تغییرات عجیب در طرح سهمیه‌یندی جدید بنزین!

تغییرات عجیب در طرح سهمیه‌یندی جدید بنزین!

دنیای اقتصاد در تیتر نخست خود ازدو تغییر عجیب در «بنزین شهروندی» خبر داد و از این تغییرات انتقاد کرد.

اقتصادآنلاین: گزارش‌ها نشان می‌دهد که طرح عدالت بنزینی، با دو تغییر عجیب در مسیر انحرافی قرار گرفته است. به گفته مسوولان، میزان سهمیه بنزین که پیش از این قرار بود به هر فرد 20 لیتر اعطا شود به رقم 15 لیتر کاهش یافته است. از سوی دیگر، میزان سهمیه بنزین به خانوارهای 2 یا 3 نفر، با خانوارهای 4 نفر یکسان و به میزان 60 لیتر درنظر گرفته شده است.

این تغییرات باعث می‌شود که چند ابهام در آینده این طرح ایجاد شود. نکته اول این است که در طرح‌های کارشناسی که پیش از این مطرح بود، سهمیه هر فرد 20 لیتر بنزین عنوان می‌‌‌شد، علت کاهش این رقم به 15 لیتر چیست؟ نکته دوم این است که این طرح با هدف تحقق عدالت یارانه‌‌‌ای در بحث بنزین مطرح شد، اما یکسان در نظر گرفتن سهمیه خانوار زیر 4نفر، هدف اولیه این طرح یعنی عدالت را نقض می‌کند و کفه سهمیه بنزین به نفع خانوارهای کم‌جمعیت‌‌‌تر سنگینی خواهد کرد. سومین نکته مهم به این موضوع اشاره دارد که تغییر واحد طرح، از فرد به خانوار موجب می‌شود تا این سهمیه انگیزه‌‌‌ای برای حفظ خانوارهای 2 نفره و 3 نفره به شمار رود که با سیاست‌های جمعیتی کشور در تضاد است. در نهایت مهم‌ترین و آخرین نکته درباره تغییرات این طرح در مقام عمل این است که اگر قرار است این طرح با اظهارنظر‌‌‌های شخصی و نظر‌های غیرکارشناسی یک ‌شبه دچار تغییر شود یا تبصره‌هایی بر آن تحمیل شود، به نظر عدم‌اجرای آن نسبت به اجرای آن ارجحیت دارد.

   دو تغییر در طرح عدالت بنزینی

روز گذشته، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌‌‌های نفتی ایران در یک برنامه تلویزیونی، به تشریح طرح آزمایشی «عدالت بنزینی» پرداخت اما گفته‌های او از دو تغییر قابل تامل در اجرای طرح نسبت به نسخه اولیه این طرح حکایت داشت. او اعلام کرد در شهر محل آزمایش این طرح، ماهانه 15 لیتر بنزین به ازای هر نفر به حساب سهمیه سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

 
 

 

به گزارش «دنیای اقتصاد»، سهمیه 15 لیتری اولین تغییر در مقایسه با سهمیه مطرح‌شده در ابتدای این طرح است چرا که مطابق نسخه اولیه طرح «عدالت بنزینی» قرار بود به ازای هر نفر سهمیه ماهانه 20لیتری منظور شود.

 دومین تغییر عجیب به نحوه اختصاص سهمیه بنزین مربوط است. مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌‌‌های نفتی ایران در برنامه تلویزیونی گفت: «تمهیداتی اندیشیده شده است تا خانوارهایی که مجموع دریافتی سهمیه بنزین آنها از 60 لیتر کمتر است، همان 60 لیتر را دریافت کنند.» مفهوم این گفته آن است که سهمیه بنزین خانوارهای 2نفره و 3نفره با خانوارهای 4نفره مساوی می‌شود؛ تغییری که در عمل با «عدالت بنزینی»  در تناقض است.

   عدالت یارانه‌‌‌ای چه می‌‌‌گفت؟

آبان ماه امسال بود که ريیس‌جمهور از تیم اقتصادی دولت درخواست کرد که برنامه‌‌‌های پیشنهادی خود را برای اصلاح الگوی مصرف انرژی با رعایت عدالت اجتماعی ارايه کنند. این موضوع باعث شد بار دیگر مساله یارانه انرژی، علی‌‌‌الخصوص بنزین در دستور کار دولت قرار بگیرد. «دنیای‌اقتصاد» در آن زمان در گزارش «ایستگاه اول عدالت یارانه‌‌‌ای» سناریو‌های محتمل برای طرح پیش رو را بررسی کرد. با گذشت بیش از دو ماه به نظر می‌رسد دولت قصد دارد سناریوی تخصیص سهمیه بنزین به افراد را به صورت آزمایشی اجرا کند. جزيیات این سناریو از این قرار بود که می‌توان به جای اعطای سهمیه 60 لیتری بنزین به خودروها این سهمیه را به میزان 20 لیتر به همه افراد اعطا کرد و افراد می‌توانند داوطلبانه اقدام به دادوستد بنزین کنند. این طرح به طور همزمان می‌تواند چند هدف مهم را محقق کند که مهم‌ترین آن توزیع عادلانه سهمیه بنزین است. از آنجا که سهمیه بنزین در این طرح به جای هر خودرو به هر کد ملی تخصیص پیدا می‌کند، بدون توجه به اینکه خانواده‌‌‌ای دارای خودرو است یا نه، سهمیه به هر فرد تعلق می‌گیرد و افراد به طور یکسان به سهمیه بنزین دست پیدا خواهند کرد. این سیاست، بدون ایجاد هزینه یا طرح، شرایط را برای تحقق عدالت بنزینی مهیا می‌کرد.

   انحراف از ریل اصلی

اما صحبت‌های ارايه شده از سوی مسوولان نشان می‌دهد که دو تغییر اصلی در طرح اولیه عدالت بنزینی ایجاد شده است. نخست اینکه میزان سهمیه بنزین هر فرد از 20 لیتر به 15 لیتر کاهش یافته است. نکته دیگر اینکه قرار است سهمیه خانوارهای 2نفره با خانوارهای 4نفره به میزان برابر 60 لیتر اعطا شود. از نگاه کارشناسان، کاهش سهمیه پیش‌بینی شده، تغییر واحد مرجع جمعیت، نقض اصل عادلانه بودن، تبعیض میان افراد مجرد و خانواده‌‌‌های یک نفره و احتمال تغییرات خلق‌‌‌الساعه و تبصره‌هایی که می‌تواند طرح را از هدف خود دور کند مهم‌ترین نگرانی‌هاست. در صورتی که در فضایی غیر‌شفاف بتوان تغییرات خلق الساعه در طرح انجام داد، باید در اجرای آن دست نگه ‌‌‌داشت. این تغییرات هدف اولیه طرح یعنی ایجاد عدالت را با چالش روبه‌رو می‌کند.

   کاهش سهمیه افراد به 15 لیتر

در طرح‌‌‌های پیشنهادی اولیه که قرار بود اجرا شود، سهم هر ایرانی از سهمیه ماهانه بنزین 20 لیتر بود. اما این موضوع تغییر کرده و میزان سهمیه 5 لیتر کاهش یافت. این کاهش 25‌درصدی سهمیه بنزین پیشنهادی با اعداد کارشناسی شده قبلی تطابق ندارد و باید دید که بر چه اساسی این کاهش سهمیه صورت گرفته است؟ آیا قرار است به برخی از گروه‌های خانوار میزان بیشتری اعطا شود؟

   عدول از عدالت

مهم‌ترین مزیت طرح اختصاص سهمیه به هر کد ملی مساله عادلانه بودن آن است؛ در واقع زمانی که بدون توجه به دارایی‌‌‌ها و وضعیت رفاهی هر فرد به طور مساوی از یک میزان سهمیه بهره‌‌‌مند می‌‌‌شوند، کم‌تعارض‌ترین شیوه تخصیص این یارانه انتخاب شده است که می‌تواند بیشترین رضایت و همراهی را در جامعه به خود جلب کند. اما طبق اعلام مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌‌‌های نفتی، واحد مرجع تقسیم سهمیه دچار تغییراتی شده و قرار است به هر خانواده کمتر از  4 نفر، ‌‌‌همان سهمیه  4 نفر یعنی 60 لیتر اختصاص پیدا کند. این موضوع باعث می‌شود این طرح با اصلی‌‌‌ترین مزیت خود، یعنی عدم‌تبعیض، تعارض پیدا ‌کند و بین خانوار‌‌‌های کمتر از 4نفر با خانواده‌‌‌های  4نفره و بیشتر تبعیض صورت گیرد. باید توجه داشت که بر اساس آمارهای سرشماری سال 1395، 60درصد خانوارهای ایرانی بدون فرزند یا تک فرزند هستند و جمعیت آنها کمتر از  4 نفر است و 40‌درصد باقی‌‌‌مانده صاحب بیش از یک فرزند هستند. این موضوع خود برخلاف سیاست‌های جمعیتی کشور است و به نوعی به خانوارهای کم جمعیت مشوق یارانه‌‌‌ای پرداخت می‌کند. از طرفی معلوم نیست که میان خانوارهای تک نفره و افراد مجرد نیز تبعیضی وجود دارد یا خیر؟‌‌‌ به بیان دیگر، آیا افرادی که خود سرپرست خانوار هستند نیز سهمیه کامل را دریافت خواهند کرد؟

   آسیب تصمیمات یک ‌شبه

اگرچه به نظر می‌رسد که طرح اولیه عدالت بنزینی می‌توانست گام نخست عدالت یارانه‌ای باشد، اما به نظر می‌رسد که تصمیمات یک‌شبه به این طرح آسیب خواهد رساند. به همین دلیل شفافیت و یکپارچگی تصمیمات این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است. باید بدانیم اگر اظهارنظرهای شخصی و تبصره‌‌‌های الحاقی که می‌تواند دوباره تبعیض‌های ریز و درشتی را به این طرح تحمیل کند همچنان امکان بروز و ظهور داشته باشد و در مرحله عمل این سیاست را به انحراف ببرد، عدم‌اجرای این طرح به مراتب معایب کمتری خواهد داشت و بهتر است در صورت انحراف از اجرای آن صرف‌‌‌نظر کرد.‌‌‌ دلیل این مساله را می‌توان در عدم‌بازگشت‌پذیری این سیاست‌ها نام برد که تجربه‌های قبلی آن را نشان داده است. تجربه سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد که سیاست‌های اتخاذی در مقام طراحی به یک نحو بوده، اما در مقام عمل با تغییرات یک شبه، کل یک سیاست درست از مسیر اصلی خارج شده است.

local_offerبرچسب‌ها:
انتقاد وزیر صنعت به کیفیت و قیمت خودروها/ قیمت خودرو... مصرف گاز در بخش خانگی به 660 میلیون متر مکعب رسید قیمت جدید گوشت اعلام شد محور هراز از فردا مسدود می‌شود | جزيیات مسیرهای جایگزین کويیک چند شد؟ | جدول جدیدترین قیمت‌ها قیمت جدید خودروهای وارداتی در بازار + جدول نرخ تورم دی‌ماه اعلام شد تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت کارشناسان انتظار تبدیل روند نزولی به نوسانی را دارند این خودرو آلمانی 600 میلیون تومان گران شد/ جدول قیمت‌ها کاهش نرخ تورم در دی‌ماه 1400 پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش رو تورم 42.4 درصد شد زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ضریب نفوذ تلفن همراه به 161 درصد رسید عکس | برف در مرز کامیون‌ها را هم زمین گیر کرد | جزيیات تحصن کامیون‌داران هدف گذاری جدید ایران در بازار عراق بازنشستگان بخوانند/ آخرین جزییات طرح همسان‌سازی حقوق... سیگنال منفی به بازار رمزارزها / منتظر فاجعه باشیم؟ انسداد 53 جاده به دلیل نبود ایمنی در مسیر/ مردم از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند حداقل دستمزد کارگر ترکیه‌ای چقدر است؟ واریز بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه ضرر 700 میلیون دلاری کاربران ارز دیجیتال تاکید ريیس اتاق ایران بر همکاری و تعامل سازنده بخش خصوصی و مجلس استمرار خروج پول از بازار سهام/ بررسی صف های خرید و فروش در بورس پشت پرده اظهارات شافعی درباره نمایندگان مجلس افزایش سرسام آور قیمت گوشت در بازار تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت یخبندان در 28 مرکز استان/ اختلاف دمای 42 درجه‌ای بین دو منطقه کشور افزایش حقوق پلکانی تورم را کنترل می کند جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ​برنامه های حمایتی آواری بر سر بورس شدند سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟/ سهمیه جدید بنزین چه زمانی توزیع می‌شود؟ هشدار افزایش مصرف گاز در کشور تزریق 4 میلیون بشکه نفت‌خام ایران در مخازن نفت چین/ اعتراف آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها مشکلاتی در بورس که مسوولان زیر بار آن نمی‌روند! عزم وزارت مسکن و شهرسازی برای حل مشکلات جاده‌ای رونمایی از نقشه مصرف گاز خانگی در استان‌ها/ معرفی مناطق پرمصرف و کم‌مصرف گاز سرمایه گذاری نجومی نیمار در بازار ارزهای دیجیتال قیمت جدید گوشت اعلام شد/ جزییات گرانی گوشت به نقل از رییس اتحادیه گوشت گوسفندی زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت/ سهام عدالت جاماندگان ارتباطی با بودجه 1401 ندارد شافعی حرف هایش درباره نماینده ها را پس گرفت جریان برفگیر شدن کامیون‌ها در گمرک/ اختلال در تجارت قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت صنعت خودروسازی کشور عملکرد خوبی در کیفیت و قیمت نداشته است جریان صادرات گاز به ترکیه از طرف ایران قطع نشده است تزریق 4 میلیون بشکه نفت خام ایران در مخازن نفت چین/ اذعان آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها سرمای هوا مانع از تعمیر به موقع خط لوله گاز ایران شد / ارسال گاز به ترکیه ادامه دارد گلایه وزیر صمت از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی