تشخیص خواسته‌ در مقابل نیاز؛ پایه و اساس آموزش سواد مالی

تشخیص خواسته‌ در مقابل نیاز؛ پایه و اساس آموزش سواد مالی

یک از مباحث مهم و اساسی در آموزش سواد مالی درک مفهوم نیاز و خواسته و تشخیص، الویت‌بندی و هدف‌گذاری آنها در برنامه‌ریزی مالی شخصی است.

نیاز: کالاها یا خدماتی است که ما بدون آن‌ها نمی‌توانیم زندگی کنیم. نیازها الزامات اساسی هستند که برای وجود و بقا ضروری و لازم هستند. این نیازها شامل غذا، لباس، سرپناه و... هستند. آموزش و پرورش و بهداشت و درمان نیز بخش توسعه‌یافته نیازهای اساسی امروزه هستند.

خواسته: کالاها و خدماتی است که ما دوست داریم داشته باشیم اما زندگی ما بدون آن‌ها مختل نمی‌شود. خواسته‌ها یک قدم جلوتر از نیازها هستند و به طور گسترده‌ای به نیازهای خود انسان بستگی دارند. مثال‌هایی از خواسته‌ها: گوشی هوشمند، وسایل الکترونیکی، جواهرات، تلویزیون، اسباب‌بازی‌، ماشین و... هستند.

آموزش تفاوت بین آنچه می‌خواهیم و آنچه نیاز داریم، بسیار مهم است. خواسته چیزی است که فرد به آن میل دارد، یا بلافاصله یا در آینده آن را می‌خواهد. برخلاف نیازها، خواسته‌ها از یک شخص به شخص دیگر و از یک خانواده به خانواده دیگر تفاوت دارند. برای مثال یک فرد ممکن است یک ماشین شخصی بخواهد در حالی‌که دیگری ممکن است تمایل به مسافرت به یک کشور عجیب و غریب داشته باشد. هر فرد لیست خواسته‌های خود را دارد به گونه‌ای که لیست خواسته‌های هر فرد به علاوه درجه اهمیت آنها با فرد دیگر متفاوت است. علاوه بر این، خواسته‌ها می‌توانند با گذر زمان تغییر کنند که این در تضاد با نیازهاست و در طول عمر یک فرد ثابت باقی می‌مانند.

اغلب انسان‌ها خواسته‌های نامحدود دارند اما به علت محدود بودن منابع (پول) نمی‌توان تمام آن‌ها را همزمان داشت. زمانی به مرز خاکستری بین نیاز و خواسته می‌رسید که شما تمایل بسیار زیادی برای بدست آوردن چیزی دارید که ممکن است به اشتباه آن را به عنوان خواسته تفسیر کنید ولی بیشتر آن را به عنوان نیاز بنگرید. به منظور دانستن اینکه آیا آن تمایل شما نیاز است یا خواسته، بهتر است یک سوال اساسی بپرسید: آیا شما بدون آن زنده می‌مانید یا نه؟ اگر پاسخ مثبت است، مهم نیست که چقدر به داشتن آن تمایل دارید. چیزی که به آن تمایل دارید یک خواسته است. هر فردی برای برنامه‌ریزی و اولویت‌گذاری تخصیص پول خود ابتدا باید نیازهای خود را در نظر بگیرد و سپس به خواسته‌ها توجه کند.

 به وسایل اطراف خود نگاه کنید. اگر به کارایی آن‌ها فکر کنید می‌بینید بعضی از آن‌ها برای زندگی کردن، ضروری است؛ مثلا غذا، سرپناه و پوشاک؛ اما وسایل زیادی هم هستند که نبودشان موجب توقف زندگی نمی‌شوند؛ بلکه به بهتر شدن کیفیت زندگی کمک می‌کنند؛ مثلا نداشتن تلویزیون 78 اینچ یا ماشین ظرفشویی، زندگی را مختل نمی‌کند. شما آن‌ها را «خواسته» اید و درواقع نیاز اساسی شما نیستند.

به این فرمول دقت کنید:

- خواسته‌ها ابتدا با دوست‌داشتن به وجود می‌آیند؛ مثلا من تلویزیون ال‌ای‌دی بزرگ را دوست دارم و می‌خواهم. من پژو 206 را دوست دارم و می‌خواهم؛ اما پس از مدتی اوضاع دگرگون می‌شود؛ پس از مدتی درک می‌کنیم که دیگر خیلی دوست‌داشتنی در کار نیست و به آن عادت می‌کنیم و برایمان کهنه می‌شوند.

- حالا مشکل چیست؟ اگر در این بازی قرار بگیرید، مجبورید پیوسته در حال کار باشید که فلان وسیله را بگیرید. بعد به آن عادت کنید و وارد مرحله بعد شوید. یعنی دوباره چیز دیگری بخرید و پس از مدتی به آن عادت کنید. آیا این روش درست است؟ به‌خصوص اگر پول رسیدن به خواسته‌ها، از وام و قرض تهیه شود و انسان را مجبور کند برای بازپرداخت آن از کارهایی بزند که واقعا خود و اطرافیانش به آن نیاز دارند؛ مثل محبت به فرزند و همسر و وقت‌گذاشتن برای آن‌ها؛ در عمل با این قسط و قرض‌ها ممکن نیست.

تشخیص میان نیازها و خواسته‌ها

تشخیص میان نیازها و خواسته‌ها می‌تواند مشکل باشد. خانواده‌تان از اتومبیل به منظور بردن کودکان به مدارس، رفتن به سرکار، رفتن برای خرید کردن و غیره استفاده می‌کنند. در بیشتر موارد، افراد به یک اتومبیل نیاز دارند. اما، در بسیاری از موارد، افراد دوست دارند ماشینی داشته باشند که بزرگتر و گران‌تر از آن چیزی باشد که نیاز دارند. بنابراین اگر چه داشتن اتومبیل نیاز است، ولی در واقع یک خواسته است. پول‌های اضافی که برای خرید اتومبیل لوکس و بزرگ‌تر هزینه می شود، می توانست برای چیزهای دیگری پس‌انداز یا خرج شود.

کودکان نیاز دارند بفهمند که بودجه محدودی به منظور پرداخت برای کالاها و خدماتی که خانواده نیاز دارند و می خواهند، وجود دارد. شما می‌توانید با بحث درباره موردهای مختلفی که اطراف‌تان هستند و پرسیدن اینکه کدامیک خواسته و کدامیک نیاز هستند به قدرت تمییز یا تشخیص کودکان در ارتباط با نیازها و خواسته‌ها کمک کنید. یا زمانی که در حال خرید هستید، از کودکان بخواهید کدامیک از این‌ها نیاز یا خواسته‌ هستند. برای نشان دادن اینکه برای هر هفته یا ماه مقدار محدودی از پول برای خرج کردن وجود دارد، یک جدول بکشید و آن را به قسمت‌های مختلف تقسیم کنید که هر قسمت هزینه هایی همچون هزینه های خانه سازی، غذا،  و لباس را نشان می دهد و اینکه چقدر برای خواسته ها باقی مانده است. کودک تان ممکن است دوست داشته باشد آن را رنگ کند و از کودکان خود بخواهید مشخص کنند هر کالا، نیاز هست یا خواسته و علت را از آنها بپرسید و با کودکان‌تان در این خصوص گفتگو کنید.

ما به دلیل عوامل مختلفی مانند سن، سلامتی، شغل، محیط، موقعیت، فرهنگ و باورها، نیازها و خواسته‌های مختلفی داریم. همچنین خواسته‌های ما در طول زمان می‌توانند تغییر کنند. بر ای رسیدن به خواسته‌ها هدف‌گذاری کنید.

برای اینکه بتوانید پول خود را هوشمندانه خرج کنید باید تفاوت بین نیازها و خواسته‌ها را درک کنید و به کودکان خود نیز آموزش دهید.

local_offerبرچسب‌ها:
انتظارات بودجه‌ ای مجلس از خاندوزی چیست؟

انتظارات بودجه‌ ای مجلس از خاندوزی چیست؟

یک نماینده مجلس با اشاره به این که خاندوزی پیش از رفتن به وزارت اقتصاد ایده‌های خوبی برای بورس داشت، گفت: از وزیر اقتصاد انتظار می‌رود در این باره قدام کند.

EghtesadOnline.com/
کسری بودجه سال 1400 چقدر است؟

کسری بودجه سال 1400 چقدر است؟

براساس پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس، 67 درصد از منابع بودجه در سقف اول تا انتهای سال 1400 محقق شود، در اینصورت و با فرض تحقق 100 درصدی مصارف، بودجه سال 1400 حدود 307 هزار میلیارد تومان کسری غیرقابل تا...

TejaratNews.com/
تقویت پول ملی هدف‌گذاری لایحه بودجه است/ تغییر شاکله بودجه پذیرفتنی نیست

تقویت پول ملی هدف‌گذاری لایحه بودجه است/ تغییر شاکله بودجه پذیرفتن...

در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، ريیس سازمان برنامه و بودجه گزارش کارشناسی از تغییرات انجام شده در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال 1400 و آثار افزایش ارقام بودجه بر معیشت مر...

Sena.ir/
لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد/وابستگی بودجه به نفت باید به صفر برسد

لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد/وابستگی بودجه به نفت ب...

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد، گفت: کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل 117 درصد، و هزینه‌ها 47 درصد افزایش پیدا کرده است در حالی که ...

Sena.ir/
بودجه مسکن مهر و ملی در بودجه 1400

بودجه مسکن مهر و ملی در بودجه 1400

در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1400، دولت پیشنهاد داده تا دستگاه های تابعه وزارت راه و شهرسازی تا سقف 5000 میلیارد تومان برای طرح های مسکنی و نوسازی بافت های فرسوده هزینه کند.

Bartarinha.ir/
طرح احکام کلی بودجه 1400 به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد

طرح احکام کلی بودجه 1400 به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح احکام کلی بودجه 1400 را برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دادند.

Sena.ir/
هدف اصلی بودجه 1400 کاهش تصدی‌گری‌های دولت و قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت است

هدف اصلی بودجه 1400 کاهش تصدی‌گری‌های دولت و قطع وابستگی مستقیم بو...

ريیس جمهور با تشریح چارچوب تدوین بودجه سال آینده، تادیه بخش عمده مطالبات کارکنان، بازنشستگان و سازمان‌های بازنشستگی و به سرانجام رساندن بخش مهمی از پروژه ‏های عمرانی در برنامه بودجه سال 1400 را زمینه ...

Sena.ir/
کسری بودجه امسال با تورم چه می‌کند؟ / استفاده از مکانیزم بورس برای تامین کسری بودجه

کسری بودجه امسال با تورم چه می‌کند؟ / استفاده از مکانیزم بورس برای...

به گفته یک اقتصاددان، تامین کسری بودجه از طریق چاپ پول می‌تواند منجر به تورم شود اما الان دولت از مکانیزم بازار سرمایه استفاده می‌کند، ولی نباید فقط به فکر پوشش کسری بودجه خود باشد؛ تعامل با بازار سرم...

TejaratNews.com/
لایحه بودجه 99 به زبان ساده / اطلاعات کاربردی بودجه سال بعد (اینفوگرافیک)

لایحه بودجه 99 به زبان ساده / اطلاعات کاربردی بودجه سال بعد (اینفو...

دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال 99 چه تصمیماتی در حوزه یارانه نقدی، مالیات، دلار، بودجه عمرانی، حقوق کارمندان و دیگر مولفه‌هایی که روی زندگی مردم اثر ملموسی دارد گرفته است؟

TejaratNews.com/
لایحه بودجه فردا به مجلس می‌رود / اعلام قیمت دلار در بودجه 99

لایحه بودجه فردا به مجلس می‌رود / اعلام قیمت دلار در بودجه 99

سخنگوی دولت هفته گذشته نرخ دلار را در لایحه بودجه سال آینده 4500 تومان اعلام کرد که این خبر از سوی روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه تکذیب شد؛ این لایحه فردا به مجلس می‌رود.

TejaratNews.com/
لایحه بودجه 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تقدیم شد

لایحه بودجه 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تقدیم...

حسینی از تقدیم لایحه بودجه سال 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون متبوعش برای بررسی بیشتر خبر داد.

Sena.ir/
بررسی لایحه بودجه 97 با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها / 11 پیشنهاد برای اصلاح لایحه بودجه 97

بررسی لایحه بودجه 97 با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها / 11 پیشنهاد ...

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در تشریح نشست امروز (سه شنبه 5 دی‌ماه) فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: این جلسه برای توجیه اعضای فراکسیون در خصوص نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه 97 برگزار...

Sena.ir/
بودجه 97 از فردا در دستور کار دولت/ بودجه ای متفاوت خواهیم داشت

بودجه 97 از فردا در دستور کار دولت/ بودجه ای متفاوت خواهیم داشت

محمد باقر نوبخت روز شنبه درجلسه شورای برنامه ریزی استان البرز افزود: باید مصوبات هیيت دولت در خصوص پیش نویس لایحه بودجه سال 97 را نهایی کرده و در وقت مقرر که 15 آذر است، به مجلس ارایه دهیم.

Sena.ir/
لایحه بودجه 94 تقدیم مجلس شد/ اعلام جزيیات لایحه بودجه 94

لایحه بودجه 94 تقدیم مجلس شد/ اعلام جزيیات لایحه بودجه 94

جزيیات لایحه بودجه 94 حاکی است هر بشکه نفت 72 دلار، هر دلار 2850 تومان، افزایش 14 درصدی حقوق کارمندان و بودجه بدون فاز جدید هدفمندی یارانه‌ها و اتکای 33 درصدی بودجه به نفت از ویژگی‌های دومین لایحه بود...

Sena.ir/
رشد 9.7 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93

رشد 9.7 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93

مرکز پژوهشهای مجلس در بررسی لایحه بودجه 93 از دیدگاه سیاست اصل 44 اعلام کرد: بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93 نسبت به قانون بودجه 1392 حدود 7/9 درصد رشد کرده است.

Sena.ir/
طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن