سهم ایران در بازسازی سوریه چقدر است؟

سهم ایران در بازسازی سوریه چقدر است؟

مدتی است که بحران نظامی در سوریه فروکش کرده و این کشور در پی بازسازی خود بر آمده است.
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ایران و سوریه را شاید بتوان دو متحدی دانست که همواره طی سال‌های سختی که برای هر یک از دو طرف پیش آمد طرف مقابل هرگز خود را کنار نکشید.

چه زمانی که انقلاب اسلامی هنوز یک نهال نوپا بود و حافظ  اسد ريیس‌جمهور سوریه از مخالفین شاه حمایت کرد و به تمام سفارت‌های خود در خارج از کشور به خصوص پاریس دستور داد از هیچ کمکی به مخالفان رژیم شاه دریغ نکنند و چه در زمان جنگ تحمیلی که تحریم های سنگینی بر دوش کشورمان سنگینی می‌کرد و به نقل از محسن رفیق‌دوست نخستین وزیر سپاه پاسداران اولین خرید تسلیحاتی ایران از بلوک شرق در زمان مرحوم حافظ اسد و همراه با افسر‌ان سوری و به نام کشور سوریه صورت گرفت تا تحریم تسلیحاتی ایران دور زده شود، طوری که بخشی از فرودگاه بین‌المللی دمشق به جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده شده بود.

در این بین کمک‌های مستشاری ایران هم در زمان جنگ این کشور بر هیچ‌کس پوشیده نیست، موضوعی که اتحاد دو کشور را قوی تر کرده است.

حالا مدتی است که بحران نظامی در سوریه فروکش کرده و این کشور در پی بازسازی خود بر آمده است و کشورهای بسیاری هم در تلاشند تا سهم خود را از سفره باز شده این شاهراه مواصلاتی به سمت  شمال آفریقا و اروپا داشته باشند.

دوست مشمار آن که در نعمت زند، لاف یاری و برادر خواندگی

یکی از کشورهای دوست‌دار کمک در بازسازی سوریه چین است که دوست دارد تا سوریه را متحد بلند مدت خود در منطقه قرار دهد، شرکت نیمه دولتی چینی «ساخت و ساز راه‌آهن» (China Railway Construction) و «شرکت مهندسی بندرگاه چین» (China Harbor Engineering Company) دو شرکتی هستند که بی صبرانه منتظر باز شدن در های سرمایه گذاری در سوریه هستند.

امارات یکی از کشورهای حامی گروه‌های تروریستی در سوریه محسوب می‌شد، اما با این حال در تلاش است تا نقشی در توسعه سوریه و البته سودهای اقتصادی کشور خود داشته باشد.

هادی سید افقهی به تلاش ترکیه برای حضور در بازسازی سوریه علیرغم مشکلاتی که برای این کشور پدید آورده نیز اشاره کرده و گفته است که وبسیاری از کشورها ازجمله ترکیه در تلاش برای حضور حداکثری در سوریه و گسترش تجارت با آن هستند، از این‌ رو ایران نباید این فرصت ارزشمند را از دست بدهد.

با این حال اما سوریه در میان تمام همراهانی که در تلاشند تا خود را در قلبش جای دهند نگاه ویژه ای به ایران داشته، کشوری که نه فقط در شادی بلکه بیش از همه در غم هایش شریک بود.

دوست آن دانم که گیرد دست دوست، در پریشان حالی و درماندگی

شاهد مثال این امر هم صحبت های اخیر فیصل مقداد وزیر امور خارجه این کشور در نشست خبری با همتای ایرانی خود حسین امیر عبداللهیان بود که طی آن تاکید کرد ایران نه فقط در بازسازی بلکه در همه زمینه ها در کنار ماست، چراکه در زمانی که تروریست ها و داعش درحال نابودی ما بود در کنار ما ایستاد.

اوایل دسامبر سال گذشته هم  «فیصل مقداد»، در دیدار با حجت الاسلام ريیسی گفت این کشور «توجه ویژه‌ای به تقویت روابط تجاری با ایران دارد»  همچنین بسام طعمه وزیر نفت و انرژی سوریه نیز پروژه‌های مشترک انرژی بین ایران و سوریه را «بخشی از همکاری‌های اقتصادی نزدیک‌تر بین دو کشور» خواند.

سال  93، بشار اسد ريیس جمهور سوریه به مقامات ارشد کشورمان پیشنهاد سرمایه گذاری ایران در بازسازی خرابی‌ها و زیرساخت‌های کشورش را با همکاری بخش خصوصی ایران ارايه داد.

در همان زمان اعلام شد اسد با توجه به حمایت ایران از مردم سوریه در برابر تجاوز تروریست‌ها و دشمنان مقاومت، ایرانی‌ها را برای بازسازی این کشور ارجح می‌داند؛ پیشنهادی که با استقبال مقامات جمهوری اسلامی ایران روبه رو شد.

از آنجا که پیشنهاد ارايه شده در میانه‌های بحران سوریه بود، اجرای آن با کمی تاخیر آغاز و همان سال کمیته‌ای تشکیل شد تا نسبت به نحوه سرمایه گذاری ها در سوریه و همچنین نیازها، ظرفیت‌ها و چگونگی توانمندسازی بخش خصوصی علاقه مند به سرمایه گذاری در این کشور، بررسی کارشناسی لازم را انجام دهد.

زما گذشت و گذشت تا اینکه در اردیبهشت سال  97 محمد اسلامی وزیر وقت راه و شهرسازی به سوریه رفت با بشار اسد و نخست وزیر وقت سوریه دیدار کرد و در این دیدارها بر همکاری دو کشور در زمینه ساخت مسکن، روابط بانکی، حمل و نقل، موضوعات گمرک، بازسازی شهرک‌های صنعتی سوری توسعه مناطق آزاد  و…تاکید شد.

علاوه بر این در بهمن ماه 97 اسحاق جهانگیری معاون اول دولت روحانی به سوریه رفت. در این سفر سند همکاری های بلند مدت و راهبردی بین دو کشور امضا و قرار شد تا انبوه سازان ایرانی شهرک 200 هزار واحدی در دمشق بسازند. شهرکی که البته هرگز نقشی از واقعیت به خود نگرفت.

فرودین امسال بود که بخشی از فعالان اقتصادی در سفارت سوریه حضور یافتند و در دیدار با سفیر این کشور راه‌های مختلف تقویت روابط تجاری را بررسی کردند و در نهایت سفیر این کشور معافیت‌هایی را نیز برای کشورمان در نظر گرفت.

شفیق دیوب سفیر سوریه در تهران در این دیدار با اشاره به قانون جدید سرمایه گذاری در کشورش هدف آن را ایجاد فضای سرمایه‌گذاری جذاب برای سرمایه‌گذاران عرب و خارجی دانست و گفت که  این قانون معافیت‌ها و مزایای بسیاری برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته و فرصت مهمی برای تجار ایرانی ایجاد خواهد کرد.

حال سوال اینجاست که آیا تا امروز قدم‌های مناسبی برای بازسازی این کشور انجام شده است؟

عباس گلرو ريیس کمیته روابط خارجی مجلس در این باره گفته است که شروع توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه در اواسط بحران سوریه و در سال 93 زده شد اما فراز و نشیب‌هایی هم داشت. معتقدم اقداماتی در این خصوص انجام گرفته و این‌طور نیست که کوتاهی کرده باشیم، اما به هر حال محدودیت‌هایی در کلیت کار در منطقه وجود دارد هر چند که توقع داریم از ظرفیت‌ها به طور کامل بهره برداری شود.

ما همواره به دنبال شرایط مطلوب‌تری هستیم و نباید به حدی که الان هستیم، اکتفا کنیم. ظرفیت سازی ها به آن شکل که باید انجام می‌شد، صورت نگرفته است.

گلرو در تشریح علت این کم کاری‌ها نیز گفته است سوریه آمادگی دارد تا از سرمایه گذاران ایرانی استقبال کند؛ اما بعضا وجود بروکراسی‌هایی در دو سوی این روابط و همچنین برخی بروکراسی‌های اداری در سمت ایران، باعث می‌شود تا توسعه این روابط به تاخیر بیفتد؛ چاره آن نیز تسهیل موانع است تا به سمت فضای بازتر برای توسعه روابط اقتصادی حرکت کنیم.

سید محمد حسینی معاون امور مجلس ريیس جمهور با اعلام آمادگی ایران برای بازسازی سوریه گفت: توافقاتی در حوزه سیاسی و اقتصادی شده بود که در اجرای آن‌ها در دولت قبل به خاطر کرونا و دلایل مختلف وقفه‌ای ایجاد شده بود که دولت جدید تلاش می‌کند که این توافقات اجرایی شود.

دولت جمهوری اسلامی همانطور که در زمان بحران به سوریه کمک کرد اکنون آمادگی دارد که در بازسازی سوریه مشارکت جدی داشته باشد.

وی با بیان اینکه ایده بازسازی سوریه مفهوم و فضایی ایجاد کرد که ایران با قدرت چه در بخش خصوصی چه در بخش دولتی وارد آن شود، افزود: در حال حاضر فرصت‌های شغلی و همچنین سرمایه‌گذاری مناسبی در سوریه وجود دارد و از آنجا که این کشور سرشار از نفت، اورانیم، گاز و ... است نباید فرصت حضور در این کشور را به کشورهای دیگر واگذار کنیم.

کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم یکی دیگر از افرادی بود که در این باره گفته سوری ها حاضرند مصالح ساختمانی ایران را با قیمتی بالاتر از اتحادیه اروپا از ایران بخرند که این امر با توجه به تعطیلی کارخانجات و رکود حاکم بر بسیاری از کارگاه های تولید کشور بسیار حايز اهمیت است. 

همچنین کاظم صدیقی یکی از فعالان حوزه تولید مصالح ساختمانی، نیز گفته که رکود حاکم بر بخش مسکن، مشکلات بسیاری را برای تولیدکنندگان مصالح ساختمانی ایجاد کرده و در چنین شرایطی، حضور فعالان این حوزه در سوریه، فرصتی ویژه و مغتنم برای مرتفع سازی مشکلات و نارسایی‌های اقتصادی این بخش محسوب می‌شود.

وی افزود: بدون تردید، یکی از کانون‌های ویرانی و خرابی در کشور سوریه به اماکن، ساختمان‌ها، تاسیسات، و زیرساخت‌ها معطوف می‌شود که آبادانی آن مستلزم تامین مصالح ساختمانی لازم است و پس از رشادت و فداکاری‌های بسیار نیرو‌های ایرانی در خاک سوریه، این حق طبیعی و عرفی ایران است که در روند بازسازی سوریه، نقش آفرینی کند، امری که بنابر اخبار موجود از سوی طرف‌های سوری با اقبال همراه شده و قطع به یقین تحقق این امر، صنعت تولید مصالح ساختمان و مسکن کشور ایران را با رونق و تحولی چشمگیر همراه خواهد ساخت.

با توجه به این موارد به نظر می‌رسد که منافع اقتصادی حضور ایران در بازسازی سوریه می‌تواند مرحمی بر زخم‌های اقتصادی ایران باشد. علاوه بر این نباید از فرصت صادرات به این کشور نیز چشم پوشید چرا که به نقل از فرزاد پیلتن یکی از مقامات عضو در سازمان توسعه و تجارت بنا بر آمارهای رسمی در چهار ماه نخست سال 1400، «حدود 38 هزار تن کالا به ارزش 66 میلیون دلار از جمهوری اسلامی ایران به سوریه صادر» شده است.

در حالی که سهم دیگر کشورها از بازار صادرات سوریه بسیار بیشتر از ایران است؛ به طوری که «ترکیه با 38 درصد، چین 20 درصد، مصر 7 درصد، روسیه 4 درصد، و هند و لبنان با بیش از 3 درصد» در رتبه ‌اول تا ششم کشورهای صادرکننده به‌ سوریه هستند.

و حالا در دولت سیزدهم که با شعار دیپلماسی اقتصادی و توجه بر سیاست همسایگی روی کار آمده توقع این است که با اهتمام بیشتری به این مسايل توجه نشان دهد. | منبع: باشگاه خبرنگاران

ایران در طرطوس سوریه سرمایه‌گذاری می‌کند

ایران در طرطوس سوریه سرمایه‌گذاری می‌کند

ريیس ستاد توسعه روابط اقتصادی سوریه و ایران و هیيت همراه وی دیروز با سفر به استان طرطوس سوریه به بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری و ساز و کارهای لازم برای آن پرداختند.

FarsNews.ir/
درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: ارمنستان آماده تولید مشترک دارو با ایران است.

FarsNews.ir/
تخلیه‌وبارگیری 69 میلیون تن کالا در بنادر ایران در 4 ماهه اول سال/ افزایش 14 درصدی عملیات کانتینری

تخلیه‌وبارگیری 69 میلیون تن کالا در بنادر ایران در 4 ماهه اول سال/...

ایلنا: میزان تخلیه و بارگیری کالا در بنادر مالکیتی و حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی در 4 ماهه نخست امسال، معادل 69 میلیون و 389 هزار و 799 تن بوده که در قیاس با...

Ilna.ir/
تجارت ایران و چین چقدر رشد داشته است؟

تجارت ایران و چین چقدر رشد داشته است؟

گمرک چین از رشد 18 درصدی تجارت این کشور با ایران در 5 ماهه نخست سال جاری میلادی و عبور ارزش مبادلات دو کشور از 6...

Gostaresh.news/
رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/
قیمت دلار ترمز برید | آخرین گزارش ها از قیمت دلار

قیمت دلار ترمز برید | آخرین گزارش ها از قیمت دلار

دلار آمریکا در مقایسه با ارزهای اصلی جهان قوی تر می شود. در سال 2022 تا به امروز، ارزش دلار به سطوحی رسیده که از اوایل...

MosalasOnline.com/
ایستادن در گرما برای سود 2 میلیون تومانی /عرضه میلیونی دلار بدون مشتری

ایستادن در گرما برای سود 2 میلیون تومانی /عرضه میلیونی دلار بدون م...

در روزهای اخیر صف‌هایی مقابل برخی از صرافی‌های مجاز که اقدام به خرید و فروش دلار با نرخ توافقی می‌کنند تشکیل شده است که این صف ها برای سود تقریبا دو میلیون تومانی تشکیل شده است.

MehrNews.com/
لبنان کشتی حامل غلات سوریه را آزاد کرد

لبنان کشتی حامل غلات سوریه را آزاد کرد

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که لبنان یک کشتی حامل غلات سوریه را که اوکراین مدعی سرقتی بودن محموله آن شده بود به دلیل ثابت شدن خلاف این ادعا، آزاد کرد.

FarsNews.ir/
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
چرا دلار به این اندازه قوی است؟

چرا دلار به این اندازه قوی است؟

این ایام، روزهای خوبی برای توریست‌های آمریکایی است تا تعطیلات تابستانی خود را در اروپا بگذرانند. در اوایل جولای، یورو...

EghtesadOnline.com/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
عراق: به ایران بدهی نداریم

عراق: به ایران بدهی نداریم

سرپرست وزارت برق عراق با بیان اینکه انتظار می‌رود روند صادرات گاز ایران به عراق بهبود یابد تاکید کرد که این کشور تمامی...

Bartarinha.ir/
اسامی برندگان رزرو قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد

اسامی برندگان رزرو قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد

اسامی منتخبین رزرو فروش فوق العاده مرحله دوم ایران خودرو ویژه تیرماه 1401 اعلام شد.

Borna.news/
دادوستد 117 تن انواع محصول در بورس کالای ایران

دادوستد 117 تن انواع محصول در بورس کالای ایران

تالارهای مختلف بورس کالای ایران امروز (شنبه) شاهد دادوستد 117 تن انواع کالا بود.

MehrNews.com/
ریزش سنگین دلار نزدیک است؟

ریزش سنگین دلار نزدیک است؟

بازار ارز روز گذشته با تغییر تاکتیک بازارساز روبرو بود. خیلی از قدیمی‌های بازار می‌گویند بازار در حال حاضر جای...

Bartarinha.ir/
قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری عجیب اما واقعی؛ واردات پارچه مبل رکورد زد اسامی برندهای ظروف ملامین غیراستاندارد اعلام شد حمایت صندوق کارآفرینی امید از طرح‌های راکد، نیمه فعال و نیمه تمام چرا برق در گرمای شدید تابستان سالجاری قطع نشد؟ ماجرای کارخانه میخ‌سازی سعادت آباد چه بود؟ / ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران نجات صنعت پتروشیمی و فولاد با حذف قیمت گذاری دستوری جذب 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع معدنی حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود رشد 59 درصدی تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی+ جزيیات سقف رشد ترازنامه فقط برای 2 بانک تخصصی مجاز شد/ معرفی 3 بانک متخلف به هیات انتظامی پرداخت یارانه نقدی چند برابری برای این افراد | یارانه نقدی این خانوارها حذف می شود؟ مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی حسین طارمی منصوب شد.