ارزش معاملات بازار فیزیکی از 279 هزار میلیارد ریال فراتر رفت

ارزش معاملات بازار فیزیکی از 279 هزار میلیارد ریال فراتر رفت

مدیر تسویه معاملات کالایی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: ارزش معاملات بازار فیزیکی از 279...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سمات، مصطفی قاسم پور جزییات تسویه معاملات کالایی در حوزه بورس های کالایی مشتمل بر عملیات فیزیکی بورس انرژی ایران و بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بورس کالا و بورس انرژی ایران در فصل بهار سال جاری را تشریح کرد.

ارزش کل معاملات بازار فیزیکی

مدیر تسویه معاملات کالایی سمات با بیان این که در پایان سه ماهه اول سال 1401 تعداد کل معاملات به 2.581 مورد و ارزش کل معاملات بازار فیزیکی به 279هزار و 935 میلیارد و 129 میلیون ریال رسیده اعلام کرد: ارزش معاملات تسویه شده 278 هزار و 502 میلیارد و 659 میلیون ریال و ارزش معاملات منفسخ 5 هزار و 872 میلیارد و 98 میلیون ریال بوده و از میان معاملات منعقد شده تعداد 2.562 مورد تسویه شده اند. همچنین در سه ماهه اول سال 1401، تنوع محصولات معامله شده مربوط به 59 کالا بوده است.

ارزش معاملات به تفکیک نوع تسویه و معامله

وی با معرفی انواع شیوه های تسویه معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی افزود: در سه ماهه اول سال جاری ارزش تسویه خارج از پایاپای 203 هزار و 57 میلیارد و 37 میلیون ریال، تسویه نقدی 66 هزار و 88 میلیارد و 287 میلیون ریال و تسویه با تضمین 10 هزار و 789 میلیارد و804 میلیون ریال بوده است.

قاسم پور اضافه کرد: در بخش معاملات بورس انرژی که شرایط پرداخت و تحویل کالا در طبقه بندی خاص قرار می گیرد در دوره سه ماه ابتدای امسال در معاملات کشف پریمیوم به 144 هزار و 564 میلیارد و 998 میلیون ریال، در معاملات نقد به 109 هزار و 464 میلیارد و 162 میلیون ریال، در معاملات سلف به 8 هزار و 153 میلیارد و 88 میلیون ریال و در معاملات نسیه 17 هزار و 752 میلیارد و 881 میلیون ریال رسیده است.

معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا

مدیر تسویه معاملات کالایی سمات در ادامه ضمن اشاره به پذیرش گواهی سپرده کالایی سنگ آهن در ابزار گواهی سپرده کالایی، ابراز امیدواری کرد: با افزایش تعداد کالاهای قابل عرضه در این اوراق و در نتیجه کاهش فاصله قیمت فروش درب کارخانه تا مصرف کننده نهایی می توان شاهد کاهش دامنه تاثیر شوک های قیمتی بر بازار بود.

وی درخصوص آمار معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا در فصل بهار 1401 اظهار داشت: در دوره 3 ماهه بهار امسال آمار معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بخش اوراق گواهی سپرده کالایی به 55 هزار و 431 میلیارد و 740 میلیون ریال، در بخش اوراق سلف موازی استاندارد به 30 هزار و 263 میلیارد و 983 میلیون ریال، در بخش اوراق گواهی ظرفیت به 4 هزار و 356 میلیارد و 121 میلیون ریال و در بخش معاملات آتی بورس انرژی 70 میلیارد و 183 میلیون ریال دست پیدا کرده است.

ارزش معاملات اوراق گواهی سپرده کالایی به تفکیک کالا

قاسم پور درباره جزییات ارزش معاملات اوراق گواهی سپرده کالایی به تفکیک کالا نیز اظهار کرد: در 3 ماه ابتدایی سال جاری ارزش این معاملات برای محصول برنج 140 میلیارد و 526 میلیون ریال، پسته یک میلیارد و 983میلیون ریال، زعفران 15 هزار و 376 میلیارد و 107 میلیون ریال، سکه طلا 33 هزار و 113 میلیارد و 322 میلیون ریال، زیره 24 میلیارد و 20 میلیون ریال، کشمش 134 میلیون ریال، نخود 391 میلیون ریال، سیمان یک هزار و 201 میلیارد و 160 میلیون ریال، شیشه 5 هزار و 494 میلیارد و 643 میلیون ریال و میلگرد 79 میلیارد و 454 میلیون ریال رقم خورده است.

اقدامات توسعه ای

مدیر تسویه معاملات کالایی سمات در پایان در خصوص اقدامات پروژه ای واحد تسویه معاملات کالایی در سه ماهه اول 1401 به عنوان متولی انجام عملیات پیش و پس از معاملات اذعان کرد: اقداماتی در 4 بخش «معاملات آتی بورس انرژی، قراردادهای اختیار معامله (آپشن)، اوراق گواهی صرفه جویی و گواهی سپرده کالایی بورس انرژی» در حال پیاده سازی و اجرایی شدن است که در ادامه ماهیت این چهار پروژه تشریح می شود.

او در ارتباط با معاملات آتی بورس انرژی افزود: به منظور توسعه صادرات فرآورده های نفتی، امکان تحویل کالا در سررسید و امکان پیش بینی نوسان قیمت کالاها، تابلوی معاملات آتی از اواخر سال 1400 با اتکا به محصولات نفتا و متانول آغاز بکار کرد. همانطور که از نام این ابزار مشخص است خریدار کالایی را به قیمت معین خریداری نموده و پرداخت آن نیز در تاریخ معین انجام می پذیرد. با رونمایی از این تابلو رسما جمهوری اسلامی ایران وارد میدان مرجعیت قیمت گذاری حامل های انرژی شد.

قاسم پور با اشاره به قراردادهای اختیار معامله (آپشن) عنوان کرد: این قرارداد میان خریدار و فروشنده به صورتی منعقد می‎‌شود که دو طرف توافق می‌کنند در آینده معامله مشخصی را انجام دهند. خریدار در ازای پرداخت مبلغ مشخصی، حق خرید یا فروش دارایی ثبت شده در قرارداد را با قیمت و زمان تعیین شده به دست می‌آورد. فروشنده هم حق خرید یا فروش دارایی مذکور را به خریدار می‌دهد. تفاوت این نوع قرارداد با قرارداد آتی در این است که در قرارداد آتی، طرفین قرارداد متعهد به اجرای آن هستند اما در قرارداد اختیار معامله، تنها یک طرف قرارداد متعهد به انجام می‌شود و طرف دیگر دارای اختیار است.

او با اشاره به اوراق گواهی صرفه جویی ابراز کرد: اوراق گواهی صرفه جویی انرژی در دنیا به عنوان مشوق افزایش بهره وری، افزایش بازدهی و کاهش مصرف سوخت به کار گرفته می شود. بر این اساس شرکت یا بنگاهی که تمامی مراحل مربوطه را طی نموده و انرژی صرفه جویی کرده است، معادل انرژی صرفه جویی شده، اوراق بهاداری را با عنوان اوراق گواهی صرفه جویی دریافت می کند که می تواند این اوراق را در بورس انرژی به فروش برساند.

مدیر تسویه معاملات کالایی سمات با مدنظر قرار داد گواهی سپرده کالایی بورس انرژی گفت: گواهی سپرده کالایی موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی از کالا است؛ بر این اساس بورس انرژی ایران درصدد است که افراد حقیقی با سرمایه اندک بتوانند معاملاتی را بر روی دارایی‌های فیزیکی انجام دهند. همچنین از این گواهی می‌توان برای دریافت تسهیلات پشتوانه و تضمین تسهیلات نیز استفاده کرد.

منبع: سمات
دستورالعمل محاسبه قیمت نفت و میعانات گازی و فرآورده های نفتی پالایشی ها مشخص شد غول‌های زغال سنگ در بحران انرژی پول پارو کردند خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان | حقوق این گروه از بازنشستگان افزایش یافت ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی قیمت فروش نفت ایران برای ماه سپتامبر اعلام شد وزیر امور اقتصاد و دارایی: نگاه و تلاش استاندار مازندران برای توسعه اقتصادی و تولید جای قدردانی دارد جدیدترین گزارش از قیمت گوشت | هر کیلو گوشت گوسفندی چند؟ ورود کشتی‌های کروز به ترکیه 40 برابر افزایش یافت قرارداد جدید اختیار معامله سکه، از چهارشنبه آماده معامله است زمزمه بازگشت روس ها به خطوط ریلی ایران /آنها گران کار می‌کنند حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد چطور عمل می کند؟ قیمت مرغ پر کشید | هر کیلو مرغ تازه چند؟ 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد 305 هکتار زمین در بستر رودخانه‌های استان تهران... وضعیت مغشوش بازار کار؛ کار هست اما بیکاران مشغول استراحتند ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور از ابتدای سال تاکنون شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی ریزش 3 هزار واحدی کل شاخص بورس امروز 23 مرداد 1401/ روند بورس نزولی شد خودروسازان پیش از تعهد به فروش از استاندارد اجازه نگرفتند/ برندهای کم‌فروش شناسایی شدند/ تغییر لیبل‌... روسیه گاز بیشتری به مجارستان می‌فروشد سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است بازنشستگان بخوانند/ شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی قیمت دلار نزولی شد | قیمت دلار چند؟ تولید 300 هزار خودروی کامل/ 12 هزار خودرو کف پارکینگ مانده است منفعت هیچ گروهی در بورس، بر دیگری ارجح نیست رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بیش از 6.5 میلیون نفر سودهای سنواتی خود را دریافت کردند احداث 3 شهرک صنعتی خصوصی در استان یزد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند دستگاه‌های دولتی 7 هزار هکتار زمین مسکونی مازاد دارند معوقات حقوق بازنشستگان پرداخت می شود | بازنشستگان پولدار شدند ضرورت پیش بینی پذیری اقتصاد و اصلاح زیرساخت های معاملاتی برای بازار سرمایه 22 بانک تسهیلاتی به طرح نهضت ملی مسکن پرداخت نکردند عملکرد "شپدیس" چگونه بود ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی جزيیات صنعتی سازی 50 هزار واحد نهضت ملی مسکن اثر نمادهای انرژی بر سرخ پوشی بازار بورس رتبه بسیار پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد/ دولت باید زیان قیمت‌گذاری دستوری در بازار سرمایه... ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ تعلل در قیمت گذاری رشد قیمت تن ماهی را انفجاری کرد قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟