بساط مشاوران املاک برچیده می‌شود؟

بساط مشاوران املاک برچیده می‌شود؟

آشفته شدن بازار مسکن و گرانی سونامی‌وار در این بازار خالی از طرفدار عاملی برای اجرای قانون فراموش شده از سوی ريیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش 100 الی 400 درصدی قیمت اجاره‌بها و در پی آن گرانی بی‌سابقه قیمت مسکن باعث شد در گام اول انگشت اتهام به سوی مشاوران املاک گرفته شود. اما این در حالی است که قیمت مسکن با توازن و افزایش توزیع و برقراری توازن بین عرضه و تقاضا و ایجاد بازار رقابتی به جایگاه واقعی خود بر می‌گردد ولی در شرایط موجود نظارت بر روند فعالیت مشاوران املاک اقدام مناسبی است چراکه طی چند سال گذشته نظارت از سوی اتحادیه مشاوران املاک بسیار ضعیف بوده که این خود در روند افزایش تخلفات مشاوران املاک نقش بسزایی داشت. از این رو ريیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درصدد اجرای قانون فراموش شده و کاهش نقش مشاوران املاک در بازار مسکن شد.

وظایف مشاوران املاک محدود شد

ريیس سازمان ثبت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که مشاوران املاک حق تنظیم قراردادهای خرید و فروش رهن و اجاره و سایر قراردادها و مشاوران املاک به عنوان دلال یا واسطه را ندارند و تنها می‌توانند متعاملین خریدار و فروشنده، مالک و مستاجر و غیره را به هم معرفی کنند که این خود خط بطلانی بر روند فعالیت مشاوران املاک است.

بنا به گفته ريیس سازمان ثبت یک سامانه به این منظور در حال راه‌اندازی است تا دیگر مشاوران املاک تنها متعاملین را به یکدیگر معرفی کنند و انجام معامله و دریافت کد رهگیری از طریق سامانه صورت گیرد. اتفاقی که تا به امروز با واکنش اعضای هیات مدیره و ريیس اتحادیه مشاوران املاک همراه نبوده است که این خود جای بسی تامل دارد، هر چند شنیده‌ها حاکی از آن است که با توجه به نزدیک شدن پایان دوره مدیریت ريیس اتحادیه هیچ اقدام و یا واکنشی تا به امروز صورت نگرفته است.

کاهش مشاوران املاک به زودی

اجرای این طرح از سوی ريیس قوه قضايیه خود نشان از وجود ضعف در بدنه اتحادیه مشاوران املاک و عملکرد نامتناسب افراد ذی ربط دارد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا تا به امروز مشاوران املاک نسبت به این قضیه که می‌تواند حیات شغلی آنها را به نابودی بکشاند ساکت مانده‌اند؟ هر چند طبق نظرسنجی‌های میدانی صورت گرفته این روند می‌تواند در آینده نه چندان دور به کاهش آمار مشاوران املاک ختم شود.

دریافت نحوه حق‌الزحمه مشاوران املاک

از سوی دیگر باید یادآور شد که دریافت حق الزحمه مشاوران املاک هم با تغییر همراه شده است به گونه ای که در شرایط جدید دیگر قیمت منطقه‌ای معیار دریافت حق‌الزحمه مشاوران املاک قرار می‌گیرد که این مهم در کاهش درآمد افراد فعال در این شغل تاثیر بسزایی دارد. همان گونه که می‌دانیم قیمت منطقه‌ای ملک از قیمت واقعی ملک بسیار پایین‌تر است. به عنوان مثال در هر نقطه‌‌ای از کشور یک ملک که قیمت واقعی آن 5 میلیارد تومان است، قیمت منطقه‌ای آن که سال به سال سازمان امور اقتصاد و دارایی در قالب یک دفترچه اعلام می کند 15 الی 20 میلیون تومان است. که این خود در دریافت حق کمیسیون ( 25 دهم درصد) تاثیر عجیبی دارد آن هم در شرایط که خرید و فروش در بازار مسکن در رکود سنگینی قرار دارد. حال در چنین شرایطی آیا باز هم درآمد مشاوران املاک سکه خواهد بود؟ هر چند این مصوبه هیات وزیران باید در سازمان ثبت از طریق هیات عالی نظارت ابلاغ شود. اما ابلاغ و اجرای این مصوبه راه طولانی ندارد.

افزایش سونامی‌وار مشاوران املاک در سایه بی‌قانونی

با نگاهی گذار به وضعیت واگذاری جواز برای فعالیت در حرفه مشاوران املاک به راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که نحوه واگذاری مجوز به مشاوران املاک طبق روش‌های موجود اساسا اشتباه است، چراکه انتظار می‌رود داشتن شرایط تخصصی و همچنین تحصیلات تکمیلی یک اصل انکار‍‌ناپذیر در ارايه جواز کسب به حساب می‌آید تا از این طریق افراد متخصص وارد حوزه شوند اتفاقی که تا به امروز در اخذ جواز کسب مشاوران املاک به هیچ عنوان ملاک قرار داده نشده است. بنایران اجرای قوانین و ابلاغیه‌های جدید خود روشی در کاهش آمار سرسام‌آور مشاوران املاک در کشور خواهد بود.

محدود کردن مشاوران املاک به بهانه کنترل قیمت مسکن

یکی از دلایل اجرای قوانین مورد بحث کنترل قیمت و به تعادل رسیدن بازار مسکن است، هر چند نمی‌توان نقش مشاوران املاک را در گرانی و بر هم ریختن بازار خرید و فروش و رهن و اجاره نادیده گرفت اما باید یادآور شد که بازار مسکن در ایران به صورت دستوری اداره نمی‌شود و وضع قوانین جدید با توجه به قانون نخ نما شده مسکن در عمل تاثیر چندانی در این بازار سوت و کور نخواهد داشت.

ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی