سود بالای بانکی، ترمز رشد بورس

سود بالای بانکی، ترمز رشد بورس

بورستهران-ایرنا- کارشناس بازار سرمایه به تاثیر فروش اوراق با نرخ سود بالا و تاثیر آن بر روند معاملات بازار اشاره کرد و گفت: آفت و ترمز سرمایه‌گذاری در کشور نرخ بالای سود بانکی و اوراق است که این امر باعث می شود تا سرمایه‌گذاران با تعلل...

«امیرعلی امیرباقری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت اشاره کرد و افزود: در هفته نخست پاییز روندی مشخص در معاملات بازار سهام حاکم نبود و فضای موجود در بازار پر از فضای ابهام بود که منجر به تردید سهامداران برای ورود سرمایه هایشان به این بازار شد.

وی اظهار داشت: به دلیل  وجود چشم اندازهای مثبت و منفی، خریداران و فروشندگان قادر به اتخاذ تصمیم مشخص برای سرمایه گذاری در این بازار نبودند که این امر باعث شد تا روندی غالب در معاملات هفته گذشته بازار وجود نداشته باشد.

امیرباقری اظهار داشت: در شرایط فعلی مهمترین مشکل بازار در وجود برخی از ابهامات و نرخ سود بدون ریسک خلاصه می‌شود.

وجود دو ابهام داخلی و خارجی در معاملات بورس

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه ابهامات حاضر در معاملات بورس ناشی از دو بعد داخلی و خارجی است، گفت: از بعد خارجی مهمترین ابهام فعلی بازار، مقوله برجام، رفع تحریم ها و آزادسازی منابع ارزی است که می توانند تا حدودی منجر به ایجاد فشار بر روند معاملات بازار سهام شود.

وی اظهار داشت: این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که نرخ ارز متاثر از پارامترهای اقتصادی است و مسایل سیاسی چندان تاثیر شدیدی بر روند بازار ارز ندارند و عمدتا فرآیندهای سیاسی فقط می‌توانند منجر به ایجاد شتاب در روندها شوند.

امیرباقری نقدینگی در کشور را در مرز چهار میلیون میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه اکنون رشد اقتصادی خاصی در اقتصاد ایران وجود ندارد؛ بنابراین نقدینگی متاثر از تورم خواهد شد و ارزش آن تحت تاثیر این اتفاق با کاهش همراه می شود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه پیش بینی های انجام شده حاکی از آن است که رشد اقتصادی ایران در میان مدت رخ خواهد داد، افزود: در شرایط حاضر و با توجه به حجم نقدینگی موجود در کشور، مهار تورم اجتناب ناپذیر است.

وی به ابهامات موجود در کشور و تاثیر آن بر معاملات بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در بعد داخلی هنوز همچنان سیاست های کلان اقتصادی بر روی ریل اصلی فعالیت خود قرار نگرفتند.

نرخ بالای سود بانکی، آفت سرمایه‌گذاری در کشور 

امیرباقری به تاثیر فروش اوراق با نرخ سود بالا و تاثیر آن بر روند معاملات بازار تاکید کرد و گفت: آفت سرمایه گذاری در کشور نرخ بالای سود بانکی و اوراق است که این امر باعث می شود تا سرمایه گذاران با تعلل اقدام به تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در بازار سهام کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با اعتقاد بر اینکه بهتر است تا هر چه زودتر در این زمینه چاره‌ای اندیشیده شود، گفت: این امر علاوه بر اینکه باعث تاثیرگذاری بر روند معاملات بازار و افزایش حجم نقدینگی می شود، در شرایط فعلی می‌تواند به عنوان یکی از پایه‌های تورم تلقی شود.

وی به گزارش مثبت شرکت های بورسی اشاره کرد و گفت: کارشناسان در انتظار چنین گزارشی در بازار بودند، این مساله نشان دهنده آن است که سرمایه گذاری در بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارهای سرمایه گذاری سودده خواهد بود اما به شرط آنکه سرمایه گذاران از سبد مناسبی در بازار سرمایه برای سرمایه گذاری برخوردار و سهام آینده‌داری را برای این سبد انتخاب کرده باشند.

پیش‌بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

امیرباقری روند معاملات بورس در هفته جاری را مورد پیش بینی قرار داد و گفت: برای هفته پیش رو انتظار می رود که تا حدودی قدرت خریداران نسبت به هفته گذشته افزایش پیدا کند اما همچنان شاهد عرضه در بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه  با تاکید بر اینکه سهامداران نباید در شرایط فعلی در انتظار روندی خاصی در معاملات بازار باشند، گفت: روندی که اکنون بازار با آن مواجه است چندان ناخوشایند و نگران کننده نیست زیرا همیشه بعد از ریزش شاخص بورس در انتظار روندی با ثبات در معاملات هستیم و به طور معمول روند صعودی بازار از دل چنین ثباتی شکل می گیرد.

وی معتقد است که اکنون می توان به فضای خنثی و حاکم در بازار به عنوان فضایی برای تفکیک راه سهام و صنایع از یکدیگر و رشد مطلوب سهام ارزنده نگاه کرد.

ترمیم قیمت‌های جهانی و کاهش فشار فروش در کامودیتی‌ها

امیرباقری به ترمیم قیمت‌های جهانی و کاهش فشار فروش در کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) تاکید کرد و گفت: در راس قیمت‌های جهانی، نرخ گاز بود که فعالان بازار معتقدد بودند نرخ گاز بر روی صورت مالی شرکت هایی مانند پتروشیمی که ماده اولیه آن گاز است اثر قابل توجهی دارد  و منجر به کاهش سود در این شرکت‌ها خواهد شد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، تغییرات ایجاد شده در این شرکت ها به دلیل شاخص محور بودن آنها منجر به ایجاد تغییراتی در کلیت بازار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیش بینی اقتصاد آمریکا و نیز افزایش حجم نقدینگی دلار انتظار می رود که شاخص دلار در میان مدت و بلندمدت با کاهش مواجه شود و در مقابل شاهد افزایش قیمت کامودیتی ها باشیم که این امر منطبق با دید سرمایه گذاری در بازار سرمایه است.

به گزارش ایرنا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، هفتم مهرماه) با 51 هزار واحد افزایش نسبت به هفته قبل به عدد یک‌میلیون و 437 هزار واحد رسید؛ براین اساس رشد شاخص کل در هفته جاری حدود 3.6 درصد بود.

بازار سرمایه در گذر زمان / بورس، چه فراز و نشیب‌ هایی را پشت سر گذاشته است؟

بازار سرمایه در گذر زمان / بورس، چه فراز و نشیب‌ هایی را پشت سر گذ...

بازار سرمایه در طول تاریخ خود، روزهای پرفراز و نشیبی را سپری کرده است. اما روزهایی که در سال‌‎های اخیر تجربه شد، از جنس نوسانات معمول بازار نبود. به نحوی که...

EghtesadOnline.com/
اوراق فروشی، فشار فروش بورس را بالا می‌برد

اوراق فروشی، فشار فروش بورس را بالا می‌برد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در صورت نبود پول مازاد برای خرید اوراق، سهامداران حقوقی با فروش سهامشان در بازار، عرضه آبشاری ایجاد می‌‌کنند.

YJC.news/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(28مهر)/ خروج 43میلیارد پول حقیقی از سهام فملی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(28مهر)/ خروج 43میلیارد پول...

افراد حقیقی امروز 320میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام ملی صنایع‌ مس‌...

EghtesadOnline.com/
بورس کالا؛ بهترین ابزار رقابتی کردن بازار

بورس کالا؛ بهترین ابزار رقابتی کردن بازار

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در خصوص توقف سهمیه بندی محصولات پتروشیمی گفت: این طرح با نام مدیریت بازار تعریف شده و هدف آن حذف قیمت‌گذاری دستوری و رقابتی...

EghtesadOnline.com/
قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28

قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو ام...

قیمت طلا و سکه امروز تحت تاثیر افزایش بهای جهانی طلا و کاهش نرخ ارز تعیین شد که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح قدیم(بهار آزادی) به 11 میلیون و 300 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 29 مهر

بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید

نمای پایانی بورس(28مهر1400) / شاخص کل با افت 13هزار واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس(28مهر1400) / شاخص کل با افت 13هزار واحدی معاملات ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.9درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.27درصد سقوط کرد.

EghtesadOnline.com/

افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟

کلاهی برای بورس

کلاهی برای بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به یک چاه 470 هزار میلیارد تومانی و انجمن هایی که از همه چیز بی خبرند و جفت پوچ جاده مخصوص برای برندگان لاتاری و...

BourseNews.ir/
هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند

هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند

بازار سرمایه روند نسبتا متعادلی را با شروع مثبت در اول هفته و پایانی منفی در انتهای آن تجربه کرد.

YJC.news/
بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

روند حرکت بازار سرمایه دوباره نزولی شد و شاخص کل بورس بیش از 13 هزار واحد کاهش یافت.

Bartarinha.ir/
3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟

3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند...

در آخرین روز معاملاتی شاخص کل در کانال یک میلیون و 436 هزار واحد به کار خود پایان داد. پیش‌بینی کارشناسان از روزهای آینده بازار به چه صورت است؟

TejaratNews.com/

افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر

آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق

آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق

وزیر صنعت و معدن و تجارت، اخیرا از تلاش برای حذف قیمت‌گذاری دلاری از اقتصاد ایران خبر داده؛ اما آیا چنین اقدامی شدنی و موثر است؟ برخی کارشناسان به این پرسش، پاسخ منفی می‌دهند.

TejaratNews.com/
نرخ سود وام مسکن به 21٫5 درصد رسید قطار افزایش سرمایه در مجمع به " پکویر " رسید نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 29 مهر اوراق فروشی، فشار فروش بورس را بالا می‌برد در مجمع شستا چه گذشت؟ / شستا چقدر سود تقسیم کرد؟ اصلاح قیمت مرغ در راستای افزایش نرخ مولفه‌های تولید " ولراز " از رهن یک دستگاه آپارتمان گفت خرید بیت کوین در کمترین زمان با ایرانیکارت " وتوسم " سهام " وبانک " را واگذار کرد سود کارگزاری‌های چقدر است؟ " تپکو " بالاخره قرارداد فروش افشا کرد درس عبرت از دخالت چینی در بازار مسکن پتروشیمی‌ها، نوار بهداشتی را گران کردند! بخش خصوصی مشکل برق را حل می‌کند؟ / برق گران می‌شود؟ " کلوند" کاشی‌های کف را 20 درصد گران کرد عرضه‌های دلار جنب کوچه "ارباب جمشید" 200 کیسه پول زیر آوار شعبه بانک مرکزی عراق قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق 7 و 12 تهران تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ قیمت خودروهای کارکرده نیم میلیاردی در بازار / پژو 2008 کارکده 790 میلیون تومان عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28 پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟