آمار فروش نفت ایران به چین محرمانه شد!

آمار فروش نفت ایران به چین محرمانه شد!

نبود جریان آزاد اطلاعات و داده‌های رسمی از میزان فروش نفت ایران به چین، باعث شده شایعاتی مبنی بر عدم تمایل چینی‌ها برای خرید نفت ایران در فضای مجازی منتشر شود. با این همه مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین توضیح می‌دهد: اطلاعات ما بع علت دور زدن تحریم‌ها محرمانه است و به همین دلیل منتشر نمی‌شود و شایعات فضای مجازی، کذب است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدت زیادی است که آمار فروش نفت ایران، جزو داده‌های محرمانه است که مقامات ایرانی از منتشر کردن آن خودداری می‌کنند. با این حال هر از چند گاهی وب‌سایت‌های خارجی آماری منتشر می‌کنند و به جز آن شایعاتی در فضای مجازی، دهان به دهان می‌چرخد. مجید رضا حریری، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در همین باره به خبرنگار تجارت‌نیوز می‌گوید: آمار فروش نفت جزو آمار محرمانه است اما شایعات فضای مجازی، صحت ندارد.

حریری ادامه می‌دهد: نفت جزو اخبار محرمانه و مربوط به دور زدن تحریم است و هیچ آمار مشخصی وجود ندارد.

احتمالا شایعات مختلف درباره این مقوله هم به همین دلیل در فضای مجازی دهان به دهان می‌چرخد. برای مثال، یکی از کاربران توییتر فارسی ادعا کرده بود: «اداره ذخایر دولتی چین، ذخایر نفت خام خود را از طریق حراج عمومی به بازار عرضه می‌کند تا فشار هزینه های بالای مواد اولیه بر پالایشگاه های داخلی را کاهش دهد. به همین خاطر هم احتمالا وارداتش از ایران را کاهش می‌دهد.»

با این حال حریری معتقد است: فروش نفت ما به چین در حال حاضر روال عادی ندارد اما این اتفاق جدیدی نیست و در این سه سال هیچ وقت روال عادی نداشته است.

البته رویترز در آخرین گزارش خود از فروش نفت به چین ادعا کرده بود: در ماه مارچ، نزدیک به یک میلیون بشکه نفت در روز به چین فروخته شد.

رویترز همچنین مدعی شده بود که فقط 650 هزار بشکه از میزان فروش نفت در ماه مارچ، در 19 روز اول ماه به چین فرستاده شد.

مطالعه بیشتر: آمار رویترز از فروش نفت ایران به چین

حریری درباره احتمال میزان افزایش فروش تصریح می‌کند: مقدار صادرات نفت ما به چین در شرایط عادی می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

او همچنین یادآور می‌شود: اگر مشکل تحریم‌ها حل شود، مشکل فروش نفت ما به چین هم به خودی خود رفع می‌شود. ما قبلا تا 800 هزار بشکه هم به چین فروخته‌ایم.

البته بلومبرگ هم قبلا گزارش داده بود که ایران با فروش نفت ارزان باعث می‌شود، اوپک نتواند برنامه خود را برای عرضه حجم کمتری به بازار جهانی پیاده کند.

این رسانه مدعی شده بود: «قیمت نفت ایران در چین معمولا بین3 تا 5 دلار در هر بشکه زیر معیار نفت خام برنت است و همین باعث شده شرکت‌ها و کشورها نفت زیادی از ایران بخرند.» احتمالا به همین دلیل هم کاهش فروش نفت ایران به چین، گزاره‌ای بسیار محال به نظر می‌رسد.

رییس اتاق ایران و چین هم در روشن‌سازی این موضوع، توضیح می‌دهد: عده‌ای ادعا می‌کنند که چینی‌ها قصد خرید نفت از ایران ندارند اما این گزاره، کذب محض است.

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش «شرکت‌های چینی‌ معافیت مالیاتی می‌گیرند!» را هم بخوانید.

حرکت طلا و نفت معکوس شد

حرکت طلا و نفت معکوس شد

در آغاز معاملات امروز، طلا با کاهش 3 دلاری کار خود را آغاز کرد، این در حالی بود که نفت برنت افزایش 20 سنتی را به ثبت رساند تا حرکت معکوسی را نسبت به طلا داشته باشد.

Sena.ir/
آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد

آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک شرکت فعال در زمینه مبادله رمزارز را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

Bartarinha.ir/
اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید

اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید

در معاملات امروز بورس انرژی، 11.5هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی عرضه شد و کل قراردادها به فروش رسید.

YJC.news/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند

شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند

صنعت نیروی چین در وضعیت بغرنجی گرفتار شده است.

Bartarinha.ir/

چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟

فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی

فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی

در معاملات امروز (سه‌شنبه) بورس انرژی، 115هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی عرضه شد و کل قراردادها به فروش رسید.

Irna.ir/
چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین

چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین

صادرات نفت ایران به چین 99 درصد کم شد. این یعنی بزرگترین خریدار نفت ایران، در هفت ماهه نخست سال 2021 تنها 220 هزار بشکه نفت از ایران خریده. معادل 11 میلیون دلار. آیا چین هم خرید نفت خود از ایران را مت...

TejaratNews.com/
طلا و نفت همسو شدند

طلا و نفت همسو شدند

امروز، در بازارهای جهانی، نفت، طلا، نقره و مس نسبت به معاملات روز گذشته خود، افزایشی شدند.

Sena.ir/
صعود نفت به 85 دلار تا پایان امسال

صعود نفت به 85 دلار تا پایان امسال

گلدمن ساکس پیش بینی کرد یک زمستان سردتر و افزایش قیمت گاز طبیعی در بازار جهانی ممکن است به قیمت بالاتر از حد انتظار نفت در پایان سال 2021 منتهی شود و پتانسیل صعود قیمتها به 85 دلار در هر بشکه در سه ما...

Bartarinha.ir/
وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند

وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند

دولت آمریکا قصد دارد دستورالعملی را صادر و تحریم‌هایی علیه رمز ارزها را اعمال کند تا از حملات باج افزاری مقابله کند.بنابر گزارش وال استریت ژورنال احتمال ایجاد محدودیت در ارز دیجیتال را تایید کرده است

Bartarinha.ir/
تخریب همزمان 15 برج در چین

تخریب همزمان 15 برج در چین

15 ساختمان در کشور چین که به مدت 7 سال خالی از سکنه بودند، به دلیل جلوگیری از هزینه‌‌های اضافی، تخریب شدند.

Bartarinha.ir/
چراغ سبز جدید روسیه و چین به ایران

چراغ سبز جدید روسیه و چین به ایران

ريیس جمهوری چین در نشست سازمان شانگهای در تاجیکستان گفت که در نشست امروز، ایران به عنوان عضو کامل سازمان همکاری شانگهای پذیرفته می‌شود.

Bartarinha.ir/
وزیر نفت به خوزستان رفت

وزیر نفت به خوزستان رفت

صبح امروز وزیر نفت در سفری سرزده به خوزستان رفت.

Irinn.ir/
لغو 40 عرضه اولیه در بورس‌ چین

لغو 40 عرضه اولیه در بورس‌ چین

بورس‌های چین عرضه اولیه سهام بیش از 40 شرکت را به علت تحقیقات از سه شرکت واسطه، تحت شاخص‌های شانگهای و شنزن متوقف کردند.

Borna.news/
سیگنال مهم دبی برای دلار تهران / پیش‌بینی دلار پس از تحریم امارات

سیگنال مهم دبی برای دلار تهران / پیش‌بینی دلار پس از تحریم امارات

امارات هم ایران را تحریم کرد. اما چرا این خبر می‌تواند برای بازار ارز ایران مهم باشد؟ سهم امارات از کل درآمدهای ارزی مربوط به بخش صدور کالا چقدر است؟

TejaratNews.com/
امانی: رقم بدهی شهرداری واقعی نیست «هزینه کنسلی» لغو پرواز‌های اربعین برداشته شد 4 شرکت سیمانی زیرمجموعه "سغدیر" است/53 درصد سیمان کردستان متعلق به "سغدیر" آغاز دوره معاملاتی قرارداد‌های اختیار معامله "پارسان" مدیر انجمن تغذیه: به جای گوشت، حبوبات بخورید افزایش نرخ 16 ارز/نرخ 18 ارز کاهش یافت شرکت‌های جدید تامین اجتماعی بورسی می‌شوند عرضه 495 هزار کیلووات ساعت در تابلوی برق بورس انرژی دادوستد 96 هزار تن شمش بلوم در بورس کالا روند ارزش سهام عدالت کاهشی است کدام بانک‌ها بیشترین وثایق تملیکی را دارند روند افزایشی درآمد‌های "خزر" پایان یافت موضع تازه سازمان ثبت درباره برگ سبز خودرو رسوب 140 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودرو ساز‌ها تحقق طرح تحول دیجیتال در بخش انبارداری فولاد مبارکه 140هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز‌ها قرارداد گازی با پاکستان از ابتدا اشتباه بود دلار ریخت کمتر از 15 ساعت تا شروع مجدد فعالیت رمزارز‌ها محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید "فرآور" 90 درصد کاهش درآمد را از خود بر جای گذاشت آغاز بازارگردانی " شکام " از نخستین روز هفته آینده عرضه اولیه نماد معاملاتی "0031" برای نخستین بار رافینت پتروشیمی بیستون مهمان بورس انرژی گاز بوتان صنعتی و MTBE پتروشیمی بندر امام معامله شد چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟ آغاز ثبت نام نیسان بدون قرعه‌کشی + قیمت و جزيیات بازدید ريیس مجلس از سامانه 198 جزيیات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت احتمال تمدید ثبت‌نام در سامانه املاک تا آخر پاییز قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 31 شهریور / مشخصات گوشی جدید نوا 9 تبریک فولاد مبارکه به مناسبت هفته دفاع مقدس فهرست املاک شتران منتشر شد / ویلای نمک‌آبرود متری 3 میلیون تومان زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر "

در حال بارگیری...