سقوط بورس بعد از تعطیلات / بازار سرمایه چه خبر بو...

سقوط بورس بعد از تعطیلات / بازار سرمایه چه خبر بو...

در تاریخ 23 بهمن 1402، شاخص کل بورس تهران به سطح 2,091,900 واحد رسید و با ریزش بیش از 8 هزار واحد، ارزش کلی بازار را...

در تاریخ 23 بهمن ماه، بازار بورس تهران با کاهش قیمت‌ها در شاخص کل مواجه بود و ارزش سهام در آن روز کاهش یافت. این وضعیت باعث تغییر رنگ بسیاری از نمادهای معاملاتی شد و آنها به رنگ قرمز تغییر کردند. رنگ قرمز نشانگر کاهش قیمت نسبت به قیمت قبلی سهم است و این نشانگر کاهش ارزش سرمایه‌گذاری در بازار است. این وضعیت احتمالا ناشی از نگرانی‌ها و فروش فشرده توسط سرمایه‌گذاران است که به دلیل اخبار و شرایط اقتصادی در حال فروش سهام خود هستند. تنزلات قیمت در بازار بورس می‌تواند ناشی از عوامل اقتصادی، سیاسی یا جهانی باشد که تاثیر قابل مشاهده‌ای بر بازار سرمایه دارد.

معاملات در این روز با شروعی نزولی آغاز شد و در ادامه این نزول، تدریجا افزایش پیدا کرد. در نیمه روز، ریزش قابل توجهی رخ داد و شاخص کل نزدیک 5 هزار واحد رسید. نمادهای بورسی مانند شبندر، وبملت، شپنا، وغدیر، وپاسار، اخابر و حکشتی تاثیرات مثبت و منفی را بر روی رشد شاخص کل داشتند. بر اساس نظر کارشناسان، بازار هنوز پتانسیل رشد را دارد و تک سهم‌های هر گروه قابلیت صعود بیشتری دارند.

نمای پایانی نقشه بازار بورس 23 بهمن 1402

شاخص هم وزن بورس امروز در نخستین ساعت معاملات با رشد نسبی روبه‌رو شد در ادامه نیز  روند  ریزش بیشتر شد تا با ریزش 5017 واحدی به 734 هزار و 796 واحدی رضایت دهد.

در پایان معاملات بازار امروز شاخص کل در نهایت با ریزش بالای 8 هزار واحد به کار خود پایان داد. ارزش بازار در پایان معاملات امروز 72,630,559.04 میلیارد ریال، ارزش معاملات 38,513.445 میلیارد ریال و حجم معاملات 5.338 میلیارد سهم است.

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل فرابورس در معاملات امروز بپاس، شگویا، وسپهر، خاور، کگهر، غصینو و ثباغ هستند.

خبرهای مهم بورسی در 23 بهمن 1402

ريیس جمهور: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، امروز به مرز 10 هزار شرکت رسیده‌، همچنین در زمینه تولید ناخالص ملی برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا نقش شرکت‌های دانش‌بنیان از 3/5درصد‌ به 10 درصد برسد.

کارشناس بازار سهام: صندوق‌های بخشی با توجه به تمرکز روی یک صنعت و تنوع پرتفوی، ابزار بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذارانی هستند که قصد سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک‌تر بازار را دارند.

 براساس‌ اعلام معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، سود خالص 12 ماهه برای دوره منتهی به پایان پاییز 1402 نسبت به تابستان 1402 به میزان 18 همت معادل 3 رشد کرده، این افزایش در میزان سودآوری به جهت افزایش در سودآوری دوره سه ماهه پاییز 1402 نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است.

براساس گزارش اتاق بازرگانی تهران، در 9 ماهه امسال مجموع صادرات غیرنفتی شامل محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، معدن و صنایع معدنی، کشاورزی، فرش و صنایع دستی و صنعت، 101.9 میلیون تن به ارزش 36.5 میلیارد دلار بوده است.

جمع‌بندی در خواست‌های تامین مالی با راه‌اندازی سامانه پنل بدهی

رضا عیوضلو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سامانه پنل بدهی به منظور بررسی درخواست‌ها و انعکاس جمع‌بندی سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با مسيله تامین مالی‌ طراحی شده است.

 تجدید ارزیابی دارایی چه زمانی جذاب می‌شود؟

فرهاد ذاتعلی فرد، کارشناس بازار سرمایه گفت: تجدید ارزیابی دارایی‌ در شرکت‌هایی که نیازمند اصلاح ساختار سرمایه بوده و بین ارزش بازار شرکت با سرمایه ثبت شده اختلاف قابل توجهی وجود دارد، جذاب‌تر است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد