پیشتازی سهام‌ بانک‌ها به عنوان سهم‌های سودآور در بورس کنیا

پیشتازی سهام‌ بانک‌ها به عنوان سهم‌های سودآور در بورس کنیا

براساس بررسی‌های منتشره از سوی بانک مرکزی کنیا، نتایج حاکی از این امر است که بانک‌ها در 11 ماه منتهی به نوامبر 2022 سود قبل از مالیات 223.7 میلیارد شیلینگی داشته اند که بالاترین عملکرد را در بورس در سال جاری نشان می‌دهند. بخش‌های دیگر مانند بازرگانی، خدمات و سرمایه‌گذاری به دلیل تورم بالا که قدرت فعالیت در اقتصاد را کاهش داده است، همچنان با چالش‌هایی مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، براساس بررسی‌های منتشره از سوی بانک مرکزی کنیا، بخش خدمات و بازرگانی بیشترین آسیب را در بازار سهام دیده است. شرکت‌های تجاری، خدماتی و سرمایه‌گذاری کمترین تعداد شرکت‌های سودآور در بازار سهام در بورس اوراق بهادار نایروبی (NSE ) را به خود اختصاص داده‌اند، که نشان می‌دهد اکثر آنها هنوز به طور کامل از رکود ناشی از کووید-91 در سال 2020 بهبود نیافته اند.

تجزیه و تحلیل پرداخت‌های سود سهام در کل بورس نشان می‌دهد که تنها یک شرکت Group Media Nation از 91 شرکت فهرست شده در بخش تجاری و خدماتی در سال گذشته سود سهام پرداخت کرده است. به طور مشابه، تنها Centum در بین پنج شرکت سرمایه‌گذاری فهرست شده سود سهام پرداخت کرده است.

در بخش تجاری بیشترین سهم را از شرکت‌های فهرست شده NSE دارد، اگرچه شرکت‌های Deaconsکه از ورشکستگی رنج می‌برد و Airways Kenya همچنان از معاملات آنها معلق است، بخش‌های بیمه و ساخت و ساز نیز دارای اقلیت در میان شرکت‌های سودآور هستند.

در مقابل، 92 مورد از 99 مورد فهرست شده در بخش بانکی در سال گذشته، سود سهام پرداخت کرده‌اند و همچنان سودآوری آنها ادامه دارد.

پنج شرکت از شش شرکت کشاورزی نیز سود سهام پرداخت کرده اند، به استثنای شرکت تولید کننده قهوه Eaagads کنیا پاور نیز تنها شرکت در بین چهار شرکت انرژی ذکر شده است که در سال مالی گذشته موفق به پرداخت سود نشد.

توانایی و تمایل به پرداخت سود سهام به عنوان یک فشارسنج مهم برای سلامت مالی یک شرکت در نظر گرفته میشود که نشاندهنده اطمینان از رشد مداوم در سودآوری است.

نتایج بررسی‌های منتشر شده توسط بانک مرکزی کنیا CBK نشان می‌دهد که بانک‌ها در 11 ماه منتهی به نوامبر 2022 سود قبل از مالیات 223.7 میلیارد شیلینگی داشته اند که بالاترین عملکرد را در بورس در سال جاری نشان می‌دهند. بخش‌های دیگر مانند بازرگانی،خدمات و سرمایه‌گذاری به دلیل تورم بالا که قدرت فعالیت در اقتصاد را کاهش داده است، همچنان با چالش‌هایی مواجه هستند.

اکرم میرزاخانی – کارشناس موقت سفارت ج.ا. ایران در نایروبی

local_offerبرچسب‌ها:
نرخ بهره بین بانکی به 23.36 درصد رسید سهم سرمایه‌گذاری از حجم اقتصاد ایران نصف شد +نمودار حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد جزيیات 14 طرح راهبردی برای رهایی از خام‌فروشی نفت تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 آماده ورود این خودروها در 1402 باشید حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی ارزش دستمزدها در پایین‌ترین سطح تاریخ ایران پارلمان ترکیه با شراکت جامع اقتصادی با امارات موافقت کرد شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402 از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس 6 خودرویی که امسال بازار را سوپرایز می‌کنند سوناتا جدید از راه رسید + تصاویر چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟ با حقوق 8میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! روند قیمت نفت افزایشی شد با حقوق 8 میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! متقاضیان دریافت وام ازدواج در 1402 بخوانند روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول آغاز پذیره نویسی یازدهمین صندوق طلا، سه شنبه آینده در بورس انتقاد میرسلیم از سوخت ارزان/ دو دهه است برای کاهش ارزش پول ملی ایران برنامه ریختند سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون 3 میلیارد بدهید مزدا 3 صفر بگیرید! هشدار همتی به دولت ريیسی 6 خودرویی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می کنند تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی قیمت جدید طلا اعلام شد (11 فروردین 1402) دو پیش شرط مهم برای رونق اقتصادی در 1402 جزيیات رشد تولید محصولات معدنی/ شیشه جام و کنسانتره در صدر تردد از محور کرج – چالوس و آزادراه تهران – شمال ممنوع است فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری در بخش مولد جزيیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری هشدار مهم همتی به دولت درباره تورم و نرخ ارز حق مسکن کارگران از چه زمانی پرداخت می شود؟ جزيیات دقیق از حقوق بازنشستگان در سال جدید جزییات ارزش معاملاتی املاک مناطق 22 گانه شهر تهران/ کدام منطقه پایتخت بیشترین رشد را داشت؟ حق مسکن 900 هزار تومانی کارگران از چه زمانی پرداخت می شود؟ جزيیات جدید از افزایش حقوق بازنشستگان در 1402 فوری / این گروه سهام عدالت 10 میلیونی می گیرند انفجار در بازار قیمت دلار | قیمت دلار امروز چند؟ سند اصلاحی توسعه بخش تعاون ابلاغ شد معرفی ایرلاین گرانفروش به تعزیرات تعیین شرایط افزایش سقف واردات/ نحوه رتبه‌بندی اعتباری اعلام شد ایرلاین گرانفروش به تعزیرات معرفی شد متقاضیان وام های کوچک، قربانی نقص سیستم اعتبارسنجی کشور جزيیات دقیق از حقوق بازنشستگان در سال جدید / حقوق مستمری بگیران در چه تاریخی واریز می شود؟ احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان تهران بخشنامه دستمزد 1402 کارگران ابلاغ شد هشدار جدی به ایرلاین‌های گرانفروش