قیمت‌گذاری دستوری و تغییر انتظارات از دولت سیزدهم

قیمت‌گذاری دستوری و تغییر انتظارات از دولت سیزدهم

پس از گذشت دو روز از نامه‌‌ای که نهادهای مالی بازار سرمایه به ريیس‌جمهور نوشتند و در آن خواستار این شدند که رییسی با قیمت‌گذاری دستوری و رانت‌‌جویان در نظام...
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ در خصوص نامه‌‌ای که منتشر شده بود نازنین موسوی، پژوهشگر اقتصادی در صفحه خود با انتشار آن نامه نوشت: «ما فکر می‌‌کنیم نمی‌‌توانیم اثرگذار باشیم، نمی‌‌توانیم جلوی رانت‌‌خواهان و رانت‌‌سازان بایستیم. اما تجربه فولاد در سال 99 و ایستادگی فعالان مالی و اقتصادی در مقابل نظرات غیرکارشناسانه وزیر سابق صمت نشان می‌دهد با یک گل هم بهار می‌شود.»
 
اما این خبرها و اتفاق‌‌ها باعث شد که تا حدودی صحبت از قیمت‌گذاری دستوری همچنان در فضای توییتر ادامه داشته باشد. دیروز همایون دارابی، در صفحه شخصی خود با استفاده از هشتگ‌‌ قیمت‌گذاری دستوری نوشت: «ساده‌ترین روش برای تولید مسکن ارزان، کاهش قید و بند دولتی و کاهش عوارض پرداختی سازندگان است.

تنها افزایش شمار طبقات به 10طبقه می‌تواند بخش عمده‌ای از قیمت مسکن در قلب شهرهای بزرگ را کاهش دهد اما برخی دنبال خرج از جیب مردم و ساخت [و ساز] در بیابان هستند.» در ادامه صحبت از اقتصاد دستوری، پیمان مولوی، فعال اقتصادی در توییتر خود نوشت: «از این پس شرکت‌های سودده بورسی باید میزان سود خود را مخفی کنند تا از دست‌اندازی عاشقان اقتصاد دستوری در امان بماند.» کاهش قیمت سیمان در بورس کالا یکی از ادعاهایی بود که دیروز در کانال‌های تلگرامی و صفحه‌‌های اینستاگرام حامیان دولت سیزدهم به وضوح دیده می‌‌شد.

این کانال‌‌ها و صفحه‌‌ها با تولید محتوای تصویری و متنی در رابطه با خواستن و توانستن دولت سیزدهم در سامان دادن به بازار و دغدغه‌‌های مردم اینطور می‌‌نوشتند که دولت سیزدهم از اصحاب «ما می‌توانیم» است. ماجرا هم برمی‌‌گشت به صحبت‌‌های تلویزیونی سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صمت مبنی بر اینکه «طبق قولی که در زمان رای اعتماد به نمایندگان ملت داده شد، خوشبختانه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و قیمت آن در بورس به کیسه‌‌ای 25هزار تومان رسید.»

اما در همین روز که جناح حامی دولت سیزدهم در شبکه‌‌های اجتماعی و پیام‌‌رسان تلگرام در حال مانور رسانه‌‌ای به نفع دولت ابراهیم ريیسی بودند و این اقدام دولت می‌توانست یکی از دستاوردهای ملموس در مدت زمان روی کارآمدنش شمرده شود، شاخص کل بورس با ریزش 40هزار واحدی همراه شد. اتفاقی که پروژه جناح حامی دولت را تا حدودی به حاشیه برد و به مرور که از روز می‌‌گذشت، انتقاد سهامداران و فعالان حوزه بورس نسبت به آنچه که در بورس اتفاق افتاده بود بیشتر می‌‌شد.

با این حال فضای توییتر و اینستاگرام نسبت به اقدامات دولت سیزدهم نه مطلقا منفی است و نه مطلقا مثبت. ورود محموله‌‌های واکسن و تسریع در روند واکسیناسیون، لغو محدودیت ترددهای شبانه و دیدارهای ابراهیم ريیسی با مردم و سرزدن‌‌هایش‌ به مراکز مختلف، از جمله جنبه‌‌های مثبتی است که کاربران را نسبت به آینده خوش‌بین کرده است اما در مقابل ریزش بورس، تورم‌‌ افسارگسیخته و گلایه از گرانی کالاهای روزمره، دل‌‌نگرانی برای طرح صیانت، بلاتکلیفی در مذاکرات بین‌المللی برجام و عدم‌کاهش محسوس قیمت ارز و طلا و برخی از موضوعات روز جزو سوژه‌‌هایی است که انتقادهای زیادی را از سمت کاربران به دولت سیزدهم روانه می‌کند.

یکی دیگر از موضوعات روز که کاربران تا حدودی درباره آن در صفحه‌‌هایشان اظهارنظر می‌‌کردند، ورود برنج به بورس کالا بود. طبق صحبت‌‌های مدیرعامل مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج، کشاورزانی که برنج طارم دارند از این پس می‌توانند برنج‌‌های طارم خود را بدون واسطه در بورس کالای کشاورزی عرضه و به صورت نقد به فروش برسانند. این مساله در نگاه کاربران شبکه‌ ‌اجتماعی توییتر اقدامی مثبت است که می‌تواند برای کالاهای دیگر هم ادامه‌ داشته باشد. از طرفی دست دلالان و مافیای خیلی از کالاها را از بازار کوتاه می‌کند و باعث می‌شود که تولید‌‌کننده‌‌ها بدون واسطه کالاهای خود را به فروش برسانند.

تقریبا فضای توییتر فارسی چشم‌‌انتظار اقدامات دولت سیزدهم است و این چشم‌‌انتظاری در دو حوزه برجام و ارتباطات بین‌المللی و قیمت ارز و کالاهای روزمره بیشتر به چشم می‌‌خورد. درست است که در هفته‌‌های گذشته صحبت، صحبت واکسن بود، اما این روزها مهارگرانی کالاها، بالا رفتن قیمت ارز و فضای مبهم آینده که به قول کاربران توییتر در گرو مذاکرات بین‌المللی برجام است، جزو انتظارات فعالان شبکه‌‌های اجتماعی از دولت سیزدهم است که با ذره‌‌بین در حال رصد عملکرد این دولت هستند.

local_offerبرچسب‌ها:
بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بازار سرمایه ما دچار بیش واکنشی شده و این میزان اصلاح در بازار سرمایه، آن هم در شرایطی که در بازارهای موازی اصلاحی انجام نشده، منطقی نیست.

BourseNews.ir/
سرمایه‌گذاری مستقیم؛ آفت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری مستقیم؛ آفت بازار سرمایه

یک کارشناس بورس به بررسی تغییر دستورالعمل عرضه‌های اولیه و تحلیل مزیت‌های این روش پرداخت.

FarsNews.ir/
طرح تامین مالی مسکن روی میز بازار سرمایه

طرح تامین مالی مسکن روی میز بازار سرمایه

محمودزاده گفت: طرح تامین مالی پروژه‌های دولت در حوزه مسکن در بازار سرمایه در حال بررسی‌ است.

YJC.news/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ بازار سرمایه وارد فاز نزولی شده است؟

بورس در هفته‌ای که گذشت/ بازار سرمایه وارد فاز نزولی شده است؟

بازار سرمایه در هفته سوم شهریور پس از 12 هفته رشد، بالاخره نزولی شد تا روند خروج پول حقیقی از بازار سرمایه روند تندتری به خود ببیند.

FarsNews.ir/
آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرمایه با درخواست بازارگردان

آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرم...

تغییر در دستورالعمل بازارگردانی می تواند به رشد و تعادل بیشتر بورس کمک قابل توجهی کند، اما همین تغییرات هم در صورتی که به درستی اجرا نشود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

FarsNews.ir/
بهبود خدمات دهی در بازار سرمایه با ایجاد رقابت بین شرکت‌های سپرده گذاری

بهبود خدمات دهی در بازار سرمایه با ایجاد رقابت بین شرکت‌های سپرده ...

دهقان دهنوی گفت: اجرای دستورالعمل اعطای مجوز سپرده‌گذاری و ایجاد رقابت بین شرکت‌های سپرده گذاری، بهبود روند خدمات دهی در بازار سرمایه را به همراه می‌آورد.

YJC.news/
بررسی ابعاد دومین روز سیاه بورس در سال 1400/ سهام‌داران حقیقی از بازار سرمایه دل‌زده شدند؟

بررسی ابعاد دومین روز سیاه بورس در سال 1400/ سهام‌داران حقیقی از ب...

بازار سرمایه در بیست و یکمین روز از شهریور ماه بدترین سقوط در شاخص کل هم‌وزن را تجربه کرد تا سهامداران حقیقی نیز از روند خروج از بورس را در پیش بگیرند.

FarsNews.ir/
بازار سرمایه حرفه ای تر می شود

بازار سرمایه حرفه ای تر می شود

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان مزیت‌های اصلاحات دستورالعمل عرضه‌های اولیه توسط سازمان بورس، اظهار داشت: با استفاده از روش جدید برای عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های...

EghtesadOnline.com/
بهره‌مندی 8 میلیون مخاطب صندوق‌های سرمایه‌گذاری از عرضه‌های اولیه/ بازار سرمایه حرفه‌ای‌تر می‌شود

بهره‌مندی 8 میلیون مخاطب صندوق‌های سرمایه‌گذاری از عرضه‌های اولیه/...

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان مزیت‌های اصلاحات دستورالعمل عرضه‌های اولیه توسط سازمان بورس، اظهار داشت: با استفاده از روش جدید برای عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های کوچک شاهد حرفه‌ای‌تر شدن بازار خواهیم ب...

FarsNews.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ کاهش 23 درصدی میانگین ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه

بورس در هفته‌ای که گذشت/ کاهش 23 درصدی میانگین ارزش معاملات خرد در...

بازار سهام در هفته گذشته روزهای نوسانی را پشت سر گذاشت تا در نهایت با افزایش شاخص کل بورس، سهامداران منتظر هفته‌های آینده بمانند. کاهش ارزش میانگین کل معاملات و کاهش ارزش میانگین معاملات خرد در این هف...

FarsNews.ir/
رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به بازار سرمایه معرفی شوند

رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به ب...

خانکی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه به ریزش روزهای اخیر برای رسیدن به تعادل نیاز داشت.

EghtesadOnline.com/
رسوب 140 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودرو ساز‌ها 140هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز‌ها قرارداد گازی با پاکستان از ابتدا اشتباه بود دلار ریخت کمتر از 15 ساعت تا شروع مجدد فعالیت رمزارز‌ها محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید "فرآور" 90 درصد کاهش درآمد را از خود بر جای گذاشت آغاز بازارگردانی " شکام " از نخستین روز هفته آینده عرضه اولیه نماد معاملاتی "0031" برای نخستین بار رافینت پتروشیمی بیستون مهمان بورس انرژی گاز بوتان صنعتی و MTBE پتروشیمی بندر امام معامله شد چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟ آغاز ثبت نام نیسان بدون قرعه‌کشی + قیمت و جزيیات بازدید ريیس مجلس از سامانه 198 جزيیات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت احتمال تمدید ثبت‌نام در سامانه املاک تا آخر پاییز تبریک فولاد مبارکه به مناسبت هفته دفاع مقدس فهرست املاک شتران منتشر شد / ویلای نمک‌آبرود متری 3 میلیون تومان زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر " " تپکو " قرارداد فروش 29 محصول را منعقد کرد زمان واریز سهمیه بنزین مهرماه فروش ویژه «جایگزین پراید» / با 140 میلیون صاحب خودرو شوید! اتفاق مهم برای سهامداران کچاد / رشد 27 درصدی فروش چادرملو فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس شاخص با رشد 2 هزار واحدی سبز است بورس 976 واحد رشد کرد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی به فروش رسید میلگرد ارزان شد / مردم منتظر کاهش قیمت مسکن باشند؟ احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر ایرانی میزبانی بورس کالا از عرضه 193 هزار تن فولاد اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد!

در حال بارگیری...