تولید روی در کشور با 45 درصد ظرفیت اسمی

تولید روی در کشور با 45 درصد ظرفیت اسمی

بیشتر واحدهای تولید روی در کشور به دلیل نبود دسترسی به میزان خاک مورد نیاز با عیار مناسب، کمتر از ظرفیت اسمی خود یعنی 45 درصد، به تولید روی می پردازند.

فلز روی چهارمین فلز پرمصرف در جهان بعد از آهن، آلومینیوم و مس است که 90 درصد آن از کنسانتره و 10 درصد آن از طریق بازیافت به دست می آید.

بیشترین کاربرد فلز روی در گالوانیزه کردن و در آبکاری فلزات به منظور جلوگیری از زنگ زدگی است به طوری که حدود 50 درصد از مصرف این فلز را به خود اختصاص می دهد و بعد از آن , تولید آلیاژهای روی، برنج و برنز نیز ، 34 درصد مصرف را به خود اختصاص داده است.

با توجه به اینکه مصرف فلز روی در کشورها می‌تواند یکی از نشانه‌های توسعه یافتگی آن کشور باشد، 6 درصد این فلز در صنایع شیمیایی، 6 درصد در قطعات نیمه هادی و 4 درصد آن در بقیه صنایع کشورمصرف می‌شود.

بزرگترین تولید کننده روی در جهان کشور چین است که در سال های اخیر 34 درصد تولیدات روی در کشور چین، 11 درصد کشور پرو، 11 درصد استرالیا، 9 درصد اروپا و بعد از آن هم کشورهایی مثل آمریکا، مکزیک و کانادا و قزاقستان بوده است.

کشور چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده روی در جهان است به طوری که در 5 سال اخیر، حدود 50 درصد روی تولیدی در جهان، توسط کشور چین و 10 درصد آن توسط کشورهای اروپایی مصرف شده است و به طور قطع رشد اقتصادی چین در نرخ جهانی روی تاثیرگذار است و این رشد اقتصادی باعث افزایش تقاضا و نرخ جهانی بالاتر می شود.

رشد اقتصادی جهانی، موجودی انبار بورس فلزات لندن و رشد اقتصادی چین از جمله عوامل موثر بر قیمت روی است.

درباره رشد اقتصاد جهانی به عنوان اولین عامل تاثیرگذار بر قیمت فلز روی ، می توان گفت که بعد از پیدایش رکود سال 2008 در بازارهای جهانی، قیمت فلزات سرب و روی کاهش قابل توجهی پیدا کرد که در ادامه نیز با رشد و بهبود وضعیت اقتصادی در جهان، سال‌های بعد افت خود را جبران کرد.

موجودی انبار بورس فلزات لندن به عنوان دومین عامل تاثیر گذار بر قیمت فلز روی است به طوری که افزایش و یا کاهش موجودی انبار کالا در بورس لندن و به تبع آن افزایش تقاضا برای این نوع از محصولات باعث می شود قیمت فلزات اساسی روند صعودی یا نزولی را طی کند.

رشد اقتصادی چین سومین عامل تاثیرگذار بر قیمت فلز روی به شمار می آید و چین به عنوان بزرگ ترین مصرف کننده فلزات در جهان، می تواند باعث افزایش تقاضا برای فلزات اساسی از جمله سرب و روی شود .

ایران در جایگاه چهارم تولید ماده معدنی روی در آسیا قرار دارد و علاوه بر آن به عنوان ششمین تولید کننده شمش روی در آسیا شناخته می شود.

معدن انگوران زنجان، معدن مهدی آباد یزد، معدن عمارت اراک و ایرانکوه اصفهان از جمله معادن مهم سرب و روی کشور هستند.

با وجود آنکه ایران حدود 9 درصد ذخایر روی جهان را دارد اما سهمی حدود یک درصد از کل صادرات و تولیدات جهانی را به خود اختصاص داده است و بیشتر واحدهای تولید روی در کشور به دلیل نبود دسترسی به میزان خاک مورد نیاز با عیار مناسب، کمتر از ظرفیت اسمی خود یعنی 45 درصد آن، به تولید روی می پردازند.

ایران به طور متوسط حدود 220 هزار تن شمش روی در سال تولید می‌کند که از این مقدار به طور میانگین 80 درصد آن صادر می‌شود.

میزان روی که از معدن انگوران استخراج می‌شود تنها 30 درصد از خوراک واحدهای هیدرومتالوژی و بقیه معادن داخل کشور نیز، حدود 20 تا 30 درصد نیاز واحدهای تولیدی را تامین می‌کنند.
برخی شرکت‌های بورسی در ایران شمش و برخی دیگر کنسانتره روی و سرب تولید می کنند.

نرخ جهانی روی از 2500 دلار به ازای هر تن در ژانویه 2021 به سه هزار دلار به ازای هر تن در ماه آگوست رسیده است.

افزایش قیمت توسط تقاضای قوی زیرساخت‌های چینی و افزایش تقاضا برای لوازم مصرفی پشتیبانی شده است.

در بخش عرضه نیز، معادن روی به ویژه در آمریکای جنوبی به شدت تحت تاثیر اختلالات مربوط به کووید 19 قرار گرفته است و پیش بینی می‌شود قیمت‌ها برای سال 2022 در پی افزایش تولید و کاهش تقاضای چین، کاهش یابد.

به طور قطع، روند قیمت‌ برای فلز روی در بلندمدت افزایشی است اما در بازه کوتاه مدت یک ساله، احتمال کاهش قیمت برای آن دور از انتظار نیست.

* خبرنگار : پروین خدادادی

local_offerبرچسب‌ها:
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فرابورس، در روز خروج هزار و 200میلیاردی پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فر...

افراد حقیقی امروز هزار و 240میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام صنایع...

EghtesadOnline.com/
فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس

فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بور...

در هفته منتهی به 30 شهریور بالغ بر 10 هزار و 890 میلیارد تومان از اوراق دولت به فروش رسید.

JameJamOnline.ir/
امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/30

امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، اندکی افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 866 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
دلار ریخت

دلار ریخت

ارزش دلار در بازارهای جهانی مقابل دیگر ارزها کاهش یافت. اما دلایل این موضوع چه بود؟

TejaratNews.com/
عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

در جلسه معاملاتی امروز چهارشنبه31 شهریور ماه در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، 495 هزار کیلووات ساعت برق توسط شرکت تولید نیروی برق دماوند- نیروگاه شهدای پاکدشت و شرکت تولید نیروی برق دماوند...

Sena.ir/
نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

امروز انواع محصولات پتروشیمی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود.

Sena.ir/
بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / پیش‌بینی بورس امروز 31 شهریور

بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / پیش‌بینی بورس امروز 31 شهریور

بازار سرمایه دیروز با افت 36 هزار واحدی شاخص کل رو به رو شد و کانال 1٫4 میلیون واحدی را از دست داد. روند بورس در روزهای آینده به چه صورت است؟

TejaratNews.com/

بورس دلار 1400 را پیش خور می‌کند؟

پیش‌بینی بازارها در هفته جدید / 3 پیش‌بینی از بورس، دلار و طلا

پیش‌بینی بازارها در هفته جدید / 3 پیش‌بینی از بورس، دلار و طلا

روند بورس مثبت خواهد بود، قیمت طلا مثل هفته گذشته صعودی نخواهد بود و بازار ارز با مجموعه‌ای از ابهامات همچنان در فاز انتظار خواهد ماند. این سه جمله خلاصه پیش‌بینی سه کارشناس از وضعیت احتمالی بازارها د...

TejaratNews.com/
بازارها در هفته بعد چه می‌شوند؟ / پیش‌بینی کوتاه‌مدت بورس، دلار و طلا

بازارها در هفته بعد چه می‌شوند؟ / پیش‌بینی کوتاه‌مدت بورس، دلار و ...

در هفته اخیر بار دیگر بازدهی همه بازارها مثبت بود و همچنان بازار سهام پیشتاز بازارها شد. آیا این روند در هفته آینده هم تکرارشدنی است؟

TejaratNews.com/
بورس، دلار و طلا در هفته آینده چه می‌شوند؟ / احتمالات بازارها در روزهای نزدیک

بورس، دلار و طلا در هفته آینده چه می‌شوند؟ / احتمالات بازارها در ر...

در هفته اخیر در حالی که بازارها تنها سه روز کاری داشتند اما هر سه بازار روندی نزولی‌ را پشت سر گذاشتند. آیا این روند ادامه خواهد یافت؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازارها در هفته احتمالا شلوغ بانک‌ها / بورس، دلار و طلا چه می‌شوند؟

پیش‌بینی بازارها در هفته احتمالا شلوغ بانک‌ها / بورس، دلار و طلا چ...

در هفته اخیر بعد از مدت‌ها بازدهی بورس منفی شد و بازار طلا در صدر بیشترین بازدهی هفتگی قرار گرفت. آیا این روند ادامه خواهد یافت؟

TejaratNews.com/
بورس، دلار و طلا چه خواهند شد؟ / آخرین سیگنال‌ها برای بازارها

بورس، دلار و طلا چه خواهند شد؟ / آخرین سیگنال‌ها برای بازارها

بازار سهام همچنان با اختلاف قابل توجهی بازدهی بیشتری نسبت به دو بازار ارز و طلا دارد. اما آیا سهامداران همچنان می‌توانند به این روند مثبت بازار سهام امیدوار باشند؟

TejaratNews.com/
بورس، دلار و طلا از پارسال تا امسال چقدر تغییر کردند؟

بورس، دلار و طلا از پارسال تا امسال چقدر تغییر کردند؟

بررسی قیمت‌های تاریخ مشابه امروز در سال گذشته نشان می‌دهد در 14 اردیبهشت ماه سال گذشته قیمت‌ها در سطح پایین‌تری قرار داشتند. بیشترین بازدهی معادل 329 درصد و مربوط به شاخص بورس بوده است.

TejaratNews.com/
2 عامل موثر بر روند شاخص بورس / دلار 13 هزار تومانی چه تاثیری بر سهام دارد؟

2 عامل موثر بر روند شاخص بورس / دلار 13 هزار تومانی چه تاثیری بر س...

تداوم روند صعودی نرخ‌های ارز و عبور مجدد نرخ دلار از مرز 13 هزار تومانی و تلاش برای تثبیت در این کانال از عوامل تعیین‌کننده در معادلات کنونی بورس تهران است و همچنان از تقاضای عمومی سهام حمایت می‌کند.

TejaratNews.com/
رسوب 140 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودرو ساز‌ها 140هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز‌ها قرارداد گازی با پاکستان از ابتدا اشتباه بود دلار ریخت کمتر از 15 ساعت تا شروع مجدد فعالیت رمزارز‌ها محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید "فرآور" 90 درصد کاهش درآمد را از خود بر جای گذاشت آغاز بازارگردانی " شکام " از نخستین روز هفته آینده عرضه اولیه نماد معاملاتی "0031" برای نخستین بار رافینت پتروشیمی بیستون مهمان بورس انرژی گاز بوتان صنعتی و MTBE پتروشیمی بندر امام معامله شد چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟ آغاز ثبت نام نیسان بدون قرعه‌کشی + قیمت و جزيیات بازدید ريیس مجلس از سامانه 198 جزيیات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت احتمال تمدید ثبت‌نام در سامانه املاک تا آخر پاییز تبریک فولاد مبارکه به مناسبت هفته دفاع مقدس فهرست املاک شتران منتشر شد / ویلای نمک‌آبرود متری 3 میلیون تومان زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر " " تپکو " قرارداد فروش 29 محصول را منعقد کرد زمان واریز سهمیه بنزین مهرماه فروش ویژه «جایگزین پراید» / با 140 میلیون صاحب خودرو شوید! اتفاق مهم برای سهامداران کچاد / رشد 27 درصدی فروش چادرملو فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس شاخص با رشد 2 هزار واحدی سبز است بورس 976 واحد رشد کرد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی به فروش رسید میلگرد ارزان شد / مردم منتظر کاهش قیمت مسکن باشند؟ احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر ایرانی میزبانی بورس کالا از عرضه 193 هزار تن فولاد اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد!

در حال بارگیری...