یک‌ماه گذشته نزول کرد. دومین خروج سنگین حقیقی‌ها در سال‌جاری رقم خورد و بیش از 90‌درصد نمادهای معامله‌شده  گرفتار صفوف فروش شدند. نماگر هم‌وزن نیز با ثبت افت 87/ 2 درصدی، بیشترین میزان عقبگرد از 5 مردادماه سال 99 را رقم زد.
  واکنش قرمز بورس برای گروسی

رافايل‌ گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفری غیرمنتظره و هماهنگ نشده دیشب وارد تهران شد و هدف خود از این سفر را صحبت درباره مسايل فنی و سرویس برخی از تجهیزات نظارتی آژانس اعلام کرد و یک منبع مطلع به ‌پرس ‌تی‌وی گفته بود؛ قرار نیست موضوعی دیگری در سفر او به‌تهران مطرح و تغییری در روند دسترسی آژانس به‌اطلاعات مراکز هسته‌ای صورت پذیرد اما وال‌استریت‌ژورنال ادعا کرده بود، در پی تفاهم ایجاد شده، تهران به‌آژانس دسترسی به‌تجهیزات نظارتی فعالیت‌های هسته‌ای خود را خواهد داد و همکاری در تحقیقات درباره مواد هسته‌ای پیدا شده در ایران را دوباره از سر خواهد گرفت. به‌هر روی فعالان بازارها برداشت خود را از سفر گروسی به‌تهران داشتند.

پس از رشد مناسب قیمت سهام در 5/ 3‌ماه اخیر، دلهره‌ای بازار و فعالان کم‌تجربه آن را فراگرفته که منتظر هستند جایی این‌روند صعودی پایان پذیرد و از این‌رو به‌دنبال بهانه‌ای برای فروش و ذخیره سودهای کسب کرده در این بازه زمانی هستند. در این میان لازم به‌تکرار نیست که تحریم‌های اقتصادی و برجام از‌دست‌رفته سبب شده تا در ماه‌های گذشته شاهد تقویت انتظارات تورمی باشیم و این بهترین دلیل برای صعودی ماندن و تضمین بازدهی بازار دارایی‌ها در سال‌جاری بود.

‌حالا هر خبر یا تحلیلی که احتمال احیای برجام را در نگاه سرمایه‌گذاران پررنگ‌تر کند، بهانه‌ای برای شناسایی سود به‌معامله‌گران می‌دهد. در این میان همواره بورس واکنش شدید و هیجانی‌تری به‌اخباری از این دست نشان می‌دهد و روز گذشته نیز با وجود افت نه‌چندان شدید دلار (افت 220 تومانی نسبت به‌روز شنبه) بورس‌بازان چند رکورد منفی از خود به‌جای گذاشتند و با سرازیر‌شدن به‌صف‌های فروش، دماسنج تالار شیشه‌ای را بیش از 40هزار واحد به‌عقب راندند.

  دومین خروج بزرگ حقیقی‌ها

هر چند در سال‌جاری همانند موج‌های صعودی گذشته، حقیقی‌ها حضور فعالی در زمین خرید سهام نداشتند اما غلبه هیجان منفی بر دادوستدهای روز یکشنبه سبب شد تا شاهد خروج 1159 میلیارد تومانی سهامداران خرد از گردونه معاملات سهام باشیم. ثبت چنین خالص فروشی از سوی حقیقی‌ها از 8 شهریورماه تاکنون بی‌سابقه بود و در عین حال دومین خروج بزرگ این دسته از معامله‌گران در سال 1400 محسوب می‌شد.

نکته قابل‌توجه اینکه روز یکشنبه هیچ‌کدام از صنایع بورسی با خالص خرید مثبت حقیقی‌ها همراه نشدند و جابه‌جایی سهام در تمامی گروه‌ها در مسیر حقیقی به‌حقوقی انجام شد. البته معاملات سراسر سرخ تالار شیشه‌ای در این‌روز، یک نکته مثبت نیز داشت و آن روانه شدن بخشی از سرمایه‌های خروجی از سهام به‌سمت صندوق‌های معامله‌پذیر بود.

در این راستا دیروز ETFها شاهد خالص خرید 203 میلیارد تومانی حقیقی‌ها بودند تا با افزایش ریسک کسب سود هنگفت در بازار سهام، سرمایه‌ها روانه پناهگاه امن خود یعنی صندوق‌های سرمایه‌گذاری شوند. پربیراه نیست اگر بگوییم بازار سهام و البته دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری همچون ارز، بازارهای تورم‌دوست هستند. برجام و رفع تحریم‌ها از همان اتفاقاتی است که چندان مورد‌علاقه بورس‌بازان نیست. در هر حال سرمایه‌گذاران بورسی را نیز مردمی تشکیل می‌دهند که نه به‌دنبال جنگ بوده و نه با گشایش‌های اقتصادی و سیاسی مشکلی دارند. اما اصل موضوع این است که در ماه‌ها و سال‌های اخیر شرایط اقتصادی کشور به‌گونه‌ای بوده که شاهد رشد افسارگسیخته تورم، کاهش ارزش پول ملی و گران‌شدن بی حد و مرز دارایی‌هایی بودیم که حالا تصور در اختیار داشتن آن برای بسیاری از مردم  به‌رویا تبدیل شده است.

در این میان بازار سهام فرصتی را در اختیار صاحبان پول قرار داده که می‌تواند بخشی از سرمایه از دست رفته خود را به‌دست آورند. به‌نظر می‌رسد مردم به‌این نتیجه رسیده‌اند که هیچگاه قرار نیست ارزش سابق سرمایه‌های خود را به‌دست آوردند.‌حتی اگر برجام مجددا احیا شود و تحریم‌ها از سر راه برداشته شوند؛ این ناامیدی از آینده اقتصادی کشور سبب شده تا سرمایه‌گذاران بورسی تنها به‌دنبال کسب سود از این بازار باشند و آن را تنها در افزایش ریسک‌های سیاسی و به‌دنبال آن رشد نرخ دلار ببینند.

  نزول ارزش دادوستدها به‌کف یک‌ماهه

یکی از آمار کاهشی معاملات روز یکشنبه بورس تهران، کاهش ارزش معاملات خرد سهام به‌سطوح کمتر از 5‌هزار میلیارد تومان (در بورس) بود که کمترین سطح این متغیر از 17 مردادماه به‌شمار می‌رفت. دو هفته پیش یعنی 8 شهریورماه نیز شاخص‌کل بورس در رخدادی مشابه بیش از 3درصد عقب‌نشینی کرده بود اما ارزش معاملات خرد سهام کاهش چندانی را تجربه نکرده بود. دلیل اصلی این وضعیت در بورس یکشنبه اما سنگین‌‌شدن صفوف فروش و کاهش محسوس نقدشوندگی بازار بود. به‌نظر می‌رسد درد درمان نشده بازار سهام یعنی دامنه نوسان در روزهای سرخ بازار بیشتر خودنمایی می‌کند.

  صف‌های فروش پرتعداد

همان‌طور که اشاره شد یکی از دلایل افت محسوس ارزش معاملات خرد سهام در جریان معاملات روز یکشنبه، قفل‌شدن تعداد زیادی از سهام در صف‌های فروش بود. هر چند رقم این صفوف چندان سنگین نبود اما آمار نشان می‌دهد روز گذشته بیش از 90‌درصد نمادهای معامله‌شده در تالار شیشه‌ای با مازاد عرضه مواجه شده و به‌سبب محدودیت دامنه نوسان راهی صف‌فروش شدند. این مهم خود یکی از رکوردهای منفی بورس تهران در روز گذشته بود؛ چرا‌که از 29 فروردین‌ماه به‌ این‌سو، این تعداد نماد با صف فروش در بازار سهام مشاهده نشده بود.

  رکورد یک ساله افت شاخص هم‌وزن

در حالی که روز گذشته شاخص‌کل بورس تهران با افت 64/ 2 درصدی مواجه شد که میزان عقبگرد نماگر هم‌وزن 87/ 2‌درصد برآورد شد. این نماگر از همه نمادها بدون در‌نظر‌گرفتن ارزش بازار و به‌یک میزان اثر می‌پذیرد و میزان تغییرات آن به‌نوعی نشان‌دهنده وضعیت کلی بازار سهام است. به‌این ترتیب در روزی که قیمت پایانی 91‌درصد از نمادهای معامله شده در تالار شیشه‌ای منفی بود، شاخص هم‌وزن نیز افت 87/ 2 درصدی را ثبت کرد که بیشترین میزان افت (درصدی) این نماگر از 5مردادماه سال گذشته بود.

  بورس یکشنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص‌کل بورس تهران با افت 64/ 2درصدی مواجه شد، از 342 نماد معامله‌شده، قیمت پایانی 28 سهم (8 درصد) مثبت بود و در مقابل 311 سهم (91‌درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 14 نماد (4‌درصد) صف خریدی به‌ارزش 642 میلیارد تومان تشکیل دادند‌ اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 138 نماد بورسی (41‌درصد) به‌ارزش 406میلیارد تومان بودیم.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس افت 8/ 1درصدی را ثبت کرد، 138 نماد معامله شدند که در این میان قیمت 13 سهم (9 درصد) مثبت و 125 سهم (91 درصد) منفی بود. در این بازار 6نماد (4‌درصد) صف خریدی به‌ارزش 495میلیارد تومان تشکیل دادند اما 58 نماد (42‌درصد) نیز با صف‌فروشی به‌ارزش 180 میلیارد تومان مواجه شدند.

بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد 136نماد بود. در این میان 35 سهم (26درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 95‌سهم (70‌درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 26 نماد (19‌درصد) صف خریدی به‌ارزش 106 میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به‌70نماد (51‌درصد) با ارزشی بالغ بر 246میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
چرا بازار سهام باز هم منفی شد؟ / حل ابهامات محرک اصلی بورس

چرا بازار سهام باز هم منفی شد؟ / حل ابهامات محرک اصلی بورس

امروز شاخص کل بورس و کلیت بازار باز هم منفی و با روند اصلاحی رو به رو شدند. چرا بازار سهام باز هم منفی شد؟

TejaratNews.com/
چرا بازار سهام امروز منفی شد؟

چرا بازار سهام امروز منفی شد؟

امروز دو شاخص مهم بازار روند منفی را در پیش گرفتند و کلیت بازار با افت رو به رو شد. اما چرا بازار امروز منفی شد؟

TejaratNews.com/
بررسی روند بازار سهام در هفته آینده / تهدید بانک مرکزی برای بورس

بررسی روند بازار سهام در هفته آینده / تهدید بانک مرکزی برای بورس

در روزهای گذشته بازار سهام روند متعادلی را داشت اما چند روزی با روند اصلاحی مواجه شد و شاخص با افت شدیدی مواجه شد. آیا روند ریزشی بازار ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
بازار سهام دوباره به مدار صعودی باز می‌گردد

بازار سهام دوباره به مدار صعودی باز می‌گردد

بورستهران - ایرنا - یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سهام از چند وقت گذشته در انتظار اصلاحی سنگین بود، گفت: وجود روند اصلاحی شاخص بورس در دو روز اخیر نمی‌تواند نگرانی چندانی را در معاملات ب...

Irna.ir/
رمز فعالیت موفق در بازار سهام چیست؟

رمز فعالیت موفق در بازار سهام چیست؟

بورس به حرکت در مسیر صعودی ادامه می‌دهد و حالا شاخص کل، پردامنه‌ترین رالی صعودی در یک سال اخیر را رقم زده و بیش از 40درصد از آخرین کف ثبت‌شده در سومین روز خردادماه...

EghtesadOnline.com/
بازار سهام در انتظار پول های تازه

بازار سهام در انتظار پول های تازه

بورس تهران هفته‌ای دیگر را پشت سر گذاشت؛ هفته‌ای که یک روز معاملاتی کمتر داشت و وارد آخرین ماه از تابستان شد؛ فصلی که تا به اینجای کار برای سهامداران با گرمای...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی‌ها در بازار سهام چیست؟

پیش‌بینی‌ها در بازار سهام چیست؟

شاخص‌کل بورس در یکی دو‌ماه گذشته تغییر جهت داده و روند رو به‌صعودی در پیش گرفته‌است. هرچند عمدتا سهامی که در عرف به‌شاخص‌ساز‌ها معروفند شاخص‌کل را سبزپوش کرده و رشد می‌دهند اما ترسی که بر بازار سایه ا...

TejaratNews.com/
بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود

بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور ...

بازار سرمایه امروز با افت 36 هزار واحدی شاخص کل رو به رو شد و کانال 1٫4 میلیون واحدی را از دست داد. روند بازار سهام در روزهای آینده به چه صورت است؟

TejaratNews.com/

چرا ریزش بازار سهام هنوز ادامه دارد؟ / چند توصیه مهم به سهامداران برای معاملات فردا

بهبود ارزش معاملات بازار سهام / اعتماد به بازار سهام بازگشته است؟

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

در پایان بازار امروز ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار میلیارد تومان رسید و بیش از 300 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفته آخر شهریور از نگاه کارشناسان بازار سهام

روند معاملات بازار سهام چگونه بود؟ / آیا بازار سهام جمع شد؟

پیش‌بینی بورس در هفته پیش رو از نگاه کارشناسان بازار سهام

پیش‌بینی بورس در هفته پیش رو از نگاه کارشناسان بازار سهام

در هفته‌ای که گذشت شاخص کل بورس تهران با رشدی 3٫3 درصدی در سطح یک میلیون و 550 هزار واحدی قرار گرفت.روند هفته آینده با توجه به پیش‌بینی کارشناسان بازار به چه صورت خواهد بود؟

TejaratNews.com/

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟ کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص فروش 115 هزار میلیارد ریالی اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی

در حال بارگیری...