همه وقایع بورس 99 در یک نمودار/ 22 قانون و تصمیمی که بورس را متاثر کردند!

همه وقایع بورس 99 در یک نمودار/ 22 قانون و تصمیمی که بورس را متاثر کردند!

در حالی 99 با فراز و فرودهای سهمگینی به پایان رسید که شاخص کل بازدهی 155 درصدی را ثبت کرد. البته به واسطه یک افت سنگین طی نیمه دوم سال، ترافیکی از سیاست‌گذاری‌های بیهوده و کاهش شدید نقدشوندگی سهام، این بازدهی چندان کام سهامداران شیرین نکرد. در سال 99 به طور متوسط هر ماه حدود 2 قانون، تصمیم یا اتفاق مهم در بورس تهران رخ داد.

به گزارش نبض بورس، در حالی 99 با فراز و فرودهای سهمگینی به پایان رسید که شاخص کل بازدهی 155 درصدی را ثبت کرد. البته به واسطه یک افت سنگین طی نیمه دوم سال، ترافیکی از سیاست‌گذاری‌های بیهوده و کاهش شدید نقدشوندگی سهام، این بازدهی چندان کام سهامداران شیرین نکرد و احتمالا دومین جهش تاریخی بورس در مقیاس یک ساله برای بسیاری از بورس‌بازان یکی از تلخ‌ترین سال‌های تاریخ بورس بوده است. در سال 99 به طور متوسط هر ماه حدود 2 قانون، تصمیم یا اتفاق مهم در بورس تهران رخ داد.

اما در سال 99 مهم‌ترین اتفاقات و سیاست‌های اتخاذ شده در بورس تهران کدام بود؟ آیا این سیاست‌ها توانست از سقوط آزاد بورس جلوگیری کند یا تنها منجر به فرسایشی‌تر شدن آن شد؟ بازار سهام در این سال کارآمدتر شد یا در آستانه قرن جدید یک گام دیگر از کارایی فاصله گرفت؟

ترافیک وقایع در بورس 99

برای سال 99 حداقل 20 اتفاق و تصمیم مهم می‌توان نام برد که بر روند بورس تاثیرگذار بودند.

مهم‌ترین اتفاقات در همان روزهای نخست 99 رخ داد. 20 فروردین شاپور محمدی که معتقد بود روند صعود عجیب و پرشتاب بورس منطقی نیست از ریاست سازمان بورس استعفا داد و قالیباف اصل جایگزین او شد.

یک هفته بعد هم شستا به عنوان بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ بورس تهران وارد بازار سهام شد.

در اردیبهشت ماه رهبر انقلاب با آزادسازی سهام‌عدالت موافقت کردند و در نیمه دوم این ماه هم دولت بخشی از سهام خود را در قالب صندوق دارا یکم به مردم فروخت. بعد از این اتفاقات سیاستگذاران خوشحال از شگفتی‌سازی بورس بودند و شاهد کاهش ترافیک سیاست‌گذاری‌ها تا نزدیک شدن شاخص کل به سقف تاریخی خود بودیم.

اما از اواخر تیر و اوایل مرداد ماه، یعنی هنگامی که شاخص کل در آستانه 2 میلیونی شدن قرار داشت نگرانی سیاست‌گذاران هم از رشد عجیب بورس شروع شد. در آن زمان تقریبا اغلب کارشناسان و فعالان بازار اعتقاد داشتند که قیمت بسیاری از سهام حبابی شده و به سطوح غیرقابل توجیهی با توجه به مولفه‌های بنیادی آن موقع رسیده بود. در وهله نخست شرکت‌های دولتی ملزم به عرضه حداقل 25 درصد از سهام خود در بورس شدند و سپس سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در سهام از 10 به 5 درصد کاهش یافت.

وعده‌های غیرواقعی

با شروع سقوط آزاد بورس تا چند روز مسيولان واکنش خاصی نداشتند. سپس وعده‌هایی که هیچ‌کدام به سرانجام نرسیدند شروع شدند. وعده‌هایی مثل حمایت 1.6 میلیون واحدی شاخص کل که واعظی گفت، وعده حمایت 10 روزه از بورس و تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه به بورس هم از جمله وعده‌های ناکام دیگر بود.

ترافیک سیاست‌گذاری‌ها

بعد از این وعده‌ها توسط دولتی‌ها، نوبت سیاست‌گذار بورسی بود که با ترافیکی از قوانین جدید منجر به افزایش سردرگمی سهامداران و افزایش ابهامات بازار سرمایه شود. در ابتدا شاهد انتشار اوراق تبعی و خریدن سهام خزانه توسط شرکت‌ها بودیم. شاید این دو تصمیم را بتوان از معدود سیاست‌های سال 99 دانست که به جای افزایش موانع معاملاتی یا وعده‌های بی‌حاصل، سیاستی با ایجاد ابزارهای معاملاتی نوین اتخاذ شد. این سیاست‌ها توانست چند روزی بازار را مثبت کند و شاخص کل تا محدوده 1.7 میلیون واحدی هم رشد کرد.

اما با چرخش دوباره روند بازار به سمت منفی‌، دوباره شاهد افزایش سیاست‌گذاری‌ها بودیم. تصمیمات عجیبی از قبیل ممنوعیت معاملات الگوریتمی و ممنوعیت خرید و فروش روزانه سهام منجر به ایجاد یک شوک دیگر در بازار سهام شد. شوک جدید افت شدید ارزش معاملات و افزایش رکود در معاملات سهام بود. موج بعدی سقوط آزاد بورس بعد از این تصمیم بود. جایی که شاخص کل با افت 25 درصدی از کانال 1.6 میلیون واحدی به 1.2 میلیون واحد رسید.

 

روند شاخص کل و اتفاقات مهم بورس 99
تنفس بورس با کاهش سیاست‌گذاری

19 آبان ممنوعیت خرید و فروش روزانه سهام لغو شد و از روز بعد بازار متعادل و مثبت شد. به طوری که طی یک ماه بعد از لغو این ممنوعیت بورس با رشد قابل توجه 26 درصدی همراه شد و شاخص کل تا نیمه کانال 1.5 میلیون واحد رشد کرد.

نقدشوندگی بورس تهران صفر شد

با شروع افت دوباره شاخص سیاست‌گذاری‌ها و اتفاقات جدید و عجیب هم دوباره اوج گرفت. قالیباف اصل بعد از 10 ماه ریاست استعفا داد و چند روز بعد هم شورای عالی بورس مصوبه‌ای مبنی بر نامتقارن شدن دامنه نوسان بورس صادر کرد. مصوبه‌ای که از هنگام رای‌گیری تا دو روز بعد از ابلاغ باعث شد بورس تا حدی مثبت شود. اما بورس‌بازان با دیدن دامنه نوسانی که تنها 2 درصد اجازه افت قیمت‌ها را می‌داد، از ترس عدم نقدشوندگی سهام در صف‌های فروش طویل حاضر شدند. بعد از این مدت تا همین امروز، مدام ارزش معاملات کاهش یافت و در اغلب روزها بالغ بر نیمی از نمادها در صف‌های فروش قفل شدند. به این ترتیب بورس تهران در حالی وارد قرن جدید شد که نه تنها کارایی آن بیشتر نشده بود که با از دست رفتن نقدشوندگی یک گام دیگر از کارا بودن فاصله گرفت.

 

منبع: بورسان

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفت: پنجاه درصد باقیمانده سود سهام عدالت بزودی به دارندگان این سهام پرداخت می‌شود.

Bartarinha.ir/
تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

TejaratNews.com/
سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/

تکلیف سهام عدالت متوفیان در برگزاری مجامع شرکت‌ها مشخص شد

هر مشمول سهام عدالت چقدر سود می‌گیرد؟

هر مشمول سهام عدالت چقدر سود می‌گیرد؟

فرایند واریز سود مشمولان سهام عدالت در حالی امروز(پنج‌شنبه، 28 اسفند) صورت می‌گیرد که میزان سودی که مشمولان دریافت می‌کنند با توجه به ارزش اولیه سهام آن‌ها و همچنین بسته به این‌که سهام خود را فروخته‌ا...

Bartarinha.ir/

اطلاعیه مهم سهام عدالت

اطلاعیه مهم سهام عدالت

کسانی که قصد دارند به عنوان نامزد عضویت در هیيت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی ثبت نام کنند، تا 28...

Borna.news/
مردم 8میلیارد برگه سهام عدالت خود را فروختند

مردم 8میلیارد برگه سهام عدالت خود را فروختند

وزارت اقتصاد می‌گوید 3 میلیون و 250 هزار نفر از سهامداران عدالت، بیش از 8 میلیارد برگه سهام متعلق به خود به ارزش 13.6 هزار میلیاردتومان را فروختند تا فشار معیشتی ناشی از کرونا را جبران کنند.

Bartarinha.ir/
نصف سود سهام عدالت واریز شد

نصف سود سهام عدالت واریز شد

شرکت سپرده گذاری در اطلاعیه ای اعلام کرد: در مرحله نخست 50 درصد از سود متعلق به هر سهامدار در هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم در آستانه سال نو پرداخت شد.

Bartarinha.ir/

50درصد از سود سهام عدالت پرداخت شد

50 درصد از سود سهام عدالت پرداخت شد

بورس امروز چهارشنبه 18 فروردین 1400/ آفت چشمگیر شاخص کل + فیلم

بورس امروز چهارشنبه 18 فروردین 1400/ آفت چشمگیر شاخص کل + فیلم

شاخص کل بورس روز سه شنبه 17 فروردین 1400 شاخص کل در نهایت با کاهش 1934 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 260 هزار و 800 واحدی آرام گرفت. امروز چهارشنبه 18 فروردین 1400 با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه...

NabzeBourse.ir/
ارزش سهام عدالت امروز 26 اسفند 99

ارزش سهام عدالت امروز 26 اسفند 99

در پایان معاملات امروز بازار بورس ارزش سهام عدالت بیش از 370 هزار تومان افزایش یافت.

Borna.news/
محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات "ثفارس" همراه با افت یک درصدی شاخص کل با گذشت یک ساعت از بازار افت 5 هزار واحدی را تجربه کرد افت 2 درصدی "های وب" و "اپرداز" باز هم سهم‌های کوچک "بورس" را سر بریدند قیمت بیت کوین به بیش از 61 هزار دلار رسید + قیمت ارزهای دیجیتالی رکورد تاریخی فروش «بی‌ام‌و» در اقتصاد کرونازده یک میلیون بشکه نفت ایران آماده بازگشت فوری به بازار جهانی دامنه نوسان بورس از اردیبهشت تغییر می‌کند قیمت طلا، سکه و ارز دست "بورس" زیر سنگ بانک‌مرکزی ... جزيیات جدید از باند بزرگ فرار مالیاتی در فارس گلابی 120هزار تومانی در بازار قاچاق است جزيیات افزایش قیمت سیگار از اردیبهشت احتمال کاهش صف فروش توسط سهامداران عمده نبض قیمت مسکن در مناطق پر معامله دامنه نوسان بورس چقدر شد؟ / اتفاقات مهم دیروز برای بازارها پیش‌بینی قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400 دلیل هجو م ایرانیان به بازار املاک ترکیه

در حال بارگیری...