کاهش 10 هزار و 445 واحدی شاخص بورس تهران/سازمان بورس پاسخگوی عدم واریز سود سهام عدالت نیست

کاهش 10 هزار و 445 واحدی شاخص بورس تهران/سازمان بورس پاسخگوی عدم واریز سود سهام عدالت نیست

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملا ریزشی با کاهش 10 هزار و 445 واحدی همراه شد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس، با وجود اینکه نرخ دلار در بازار رو به افزایش است و به کانال 29 هزار تومان هم رسید، اما بورس اوراق بهادار تهران امروز روند کاملا ریزشی به خود گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات چهارشنبه آخرین روز کاری بورس با عقب‌نشینی 10 هزار و 445 واحد دیگر وارد کانال یک میلیون و 300 هزار تایی شده و به رقم یک میلیون و 394 هزار و 105 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش 1570 واحد به رقم 383 هزار و 470 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 570 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 4.7 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 478 هزار فقره معامله و به ارزش 3423 میلیارد تومان دادوستد کردند.

ارزش معاملات امروز فرابورس هم بیش از 9 هزار و 460 میلیارد تومان شد، با این حساب ارزش معاملات دو بازار از 12 هزار و 883 میلیارد تومان فراتر رفت.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند که نشان از افت شاخص‌ها دارد. به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در بورس با نگاه وزنی ـ ارزشی سهام 74 صدم درصد کاهش یافت و این دو شاخص با معیار هموزن 41 صدم درصد کاهش یافتند، اما شاخص بازار اول بورس 8 دهم درصد افت کرد، شاخص بازار دوم 68 صدم درصد کاهش یافت و شاخص آزاد شناور 72 صدم درصد کاهش یافت.

نمادهایی که در روزهای گذشته شاخص‌ساز بودند، امروز همگی در افت شاخص موثر بودند که به ترتیب می‌توان نمادهای فولاد مبارکه، شستا، پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی پردیس، بانک ملت، پالایش نفت تهران و پالایشگاه اصفهان را نام برد که بیشترین اثر کاهشی در بورس از خود بجا گذاشتند.

در فرابورس ایران هم اوضاع امروز نامساعد بود به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش 181 واحد به رقم 19 هزار و 967 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 115 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه هم به بیش از 360 هزار میلیارد تومان رسید.


نقشه معاملات بورس تهران چهارشنبه 3 آذر

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 9.6 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قابل 291 هزار فقره معامله و به ارزش 9472 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نماد فولاد هرمزگان بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشته و برعکس نمادهای بیمه پاسارگاد، آریاساسول، صنعتی مینو، پتروشیمی تندگویان، ذوب آهن و پتروشیمی مارون بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه از سال گذشته تاکنون به واسطه آزاد شدن سهام عدالت و همچنین رشد بورس در سال گذشته، تعداد زیادی از مردم وارد بورس شدند، به گونه‌ای که در حال حاضر حدود 58 میلیون ایرانی به اندازه 70 درصد جمیعت در بورس حضور دارند، اما متاسفانه سازمان بورس به عنوان نهاد متولی و ناظر اقدام موثری برای حفظ منافع سرمایه‌گذاران خرد و پراکنده، اما به تعداد زیاد، انجام نداده است.

یکی از این موارد را می‌توان این گونه عنوان کرد که سال گذشته شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت سود مربوط به عملکرد سال 98 خود را که شناسایی و تصویب کرده بودند، باید طبق قانون حداکثر تا اسفند 99 به طور کامل به حساب سهامداران خود از جمله سهامداران عدالت واریز می‌کردند، اما متاسفانه به خاطر رهاشدگی سهام عدالت فقط 50 درصد از سود در اواخر اسفند 99 واریز شد و قرار بر این شد که بعد از عید 1400 بقیه سود واریز شود که آن هم در 12 تیرماه سال جاری به میزان 40 درصد دیگر واریز شد. یعنی در عمل 10 درصد از سود سهام عدالت 49 میلیون ایرانی سهامدار عدالت به میزان حدود 980 میلیارد تومان واریز نشد.

اکنون که حسن شجاعی ريیس کمیسیون اصل 90 مجلس پیگیر دلایل عدم واریز 10 درصد سود سهام عدالت سال 98 و همچنین کم‌کاری سازمان بورس به عنوان متولی این امر است، متاسفانه سازمان بورس علیرغم اینکه خبرنگار فارس از دو سه روز قبل سوالات متعدد به صورت رسمی به آنها ارايه کرده، هیچ پاسخی نداده و هر قسمت از بورس به قسمت دیگر حواله می‌دهد.

به هر حال حفظ منافع سرمایه‌گذاران از جمله سهامداران عدالت و نیز حفظ منافع سهامداران خرد در واریز سود سهام شرکت‌های مختلف به صورت متمرکز مساله‌ای است که می‌تواند سرمایه‌گذاران را به بازار سرمایه دلگرم کند.

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌پذیر در بورس و فرابورس سود پراکنده سهام داران عادی را هم نمی‌خواهند از طریق سجام و به صورت متمرکز واریز کنند، البته در این بین برخی شرکت‌های بزرگ سودهای خود را به صورت متمرکز واریز می‌کنند که در این زمینه عدالت رعایت می‌شود، اما هنوز برخی از شرکت‌ها عنوان می‌کنند که برای دریافت سود سهام به شرکت سرمایه‌پذیر مراجعه کرده یا به فلان بانک مراجعه کنند و در عمل بسیاری از سهامداران خرد با سهام اندک از دریافت سود سالانه خود بازمی‌مانند و این وظیفه‌ای است که سازمان بورس به عنوان نهاد متولی و ناظر باید فکری به حال سهامداران خرد و پراکنده بکند.

به هر حال بازار سرمایه از حالت یک بازار کوچک و تخصصی تبدیل به یک بازار گسترده و مردمی شده و باید حضور سهامداران فراوان در این بازار را به فال نیک گرفت تا سرمایه‌های خرد مردم در قالب پس‌انداز و سرمایه‌گذاری جذب بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور شود.

انتهای پیام/

برنامه دولت دخیل کردن سهام داران خرد در مدیریت بورس است

برنامه دولت دخیل کردن سهام داران خرد در مدیریت بورس است

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: وزارت اقتصاد و دارایی مسيول حل مشکل سهام داران و رونق بورس شده است. برنامه های دولت دخیل کردن سهامداران خرد در مدیریت بورس است.

EghtesadOnline.com/
خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران

خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران

هر چند از دیرباز حضور تجار ایرانی در بازار جهانی خشکبار، حضوری قدرتمند بوده، اما به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر، زنگ خطر‌های جدی برای از دست رفتن این بازار به صدا در آمده است.

Irinn.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/

60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند

کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود

شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟

شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پی...

بازار سهام در حالی چهارشنبه را به پایان رساند که شاخص کل کانال 1٫4 میلیون واحد را از دست داد. فردا وضعیت بازار چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس

تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس

بورستهران- ایرنا- مدیر عامل فرابورس ایران اعلام کرد که اخیرا ضوابط خاص استارتاپ‌ها برای ورود به بازار سرمایه فراهم و در سازمان بورس نیز تصویب شد.

Irna.ir/

برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه

اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود

اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه پذیرش یک شرکت استارتاپی به نام تپسی در فرابورس انجام شده است، اظهار امیدواری کرد: در هفته‌های آینده سهام این شرکت در فرابورس عرضه اولیه شود.

FarsNews.ir/
ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت

ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت

کارشناس بازار سرمایه گفت: ارزش کل معاملات بورس تهران در این هفته معاملاتی با کاهش 18 درصدی به مبلغ 23 هزار و 205 میلیارد تومان رسید.

YJC.news/

بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین

آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد

سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟

سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟

نرخ سود بازار بین بانکی از چهارم شهریور ماه که نرخ سود برابر 4/ 18‌ درصد بود؛ در مسیری یک‌طرفه قرار گرفته به نحوی که در روزهای پایانی آبان به 9/ 20‌درصد رسید، استقبال افراد و موسسات مالی و سرمایه‌گذار...

TejaratNews.com/
جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو

جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو

آسیای شرقیتهران- ایرنا - شاخص اصلی « نیککی » در بورس اوراق بهادار توکیو 3 درصد از ارزش خود را در اواسط جلسه معاملاتی امروز جمعه به دلیل نگرانی‌های مربوط به شناسایی گونه جدید جهش‌یافته ویروس کرونا در ج...

Irna.ir/
کاهش 4,8 میلیاردی معاملات شبریز

کاهش 4,8 میلیاردی معاملات شبریز

قیمت محصول وکیوم باتوم شبریز برابر با 75,020 هزار ریال بوده که نسبت به آخرین هفته مورد معامله این محصول (منتهی به 28 آبان‌ماه) 7,4 درصد کاهش نرخ را تجربه کرده است.

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟ مصرف برق رمز ارز‌های غیرمجاز معادل مصرف 3 کلانشهر! ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟ وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌ سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد پاتک علاءالدین به شهرداری تهران برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه آخرین قیمت میوه‌ها در بازار وضعیت سرچشمه های زاینده رود در چهارمحال و بختیاری 60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند پایین آمدن هزینه وام مسکن از قله 1400 آمریکا، رقیب جدید پسته ایرانی! فروش اینترنتی مرغ گرم از هفته‌ آینده اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین آزادی متهمی که با هشت هزارمیلیارد دستگیر شد! واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟ برنامه دولت برای افزایش حقوق سال آینده چیست؟ آب زاینده رود باز می‌شود؟ ملی مس ایران به خود استراحت داد کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود کشف گونه جدید ویروس کرونا قیمت جهانی طلا را افزایش داد ذوب آهن عزم صعود را در آذر محکم بست آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟ کاهش 2 درصدی ارزش سهام عدالت/ برنامه جدید برای سهام عدالت در راه است؟ آغاز بکار نمایشگاه بین المللی آسانسور، پله برقی و بالابر‌ها حباب سکه به 280 هزار تومان رسید صادرات تقلبی خودروی ایرانی! «شمش 99.7» ایرالکو کاستی‌ها را جبران کرد نخل‌های جنجالی از قطر به ایران برگشت خوردند!؟ نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد کاهشی بسیار اندک در نرخ وکیوم‌باتوم "شبندر" قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ تفکیک مالکیت در واگذاری شرکت‌های دولتی آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد عبور صنایع از زمستان با توزیع عادلانه قطعی گاز جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو سبدکالای «آلومینیوم المهدی» سربه‌سر فروخته شد قیمت دلار عقب‌نشینی کرد آخرین قیمت طلا پیش از امروز 5 آذر / پیش‌بینی حرکت اونس جهانی