افزایش 43 درصدی درآمدهای نفتی در سال گذشته / اذعان مراکز بین‌المللی به جهش صادرات نفت ایران

افزایش 43 درصدی درآمدهای نفتی در سال گذشته / اذعان مراکز بین‌المللی به جهش صادرات نفت ایران

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، میزان درآمدهای کشور از محل صادرات نفت و گاز در سال 1401 به بیش از 55 میلیارد دلار رسیده که این میزان نسبت به سال 1400، بیش از 43 درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد اوجی، وزیر نفت در آيین رسمی گشایش هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست از افزایش تولید روزانه یک میلیون بشکه‌ای نفت ایران در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: «در آغاز به‌کار این دولت تولید نفت حدود 2.3 میلیون بشکه در روز بود، امروز تولید نفت ایران با توان متخصصان ایرانی به 3.3 میلیون بشکه در روز رسیده و نکته مهم آن است که هرچه تولید نفت انجام می‌شود یا در پالایشگاه‌های داخلی به مصرف می‌رسد، یا به صادرات اختصاص می‌یابد. این در حالی است که در آغاز به‌کار دولت سیزدهم ما با 78 میلیون بشکه میعانات ذخیره‌شده روبه‌رو بودیم.»

همچنین محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز پیش از این در یک نشست خبری گفته بود که صادرات نفت ایران در دولت سیزدهم 2 برابر شده و میزان تولید تا پایان شهریور به 3.5 میلیون بشکه در روز می‌رسد.

درآمد بیش از 55 میلیارد دلاری ایران از محل صادرات نفت و گاز در سال 1401

طبق اطلاعاتی که در سایت بانک مرکزی منتشر شده است، میزان درآمد کشور از محل صادرات نفت و گاز در سال 1401 به بیش از 55 میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده که این میزان نسبت به دوره قبلی یعنی سال 1400، بیش از 43 درصد افزایش را تجربه کرده است.

افزایش تولید و صادرات نفت ایران در یک سال اخیر در گزارشات مراکز بین‌المللی و رسانه‌های معتبر نیز انعکاس ویژه‌ای داشته است. طبق بولتن آماری اوپک در سال 2023 میلادی، میزان درآمد نفتی ایران در سال 2022 معادل 42.6 میلیارد دلار برآورد شده است. بر اساس گزارش منتشر شده از اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز ایران در سال 2022، بیش از 54 میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد به دست آورد، این رقم نسبت به سال پیش از آن 17 میلیارد دلار افزایش داشت.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد