بورس کالا و کمک به پیشبرد شعار سال

بورس کالا و کمک به پیشبرد شعار سال

توجه به نقش بورس کالا در تحقق جهش تولید موضوعی است که ظرف سال‌های گذشته آن‌گونه که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت؛ اما به نظر می‌رسد این بازار رسمی در تحقق شعار...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، شفافیت آمار و اطلاعات معاملات انواع کالاها باعث تبیین هرچه بیشتر موانع پیش روی تولیدکنندگان شده و از این منظر امکان برنامه‌ریزی برای رفع موانع را به وجود می‌آورد و از طرف دیگر گسترش ابزارهای متنوع این بازار می‌تواند نقشی مهم در پشتیبانی از جهش تولید داشته باشد.

جهش تولید مانند سال گذشته به‌عنوان شعار سال 1400 نیز انتخاب شد و انتظار می‌رود این شعار، تعیین‌کننده سیاست‌های کلان اقتصادی کشور برای سال جاری باشد. تحقق هدف جهش تولید نیازمند ایجاد پیش‌نیازهایی بوده و می‌تواند مزایای بسیاری را برای کشور به همراه داشته باشد، از جمله آنکه به رشد تولید ناخالص داخلی منجر شود و با افزایش اشتغال‌زایی به کمک رفع چالش‌های موجود در این خصوص بیاید. افزایش نسبت ظرفیت‌های فعال صنایع مختلف کشور و رشد جذب سرمایه‌های جدید مزیت دیگر تحقق جهش تولید به شمار می‌رود. تحقق جهش تولید در کشور گسترش بازار معاملاتی این کالاها را به دنبال دارد؛ در عین حال وجود بازاری شفاف برای معامله انواع کالاها که آمار دقیقی از میزان عرضه و تقاضا را ارايه دهد باعث می‌شود تا تصمیم‌گیری نسبت به میزان جهش تولید در محصولات مختلف براساس تصمیمی درست انجام شود. بنابراین باید اذعان کرد که عملیاتی کردن جهش تولید براساس شفافیت معاملات نتیجه‌ مطلوب‌تری را به همراه خواهد داشت؛ در این میان، بورس کالا بستری رسمی و شفاف برای معاملات به شمار می‌رود. البته تحقق جایگاه واقعی بورس کالا در برنامه‌ریزی برای هدف‌گذاری نسبت به جهش تولید نیازمند گسترش این بازار نیز هست. علاوه بر آنکه گسترش این بازار به شفافیت بیشتر بازار می‌انجامد؛ گسترش ابزارهای مالی در آن می‌تواند مسیر تامین سرمایه در بازار را نیز تسهیل کند و به این ترتیب این بازار در کنار تولیدکنندگان در جهت رشد تولید قرار گیرد.    

 پشتیبانی از تولید در گرو شفافیت

ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی ريیس اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با «کالاخبر» به نقش بازار سرمایه در تحقق شعار سال 1400 «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» اشاره کرد و گفت: شعار امسال تکمیل‌کننده شعار سال گذشته (جهش تولید) است که در صورت پشتیبانی برای تولید و رفع موانع موجود، می‌توان شاهد بهبود بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور بود.

مشاور عالی ريیس اتاق بازرگانی تهران گفت: باید بر این اصل تاکید شود که بدون رقابت و شفافیت نمی‌توان از تولید پشتیبانی کرد و موانع آن را برداشت؛ این اصل بر لزوم توسعه و تقویت بورس کالا و ابزارهای مالی تاکید می‌کند به گونه‌ای که بورس کالا می‌تواند در صورت حمایت‌های لازم و با شفاف‌سازی مبادلات و کشف قیمت کالاها، سهولت تامین مواد اولیه و تامین مالی بخش تولید به بازیگر نقش اول تحقق شعار سال مبدل شود.

وی اظهار کرد: همیشه برای تحقق شعار سال باید در ابتدا پیگیر چالش‌های موجود در کشور و رفع مشکلات ایجاد شده در زمینه تولید باشیم.

بهادرانی خاطرنشان کرد: رشد تولید و در پی آن رشد عرضه کالاها بر کاهش تورم و سهولت دسترسی مردم به کالاها و آرامش بازارها کمک می‌کند که در زمینه بازار سرمایه و سیستم بانکی کشور در تامین مالی و شفافیت حوزه تولید نقش ویژه‌ای دارند.

مشاور عالی ريیس اتاق بازرگانی تهران افزود: وظیفه بورس جمع کردن سرمایه مردم و هدایت آنها به سمت سرمایه‌گذاری در تولید است و باید تلاش شود تا بازار سرمایه بتواند در این حوزه به خوبی عمل کند.

او تاکید کرد: اکنون وضعیت کشور به گونه‌ای است که به دلیل وضعیت تحریم، کرونا و کسری بودجه نمی‌توان روی سرمایه‌گذاری دولت حساب ویژه‌ای باز کرد بلکه باید بیشتر به سرمایه‌های در اختیار مردم و هدایت پس‌انداز آنها برای توسعه و سرمایه‌گذاری در بخش تولید و کسب بازده مناسب تمرکز کرد؛ این رویه باعث افزایش تولید در کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: بورس در کنار بانک‌ها که به دنبال جذب سرمایه مردم و اختصاص آنها به سرمایه‌گذاری هستند دو مسیر مکمل یکدیگر خواهند بود که زمینه جهش تولید را فراهم می‌کنند.

 نقش مهم بورس کالا در تحقق شعار سال

بهادرانی در ادامه به اهمیت نقش بورس کالا در زمینه تحقق شعار سال جاری اشاره کرد و گفت: بورس کالا باعث نظم بازار کالا می‌شود، به طوری‌که با تمرکز مبادلات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای در بورس، شاهد شفافیت و عدالت در حوزه بازار و تولید هستیم از این رو بورس کالا از ابزارهای کلیدی پشتیبانی از تولید به شمار می‌رود.

مشاور عالی ريیس اتاق بازرگانی تهران افزود: انبارهای زیادی در کشور وجود دارد که دارای کالای زیادی هستند، این انبارها می‌توانند از طریق دریافت گواهی سپرده کالایی در بورس کالا از تولید پشتیبانی کرده و برای این بخش تامین مالی کند؛ ابزار گواهی سپرده بورس کالا دارای ظرفیت بزرگی برای صنعت کشور بوده که در دنیا نیز تجربه شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها از موجودی مواد اولیه و کالاهای تولیدی با بهره گیری از معاملات قبض انبار، قادر به دریافت اعتبار برای بخش تولید هستند و ما نیز باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

مشاور عالی ريیس اتاق بازرگانی تهران در پایان گفت: باید بر این اصل تاکید شود که بدون رقابت و شفافیت نمی‌توان از تولید پشتیبانی کرد و موانع آن را برداشت؛ این اصل بر لزوم توسعه و تقویت بورس کالا و ابزارهای مالی تاکید می‌کند به گونه‌ای که بورس کالا می‌تواند در صورت حمایت‌های لازم و با شفاف‌سازی مبادلات و کشف قیمت کالاها، سهولت تامین مواد اولیه و تامین مالی بخش تولید به بازیگر نقش اول تحقق شعار سال مبدل شود.

local_offerبرچسب‌ها:
افزایش 108 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته

افزایش 108 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته

بورس کالای ایران در سال 99 شاهد ثبت رکوردهای جدیدی بود، بر این اساس، ارزش کل معاملات این بورس با رشد 108 درصدی نسبت به سال 98 به رقم 350 هزار و 927 میلیارد تومان رسید.

TejaratNews.com/

جابه‌جایی رکوردهای تاریخی بورس کالا در سال99/ ارزش معاملات از 350هزار میلیارد تومان عبور کرد

افزایش 108 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال 99

افت 1.5 درصدی نرخ فروش پلی پروپیلن جم در بورس کالا

بررسی عملکرد بورس کالا در سال99

بررسی عملکرد بورس کالا در سال99

بورس کالا در سال 99 با توجه به وجود برخی از چالش‌های تهدیدکننده در این بازار، توانست به موفقیت‌هایی مانند آغاز معاملات مسکن، راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش و...

EghtesadOnline.com/
آغاز فصل جدید در بورس کالا؛ از عرضه مسکن تا ورود کشمش و خرما

آغاز فصل جدید در بورس کالا؛ از عرضه مسکن تا ورود کشمش و خرما

بورستهران - ایرنا - بورس کالا در سال 99 با توجه به وجود برخی از چالش‌های تهدیدکننده در این بازار، توانست به موفقیت‌هایی مانند آغاز معاملات مسکن، راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش و خرما و قرارداد آت...

Irna.ir/
پذیرش بیلت شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش بیلت شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از پذیرش شمش فولادی (بیلت) شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی این بورس خبر داد.

EghtesadOnline.com/

2پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

امسال کل زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌شود

امسال کل زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌شود

محسن علیزاده، گفت: یکی از چالش‌های بازار کالای کشور در سال‌های گذشته این بوده که تنها روی یک سری از کالاها برای عرضه و معامله در بورس کالا برنامه‌ریزی و تمرکز شده...

EghtesadOnline.com/
چگونگی کمک بورس کالا در پوشش ریسک صنعت ساختمان

چگونگی کمک بورس کالا در پوشش ریسک صنعت ساختمان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه گذشته، ماده 14 طرح «جهش تولید و تامین مسکن» مبنی بر تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی برای امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش...

EghtesadOnline.com/
تاکید بر عدم قیمت‌گذاری دستوری محصولات عرضه شده در بورس کالا

تاکید بر عدم قیمت‌گذاری دستوری محصولات عرضه شده در بورس کالا

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با تشریح نشست اخیر این کمیسیون با محوریت بازار سرمایه گفت: در این جلسه بر عدم قیمت‌گذاری دستوری محصولات به خصوص محصولات و...

EghtesadOnline.com/
شرایط و قیمتی جذاب برای صادرکنندگان آلومینیوم/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس کالا

شرایط و قیمتی جذاب برای صادرکنندگان آلومینیوم/ فلز نقره‌ای آغازگر ...

محمودرضا الهی فرد، مدیرعامل کارگزاری سی ولکس به عنوان کارگزار عرضه‌کننده آلومینیوم در تالار صادراتی بورس کالا که فردا انجام می‌شود، گفت: برای جذاب شدن عرضه صادراتی...

EghtesadOnline.com/
اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

قرار است به زودی نقره در بورس کالا عرضه شود. کارشناسان معتقدند عرضه نقره در بورس کالا موجب رونق در حجم معاملات و شفاف‌سازی قیمت‌ها می‌شود.

TejaratNews.com/
بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا میزبان عرضه انواع ورق های فولادی است.

BourseNews.ir/
قیمت‌های جدید سیمان اعلام شد جزيیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث تلاش مجازی مالکان برای افزایش نجومی اجاره بها عقب‌نشینی قیمت خودرو به روز‌های پایانی 99 کاهش 95درصدی پرواز‌ها به ترکیه امیدی به ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک نیست لوازم خانگی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟ انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین برای نخستین بار عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی اجباری می‌شود مهم برای "شستا" و زیر مجموعه‌ها 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته معاملات الگوریتمی آزاد شد تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار ارزان شد گروه فلزات اساسی در راس معاملات/ 4 میلیارد برگه اوراق بهادار دست به دست شد تغییر مالکیت 1 میلیون و 222 هزار اوراق بهادار مالی انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد: عرضه 44 تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد معاملات الگوریتمی آزاد شد هشدار؛ مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری راجع به بیت کوین چه می‌گویند؟ توضیح نوبخت درباره رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد+سند روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مهمترین حواشی بورس امروز 30 فروردین / صندوق‌های دولتی مثبت شدند قیمت طلا و سکه در بازار آیا رمز ارز‌ها اصلاح قیمت کردند؟ دومین سقوط بزرگ بیت کوین در سال 2021 رخ داد تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه هنوز 2100 خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند/دیگر امیدی به ترخیص نیست تابلو پالایش یکم امروز چگونه بود؟ دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر افت 8 هزار واحدی شاخص افت سنگین بیت کوین روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مروری بر عملکرد 3 ماهه "وغدیر" با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود زور تورم بر کاهش نرخ ارز می‌چربد تاثیر منفی 942واحدی فولاد بر شاخص کل / فولاد با زیان یک و نیم درصدی همراه شد کاهش 8094 واحد دیگر از شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت افت سنگین بیت کوین پس از رشد چشم گیر نمای پایانی بورس (30فروردین1400) / شاخص کل با افت هشت هزار واحدی به کار خود پایان داد بانک رفاه کارگران به بازنشستگان تسهیلات مسکن پرداخت می کند پایان کار شاخص با ریزش 8 هزار واحدی پرفروش ترین گوشی‌های موبایل در بازار چقدر است؟ ریپو؛ ابزاری اطمینان بخش در بازار سرمایه نرخ جدید دلار و یورو/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/30 قیمت گوشت به 140هزار تومان رسید نام نویسی مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان از اردیبهشت// محمود مرتضایی فرد مدیرکل امور فرهنگی و اجتماع... صف فروش 35 میلیونی در "اخابر" اتباع خارجی بالای 18سال کارت بانکی می‌گیرند

در حال بارگیری...