افزایش 17 هزار و 182 واحدی شاخص بورس تهران / بازدهی سالانه بورس تهران 150 درصد شد

افزایش 17 هزار و 182 واحدی شاخص بورس تهران / بازدهی سالانه بورس تهران 150 درصد شد

شاخص کل بورس ارواق بهادار تهران در پایان معاملات چهارشنبه آخرین روز کاری سال جاری با رشد 17 هزار و 182 واحد به رقم یک میلیون و 307 هزار و 657 واحد رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران که در آخرین هفته کاری روند رو به رشد را طی کرد، امروز هم در پایان معاملات به عنوان آخرین روز کاری سال 99 شاخص کل بورس با رشد 17 هزار و 182 واحد به رقم یک میلیون و 307 هزار و 657 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن با افزایش 1862 واحد به رقم 439 هزار و 795 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 222 هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 13 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 730 هزار نوبت معامله و به ارزش 7528 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

همچنین امروز در فر ابورس ایران بیش از 50 هزار و 7 میلیارد تومان خرید و فروش صورت گرفت که عمده آن مربوط به فروش اوراق تبعی و اوراق دولتی بود که توسط بانک‌ها و صندوق‌های با درآمد ثابت انجام شده، بنابراین می‌توان گفت امروز در آخرین روز معاملاتی سال جاری بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس شاهد معامله 57 هزار و 535 میلیارد تومان بوده است.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند که حکایت از رشد همه شاخص‌ها دارد به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 1.3 درصد رشد کردند، شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 43 صدم درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور یک درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس 1.7 درصد رشد کرد. شاخص بازار دوم بورس 78 صدم درصد افزایش یافت.


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز نمادهای شاخص ساز شامل فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس ایران، سرمایه گذاری امید، پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان و مخابرات ایران بودند.

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل پالایش نفت اصفهان، معدنی اپال کانی پارس، فولاد مبارکه، دارویی برکت، ملی مس ایران، ایران خودرو و پتروشیمی سرمایه ایرانیان بوده است.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات با 162 واحد رشد به رقم 17 هزار و 990 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 231 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 2.6 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 338 هزار نوبت معامله و به ارزش بیش از 50 هزار و 7 میلیارد تومان داد و ستد کردند که این رقم البته عمده آن مربوط به خرید اوراق اختیار تبعی است، اما در نوع خود بی‌نظیر بوده است.


پالایش یکم

ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری پالایش یکم امروز به 8465 توان رسید که نسبت به نرخ 10 هزار تومانی عرضه اولیه حدود 16 درصد با زیان همراه است،‌در حالی که مدیران دولتی مانند وزیر اقتصاد قول داده بودند، این واحدها با 30 درصد تخفیف ارايه می‌شود و خریداران پالایش یکم زیان نخواهند دید.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، پتروشیمی تند گویان،‌ هلدینگ مع دنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، سنگ آهن گهر زمین و ذوب‌آهن اصفهان، به ترتیب بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص فرابورس داشتند و برعکس نماد پتروشیمی مارون بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشت.

نمادهای پرتراکنش شامل رایان هم‌افزا، ‌ذغال سنگ پروده طبس، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن اصفهان، پلیمر آریا ساسول و توسعه و عمران استان کرمان بوده است.

به هر حال بورس اوراق بهادار تهران فعالیت خود در سال 99 را هم در حالی به پایان رساند که ابتدای امسال شاخص کل 508 هزار واحد بود و الان بعد از کلی فراز و نشیت به یک میلیون و 307 هزار و 657 واحد رسیده که نمایانگر رشد 150 درصدی دارد. یعنی کسانی که پرتفوی مناسب انتخاب کرده‌اند بازدهی این بازار در طی یک سال بیش از 150 درصد (1.5 برابر) بوده است.

اما در عین حال باید دوباره یادآور شد سرمایه گذاری در بورس از محل پس انداز و با مطالعه و تحقیق صورت گیرد. از طرفی تعداد فعالان بازار سرمایه ایران از حدود 3-2 میلیون نفر به حدود 60 میلیون نفر یعنی حدود 75 درصد از جمیعت کل کشور رسیده است که اگر با قوانین مناسب بتوان ماندگاری مردم در بازار سرمایه را حفظ کرد، این بهترین فرصت برای افزایش پس اندازهای ملی و فراهم شدن زمینه توسعه و سرمایه گذاری کلان در اقتصاد کشور به شمار می‌رود.

همچنین سرمایه گذاری در بورس رقیب مهمی برای سفته بازی در بازارهای دیگر مانند سکه، دلار و مسکن به شمار می‌رود. به هر حال باید قوانین بازار سرمایه متناسب با افزایش وزن سرمایه‌گذاران خرد تغییر پیدا کند و در عین این که یک بازار حرفه‌ای و تخصصی برای انجام سرمایه‌گذاری بزرگ و بازیگران بزرگ باشد در عین حال منافع سرمایه‌گذاران خرد را هم باید مدنظر قرا ردهد.

به نظر می‌رسد الگوی شرکت‌های تعاونی سهامی عام که برای اولین بار به ابتکار جمهوری اسلامی تدوین شده می‌تواند الگوی مناسبی برای بازار کنونی سرمایه ایران باشد.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

با توجه به ادامه دورکاری کارمندان و همچنین آموزش های آنلاین دانشجویان و دانش آموزان به دلیل شیوع گسترده کرونا، میزان استفاده و خرید لپ تاپ و تبلت، همچنان در صدر دسته لوازم دیجیتال قرار دارد.

TejaratNews.com/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
ادامه روند کاهشی دلار در آخرین روز بازار 99

ادامه روند کاهشی دلار در آخرین روز بازار 99

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی امروز (پنجشنبه) با 85 تومان کاهش در مقایسه با روز گذشته به رقم 23 هزار و 960 تومان رسید.

Bartarinha.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

بازار بورس تهران رشد کرد

زنگ خطر یک وابستگی خطرناک قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد حذف محدودیت های جدید در بورس مانع‌زادیی مهم سازمان بورس برای برای پرسنل کارگزاری و فعالان فضای مجازی رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید قیمت موبایل امروز 25 فروردین 1400 آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت چقدر شد؟ بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/25 پیش‌بینی قیمت طلا فردا 26 فروردین / چرا طلا گران شد؟ نفت سنگین ایران، گران شد حلوای نذری در بورس/شما هم میخواهید؟ اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت سفره افطار امسال چقدر تمام می شود؟ افزایش تقاضا برای نمادهای شاخص‌ساز / روند مثبت به بورس برگشت؟ نرخ جدید دلار و یورو/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 اطلاعیه سازمان بورس در خصوص تفکیک دو شرکت سرمایه گذاری استانی ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا چقدر است؟ قیمت میوه و صیفی‌جات در مرکز عمده فروشی گوشت قرمز ارزان می‌شود راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی تداوم رکود در بازار خودرو/ قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی پیشنهاد رجیستری 3 کالا / تبلت، مودم و دستگاه پوز رجیستر می‌شوند؟ احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (25فروردین) / معاملات فولاد مبارکه به سرخی کشیده شد تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین سهامداران «برکت» بخوانند (25فروردین) / صعود برکت برای سومین روز متوالی

در حال بارگیری...