طعنه سعید لیلاز به توان اقتصادی دولت ريیسی

طعنه سعید لیلاز به توان اقتصادی دولت ريیسی

سعید لیلاز: بایدن اگر در هر 50 متر مرز ایران نیرو مستقر کند، باز هم توان کنترل اقتصاد ایران را نخواهد داشت

عصرایران: سعید لیلاز" تحلیلگر سیاسی و اقتصادی اصلاح طلب در مصاحبه ای با نشریه "فایننشال تایمز" گفت با توجه به ماهیت زیر زمینی بخش عمده ای از اقتصاد ایران، دولت آمریکا دیگر توانی بیش از این برای فشار اقتصادی به ایران از طرق تحریم ها نخواهد داشت.

 فایننشال تایمز با انتشار گزارشی از آغاز دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین، گزینه های دو طرف اصلی مذاکرات وین یعنی ایران و ایالات متحده آمریکا در صورت شکست مذاکرات احیای برجام را بررسی کرده است.

در این گزارش با اشاره به خطرات جدی تشدید تنش در صورت شکست مذاکرات، گزینه های ایالات متحده در صورت شکست مذاکرات را در طیفی از گزینه های بد تا بدتر طبقه بندی کرده است.

در بخشی از این گزارش به نقل از تحلیلگران ایرانی این نکته مورد تاکید قرار گرفته که ایالات متحده گزینه چندانی برای تشدید فشار اقتصادی علیه ایران ندارد، چون تاکنون همه نوع تحریم های ممکن را علیه ایران وضع کرده است.

به نوشته فایننشال تایمز: به گفته تحلیلگران ایرانی، موضع تهران تا حدی بازتاب این باور در میان اصولگرایان حاکم است که آنها با موفقیت، کارزار "فشار حداکثری " ترامپ را پشت سر گذاشته اند، حتی اگر هزینه اقتصادی هنگفتی پرداخته باشند.

این گزارش افزوده: " مقامات حکومت ایران با افتخار از "اقتصاد مقاومتی" صحبت می کنند که در آن جمهوری اسلامی - که دهه ها تحریم ها را تحمل کرده است – بر تولید داخلی و تقویت تجارت غیرنفتی با کشورهای همسایه تمرکز کرده است. این امر عزم اصولگرایان حاکم را تقویت کرده که اگر نتوانند بر اساس شرایط خود به توافق برسند، جمهوری اسلامی حتی اگر تحریم ها تشدید شوند، به بقای خود ادامه خواهد داد، هر چند زمینه های توسعه اقتصادی کشور شکوفا نشود.

"سعید لیلاز" اقتصاددان ایرانی در این رابطه می‌گوید: "تا زمانی که بایدن در هر 50 متری امتداد مرزهای گسترده ایران سربازی قرار ندهد، نمی‌توان بر اقتصاد ایران نظارت کرد... اقتصاد زیرزمینی ایران بین 30 تا 50 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. این رقم بزرگی است."

بر اساس این گزارش: " اینکه آیا نوعی از برجام باقی می ماند یا نه، به شدت بستگی به این دارد که رهبر ایران متقاعد شود که در صورت امضای توافقی با آمریکا، واشنگتن به آن پایبند خواهد ماند.

local_offerبرچسب‌ها:
اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود