بدهی 12 هزار میلیارد تومانی به گندمکاران

بدهی 12 هزار میلیارد تومانی به گندمکاران

ريیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: تا روز گذشته (شنبه25 تیر) حدود 5 میلیون و 200 هزار تن گندم خریداری کرده ایم که از این میزان که مبلغ آن حدود 58 هزار میلیارد تومان می‌شود نزدیک 12هزار میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار هستیم.

بورس نیوز:  عطا هاشمی، ريیس بنیاد ملی گندمکاران و عضو شورای قیمت گذاری با تایید محقق نشدن وعده وزیر جهاد اظهار کرد: تا روز گذشته (شنبه25 تیر) حدود 5 میلیون و 200 هزار تن گندم خریداری کرده ایم که از این میزان که مبلغ آن حدود 58 هزار میلیارد تومان می‌شود نزدیک 12هزار میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار هستیم.

وی افزود: به عبارت دیگر حدود 78 درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده و حدود 22 درصد نیز بدهکاریم. در صوتی که زمانی که در شورای قیمت گذاری مباشر برای خرید تعیین شد قرار بر این بود که تجهیز منابع شود و حداکثر یک هفته بعد از تحویل گندم پول گندمکاران پرداخت شود.

هاشمی ادامه داد: با این وجود امروز حدود 12 هزار میلیارد تومان به کشاورزن بدهکار هستیم و همین عامل موجب کند شدن روند خرید شده است. چون در کنار بخش دولتی یک رقیب دست به نقد، پولدار و سرمزرعه رویی به نام واسطه‌ها نیز حضور دارند. به طوری که برخی واسطه‌ها حتی بالاتر از نرخ خرید تضمینی هم گندم را از گندمکاران خریداری می‌کنند.

ريیس بنیاد ملی گندمکاران خاطرنشان کرد: در واقع با توجه به قیمت بالای نهاده‌های دامی واسطه‌ها عمدتا برای تامین نهاده دامی گندم را از کشاورزان خریداری می‌کنند. از سوی دیگر بخش از گندم موجود توسط قاچاقچیان خریداری و به صورت گندم یا آرد از کشور خارج می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به ازای هر کیلوگرم گندمی که ما نمی‌توانیم از کشاورز خریداری کنیم باید بیشتر از آن مبلغ هزینه کنیم و از دیگر کشور‌ها وارد کنیم، افزود: با این وجود در شرایط خاص فعلی، کمبود غذا، بالا بودن قیمت، مشکلات انتقال پول، و ... واردات گندم نیز مشکل خواهد بود؛ بنابراین دولت باید هرچه زودتر دست به کار شود و بدهی کشاورزان را پرداخت کند.

ريیس بنیاد ملی گندمکاران درخصوص بحران غذایی جهانی، تعلل دولتمردان در پرداخت مطالبات گندم و کند شدن روند خرید بیان کرد: قرار بود منابع از طرف بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، بانک کشاورزی و منابع داخلی جی تی سی تامین شود؛ یعنی بانک مرکزی به عنوان ناظر بانکها، بانک کشاورزی و سازمان برنامه بودجه از طریق ردیف‌های بودجه‌ای و جی تی سی از طریق منابع داخلی خود تجهیز منابع کنند و پول خرید را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: با این وجود شرایط فعلی الان یک مقدار به بدعهدی منابع تامین کننده برمیگردد که تمام این بدقولی‌ها موجب ایجاد یکسری شايبه‌ها در جامعه می‌شود. به عنوان مثال گفته می‌شود هدف این است که میزان واردات گندم زیاد باشد و بیشتر وارد کنیم و منافعی در آن است به همین دلیل در پرداخت‌ها تعلل می‌شود.

هاشمی افزود: با تمام این تفاسیر کم کاری برای تامین پول به هیچ وجه قابل قبول نیست. به خصوص اینکه این بدهکاری 12هزار میلیارد تومانی به معنای این است که پول یک میلیون و یک صد هزار تن گندم خریداری شده را پرداخت نکرده ایم که معادل 23 درصد از کل گندم خریداری شده است.

این مقام مسيول همچنین درباره پیش بینی از میزان خرید تا پایان زمان توضیح داد: برآورد ما در بنیاد ملی گندمکاران این بود که قریب به 6 و نیم میلیون تن خرید بتوانیم داشته باشیم و این امر هم تحقق پیدا می‌کرد به خصوص اینکه سیر صعودی خرید به خوبی پیش می‌رفت، اما اخیرا با توجه به عدم پرداخت پول شیب کم شده است؛ بنابراین اگر تجهیز منابعی باشد می‌توانیم بین 6 میلیون و 200 هزار تا 6 میلیون و 500 هزار تن خریداری کنیم.

وی با بیان اینکه برداشت گندم تا اواخر مرداد ادامه دارد، افزود: استان‌های جنوب و مرکز برداشت شده است و در بخش‌هایی از استان غرب و شمال غرب تازه برداشت شروع شده است؛ لذا امیدواریم حتی بیش از 6 و نیم میلیون تن هم خرید کنیم به خصوص اینکه که زمان خرید تضمینی گندم تا مهرماه هم ادامه خواهد داشت و اگر منابع مالی تامین شود می‌توان بیش از 6 و نیم میلیون تن خرید رقم زد.

هاشمی افزود: البته بر اساس تجربه سال‌های گذشته می‌دانیم که کشاورزان و برخی واسطه‌ها نیز مقداری از گندم را نگه داشته اند تا در پایان زمان خرید و با قیمت بالاتر به ما بفروشند و بنابراین پیش بینی این است که بیش از 6 و نیم میلیون تن بتوانیم خرید داشته باشیم.

وی در پایان تاکید کرد: در خواست ما این است که بخش دولتی زودتر به تعهدات خود عمل کند و زودتر پول کشاورزان را پرداخت کند، چون کشاورزان حدود یک سال است کشت کرده اند و در برخی استان‌ها برای کشت دوم آماده می‌شوند و لذا نیاز به پول دارند. از آن سو کشاورزان برای تامین امنیت غذایی تعهد دارند و در برخی موارد حتی می‌بینیم کشاورز حاضر نیست محصول خود را به دلال بدهد و مقید به فروش به بخش دولتی هستند تا بتوانند قوت غالب مردم را در راستای تامین امنیت غذایی مردم فراهم کنند و به همین دلیل از قیمت‌های بالای دلالان هم چشمپوشی می‌کنند.

ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی