کدام کشورها در پرداخت استقراض ناکام هستند؟

کدام کشورها در پرداخت استقراض ناکام هستند؟

در حال حاضر کشورهای لبنان، سریلانکا، روسیه، سورینام و زامبیا در شرایط نکول و بلاروس در آستانه نکول و حداقل ده‌ها کشور...

به گزارش خبرگزاری برنا، تحلیلگران داده‌های گسترش اوراق قرضه را 1000 نقطه پایه به‌عنوان آستانه نکول محاسبه می‌کنند که 400 میلیارد دلار بدهی در این حوزه وجود دارد. آرژانتین با بیش از 150 میلیارد دلار بیشترین میزان را دارد و اکوادور و مصر با 40 تا 45 میلیارد دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند. کهنه‌کاران حوزه بحران امیدوارند که بسیاری از کشورها بتوانند از از نکول دور شوند به خصوص اگر بازارهای جهانی آرام باشند و صندوق بین‌المللی پول از آنها حمایت کند.

ناکامی در پرداخت سود یا اصل بدهی (استقراض) در زمان مقرر شده، نکول یا Default گفته می‌شود. این نکول زمانی اتفاق می‌افتد که طرف بدهکار قادر به برآورده کردن تعهد قانونی بازپرداخت بدهی نیست. قرض گیرنده ممکن است وقتی از انجام پرداخت های لازم ناتوان بوده یا مایل به پرداخت بدهی نباشد، نکـول کند.

آرژانتین

به نظر می‌رسد که رکورددار نکول اقتصادی جهان به احتمال زیاد به آمار خود اضافه کند. پزو اکنون با کاهش نزدیک به 50 درصد در بازار سیاه معامله می‌شود، ذخایر به شدت پایین است و اوراق قرضه تنها با 20 سنت به دلار معامله می‌شود.

اوکراین

سرمایه‌گذاران بزرگ مانند مورگان استنلی و آموندی هشدار می‌دهند که تهاجم روسیه به این معنی است که اوکراین تقریبا باید 20 میلیارد دلار بدهی خود را تجدید کند. بحران این کشور در سپتامبر رخ می‌دهد زمانی که سررسید 1.2 میلیارد دلاری از اوراق قرضه موعد پرداخت آن فرا می‌رسد.

تونس

آفریقا دارای مجموعه‌ای از کشورهایی است که به حمایت‌های صندوق بین‌المللی پول نیاز دارند اما تونس یکی از کشورهایی است که در معرض خطر قرار دارد. کسری بودجه تقریبا 10 درصدی، یکی از بالاترین صورت حساب‌های دستمزد بخش دولتی در جهان است.

غنا

استقراض زیاد باعث شده است که نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی غنا تقریبا به 85 درصد افزایش یابد. واحد پول آن تقریبا یک چهارم ارزش خود را در سال جاری از دست داده و بیش از نیمی از درآمدهای مالیاتی را صرف پرداخت سود بدهی کرده است. تورم در غنا حدود 30 درصد رسید.

مصر

مصر تقریبا 95 درصد نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی دارد. شرکت صندوق سرمایه‌گذاری FIM و شرکا تخمین می‌زند که مصر 100 میلیارد دلار بدهی ارزی از جمله اوراق قرضه 3.3 میلیارد دلاری در سال 2024 دارد که باید طی پنج سال آینده پرداخت کند.

کنیا

کنیا تقریبا 30 درصد از درآمد را صرف پرداخت بهره می‌کند. اوراق قرضه آن تقریبا نیمی از ارزش خود را از دست داده است و در حال حاضر به بازارهای سرمایه دسترسی ندارد.

در مورد کنیا، مصر، تونس و غنا، دیوید روگوویچ از موسسه مودیز گفت: این کشورها تنها به دلیل میزان بدهی ناشی از ذخایر و چالش‌های مالی از نظر تثبیت بار بدهی، آسیب‌پذیرترین کشورها هستند.

اتیوپی

آدیس آبابا قصد دارد یکی از اولین کشورهایی باشد که تحت برنامه چارچوب مشترک گروه 20، تخفیف بدهی دریافت می‌کند. جنگ داخلی ادامه‌دار در این کشور، پیشرفت را متوقف کرده است.

السالوادور

تبدیل بیت‌کوین به ارز قانونی به‌طورکلی راه امید به صندوق بین‌المللی پول را بسته است. اعتماد به حدی کاهش یافته است که اوراق قرضه 800 میلیون دلاری با سررسید 6 ماهه با 30 درصد تخفیف و اوراق بلندمدت با 70 درصد تخفیف معامله می‌شود.

پاکستان

پاکستان در این هفته به یک توافق مهم با صندوق بین‌المللی پول دست یافت اما این پیشرفت نمی‌تواند به موقع باشد زیرا قیمت‌های بالای واردات انرژی، کشور را به آستانه بحران تراز پرداخت‌ها سوق می‌دهد. ذخایر ارز خارجی به 9.8 میلیارد دلار کاهش یافته است که برای پنج هفته واردات کافی نیست. روپیه پاکستان به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. دولت جدید اکنون باید به سرعت هزینه‌های خود را کاهش دهد زیرا 40 درصد از درآمد خود را صرف پرداخت بهره می‌کند.

بلاروس

تحریم‌های غرب، روسیه را در ماه گذشته و اکنون بلاروس را در معرض نکول قرار داد.

اکوادور

این کشور آمریکای لاتین دو سال پیش نکول کرد اما با اعتراضات خشونت‌آمیز و تلاش برای برکناری ريیس‌جمهور، گیلرمو لاسو، دوباره در بحران نکول قرار دارد. این کشور بدهی‌های زیادی دارد و با احتساب یارانه دولت برای سوخت و غذا، جی پی مورگان پیش‌بینی کسری مالی بخش عمومی خود را به 2.4 درصد تولید ناخالص داخلی در سال جاری و 2.1 درصد در سال آینده افزایش داده است. گسترش اوراق قرضه به 1500 واحد رسیده است.

نیجریه

افزایش اوراق قرضه کمی بیش از 1000 واحد است اما پرداخت 500 میلیون دلاری اوراق قرضه بعدی نیجریه در مدت یک سال باید به راحتی توسط ذخایری پوشش داده شود که از ژوين به‌طور پیوسته در حال بهبود بوده است. اگرچه تقریبا 30 درصد از درآمدهای دولت صرف پرداخت سود بدهی می‌شود.

برت دیمنت، ريیس بخش بدهی‌های بازارهای نوظهور شرکت سرمایه‌گذاری آبردین گفت: فکر می‌کنم بازار بسیاری از این ریسک‌ها را بیش از حد قیمت‌گذاری کرده است.

انتهای پیام/

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تورم

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تور...

تداوم افزایش نرخ بهره بین بانکی در چند وقت گذشته، نشان از افزایش تقاضای بانک‌ها برای تامین مالی دارد.

EghtesadOnline.com/
رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/

‌روسیه گاز لاتویا را قطع کرد

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

سويیس، قطب جهانی پالایش طلا در جهان، طلای روسیه را تحریم کرد.

FarsNews.ir/
لبنان کشتی حامل غلات سوریه را آزاد کرد

لبنان کشتی حامل غلات سوریه را آزاد کرد

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که لبنان یک کشتی حامل غلات سوریه را که اوکراین مدعی سرقتی بودن محموله آن شده بود به دلیل ثابت شدن خلاف این ادعا، آزاد کرد.

FarsNews.ir/
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

نماینده سابق مجلس آلمان هشدار داد که افزایش قیمت بنزین اقتصاد این کشور را در معرض رکود، افزایش شدید بیکاری و شوک تورمی قرار داده است و بیش از آنکه به روسیه آسیب بزند، به غرب آسیب زده است.

FarsNews.ir/
تورم؛ کابوس سیاسی امریکا؟/ بایدن چند میلیارد به اوکراین...

تورم؛ کابوس سیاسی امریکا؟/ بایدن چند میلیارد به اوکراین...

جهاندر حالی که آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده نشان می دهد که تورم ایالات متحده همچنان به شکستن رکوردهای جدید خود ادامه می دهد، دولت بایدن به صرف هزینه‌های هنگفت متهم شده است.

KhabarOnline.ir/
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر بار روسیه به هند از مسیر ایران

قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر با...

وزیر راه و شهرسازی گفت: قطار باری روسیه به مقصد هند، از مسکو با پیمایش بیش از 3 هزار و 800 کیلومتر به مرز ایران رسیده...

Borna.news/
بازنشستگان بخوانند/ افزایش دستمزد، تورم را بالا می‌برد؟

بازنشستگان بخوانند/ افزایش دستمزد، تورم را بالا می‌برد؟

بازار کارمعاون امور بین الملل خانه کارگر جمهوری اسلامی گفت: برخی فکر می‌کنند افزایش دستمزد منجر به تورم می‌شود درصورتیکه هر کشوری به حداقل دستمزد توجه کند و به بهداشت کار و کار شایسته توجه کند، اشتغال...

KhabarOnline.ir/
کدام کشورها بیشترین تورم را دارند؟

کدام کشورها بیشترین تورم را دارند؟

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت شاخص تورم در تعدادی از کشورهای منتخب در فروردین و اردیبهشت...

Bartarinha.ir/
رکورد تورم ماهانه پس از انقلاب شکسته شد

رکورد تورم ماهانه پس از انقلاب شکسته شد

تورم ماهانه در خرداد امسال به 12.2 درصد رسید.

EghtesadOnline.com/
تورم در اروپا رکورد تاریخی را شکست

تورم در اروپا رکورد تاریخی را شکست

نرخ تورم در حوزه یورو به عنوان بخش قابل توجهی از اقتصاد اروپا به بالاترین میزان در تاریخ قاره سبز رسید.

FarsNews.ir/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات