یک جرقه تا نفت دویست‌دلاری فاصله است

یک جرقه تا نفت دویست‌دلاری فاصله است

جهانقرن نو نوشت: به گفته تحلیلگران، الان زمانی است که هر بشکه نفت خام می‌تواند در آن تا دویست دلار گران شود.

تداوم خطر ژيوپولیتیک با طولانی‌شدن جنگ اوکراین و روسیه و وضع تحریم‌های بیشتر غرب علیه نفت و گاز روسیه و همچنین اعلام عدم توانایی تولید بیشتر نفت از سوی رهبران اوپک مانند عربستان سعودی می‌توانست قیمت نفت را به دویست دلار در هر بشکه برساند.

در حال حاضر هر بشکه نفت خام برنت 106 دلار و یک سنت قیمت دارد و هر بشکه نفت خام وست تگزاس نیز 103 دلار در هر بشکه قیمت دارد و بازار نفت آنقدرها متشنج به‌نظر نمی‌رسد؛ اما این ثبات قیمتی تنها یک دلیل و آن هم اجرای سیاست «کووید صفر» در چین است.

با توجه به اختلاف شدید بین نیاز این کشور به کالاهای مختلف برای تقویت رشد اقتصادی و کمبود بسیاری از این منابع، چین تقریبا به‌تنهایی مسيول چرخه فوق‌العاده قیمت‌گذاری کالاها بوده و است. این کشور در بین سال‌های 2000 تا 2014 برای رقم‌زدن رشد اقتصادی ده‌درصدی و رونق تولید به مواد خام و کالاهای اساسی نیاز پیدا کرد و نیاز آن برای نفت کماکان پابرجاست و این کشور همچنان بزرگ‌ترین واردکننده ناخالص سالانه نفت خام در جهان باقی مانده و در سال 2017 از ایالات متحده در این زمینه پیشی گرفته است.

در 25 سال گذشته، چین بزرگ‌ترین پیشنهاد در بازارهای جهانی نفت بوده است؛ با این حال در سال‌های اخیر، اعداد اصلی رشد تولید ناخالص داخلی در این کشور در حال کاهش بوده و این کاهش قبل از همه‌گیری کرونا مشهود بوده است. بنابراین تا قبل از همه‌گیری کرونا، رشد اقتصادی روبه‌وخامت بود که دفاع سختگیرانه اقتصاد چین در برابر کووید19 بسیاری از مشکلات موجود را تشدید کرد.

اگرچه چین از اولین موج بزرگ کووید19 در نیمه اول سال 2020 با وضعیت اقتصادی بهتری نسبت به هر کشور بزرگ دیگری خارج شد؛ اما مطمين بود که در آن مرحله به‌دلیل مدیریت فوق‌العاده سخت آن با این همه‌گیری و حمایت از سیاست «کووید صفر» بود که این اتفاق افتاد و حال به اجرای این سیاست ادامه داده است. هنگامی که شیوع گسترده جدید کووید19 در اوایل سال جاری در چین رخ داد و منجر به تعطیلی چندین شهر بزرگ شد، بازارهای نفت به نظرات چندین آژانس چینی به‌عنوان مدرکی مبنی بر اینکه ممکن است یک خط نرم‌تر در مدیریت این همه‌گیری اتفاق بیفتد توجه کردند؛ اما در آخر ريیس‌جمهور چین، شی جین پینگ، شخصا تکرار کرد که: «ما باید به دقت علمی پایبند باشیم، به پویایی کووید صفر و پایداری پیروزی.»

سقوط ناگهانی و شدید قیمت نفت در هفته گذشته در یک بازه زمانی بسیار کوتاه، یادآور شکنندگی نوسان سود و زیان موقعیت‌های خرید با سایه این عامل «چین» بر بازارهای جهانی نفت است. کاهش قیمت در هفته گذشته تنها ناشی از اخباری بود مبنی بر اینکه موارد ابتلا به کووید19 در شانگهای در آخر هفته گذشته به بالاترین سطح خود از اواخر ماه مه رسیده و چندین شهر دیگر چین از جمله شیان و لانژو محدودیت‌هایی را برای ساکنان خود در پاسخ به این موضوع اعمال کرده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود که تاثیر سیاست «کووید صفر» چین بر قیمت نفت بسیار بیشتر از رشد اقتصادی این کشور است. ویکتورینو از بانک خصوصی اسکاندیناوی رشد تولید ناخالص داخلی 4.3درصدی را برای سال 2022 پیش‌بینی می‌کند، در حالی که روری گرین، ريیس تحقیقات چین و آسیا، رشد تولید ناخالص داخلی واقعی را در بهترین حالت تنها 2.5 درصد در سال 2022 می‌بیند که از 3.3 درصد از دو ماه قبل کمتر است.

به گفته تحلیلگران، پکن به‌شدت به «کووید صفر» متعهد است و این امر قرنطینه‌های بیشتر را در باقیمانده سال 2022 تقریبا اجتناب‌ناپذیر می‌کند؛ اما دست‌کشیدن دومین غول اقتصادی از سیاست «کووید صفر» خود جرقه‌ای برای بازار نفت خواهد بود تا قیمت‌ها به بالای دویست دلار در هر بشکه برسد و بازگشتن آن به سطوح پایین‌تر بعید به‌نظر می‌رسد.

223227

local_offerبرچسب‌ها:
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
صنایع فرانسه نفت را جایگزین گاز کرد

صنایع فرانسه نفت را جایگزین گاز کرد

شرکت‌های پرمصرف انرژی فرانسه به‌دلیل نگرانی از قطع گاز روسیه، در تلاش هستند سوخت مصرفی در سیستم‌های خود را از گاز به...

Gostaresh.news/
بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت که با خرید و فروش برق در بورس انرژی کمکی به توسعه نیروگاه‌های بیشتر در کشور می...

Gostaresh.news/
مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

ريیس جمهور سابق روسیه امروز گفت که پیشنهاد محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در بازار را منجر می شود و می تواند قیمت ها را به بالای 300 تا 400 دلار در هر بشکه برساند.

FarsNews.ir/

چین برنده تحریم‌های غربی علیه نفت روسیه

اما و اگرهای فروش نفت در بازارهای جهانی

اما و اگرهای فروش نفت در بازارهای جهانی

نماینده اسبق ایران در هیات عامل اوپک گفت: برخی کشورهای مصرف‌کننده از ابزار سیاسی در بازار نفت استفاده می‌کنند که بعد...

Gostaresh.news/
معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

بورس انرژی ایران امروز شاهد معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری به ارزش 193 میلیارد و 970 میلیون و 991 هزار و 226 ریال بود.

MehrNews.com/
سقوط بورس و تاثیر نمادهای بورس انرژی بر بازار امر...

سقوط بورس و تاثیر نمادهای بورس انرژی بر بازار امر...

شاخص کل بورس امروز به عدد 1،439،267.41 رسید و 24491.62واحد افت کرد. اما نمادهای حوزه انرژی چه تاثیری بر رشد شاخص بورس...

Gostaresh.news/
هشدار ناآرامی اجتماعی غیرقابل کنترل در آلمان با تشدید بحران انرژی

هشدار ناآرامی اجتماعی غیرقابل کنترل در آلمان با تشدید بحران انرژی

مسيولان شرکت‌های حوزه انرژی در آلمان درباره وقوع ناآرامی های اجتماعی غیرقابل کنترل در این کشور با کاهش عرضه گاز روسیه و سه برابر شدن هزینه انرژی خانوارها هشدار دادند.

FarsNews.ir/
دارایی‌های آمریکا به پکن می‌رود/ ذخایر استراتژیک نفت...

دارایی‌های آمریکا به پکن می‌رود/ ذخایر استراتژیک نفت...

جهانآخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که در ماه گذشته ذخایر استراتژیک نفت آمریکا به آسیا و اروپا صادر شدند و در این میان چین نیز از این صادرات بی نصیب نبوده است.

KhabarOnline.ir/
صدور قانون الحاق سوریه به توافقنامه ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی خورشیدی

صدور قانون الحاق سوریه به توافقنامه ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی ...

ريیس جمهور سوریه قانون الحاق سوریه به توافقنامه چهارچوب ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی خورشیدی را صادر کرد.

FarsNews.ir/
افزایش 2.5 برابری وصول ارز حاصل از فروش نفت و گاز

افزایش 2.5 برابری وصول ارز حاصل از فروش نفت و گاز

وزیر نفت گفت: با توجه به مذاکرات و تفاهم با شرکت دولتی گازپروم روسیه قرار است تامین گاز و اجرای پروژه صادرات گاز به...

Gostaresh.news/
صنعاء: 80 درصد درآمد نفت ملت یمن در بانک سعودی است

صنعاء: 80 درصد درآمد نفت ملت یمن در بانک سعودی است

سخنگوی شرکت نفت یمن می‌گوید عواید حاصل از فروش نفت یمن که توسط ايتلاف متجاوز سعودی به سرقت می‌رود به یک بانک در عربستان سعودی واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
بزرگ‌ترین ملاک آلمان به دنبال کم کردن انرژی گرمایشی مستاجران

بزرگ‌ترین ملاک آلمان به دنبال کم کردن انرژی گرمایشی مستاجران

یکی از بزرگ ‌ترین شرکت‌های املاک و مستغلات آلمان می‌خواهد عرضه نیروی گرمایشی برای مستاجران خود در زمستان امسال را...

Borna.news/
از وابستگی به انرژی روسیه رها شوید

از وابستگی به انرژی روسیه رها شوید

آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) از کشورهای آسیایی خواستند زنجیره تامین انرژی و مواد معدنی استراتژیک را متنوع کرده و به کشورهایی مانند چین و روسیه وابسته نباشند.

Isna.ir/
شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری عجیب اما واقعی؛ واردات پارچه مبل رکورد زد اسامی برندهای ظروف ملامین غیراستاندارد اعلام شد